Slovenský horolezecký spolok JAMES
vysoké tatry  český horolezecký svaz  klub slovenských turistov  singingrock rocket   
grivel
sirjoseph
  shs james    komisie    podujatia    james slovakia    horolezec    horoškola    infocentrum    rozličné    eshop    diskusia    kontakt    dotazníky    chaty    mapa stránky  
  dôležité linky    galéria    klasifikácia    počasie    sprievodca    umelé steny    najčítanejšie články  
 index » rozličné  Správa Vysokých Tatier  Erasmus  Metodické materiály  Meteo  IFSC  UIAA Utorok 29.09.2020   english version
 Piolet d´Or 2009
29.04.2009 17:00 | 13950x | komentár: 5x
  

V sobotu 25. 4. 2009 vyhlásili v Chamonix Piolets d'Or 2009 za najlepšie výstupy v rolu 2008. Udelili sa 3 Zlaté čakany za najlepšie výstupy a jeden za celoživotný prínos horolezectvu.

3 Zlaté čakany si rozdelili:

- Švajčiari Ueli Steck a Simon Anthamatten za prvovýstup S stenou Teng Kang Poche (6500 m, Nepál), 21. - 24. 4. 2008.
- Japonský tím v zložení Kazuya Hiraide a Kei Taniguchi za doposiaľ nezlezenú JZ stenu kopca s menom Kamet, alpským štýlom. Cestu nazvali Samurai Direct, má 1800 m a obťažnosť M5+, ľad 5+.
- Japonci Fumitaka Ichimura, Yusuke Sato a Kazuki Amano za novú cestu v S stene kopca Kalanka, alpským štýlom.

Štvrtý čakan získal za celoživotný prínos horolezectvu Walter Bonatti, jeden z najvýznamnejších horolezcov svoje doby.


Po ročnej prestávke je tu opäť prestížne ocenenie Piolet d´Or. Ako v predošlých rokoch sa ešte pred vyhlásením víťaza nevyhlo pochybnostiam. A kedže sa hovorí koľko ľudí, toľko názorov, prečítajte si o priebehu na internete a utvorte si ten svoj. My vám prinášame 6 nominovaných výstupov. O tom, ktorý z nich získa čakan sa dozvieme 22. - 25. apríla.   

1. Prvovýstup JZ stenou Kametu (7756m, India), 26. 9. - 7. 10. 2008
Japonský tím v zložení Kazuya Hiraide a Kei Taniguchi otvoril doposiaľ nezlezenú JZ stenu kopca s menom Kamet, alpským štýlom. Cestu nazvali Samurai Direct, má 1800 m a obťažnosť M5+, ľad 5+.

Z BC, ktorý sa nachádza na úpätí kopca, sa dvojici podarilo preliezť stenu alpským štýlom za šesť a pol dňa. Kamet je druhým najvyšším vrcholom Garhwalských Himalájí. O JZ stenu sa pokúšalo mnoho lezcov, ale bez väčšieho úspechu.
36-ročná Taniguchi, patrí medzi najsilnejšie lezkyne, pôsobiace v oblasti Himalájí. Spolu s 29-ročným Kazuya Hiraide tvoria už niekoľko rokov aktívnu dvojicu, ktorá má na svojom konte niekoľko zaujímavých podnikov: 2004 - Spantik (7028 m) - prvovýstup, 2005 - Mustagh Ata (7546 m, Z Čína) - druhý prelez JV hrebeňa, hneď na to to bola India - Shivling (6543 m) - čiastočne nová cesta v S stene.

Viac o výstupe

2. Nová cesta v J stene Nuptse I (7861 m, Nepál), 27. - 30. 10. 2008
Francúzi Stéphane Benoist a Patrice Glairon Rappaz preliezli líniu alpským štýlom a nazvali ju "Are you experienced?". Dĺžka je 2000 m, a obťažnosť M5, ľad 90°.

