Slovenský horolezecký spolok JAMES
vysoké tatry  český horolezecký svaz  klub slovenských turistov  singingrock rocking   
grivel
sirjoseph
  shs james    komisie    podujatia    james slovakia    horolezec    horoškola    infocentrum    rozličné    eshop    diskusia    kontakt    dotazníky    chaty    mapa stránky  
  dôležité linky    galéria    klasifikácia    počasie    sprievodca    umelé steny    najčítanejšie články  
 index » rozličné  Správa Vysokých Tatier  Erasmus  Metodické materiály  Meteo  IFSC  UIAA Streda 08.07.2020   english version
 Arco Rock Legends udelilo lezecké ceny
16.09.2008 20:00 | 8472x | komentár: 0x
  

Už tri roky sa v rámci prestížnych pretekov Rock Master v Arcu udeľujú ceny asociácie Arco Rock Legends pre najlepšieho športového lezca/lezkyňu (len jednodĺžkové cesty a bouldering) – Salewa Rock Award a pre najlepšieho pretekára/pretekárku – La Sportiva Competition Award. Tohto roku ich získali Adam Ondra z Českej republiky a Maja Vidmar zo Slovinska.


Časť členov poroty, zadný rad zľava - Maurizio Oviglia (Up Magazine, Taliansko), Ralph Stöhr (Klettern, Nemecko), Jean-Marc Chenevier (Grimper, Francúzsko), Niall Grimes (Rock & Ice, USA), prostredný rad - Nadia Levina (Verticalniy Mir, Rusko), Jens Larssen (8a.nu, Švédsko), Alex Messenger (Summit), Tomáš Roubal (Montana, ČR), Fabrizio Miori (predseda poroty), Florian Scheimpflug (Climax, Rakúsko), Dario Rodriguez (Desnivel, Španielsko), Piotr Drozdz (Gory, Poľsko), spodný rad - Nicholas Hobley (sekretár Arco Rock Legends Association), Im Duck Yong (Climber, Južná Kórea), Igor Koller (Jamesák), Giorgio Balducci (podpredseda poroty), Tony Lourens (SA Mountain Mag, Juhoafrická republika)

Porota pre obidve ceny je zložená zo zástupcov horolezeckých časopisov a internetových médií z celého sveta. Tohto roku som sa tejto zaujímavej akcie zúčastnil za náš časopis Jamesák. Ešte pred stretnutím v Arcu vyberajú členovia poroty 5 kandidátov pre Salewa Rock Award a 3 kandidátov pre La Sportiva Competition Award, muži a ženy nemajú samostatné kategórie. Každý porotca navrhol po troch kandidátoch a z toho vznikla širšia nominácia.

 
Adam Ondra s cenou Salewa Rock Award. / Maja Vidmar s cenou La Sportiva Competition Award.

Salewa Rock Award: Dave Graham (1981, USA), Adam Ondra (1993, ČR), Chris Sharma (1981, USA), Patxi Usobiaga (1980, Španielsko), Barbara Zangerl (1988, Rakúsko).
La Sportiva Competition Award: Kilian Fischuber (1983, Rakúsko), Patxi Usobiaga (1980, Španielsko), Maja Vidmar (Slovinsko).
Porota sa stretla v Arcu pred pretekmi pre definitívne rozhodnutie. Boli v nej zástupcovia 17 časopisov, predsedom poroty bol Fabrizio Miori z CAI, podpredsedom Giorgio Balducci z televízie RAI a celé to organizoval Nicholas Hobley  ako sekretár (inak jeden zo zakladateľov  výbornej internetovej stránky Planetmountain, veľmi zaujímavá postava juhotirolsko – anglického pôvodu, žijúci už 10 rokov v Padove). Hneď na začiatku prišlo vedenie s veľmi nepríjemným návrhom, aby zo širšej nominácie boli vylúčení americkí lezci Dave Graham a Chris Sharma, nakoľko neprišli do Arca a ani neprejavili záujem o spoluprácu. Tak to bola pre slobodomyseľných horolezcov ťažká úloha, zastával som názor, že by sme nikoho nemali dodatočne vylučovať, že je to v rozpore so slobodným prístupom lezcov ku všetkým veciam, ale nakoniec sme prehrali hlasovanie 8 : 9 proti konzervatívnejším redaktorom… Na hlasovaní by to však aj tak nič nezmenilo, pretože za držiteľa Salewa Rock Award 2008 sa všetci vyslovili úplne jednomyseľne a Adam Ondra tým dosiahol naozaj veľký úspech. Porota ocenila nielen jeho výnimočné športové výkony, ktoré dosiahol vo veľmi mladom veku, a jeho všestrannosť, ale aj prístup k lezeniu, etike a perspektívnosť, ktorou sny zajtrajška mení na skutočnosť. Pri vyberaní najlepšieho pretekára resp. pretekárky sezóny 2007 bola situácia oveľa zložitejšia, veľký súboj zviedli Kilian Fischuber, víťaz svetového pohára v boulderingu 2007 a Maja Vidmar, víťazka svetového pohára na obtižnosť 2007 a 3. na majstrovstvách sveta 2007. Sympatická Maja získala pri hlasovaní o jeden hlas viac ako nemenej sympatický Kilian v pomere 8 : 7, 3 hlasy dostal Patxi Usobiaga, ktorý bol ale ako jediný nominovaný v obidvoch kategóriách. Mimochodom Kilian aj Patxi si to vynahradili prvenstvom na tohtoročných Rock Master.

 
Pohľad do historickej sály Kasína v Arcu pri vyhlasovaní víťazov. / Všetci najdôležitejší po udelení cien, zľava - Giuseppe Filippi (prezident Arco Rock Legends Association), Lorenzo Delladio (La Sportiva president), Fabrizio Miori (CAI Academic a predseda poroty), Angelo Senechi (Rock Master director), Kilian Fischhuber, Patxi Usobiaga, Maja Vidmar, Adam Ondra, Barbara Zangerl, Claudio Verza (Rock Master Association), Heiner Oberrauch (Salewa President).

V roku 2007 cenu pre najlepšieho športového lezca získal Usobiaga a pre najlepšiho pretekára David Lama, v roku 2006 boli úspešné baby, Josune Bereziatu a Angela Eiter.

text a foto Igor Koller
Vlado Linek © 1999 - 2020 členstvo ا  antidoping ا  kalendár ا  archív jamesáka ا  predplatné ا  horoškola ا  počasie ا  sprievodca ا  umelé steny  26991104