kalendár akcií    preteky mládeže    olympijský šport    dokumenty    história  
 Komisia športového lezenia  Nedeľa 16.06.2019  
 Olympijské hry mládeže, Buenos Aires 2018
24.10.2018 12:00 | 1550x | komentár: 8x
  

V dňoch 6. - 18. 10. 2018 sa v hlavnom meste Argentíny konali už tretie letné Olympijske hry mládeže. Dokopy sa tu zišlo až 4000 najlepších mladých športovcov planéty a otvárací ceremoniál si nenechalo ujsť až 250000 ľudí. 42 športových lezcov a lezkýň z celého sveta tak mali na OHM historickú premiéru a medzi nimi aj jediný Slovák, Peťo Kuric. Peťo súťažil v kombinácii, ktorá pozostávala z troch disciplín speed, boulder a lead.


Slovenská výprava v Buenos Aires. Foto: Slovenský olympijský tím.
 
Otvárací ceremoniál. / Kvalifikácia bouldering.

SPEED
Už počas rozliezania, po prvých dvoch WARM UP cestách na speed, sa Peťo začal sťažovať na bolesť v predlaktí. Po ošetrení fyzioterapeutkou a zatejpovaní bolestivého miesta pokračoval v pretekoch a zabojoval celkom dobre, keď si zlepšil osobné maximum (8,5 s) a so 16. miestom sme boli pomerne spokojní.

BOULDER
Druhá časť mal byť obľúbenejší bouldering. Bouldre boli postavené na svetovej úrovni a len skutočná svetová špička si s nimi poradila. Na takého extrémne ťažké bouldre je potrebné liezť v plnom nasadení a i vďaka čiatočnému rešpektu z bolestivej ruky boli, žiaľ, nad Peťove sily. Podarilo sa mu vyliezť iba jednu zónu a bez topu ho to odsunulo na 18. miesto. Zo silnej disciplíny sa v tomto momente stala najslabšou súčasťou.

LEAD
Peťova  najsilnejšia disciplína bola ovplyvnená zlým výsledkom v bouldroch, ale podarilo sa mu skoncentrovať a podať pomerne solídny výkon, čo stačilo na 13.m iesto. I keď vieme, že len máličko stačilo na to, aby sa dostal minimálne do prvej šestky, no menšia nepozornosť a zošmyknutie nohy zo stupu a následný pád v ceste ho stálo dobré umiestnenie. Bolestivé predlaktie sa ukázalo napokon asi len ako chvíľkové preťaženie, pretože po odpočinku a regenerácii bola nakoniec v poriadku, v daný deň však výkonu a pohode v pretekoch určite neprispela. Celkovo sa Peťo v kombinácii zaradil na 19. miesto, na lepší výsledok iste chýbalo lepšie umiestnenie obzvlášť v boulderingu.


Lead kvalifikácia.
 

Napriek tomu, že športovci mali mať k dispozícií počas tréningov celú stenu, organizátor bohužiaľ dovolil lezcom používať len polovicu steny. Tam sa tlačilo 40 lezcov na šiestich metroch, čo bolo nepraktické a zároveň nie úplne bezpečné. Súťaž prebehla úplne bez problémov, na vysokej úrovni, samotnú ich športovú časť mali na starosti ľudia  nominovaní z IFSC, ktorí s nimi majú bohaté skúsenosti a zvládli to i bez výraznejšej pomoci domácich organizátorov. Tréningy po pretekoch opäť nemali úplne ideálny priebeh.

Marek Radovský

Poďakovanie za celoročnú pomoc a podporu v roku 2018 patrí SOV, SHS JAMES, Národné športové centrum,  Žilmont s.r.o, Zenit SK s.r.o,  Lezecké centrum La Skala, Scarpa - lezecká obuv  a menovite Ičo Kollár, Marek Radovský, Tomaso Greksák, Peter Karaba, Peter Burian, Rasťo Hatiar, Milan Koša a ďakujem aj všetkým lezeckým stenám, ktoré podporujú reprezentantov.

