Slovenský horolezecký spolok JAMES
vysoké tatry  český horolezecký svaz  klub slovenských turistov  singingrock rocket   
grivel
sirjoseph
  shs james    komisie    podujatia    james slovakia    horolezec    horoškola    infocentrum    rozličné    eshop    diskusia    kontakt    dotazníky    chaty    mapa stránky  
  dôležité linky    galéria    klasifikácia    počasie    sprievodca    umelé steny    najčítanejšie články  
 index » rozličné  Správa Vysokých Tatier  Erasmus  Metodické materiály  Meteo  IFSC  UIAA Utorok 29.09.2020   english version
 Vypredané Vysoké hory 2009
13.03.2009 07:15 | 8733x | komentár: 0x
14. 3. 2009  

Druhý najstarší horský festival na Slovensku – Vysoké hory Žilina – oslávil v tomto roku už svoje 15. výročie. Organizátorom je od začiatku Žilinský vysokohorský klub Slovenského vysokohorského turistického spolku. Vstup bol ako vždy zadarmo, tombola bohatá, programy kvalitné – a to hlavné, aj napriek špičkovému počasiu vonku diváci sedeli aj na schodoch a stáli okolo stien už predpoludním.

Festival otvorilo Intro pri svite mesiaca od Žilinčanov Martina Pešla a Michala Farkaša. Vlado Putera divákov previedol Naprieč Wallisom, Peter Gardian Spod Manína na strechu sveta, Michael Pokorný oblasťou Brenta v Dolomitoch, Ivan Marton Ománom s vôňou kadidla.

Legendárny Tatranec Michal Orolin (na snímke) v 90-minútovom bloku priblížil začiatky čs. himalájskeho horolezectva a osobitne prvý výstup vtedajšej výbornej generácie na Nanga Parbat v roku 1971. Vďaka ešte raz, Miško, zaspomínal si si na to tak živo, ako keby ste tam boli len minulú sezónu! A Ivanovi Gálfymu, ktorý nemohol prísť, želáme veľa zdravia, nech sa v Žiline ešte určite porozprávame!
Po obede ukázal Braňo Štefánik Japonsko, Jožko Opatovský letné Nórsko 2008, Sveťo Krno jednu zo svojich obľúbených oblastí šíro-šíreho Ruska Kirgizsko a severný Ťan-šan (a zároveň aj svoju novú knihu), Rasťo Hatiar base jumping a „inšie ľady“.

Jedným z najväčších minuloročných úspechov členov organizátora festivalu – Slovenského vysokohorského turistického spolku – bol výstup Jána Doležala z Dolného Kubína na doteraz najvyšší panenský vrchol v pohorí Pamír, 6384 m vysokú Východnú Korumdu. Ako bolo, už vieme, priblížil to prezident SVTS Jožko Zábojník. Ďalší člen SVTS Žilinčan Peter Kostelanský predstavil úžasnú Bolíviu, Marek Repčík, tiež zo Žiliny, nádherné extrémne lezenie v Karakorame počas reprevýpravy SHS James a Miki Knižka s Dolym Doležajom a Mišom „Fredym“ Brunom famózne ľadové lezenie v tomto roku v Nórsku, Vlado Linek s partiou sa blysol v pohorí Cordillera Huayhuash. Bodka patrila ďalším dvom osobnostiam. Najlepší slovenský výškový horolezec súčasnosti Peter Hámor ukázal, ako bolo v minulom lete na Ama Dablame, Annapurne a Gašerbrumoch vrátane výstupu alpským štýlom čistým „ako slza“ na G I a svetoznámy filmár Palo Barabáš zaujal úprimným príbehom Juzeka Psotku, aj prinútil zamyslieť sa nad ekológiou vo výbornom filme Carstensz – Siedma hora. Výborní účinkujúci plus výborné publikum rovná sa výborná atmosféra, dovidenia o rok opäť v Žiline!

Partner festivalu: Outdoor predajňa Alpha Sport Mammut. Ďalej nás podporili: MATE, Mesto Žilina, Interaudit Benetip, Sevis Brokers Finance, o.c.p., AT Toyota, Slosmat, Topas, FORTE, Betón Žilina, Žilmont, Aquapark Tatralandia, OutdoorWorld, Kudrna, Sancho, Naturturs, Jamesák, Krásy Slovenska, GEO, Montana, STV, Žilinský večerník.

Peter Dodek


ŽILINSKÝ VYSOKOHORSKÝ KLUB − SVTS, OUTDOOR PREDAJŇA ALPHA SPORT MAMMUT, VYSOKÉ HORY 2009 - Festival o horách, Vás srdečne pozývajú na 15. ročník festivalu, ktorý sa uskutoční už tradične v priestoroch Mestského úradu v Žiline (Predmestská ulica č. 1.). Tešíme sa na vás v sobotu 14. 3. 2009 od 9.00 do 21 hodiny.
Vlado Linek © 1999 - 2020 členstvo ا  antidoping ا  kalendár ا  archív jamesáka ا  predplatné ا  horoškola ا  počasie ا  sprievodca ا  umelé steny  27579081