Slovenský horolezecký spolok JAMES
vysoké tatry  český horolezecký svaz  klub slovenských turistov  singingrock rama   
grivel
sirjoseph
  shs james    komisie    podujatia    james slovakia    horolezec    horoškola    infocentrum    rozličné    eshop    diskusia    kontakt    dotazníky    chaty    mapa stránky  
  dôležité linky    galéria    klasifikácia    počasie    sprievodca    umelé steny    najčítanejšie články  
 index » rozličné  Správa Vysokých Tatier  Erasmus  Metodické materiály  Meteo  IFSC  UIAA Nedeľa 25.08.2019   english version
 XVI. Medzinárodný festival horských filmov Poprad - Lezie celá rodina
12.10.2008 12:30 | 6723x | komentár: 0x
8. - 12. 10. 2008  

Prípady, keď otec priviedol k horolezectvu syna, nie sú výnimočné. Zaujímavé však je, keď najskôr začne liezť syn, po čom otec a nakoniec aj brat. To je prípad Svena Scholza. Ako k tomu došlo?

Mal som len 14 rokov, keď som začal s lezením. Mal som veľmi dobrého učiteľa lezenia. Až po čase, keď otec videl, ako ma to chytilo, začal sa na lane pohybovať môj otec a neskôr brat.

viacej v Spravodaji č. 4


V predchádzajúcich Spravodajoch sme predstavili dvoch „seniorov“ poroty MFHF. Ostáva už len najmladší porotca. ALEX GAVAN je rumunský horolezec, ktorý má na svojom konte niekoľko prvenstiev. Je najmladší rumunský horolezec, ktorý vystúpil na osemtisícovku. To bolo v roku 2006. O rok neskôr ako prvý Rumun „na jeden šup“ vyliezol zo základného tábora na Gasherbrum I. Tento rok si zaknihoval prvý rumunský výstup na Makalu. Cíti sa Alex ako hviezda?

viacej v Spravodaji č. 3Na festivale sme mali už mali všelikoho. Muža, ktorý si hľadá ženu a robí o tom film, tu máme po prvý raz. Iste uznáte, že to nie je bežný námet. Kto je jeho autorom? Člen poroty PETER CHRZANOWSKI. Svojský Poliak dlhé roky žijúci v Kanade. Ponúkame vám jeho rozprávanie o sebe.

viacej v Spravodaji č. 2Komu inému by mala patriť úvodná stránka festivalového Spravodaja, ak nie jeho šéfke Marike Hámorovej. Čo pre nás pripravila tento rok?

Vďaka čomu uvidia ľudia viac filmov?
Tento ročník je skutočne špecifický. Toľko kvalitných filmov sa nám doteraz do súťaže neprihlásilo ani v jednom ročníku. Filmári majú za sebou skutočne dobré obdobie – vzniklo veľa kvalitných a  tematicky pestrých filmov. Myslím, že diváci sa naozaj majú na čo tešiť.

viacej v Spravodaji č. 1


Viac ako štyridsať filmov zo sedemnástich krajín sveta, päť besied s osobnosťami súčasného horolezectva, výstava fotografií, preteky v boulderingu – to všetko ponúka Medzinárodný festival horských filmov (MFHF). Jeho XVI. ročník sa v Poprade bude konať od 8. do 12. októbra. „Dramaturgia festivalu sa nemení. Oproti minulým ročníkom máme v programe  o čosi viac filmov, spolu to bude neuveriteľných 1452 minút premietania, veď do súťaže sa prihlásilo až 119  titulov,“ naznačila pozadie príprav riaditeľka MFHF Mária Hámorová.

Diváci tak uvidia dokumenty o boulderingu, skialpinizme, paraglidingu, extrémnom lyžovaní, nebudú chýbať portréty lezeckých osobností a filmy o výškovom horolezectve. Slovenskú kinematografiu bude zastupovať sedem filmov. Česká tvorba bude mať v talóne tri filmy, susedia z Poľska štyri. Ich kvalitu bude posudzovať medzinárodná porota v zložení: Jiří Hladík z Čiech (fotograf), Peter Chrzanowski z Kanady (spisovateľ, producent a filmár)  a Alex Gavan (horolezec a fotogaraf) z Rumunska. Najlepší zo súťažných filmov získa prestížnu Grand Prix.
„Aj tento rok sme pripravili ako sprievodné podujatie aj špeciálne premietania pre školy, v zostrihu pre žiakov a študentov ponúkame dva filmy. Prvý je environmentánym dokumentom, ktorý vtipnou a hravou formou predstavuje ohrozený živočíšny druh, svišťa vrchovského tatranského. Druhý je portrétom Jozefa Psotku. Snažíme sa tak budovať vzťah detí z regiónu k okolitej prírode, ale aj k poznaniu osobností, ktoré výraznou mierou formovali dejiny slovenského horolezectva,“ spresnila Mária Hámorová. Okrem súťažných filmov si diváci nájdu v programe aj nesúťažné projekcie, tento rok sú venované Sirovi Edmundovi Hillarymu, mužovi, ktorý stál ako prvý na najvyššej hore sveta. Okrem dokumentu austrálskeho režiséra Michaela Dillona Beyond Everest o charitatívnej misii Hillaryho v Himalájach je v ponuke aj zostrih z pobytu Sira Edmunda na popradskom festivale v roku 1994. K sprievodným podujatiam ešte patrí výstava fotografií poľského himalájistu Piotra Morawského a medzi mladými lezcami obľúbené preteky Slovenského pohára v boulderingu (11. 10. na Námestí Sv. Egídia).