Peťo Kuric
KOMENTÁR K ČLÁNKU

Olympijské hry mládeže, Buenos Aires 2018 [ 24. 10. 2018 12:11:56] - reagovať
V dňoch 6. - 18. 10. 2018 sa v hlavnom meste Argentíny konali už tretie letné Olympijske hry mládeže. Dokopy sa tu zišlo až 4000 najlepších mladých športovcov planéty a otvárací ceremoniál si nenechalo ujsť až 250000 ľudí. 42 športových lezcov a lezkýň z celého sveta tak mali na OHM historickú premiéru a medzi nimi aj jediný Slovák, Peťo Kuric. Peťo súťažil v kombinácii, ktorá pozostávala z troch disciplín speed, boulder a lead.
 • Olympijské hry mládeže, Buenos Aires 2018 [steve 24. 10. 2018 19:50:51] - reagovať
  nepoteším Vás! toto som očakával! neteší ma to ! slušne umiestnenie ! ale neni to talent ! len dostal veliku možnosť a podporu ! nie každy to štastie má! to je slovenska realita.a to poznáme , keby bol trošku lepší úspech ani zranenie ani zle podmienky by sa nespominali ,ale vždy je sa na čo vyhovoriť (klasika romantika) mi slováci to poznáme aj z iných športov . keď nevyskúšaš nevieš.

  • Olympijské hry mládeže, Buenos Aires 2018 [Anonym 24. 10. 2018 23:12:49] - reagovať
   Není to talent?Tak potom je to veľký úspech čo dokázal bez talentu. Možnosť a podporu si zaslúžil. Šťastie mal, ale mnohí mu to šťastie aj dopriali. Sťažoval sa tréner.Peto len poďakoval za podporu

  • Olympijské hry mládeže, Buenos Aires 2018 [Juraj Majtán 24. 10. 2018 22:14:39] - reagovať
   No tak sorry...Steve si obyčajný troll. K čomu je tento komentár dobrý? Posudzovať športovca na základe jedného výsledku a bez kontextu je hlúposť. Btw už že sa tam Peťo prebojoval je celkom úspech. Pre mňa ten článok bol vecné zhodnotenie. Žiadne vyhováranie. Peťo, držím palce nech nadšenie a zdravie vydrží!

   • Olympijské hry mládeže, Buenos Aires 2018 [Peter 26. 10. 2018 22:10:44] - reagovať
    Sorry ale zda sa ze nie si nad vecou. Po precitani clanku som mal presne ten isty pocit ako Steve. Konstatovanie trenera ze bol zraneny a pod. su len sproste vyhovorky. Aj keby to bola pravda co asi aj bola, to v hodnoteni NEMA co robit. Jednoducho treba konstatovat ze boli tam lepsi, pripravu sme podcenili (pretrenovali sa, nebola regeneracia? a pod.), proste povedat veci NAROVINU tak ako su. nikoho NEZAUJIMA ze bol zraneny, rata sa len VYSLEDOK.

    Peto je super talent to je jasne, prajem mu vsetko dobre a drzim palce, ale keby to bolo napisane v inom duchu, nikto by nemal narok napisat to co napisal Steve.

    Jednoducho tu na Slovensku nikto nevie priznat na rovinu co sa stalo. Vzdy ked sa nedari je to o zraneni, indispozicii, nieco zle zjedol na ranajky, zlej konstelacii hviezd... Proste vyhovorky... A tyka sa to napriec vsetkych sportov (vid MS v cyklistike v Innsbrucku).

    Peace.

    Peter

  • Olympijské hry mládeže, Buenos Aires 2018 [Anonym 24. 10. 2018 22:13:24] - reagovať
   Mily Steve. Skor sa mi zda, ze kritizovat je take slovenske. A hlavne od ludi, ktori prd tomu rozumeju. Ak vidis len podiove miesta tak trenuj a zbytocne nekecaj!

   • Olympijské hry mládeže, Buenos Aires 2018 [Anonym 24. 10. 2018 22:29:16] - reagovať
    milí šuhaji nadomnou prečítajte si to ešte raz a emócie nechajte tak....

    • Olympijské hry mládeže, Buenos Aires 2018 [Anonym 26. 10. 2018 10:05:13] - reagovať
     Keď sa bavíme o umiestneniach, Stefan sa ako umiestnil na ostatnych MS v Innsbrucku?

     • Olympijské hry mládeže, Buenos Aires 2018 [pepo 31. 10. 2018 19:32:01] - reagovať
      Stevka nam nechajte na pokoji. Stevko je nas. Peter bol v buenos a skoncil na krasnom predposlednom mieste. Hura.. Super vykon je to nesporny talent. A nieje mu teplo?


Vlado Linek © 1999 - 2019  23968922