kalendár akcií    preteky mládeže    olympijský šport    dokumenty    história  
 Komisia športového lezenia  Piatok 10.07.2020  
 4. kolo Slovenského pohára, Northland cup 2002 - Majstrovstvá SR v boulderingu
30.06.2002 15:00 | 4178x | komentár: 0x
29. 6. 2002  

Druhý ročník sa niesol v znamení aprílového počasia, skvelej konkurencie, vysokého počtu pripravených bouldrov a nízkej účasti žien-bouldristiek (kde ste, baby?). 8 žien a 48 mužov sa 29. júna na Hlinkovom námestí v Žiline pokúšalo vysporiadať s päticou kvalifikačných bouldrov na dvoch profilovaných stenách od Anatomicu. Nástup z izolácie, päťminútový limit, top, pokusy na top, zóna, pokusy na zónu- všetko ako na sveťáku. Zuzke Čintalovej stačilo 5-krát naliezť a zapísala si päť topov. Sestrička potrebovala o pokus viac, prekvapujúco tretia v open skončila perfektná technička Denisa Šulcová. Finále si vybojovali ešte Míša Drlíková, Kaťa Fickuliaková a Aďa Chlebová. Muži-open: Marekove bouldre vyselektovali pestrú internacionálnu finálovú desiatku. Nečakaná účasť Tomasza Oleksyho mnohých prekvapila, ale jeho výkony už určite nie. Rýchlo, agresívne, ale isto: 5 topov na 5 pokusov. Peťo Doležaj v ničom nezaostal a Oleksy sa o prvé miesto musel deliť. Tretí v open skončil smoliar z Vrútok Jirous Přibyl. Obhajca prvenstva Andrej Chrastina prišiel nedoliečený a v open sa potrápil, 8. miesto.
Minuloročná premiéra v skokoch dopadla výborne a tak sa na "džampy" všetci tešili. Základná výška pre baby bola, bohužiaľ, aj konečná. Jedine Katka Čintalová madlo doskočila a vyhrala. Mužov sa prihlásilo asi 50, ale 195 cm pre väčšinu znamenalo definitívne stop. Favoriti lietali veselo ďalej, 230 cm už bolo veľa aj na direktora Repčíka a pokračovali Oleksy a Doležaj. V hľadisku to vrelo a Oleksymu búrlivá atmosféra pomohla viac. Tomek preplachtil neskutočných 237 cm a o 2 cm Peťa porazil.


Majster Slovenska v boulderingu Andrej Chrastina.
Foto: Igor Koller.
 
Finále: Tradične začali dievčatá. Na lištovej jednotke sa im darilo a 5 finalistiek topovalo. V dvojke, s úvodným skokom do "obľúbeného hrnca", sa začalo vyjasňovať. Topovali len Míša Drlíková a Katka Čintalová. Silový nekompromisný tretí boulder sedel Denise Šulcovej, ale k topu chýbali centimetre. Zuzka Čintalová pod topom nezávahala a ako jediná problém vyriešila. Na štvorke hneď prvý prešah na slepo robil dievčatám starosti, nervy začali tiecť a diváci sa bavili. Katka Č. ale trpezlivo skúšala, jediná doskočila zónu a atakovala top. Posledný boulder: únava a nervozita urobili svoje a favoritky nedali ani zónu. Majsterkou Slovenska pre rok 2002 sa opäť a znova stala Katka Čintalová (MKŠK Modra). Striebro patrí Míši Drlíkovej (Havířov) a bronz Zuzke Čintalovej (MKŠK Modra).
Muži: Pravá finálová atmosféra nastúpila s príchodom Andreja Chrastinu (BB klan, Sokol Žilina). Andrey na jednotke jasne ukázal, že v open sa len rozliezal. Na dvojke potreboval na top tri pokusy, ale na trojke sa pod topom zbytočne zaplietol a netopoval. Štvorku vyhopkal bez problémov a v päťke sa na prvú bombu poprechádzal až do topu. To už ale asi tušil, že na víťazstvo to tentokrát nebude. Favorit favoritov Tomek Oleksy (Polska): červené tepláčiky, brutálna sila. Opravoval sa na dvojke, top za hranou - periskop by pomohol. Na štvorke prekvapujúco zaváhal a topoval až po oprave. Zainteresovaní a asi aj Tomek vedeli, že na víťazstvo musí päťku onsajtnúť. Zle si nachytá oblinu a padá... Na tvári vedľa mňa stojaceho Jirousa sa rozžiari úsmev - už vie, že vyhral. Jirous Přibyl (BB klan, A9, Ocún), skromný, nenápadný. Silný bouldrista a Andrejov sparing. Perfektný výkon, v každom bouldry top! Ľahkým dynamickým lezením si vybojoval veľké víťazstvo.
Suma sumárum. Krásne preteky, výborné ceny, organizačne a športovo na vysokej úrovni. Upútali pozornosť verejnosti aj médií. Pre väčšiu prehľadnosť by pomohla on-line tabuľa s výsledkami. Nemilo prekvapila nízka účasť žien. Vyvstávajú pochybnosti o tom, či má vôbec zmysel pripravovať rovnocenné závody v ženskej a mužskej kategórii.

Ivan Doktor Žila, HK Exkrement Martin

Poďakovanie sponzorom: generálny sponzor: Northland Slovakia spol. s r.o. - hlavní reklamní partneri: Alpha Sport, predajňa horolezeckého materiálu, Národná 16, Žilina, tel. 041/5626910 - Algida Anatomic, SHS JAMES, PKB, mesto Žilina, Žilinský Večerník, rádio Žilina

Výsledky zo Žiliny:

muži - finále
1. Jirous Přibil, BB KLAN, A9, Ocún, RP
2. Tomasz Oleksy, Poľsko
3. Andrej Chrastina, BB KLAN, Sokol Žilina
4. Peter Doležaj, CCC Bocianik BB
5. Ondrej Švub, CCC Bocianik BB
6. Karel Černý, Zlín
7. Vlado Striženec, Trenčín T-Šport
8. David Mazák, Přerov
9. Alek Lada, Podziemie - Poľsko
10. Tomasz Wojciechovski, KS Korona - Poľsko

ženy - finále
1. Katka Čintalová, MKŠK Modra
2. Miša Drlíková, Havířov
3. Zuzka Čintalová, MKŠK Modra
4. Aďa Chlebová, Exkrement Martin
5. Katarína Fickuliaková, Café Stena
6. Denisa Šulcová, Poprad, HK Filozof Bratislava
7. Monika Kľučiarová, Petrol Servis Zlaté Moravce
8. Eva Kováčová, MKŠK Modra
Vlado Linek © 1999 - 2020  27000620