Batoh Cerro Torre nielen nový dizajn!

Batoh Cerro Torre nielen nový dizajn!
(Jamesák 2002/3)

Radek Lienerth, člen TREK SPORT tímu

Značka TREK SPORT patrí už roky k tomu najlepšiemu, čo sa dá v našich obchodoch nakúpiť. Čo sa týka dostupnosti (pomeru ceny a kvality), je to úplná špička. Ľuďom v TREK SPORTe nestačí patriť k najlepším, ale chcú byť skutočne najlepší. Preto sa začali rodiť nové rady batohov, doplnkov a ďalšieho sortimentu pre outdoorové aktivity a najmä pre horolezectvo.

Batoh Cerro Torre

Prvým z novej generácie produktov TREK SPORT je batoh CERRO TORRE 45. Ide o prvý batoh, ktorý sa vyrába aj v špeciálnej úprave pre ženy, kde je rozdiel predovšetkým v chrbtovom systéme - jeho veľkosti, šírke a tvare.
V batohu CERRO TORRE sa spája moderný dizajn, vysoká účelnosť a odolnosť, a to aj voči najtvrdšiemu zaobchádzaniu pri horolezeckých výstupoch. Ladné tvary a jednoducho riešený farebný dizajn batohu upútajú pozornosť okamžite, otázkou je, aký je zvnútra a ako sa správa, keď ho máme na chrbte. Ak sa na batoh pozrieme pozorne, je jasné, že ide o batoh predovšetkým pre horolezcov a doplnky spolu s odolnosťou ho zaraďujú do kategórie extrémnej záťaže.
Podľa technických parametrov je to jednokomorový batoh s objemom 45 l. Tento priestor sa dá vďaka všitému nástavcu zväčšiť o 10 l na celkových 55 litrov. Uzatváranie hlavného priestoru je vyriešené dvoma šnúrkami s kvalitnými tankami, ktoré nepovolia ani pri maximálnom zaťažení. Pre lepšie upravenie hornej časti slúži kompresný popruh, ktorý sa dá vďaka pracke prakticky použiť aj na pripnutie bundy alebo lana pod vrchlík batohu.
Vrchlík batohu je unikátny. Okrem výškového nastavenia a odnímateľnosti ho môžeme spevniť suchým zipsom. Hlavný otvor sa zatvára na čelnej strane jednou sponou, čím sa výrazne zjednodušuje manipulácia s batohom. Dokonalé stiahnutie vrchlíka cez horný okraj batohu a zaoblenie jeho celkového tvaru dokončia postranné remienky. Zaoblenie oceníte pri transporte batohu nepriestupným terénom či pri ťahaní v stene. Vrchlík má vnútornú plochu a smerom von vystúpenú kapsu. Tá je poruke, aj keď je batoh zatvorený.
Hlavné telo batohu je takmer holé, ale umožňuje uchytenie funkčných a účelných doplnkov. Ak batoh používame pri letnom lezení, nezostávajú na ňom žiadne popruhy a spony, ktoré sa tak rady zasekávajú pri preliezaní komínov.
Základným neodnímateľným prvkom sú bočné kompresné gumičky. Tie umožňujú okrem kompresie batohu, ak je poloprázdny, aj odloženie bundy, teleskopických paličiek alebo dáždnika. Z vlastnej skúsenosti môžem tento priestor odporučiť aj na umiestnenie fotografického statívu. Aby uchytené predmety neprekĺzli, na spodnom okraji sú malé kapsy, do ktorých koniec stanových tyčiek padne ako uliaty. Najvýraznejším doplnkom je odnímateľný čelný panel. Veľmi rýchlo sa naň dajú upevniť zbrane a mačky, ktoré sú tak stále poruke. Vďaka tomu netreba nič pracne hľadať v batohu. Samozrejme panel sa dá využiť aj na uchytenie lana. Zbrane potom môžeme upevniť na čelo panelu pomocou pútka a klipu. Popruhy na uchytenie čelného panelu slúžia na celkovú kompresiu, ako aj na uchytenie lyží k bokom batohu.