Patrice Glairon-Rappaz
Ročník ´71, povolaním horský vodca, člen horskej záchrannej služby od roku 1994 a lyžiarsky inštruktor, má na svojom konte množstvo veľkých alpských klasík. Má za sebou výpravu na Aljašku, navštívil Yosemite Valley a jeho prvou 8-tisícovkou bola Shisha Pangma (r. 1998). Na skale je schopný preliezť približne 7c+ OS a venuje sa aj sólovému lezeniu (okrem iného aj No siesta, J stena Grandes Jorasses).

Stéphane Benoist
Ročník ´71, horský vodca prilbižne od roku 1998. Rovnako ako Rappaz má za sebou množstvo Alpských klasík a figuroval v niekoľkých expedíciách do veľkých hôr. V roku 1998 vyliezol 1500 m dlhú novú líniu na panenský Chushubalstering (6000 m). Jeho najhodnotnejší RP prelez športovej cesty má hodnotu 8b+ (Mortal Kombat, Castillon) a odtvoril niekoľko nových ciest vo veľkých stenách (N stena Kwande, Thalay Sagar,...). Je tiež špecialistom na Grandes Jorasses, kde vyliezol 10 ciest, vrátane druhého zimného prelezu "Serge Gousseault".

Viac o výstupe

3. Prvý kompletný prelez V steny Cerro Escudo (2450m, Čile), 34 dní, decemeber 2007 - január 2008
Američan Dave Turner strávil 34 dní sám v obrovskej V stene Cerro Escudo (západne od Torres del Paine). Stena mala doteraz iba jednu porovnateľnú cestu, ani tá však neviedla až na vrchol: The Dream, VII 5.10 A4+, Chris Breemer, Bread Jarret a Christian Santelices. Cesta bola dlho označovaná ako najťažší bigwall v Čile. Dĺžka Turnerovho výstupu je 1200 m, technická obťažnosť A4+.

26 - ročný Dave Turner pochádza z kolísky bigwallového lezenia, z Californie. Má na svojom konte množstvo sólovýstupov na El Capitan, okrem iných aj prvovýstup Block Party a Atlantis. Lezecky pôsobil aj v Peruánskom pohorí Cordillera Blanca, kde urobil spolu s Micah Retezom novú cestu v severnej stene Taulliraju.

Presné informácie priamo od autora sa dočítate na supertopo.com (english).

4. Nová cesta v S stene Kalanky (6931 m, India), september 2008
Japonci Fumitaka Ichimura, Yusuke Sato a Kazuki Amano urobili novú cestu v S stene kopca s menom Kalanka, alpským štýlom. Tento kopec nebol ešte nikdy prelezený na jeden záťah. Centrálny výbežok S steny sa stal najvyhľadávanejšou líniou celého Garhwalu.
20. 9. 1977 československý tím v zložení J. Rakoncaj a L. Jón (časť steny s nimi liezli aj J. Hons, J. Jániš a M. Uhlíř) preliezol pravú stranu S steny, do sedla medzi Changabangom a Kalankou. Ďalej pokračovali Z hrebeňom na vrchol. Liezli v teréne so sklonom 60° a v časti aj 80°, lezenie obťažnosti 5. Napriek tomu, že použili fixné laná, ktoré boli príznačné pre tú dobu, táto cesta pripomína jeden z najnedocenejších výkonov v Himalájach.

Japonský výkon nezostal bez povšimnutia. Ichimura (30) a Sato (27) sú momentálne asi najväčšími horolezeckými osobnosťami v Japonsku. Patria medzi skupinu lezcov, ktorí si hovoria Giri-Giri Boys a robia drsný moderný alpinizmus v skvelom alpskom štýle. Za posledné roky urobili niekoľko významných prvovýstupov v Bolívii, Neplále a tiež na Aljaške. 

Viac na thebmc.co.uk a na climbing.com.

5. Prvovýstup S stenou Teng Kang Poche (6500 m, Nepál), 21. - 24. 4. 2008
Švajčiari Ueli Steck a Simon Anthamatten urobili prvovýstup alpským štýlom, ktorý otvoril tak pôsobenie v S stene Teng Kang Poche, Khumbu Valley. Prvý, neúspešný pokus musela dvojica ukončiť vo výške 6000 m, kvôli silnému sneženiu. Cestu nazvali Checkmate, dĺžka je 2000 m a navrhovaná obťažnosť VI M7+, 85 stupňov, 2000 m.

