Slovenský horolezecký spolok JAMES
vysoké tatry  český horolezecký svaz  klub slovenských turistov  singingrock rocket   
grivel
sirjoseph
  výstroj a metodika    diskusia  
 index  Utorok 11.08.2020  
 Kurz inštruktorov skialpinizmu - Popradské Pleso
22.02.2011 13:00 | 14108x | komentár: 3x
11. - 16. 2. 2011  

Hodnotenie kurzu Stanom Melekom:
"Tretia časť kurzu inštruktorov skialpinizmu vo Vysokých Tatrách bola naplnená v zmysle osnovy kurzu. Tesne pred prvým dňom kurzu nám počasie pripravilo unikátne podmienky pre uplatnenie všetkých znalostí a technických zručností účastníkov kurzu.
Prvý deň ráno bola víchrica so snežením a teplotou okolo -10°C, tak sme najskôr vyšli len nad druhý mostík do Mengusovskej doliny, ale po návrate pod mostík a krátkom oddychu sa počasie začalo zlepšovať až do jasného dňa. Postupovali sme na Volí chrbát, kde nás v záverečnom výstupe opäť zastavila víchrica so snehom. Po zostupe nižšie sme boli opäť v dobrom počasí.
Podmienky v takomto priebehu počasia boli jedinečné, pretože vo viacerých úsekoch túr bol nafúkaný čerstvý sneh rôznej kvality v hrúbke do 60 cm. Nikde sa však nenachádzali tvrdé kompaktné dosky z nového snehu. Mnohé terény boli však vyfúkané do tvrdých snehových takmer ľadových dosiek.
Ostatné dni mali krásne jasné počasie, len s miernym občasným vetrom. Druhý deň bola túra na Dračie sedlo a Vyšnú Zlobnú štrbinu. Tretí deň na sedlo Váha, výstup na Kohútik, cez korunu Vysokej do centrálneho žľabu, Dračie sedlo a Zlomiská späť. Štvrtý deň Zlomiskami na terasu pod Kozou strážou, budovanie bivakov, výstup na Strážne sedlo a návrat cez Ľadové pleso. Sneženie začalo až v posledný deň kurzu ráno len so slabým vetrom.
Vzhľadom k značnej „chorobnosti“ účastníkov kurzu, sme po dohode s riaditeľom horolezeckej školy JAMES ustúpili od prenocovania vo vybudovaných bivakoch. V poslednom dni kurzu bol realizovaný písomný test, informácia k ľadovcovej časti kurzu, zhodnotenie výsledkov tejto časti kurzu.
Účastníci kurzu preukázali vysoké kvality v technike šliapania na pásoch so stúpacími zubmi aj bez nich (strmosti do 40°na tvrdom zľadovatenom povrchu), zjazdy po tvrdých ľadových doskách ako aj v čerstvom snehu rôznej kvality strmosti do 40°, v centrálnom žľabe Vysokej do 48°. Výstupom na Kohútik preukázali výborné znalosti v používaní horolezeckej výstroje, odisťovaní nebezpečných exponovaných miest ako aj technike lezenia (kôra a pod ňou hlboký hranatozrnný sneh).
Pri posudzovaní snehových úsekov mali niektorí účastníci nedostatočné skúsenosti s ich posúdením a následným prekonávaním. Práve v tomto boli podmienky unikátne a veľmi vhodné na osvojenie si takýchto poznatkov. Aktuálne sa robili na každej túre sondy  pre nadobudnutie skúseností a nácviku bezpečného postupu daným terénom – vo výstupe aj v zjazde. Účastníci kurzu mali možnosť sledovať vývoj kvalít snehovej vrstvy v nadväznosti na vývoj počasia a hodnotiť jej stabilitu a vhodnosť pre podnikanie túr.
Organizačne bol kurz zaisťovaný tak, že každý deň pripravovali túru dvaja účastníci (sklony svahov, orientáciu, rozhodovacie miesta, organizácia túry – aj písomne) a samozrejme ju aj viedli. Večer bolo vyhodnotenie priebehu túry s pripomienkami a jej zhodnotením. Večer boli realizované aj prednášky v zmysle osnovy."
Fotodokumetácia kurzu spolu s komentárom k priebehu.
Počas kurzu musel z dôvodu respiračného ochorenia odísť Jaro Jančo. Túto časť kurzu z osobných dôvodov vynechal Peter Kostelanský.

 
Vlado Linek © 1999 - 2020  27231240