mesto Vysoké Tatry
SHS JAMES JAMES Slovakia Jamesák Horoškola Infocentrum Eshop     ČHS   IFSC   UIAA   Vysoké Tatry Utorok 18.06.2019
 Najväčšími stenami alpským štýlom

Slovenská expedícia do Himalájí

Dňa 10. 3. 2007 odlieta do Himaláji slovenská expedícia. Jej cieľom sú 2 osemtisícovky Cho Oyu normálkou a prvovýstup v juhozápadnej stene Shisha Pangma alpským štýlom.

Hlavné ciele

Naším hlavným cieľom je prvovýstup  v juhozápadnej stene Shisha Pangma alpským štýlom. Je to cez dvetisíc metrov lezenia v priemernom sklone okolo 50° avšak so strmými úsekmi v ľade a skale. Tento cieľ je však  závislí od podmienkach v stene, ktoré dopredu nikto nevie povedať aké budú. Preto náš náhradný plán bude tiež zopakovanie niektorej z ciest v tejto stene.
Či budeme liezť ako jeden štvorčlenný team alebo ako dve dvojky sa uvidí na mieste. Časovo rátame so štyrmi dňami v stene. Z výstroje so sebou berieme len to najnutnejšie, čo budeme potrebovať. Jedlo na tri dni, varič, spacák, náhradné rukavice a lezeckú výstroj.
Keďže chceme liezť alpským štýlom, je pre nás nevyhnutné sa perfektne aklimatizovať. Rozhodli sme sa pre normálku na Cho Oyu, ktorá je ideálna pre tento zámer. Tu chceme pôsobiť približne mesiac a potom sa presunúť pod spomínanú Shisha Pangmu.
Po návrate domov sa po mesiaci oddychu časť expedície presunie do Karakoramu, kde chce využiť aklimatizáciu z predošlých výšok. Ciele budú tentokrát opäť veľké. Prvovýstup západnou stenou K2 alpským štýlom v zostave Hámor, Kopold a Morawski. Hámor a Morawski majú predtým v pláne aklimatizáciu na Nanga Parbat, a potom sa všetci spoločne presunú pod K2 s base campom na Savoyskomkom  ľadovci.  Tento rok sa o najvyššie kopce budú pokúšať aj ďalší Slováci preto pevne verím, že sa všetci v zdraví vrátia domov.

Expedícia Cho Oyu/Shisha Pangma

Hlavní partneri: Neinvestičný fond Kriváň, CI Holding, Podielové družstvo Slovenské investície
Partneri: Yak Steam, Black Diamond, Marmot, La Sportiva, Yak&Yeti,
Poďakovanie patrí: SHS James, CK Hitka, Vertigo, Penco, Solar Focus, Slávo šport, Trek Sport, Alpha Sport Mammut

Členovia expedície

Pavol Lazar - Tatry, Alpy, Himaláje, Andy,... Množstvo výstupov, množstvo skúseností. Pre Pala nie je dôležité vyhrať ale zvíťaziť. Je predovšetkým perfektný organizátor a vo výškach je ako doma. V poslednej dobe viac času strávil lezením v Tatrách ako podnikaním v meste. Pravdepodobne vedel prečo.
Jaro Dutka - Šialené sólové výstupy v zimných Tatrách, severná stena Eigru, člen expedície Everest 1998, pokus o prvovýstup v Himalájach, prvovýstup na Trango v Karakorame, výška cez 8000 na K2 Ambruziho hrebeňom! Skúsenosti má na rozdávanie.
Marek Hudák - Bývalý reprezentant v hádzanej, neskôr skialpinistický pretekár, teraz horolezec s neuveriteľnou kondíciou. V roku 2005 bol členom expedície Cho Oyu, o rok neskôr liezol v Peru a tento rok sa už seriózne pripravoval v Alpách na najvyššie méty do Himalájí.  To, čo robí, robí vždy na plný plyn.
Dodo Kopold - Člen slovenského reprezentačného družstva SHS JAMES. V Karakorame, Himalájach, Tatrách a v Alpách preliezol množstvo náročných ciest. Prvovýstup na šestisícovky Great Trango, Uli Biaho Tower, Mt. Mahindra alpským štýlom a tiež prvé opakovanie americkej cesty na Shipton Spire. Víťaz ankety Horolezec roka 2002, 2003, 2005, držiteľ niekoľkých ocenení za výstupy v  Alpách, Himalájach a v Karakorame.

Ciele expedície

Aklimatizácia na severozápadnom hrebeni Cho Oyu a prvovýstup prípadne opakovanie Britskej cesty v juhozápadnej stene Shisha Pangmi alpským štýlom.

CHO OYU 8201 m
– oblasť Tibetu
– prvý výstup na vrchol 19.10.1954 Herbert Tichy, Sepp Jochler (Rakúsko), Pasang Dava Lama (Nepál)
– výstup severozápadným hrebeňom, dĺžka 2200m a prevažne v snehu s krátkym úsekom v ľade/skale
– základný tábor je vo výške 5600m n.m.

SHISHA  PANGMA  8046 m
– oblasť Tibetu
– prvý výstup na vrchol 2.5. 1964 čínskou expedíciou vedenou Hsu Chingom
– prvý výstup juhozápadnou stenou 25-28.5.1982 MacIntyre, Baxter, Scott
– Britská cesta má dĺžku 2200m v sklone cez 50°
– základný tábor je vo výške 5400m

Dátum: 10.3. 2007 – 10.5.2007Expedícia Nanga Parbat / K2

Členovia expedície

Dodo Kopold - Člen slovenského reprezentačného družstva. V Karakorame, Himalájach, Tatrách a v Alpách preliezol množstvo náročných ciest. Prvovýstup na šestisícovky Great Trango, Uli Biaho Tower, Mt Mahindra  alpským štýlom a tiež prvé opakovanie americkej cesty na Shipton Spire. Víťaz ankety Horolezec roka 2002, 2003, 2005, držiteľ niekoľkých ocenení za výstupy v  Alpách, Himalájach a v Karakorame.
Peter Hámor - Najvyššie vrcholy všetkých kontinentov, pokus o prelezenie náročnej Boninghtonovej cesty na Annapurne. V roku 1998 vrchol Mt. Everestu s použitím kyslíku a v roku 2006 stál na vrchole Cho Oyu, Annapurna a Broad Peak.
Piotr Morawski - Jeden z najlepších horolezcov v Poľsku. Obdivuhodný výkon dosiahol, keď spolu s talianom Morom vyliezli ako prvý v zime na Shisha Pangmu. V zime roku 2002 sa pokúsil o K2, v roku 2005 o Annapurnu a v roku 2006 stál na vrchole Cho Oyu a Broad Peak.

Cieľ expedície

Aklimatizácia na Nanga Parbate a prvovýstup západnou stenou K2 alpským štýlom.

NANGA PARBAT 8125 m
– Diamírska stena (Kinshoferova cesta). Dĺžka výstupu 4025 m prevažne v snehu a ľade.
– prvý výstup na vrchol 3. 6.1953 Herman Buhl
– základný tábor je vo výške 4080 m


K2 8611 m
– oblasť Baltoro, Karakoram
– prvý výstup na vrchol 31. 8. 1954 Lacedelli a Compagnoni
– západná stena je doposiaľ neprelezená

Dátum: 20.6. - 30.8.2007

Informácie o dianí na expedíciach nájdete na našej webovej stránke: www.himalaya2007.expedition.sk

 


© Vlado Linek 1999 - 2007 SHS JAMES JAMES SLOVAKIA Jamesák Horoškola Infocentrum Eshop ISSN 1335-390X 23992777