Ueli Steck (31) sa v poslednom čase preslávil predovšetkým rýchlostnými rekordami vo vážnych alpských S stenách, ktoré preliezol sólo. Jeho lezecká vášeň ho však už ako 18-ročného vyhnala do S steny Eigeru, ktorú preliezol Heckamairovou cestou. Liezol aj na Grandes Jorasses, Pumori, navštíl Aljašku, v Nepále liezol na Jannu samozrejme v S stene, nevynechal ani Patagóniu, v roku 2004 zvládol trilógiu Eiger - Mönch - Jungfrau, všetko S stenami za 25 hodín. Od roku 2007 sa sústredil na sólo rýchle prelezy Eigeru, Matterhornu a Grandes Jorasses. V roku 2008 Ueli spolu so Simonom prejavili svoju odvahu, keď sa pokúšali zachrániť legendárneho Inaki Ochou, ktorý bojoval o život na Annapurne.

Simon Anthamatten
(25) je všestranný horolezec, lyžiar a jeden z najmladších horských vodcov vo Švajčiarsku. Je vynikajúcim ľadovým pretekárom, má na svojom konte niekoľko ťažkých ľadových a mixových ciest (okrem iných aj Vertical limit M12, Kandersteg) a úspešne pôsobí aj v horách.

Viac o prvovýstupe

6. Reťazovka niekoľkých technických ciest na Denali - Mt. McKinley (6194 m, Aljaška), 11. - 18. 5. 2008
Japonci Fumitaka Ichimura, Yusuke Sato a Katsutaka Yokoyama úspešne zvládli svoj májový výjazd na Aljašku. Urobili prvovýstup v severovýchodnej stene Bear Tooth, na Mount Hunter vystúpili cestou Moonflower, preliezli J stenou Mt. McKinley (Isis Face) čo je 2350 m, zostúpili cez South Buttress, vystúpili cestou Slovak Direct (2900 m) a na vrchol potom doliezli Cassinovou cestou.

Pre zaujímavosť, cesta Slovak Direct vznikla počas expedície "Aljaška ´84" pod záštitou TJ Metropol Košice. Účastníci tohto výjazdu pôsobili v dvoch tímoch. Cieľom toho prvého (F. Korl, A. Križo a B. Adam) bol prvovýstup v J stene Mt. McKinley vpravo od Cassinovej cesty. Cieľom druhého družstva (F. Adamík, J. Špakula, E. Velič) bola pomoc prvému tímu v spodnej časti steny s fixovaním a nosením materiálu a neskôr vystúpiť J pilierom cez Japonské sedlo na vrchol, prípadne na pomoc zostupujúcemu vrcholovému tímu. 13. - 23. 5. 1984 Tóno Križo, František Korl a Blažej Adam úspešne dokončili prvovýstup. Z druhého tímu sa najvyššie dostal Ero Velič, ktorý sa rozhodol zostúpiť s vrcholovým družstvom neďaleko vrcholu, kvôli zlému počasiu. (Viac v Jamesáku 1/1985, knižnica JAMESu). Tento výstup bol v tom čase ocenený ako Slovenský výstup roka s hviezdičkou.

O tom, ktorý z týchto šiestich nominovaných výstupov zvíťazí, rozhodne medzinárodná porota, pod vedením horolezeckej legendy Douga Scotta (V. Británia). Porotu ďalej tvoria dvaja novinári Dario Rodriguez (Španielsko, Desnivel) a Yong ImDuck (Kórea), ďalší traja členovia sú horolezci - Jim Donini (USA), Peter Habeler (Rakúsko) a náš Dodo Kopold, ktorého miesto v porote bolo na verejnosti čiastočne spochybnené, vzhľadom na jeho nedávne vylúčenie z reprezentácie SHS JAMES kvôli nezrovnalostiam týkajúcich sa jeho pôsobenia v Himalájach.

-al-
Vlado Linek © 1999 - 2020 členstvo ا  antidoping ا  kalendár ا  archív jamesáka ا  predplatné ا  horoškola ا  počasie ا  sprievodca ا  umelé steny  27578704