Najpodstatnejšou časťou batohu je chrbtový systém. Na CERRO TORRE je použitý chrbtový systém FS. Mierne esovité prehnutie ramien popruhov zabezpečuje dokonalé posadenie na ramenách a hornej časti chrbta. Tvrdší bedrový, anatomicky tvarovaný pás poskytne dokonalé posadenie batoha na panvu. Na ramenách aj na bedrách sa dajú meniť pozície veľmi jednoducho a presne. Doplnkom, ktorý ocení každý horolezec, sú pútka na materiál na bedrovom a ramenných popruhoch. Umožňujú najmä rýchle odkladanie materiálu druholezcovi a prehľadnú orientáciu prvolezcovi.
O technických podrobnostiach batoha by sa dalo napísať oveľa viac, ale na to by nám nestačil priestor. Myslím, že zaujímavejšie je povedať pár slov o tom, ako batoh vznikal a ako bol testovaný.
Úplne na začiatku bola idea zmeniť dizajn a snaha vytvoriť účelný, špičkový horolezecký batoh. Členovia TREK SPORT tímu spísali svoje predstavy a požiadavky. Vývojárom sa z nich postavili vlasy dupkom, ale postupne sa podarilo nájsť spôsob, ako ich zapracovať. Po konzultáciách a testoch dospel batoh do podoby, v akej ho môžete vidieť dnes. Náročným testovaním prešiel batoh CERRO TORRE v Himalájách v Nepále, kde ho používal Radek Lienerth pri prvovýstupe „Cheap Wine" na Konge ri Nup 6035 m. Tento výstup bol ocenený ako jeden z výstupov roka 2001 v ČR. Nemenej náročným testovaním prešiel aj batoh používaný Maťom Heugerom pri jeho zimnom pôsobení vo Vysokých Tatrách.

Čo povedať na záver? Asi iba toľko, že CERRO TORRE je batoh nový nielen dizajnom, ale najmä možnosťami účelného používania v skutočne extrémnych podmienkach najťažších horolezeckých výstupov, pre ktoré bol skonštruovaný.

TREK SPORT tím 2002

Spoločnosť TREK SPORT prechádza v tomto období asi najväčšími zmenami od svojho vzniku. Zásadným spôsobom sa rozširuje záber na ďalšie outdoorové výrobky, hlavne na odevy, inováciou prechádza celý rad batohov. To si vyžaduje nemalé investičné zdroje a jasné dlhodobé plány do budúcnosti. A tie TREK SPORT má.
Aj v týchto súvislostiach nastali zmeny v TREK SPORT tíme, ktorému síce stále zostávajú hlavné funkcie na poli vývoja a testovania výrobkov spoločnosti, ale ktorý zároveň podporuje imidž tejto dnes už renomovanej značky.

Členovia TREK SPORT tímu pre rok 2002:

Martin Heuger – jeden z najskúsenejších súčasných slovenských alpinistov s mnohými výbornými výstupmi vo Vysokých Tatrách, Alpách, so skúsenosťami z mimoeurópskych expedícií, výborný fotograf, horolezec, ktorý stál pri firme od začiatkov.

Radek Lienerth – jeden z najlepších mladých českých alpinistov s kvalitnými výkonmi v skale aj ľade, s úspešnými himalájskymi expedíciami a prvovýstupmi, z ktorých posledný na Konge ri Nup patrí k špičkovým výstupom svojej kategórie, fotograf a žurnalista.

Igor Koller – ešte stále lezúci manažér tímu, známy kvalitnými výstupmi od piesku až po Tatry, ale hlavne mnohými prvovýstupmi v Alpách, ktoré svojho času znamenali najvyššiu kvalitu v stredných horách, horolezecký fotograf, žurnalista a organizátor.

Zoltán Demján – bezpochyby najúspešnejší slovenský horolezec posledných desaťročí s mnohými skvelými výstupmi po celom svete, od Álp, cez Aljašku a Patagóniu až po Himaláje, kde sa zapísal do svetovej histórie, horolezecký diplomat, člen predsedníctva UIAA, úspešný slovenský topmanažér.

Peter Valušiak – jeden z najúspešnejších svetových polárnikov, vyznávač pravého outdoorového dobrodružstva, jeho nonstop 118-dňový prechod cez Severný pól s ruskými priateľmi ostane navždy zapísaný ako jeden z najväčších výkonov, aké človek dosiahol.

Pri tejto príležitosti chce spoločnosť TREK SPORT poďakovať všetkým predchádzajúcim členom svojho tímu, horolezcom Dinovi Kuráňovi a Mirovi Pialovi, skialpinistom Milanovi Madajovi a Dušanovi Triznovi. Všetci sa podieľali nielen na testovaní a vývoji nových výrobkov firmy, ale svojimi výbornými športovými výkonmi propagovali značku TREK SPORT.