K festivalovej atmosfére už tradične patria besedy s hosťami. Tento rok ich bude až päť. Tohtoročným „top“ hosťom bude Bernd Arnold, nemecký špičkový lezec, autor najväčšieho počtu prvovýstupov v labských pieskovcoch. Lezci ho poznajú predovšetkým ako objaviteľa úžasného masívu Tsaranoro na Madagaskare. Do lezeckých encyklopédií sa zapísal voľnými prelezmi všetkých možných ciest – od bouldrov, cez klasické cesty až po obrovské žulové vrcholy vo veľkých výškach. O lezení hovorí najmä ako o slobode. Je istým spôsobom legendou, v 60. rokoch v Nemecku vytvoril jednu z prvých skalných ciest obtiažnosti 7a – bosý, bez magnézia a sedačky.
Svoje aktivity a projekty príde prezentovať aj Sven Scholz, jeden z najlepších nemeckých lezcov súčasnosti. Kanadský filmár, spisovateľ a producent Peter Chrzanowski  v prednáške zaujme nepochybne svojimi dobrodružnými cestami a vášňou k adrenalínovým športom. Diváci budú besedovať aj s rumunským horolezcom a fotografom Alexom Gavanom, ktorý sa v ostatnom čase špecializuje na Himaláje a patrí k mladým „bojovníkom“ za morálny rozmer extrémneho horolezectva. Publiku sa predstavia aj autori lezeckého projektu Himalájska trilógia 2008 (Pustelnik, Morawski, Hámor, Zaluski), ktorí sa túto sezónu pokúsili o Annapurnu – alpsky zopakovali Českú cestu severozápadnou stenou, no počasie ich spod vrcholu „otočilo“ späť.
Päť festivalových dní ukončí nedeľné (12.10.) vyhlasovanie výsledkov a projekcia víťazných filmov. Festivalovým centrom bude už tradične vestibul a veľká zasadačka Mestského úradu v Poprade, premietať sa však bude aj v popradskom Dome kultúry a v kine Iskra v Kežmarku.
Mira Kováčiková, mfhf

Informácie poskytneme:
www.mfhf.sk
horskyfilm@slovanet.sk

skrátený program 
programová tabuľka
schedule of the festival
rezervácia a predaj vstupeniek


Prípravy na XVI. ročník Medzinárodného festivalu horských filmov v Poprade (MFHF) sú v plnom prúde. Ten sa bude konať v tradičnom termíne, teda od 8. do 12. októbra. Predvýberová komisia vzhliadla vyše sto filmových snímok, do súťaže sa z nich prepracovalo okolo štyridsať. Medzi nimi si diváci nájdu filmy, približujúce historické okamihy himalájskeho lezenia, či atraktívne tituly z extrémneho lyžovania, ale aj cestopisné dokumenty. K zaujímavým budú isto patriť snímky o W. Kurtykovi, W. Rutkiewicz, do súťaže sa dostal aj film o Stefanovi Glowaczovi a jeho púti za krásami Acopan Tepui. Domáca horská kinematografia bude zastúpená šiestimi filmami, pod dva z nich sa podpísal režisér Pavol Barabáš ( Carstensz – siedma hora a dokument o Jozefovi Psotkovi). Horolezcov zrejme zaujme aj dokument P. Pucheho o slovenskej expedícii na Gasherbrumy a horúcim želiezkom v boji o ceny bude zrejme snímka G IV- G III režiséra Sebastiana Alvara, víťaza ceny Aliancie pre horský film v roku 2007. Okrem hlavnej súťažnej prehliadky organizátori pripravujú sprievodné podujatia (napríklad 11. októbra Slovenský pohár v boulderingu), výstavu fotografií, besedy s hosťami a spomienku na nedávno zosnulú legendu himalájskeho horolezectva Sira Edmunda Hillaryho. Všetky informácie budú definitívne skompletizované v priebehu septembra a zverejnené na stránke www.mfhf.sk, informovať sa môžete aj na adrese horskyfilm@slovanet.sk.

 
KOMENTÁR K ČLÁNKU

XVI. Medzinárodný festival horských filmov Poprad - Lezie celá rodina [ 21. 8. 2008 15:08:25] - reagovať
Prípady, keď otec priviedol k horolezectvu syna, nie sú výnimočné. Zaujímavé však je, keď najskôr začne liezť syn, po čom otec a nakoniec aj brat. To je prípad Svena Scholza. Ako k tomu došlo?

Vlado Linek © 1999 - 2019 členstvo ا  antidoping ا  kalendár ا  archív jamesáka ا  predplatné ا  horoškola ا  počasie ا  sprievodca ا  umelé steny  24589615