Slovenský horolezecký spolok JAMES
vysoké tatry  český horolezecký svaz  klub slovenských turistov  singingrock rocking   
grivel
sirjoseph
  shs james    komisie    podujatia    james slovakia    horolezec    horoškola    infocentrum    rozličné    eshop    diskusia    kontakt    dotazníky    chaty    mapa stránky  
  dôležité linky    galéria    klasifikácia    počasie    sprievodca    umelé steny    najčítanejšie články  
 index » rozličné  Správa Vysokých Tatier  Erasmus  Metodické materiály  Meteo  IFSC  UIAA Streda 18.09.2019   english version
 B.A.S.E. jump v Bratislave
08.06.2008 15:00 | 10126x | komentár: 4x
7. 6. 2008  

Tento víkend, 9. júna 2008 sa vôbec prvýkrát v histórii na Slovensku predstavil jeden z najnebezpečnejších športov na svete – BASE Jumping. Päť skokanov vo veku od 20 do 42 rokov skákalo s padákmi v sobotu zo strechy 95 metrov vysokej reštaurácie UFO nad bratislavským Novým mostom.

Na celkovo vyše 30 zoskokov sa prišlo počas sobotného popoludnia pozrieť niekoľko stoviek divákov. Celá ukážka vyvrcholila nočným zoskokom presne o polnoci zo soboty na nedeľu.

Predviedli aj salto s padákom...
Skupinku skokanov tvorili Nemci Frank Eckervogt, Johannes Rose a svetový rekordér (a zároveň najstarší účastník exhibície) Hannes Kraft, Američanka Amanda Vicharelli a Slovák Roman Dubský alias „Duby“. Situáciu im spočiatku komplikovalo počasie: fúkal silný severný vietor, presne opačný, s kým počítali skokani. Preto skokani viac vyčkávali na priaznivé poveternostné okolnosti a predviedli menej skokov, ako mali pôvodne v pláne. Skokani po sekundovom lete otvárali padák približne v 40-metrovej výške a dosadali do Sadu J. Kráľa.

Hviezdou dňa bol Johannes Kraft, držiteľ viacerých svetových rekordov v individuálnych a skupinových BASE jump zoskokoch, ktorý skočil z veže salto: padák si spustil pod odskokovú hranu, skočil salto a váhou padák nafúkol a pristál.


Hviezda dňa - Johannes Kraft.
Foto: Boris Németh.


Zoskok v priamom prenose.
Foto: Boris Németh.


Bezpečné prisátie.
Foto: Boris Németh.


Slovák Roman Dubský, ktorý je jedným z dvoch slovenských BASE jumperov - profesionálov odskákal vôbec najviac zoskokov. Po akcii sa ponáhľal na lietadlo do Španielska, kde sa od pondelka zúčastní pretekov Svetového pohára.

BASE Jumping sa na Slovensku predstavil prvýkrát vďaka organizátorom – reštaurácii UFO, organizátorovi Kuul Fabrik a hlavnému sponzorovi mBank.

Čo je Base Jump?
BASE jump, alebo správne písané B.A.S.E. jump je zoskok s padákom z pevného bodu na zemi. BASE vyjadruje aj skratku jednotlivých možných objektov z ktorých sa "dá" skákať ( a skutočne aj skáče): B - building  (budovy), A - antenna (antény a stožiare), S - span (oblúk t.j. mosty a lanovky), E - earth (skaly, stromy a pod.).

BASE je jeden z najnebezpečnejších adrenalínových športov na svete a zároveň jeden z najatraktívnejších. Na prvý pohľad je Base Jump podobný parašutistickým zoskokom, na druhý pohľad však vidieť veľké rozdiely: výška z ktorej sa skáče zriedka presiahne 600 metrov, zvyčajne (pri budovách) ide o 100-200 metrov, base jumper nemá záložný padák (pretože by sa mu nestihol otvoriť) a musí sa spoliehať na svoj jediný, špeciálny padák.

Skok trvá len pár sekúnd a tesne nad povrchom skokan otvára padák, má zlomok sekundy na skorigovanie miesta pristátia a dosadá. video

Takto skáče Roman Dubský....


Text a foto: Boris Németh
KOMENTÁR K ČLÁNKU

B.A.S.E. jump v Bratislave [ 5. 6. 2008 21:23:36] - reagovať
Tento víkend, 9. júna 2008 sa vôbec prvýkrát v histórii na Slovensku predstavil jeden z najnebezpečnejších športov na svete – BASE Jumping. Päť skokanov vo veku od 20 do 42 rokov skákalo s padákmi v sobotu zo strechy 95 metrov vysokej reštaurácie UFO nad bratislavským Novým mostom.
 • B.A.S.E. jump v Bratislave [Anonym 9. 6. 2008 8:38:57] - reagovať
  Co ma toto spolocne s horolezectvom ??? (jamesacka ubohost)

  • B.A.S.E. jump v Bratislave [duby 5. 8. 2008 15:53:01] - reagovať
   Nazdar anonym jalen ze nemas pravdu base jump ma celkom dost spolocne z horolezectvom napr lezenie na skaly a exity, priroda a hory nieje to dostacujuce?a tak ako hovoril kolega zacina sa tomuto sportu venovat vela horolezcov, ja sam som bol aktivny lezec no teraz mam uz menej casu na to a taktiez poznam X dobrych lezcov co tento sport vykonavaju.Skus si viac o tomto sporte precitat a popozerat videjka:)zatim borci mucho BASE a horam zdar

  • B.A.S.E. jump v Bratislave [tomaso 23. 6. 2008 10:35:38] - reagovať
   v mode je aktualne slogan: spravny chlap sa vracia vzduchom... preco by james nemohol podporit mlady rozvyjajuci sa sport ked mu vo svete holduje stale viac lezcov a pouziva ho ako formu zostupu;-) predstav si ze namiesto 3 hodinoveho trekingu sotolinou naspat pod nastup si dole za par sekund, aj ked so spinavymi trenkami:-P

 • B.A.S.E. jump v Bratislave [L 9. 6. 2008 7:14:05] - reagovať
  vydarena akcia, najnebezpecnejsi sport tak aspon paty si jeden dobrovolnik kvoli diviakom dolamal...
  :(

  Tento víkend, 9. júna 2008 sa vôbec prvýkrát v histórii na Slovensku predstavil jeden z najnebezpečnejších športov na svete – BASE Jumping. Päť skokanov vo veku od 20 do 42 rokov skákalo s padákmi v sobotu zo strechy 95 metrov vysokej reštaurácie UFO nad bratislavským Novým mostom.


Vlado Linek © 1999 - 2019 členstvo ا  antidoping ا  kalendár ا  archív jamesáka ا  predplatné ا  horoškola ا  počasie ا  sprievodca ا  umelé steny  24830624