Slovenský horolezecký spolok JAMES
vysoké tatry  český horolezecký svaz  klub slovenských turistov  singingrock rocking   
grivel
sirjoseph
  shs james    komisie    podujatia    james slovakia    horolezec    horoškola    infocentrum    rozličné    eshop    diskusia    kontakt    dotazníky    chaty    mapa stránky  
  dôležité linky    galéria    klasifikácia    počasie    sprievodca    umelé steny    najčítanejšie články  
 index » rozličné  Správa Vysokých Tatier  Erasmus  Metodické materiály  Meteo  IFSC  UIAA Piatok 10.07.2020   english version
 Výsledky filmovej súťaže 9. ročníka festivalu Hory a mesto
25.04.2008 07:00 | 6795x | komentár: 0x
24. - 27. 04. 2008  

27. 4. 2007

Výsledky filmovej súťaže 9. ročníka medzinárodného filmového festivalu Hory a mesto

V nedeľu 27. apríla sa končí 4 dňový festival horského filmu a dobrodružstva Hory a mesto 2008. Filmovej prehliadky 9. ročníka festivalu sa zúčastnilo 44 filmov z  krajín (Nemecko, Kanada, USA, Francúzsko, Česká republika, Poľsko, Veľká Británia, Nórsko a Slovensko). V tomto roku vo filmovej prehliadke súťažilo 8 slovenských filmov.

Filmová porota v zložení: Silvia Klasová (filmová vedkyňa, Samuel Jaško (filmový dokumentarista), Ľubomír Viluda (filmový režisér), Alek Lwow (publicista) a Ľudo Hičár (kameraman) ocenila filmy v nasledujúcich kategóriách:

Cena v kategórii Skala
- za ľudský pohľad do srdca a mysle jedného z najlepších skalných lezcov sveta, ktorý so svojím budhistickým prístupom k životu lezie tie najkrajšie línie.
Kráľovské línie (King Lines, USA, 2007, 50 min, réžia Peter Mortimer): Chris Sharma zdoláva pôsobivé „bad-ass lines“ morských skalných okien Mallorky, Grécka a previsnutých vápencových stien na Mt. Charlestone v Nevade.

Cena v kategórii Zem
- za nový pohľad na život pobrežných vlkov v Britskej Kolumbii, ktorý je umocnený dramatickým stretnutím s vlkmi.
Hľadanie pobrežného vlka (Searching for the Coast Wolves, Nemecko, 2006, 52 min, réžia Richard Matthews): Gudrun Pflüger, študuje záhadných pobrežných vlkov v Britskej Kolumbii. Jej hľadanie kulminuje dramatickým a mocným stretnutím.

Cena v kategórii Voda
- za nezlomnú vôľu uskutočniť svoj vlastný sen – cestu okolo USA, aj napriek strate životného a športového partnera.
Vlastnou silou (By Own Strength, 2007, 45 minút, Švédsko, réžia Renata Chlumska): Švédka českého pôvodu Renata Chlumska, partnerka nenapodopiteľného Görana Kropa, vlastnou silou neuveriteľne sama prepádluje a prebicykluje okolo USA - 18 200 km za 439 dní.

Cena v kategórii Sneh
- za humorné stvárnenie rôznych športových disciplín v odľahlom kúte sveta
Baffin – ostrov detí (Baffin – Children Island, Francúzsko, 2007, 40 min, réžia Sam Beaugey): 6 špičkových francúzskych lezcov trávi 7 týždňov na Baffinovom ostrove lezením veľkých stien, lyžovaním a bejsdžampovaním v odľahlých končinách sveta.

Cena v kategórii Vzduch
- za hlbokú psychologickú sondu do života adrenalínovej bejsdžamperky a jej blízkeho okolia
20 sekúnd radosti (20 Seconds of Joy, Nemecko, 2007, 60 min, réžia Jens Hoffmann): Osobný príbeh nórskej bejsdžamperky Kariny Hollekim, ktorú vážna nehoda privedie k náhlej zmene života a posunu hodnôt.

Cena V4
- za profesionálne filmové spracovanie životnej cesty jedného z najlepších svetových horolezcov Wojteka Kurtyku
Cesta hory (The Way of the Mountain, Poľsko, 2007, 45 min, réžia Marek Kłosowicz): Mystická a tajovplná životná cesta Poliaka Wojteka Kurtyku, jedného z najvplyvnejších alspkých lezcov všetkých čias.

Cena Litfondu
- za netradičné, poetické a citlivé spracovanie života v regióne najvyšších hôr sveta
Na východ od Everestu (Slovensko, 2008, 90 min, réžia Daniel Liška): Autor filmu sa na začiatku leta 1988 vydáva na pochod naprieč najvyšším pohorím sveta.

Mimoriadna cena poroty
- za vykreslenie veľkej lásky k prírode a pokusu záchrany ohrozeného druhu medveďa a jeho návratu do divočiny
Ten čo žil s medveďmi grizzly (Kanada, 2007, 89 min, réžia Jeff a Sue Turner): Charlie Russell odchádza žiť na Kamčatku, kde sa 10 rokov stará o osirotené medvieďatká a učí ich všetko to, čo potrebujú pre návrat do divočiny.

Cena Grand Prix
- za sugestívne zobrazenie toho, ako človek môže prehrať svoj súboj o život
Volanie ticha (Beckoning Silence, Veľká Británia, 2007, 73 min, réžia Louise Osmond): Tragický príbeh Tonyho Kurza z pokusu o prvovýstup Severnou stenou Eigeru, prerozprávaný Joeom Simpsonom, ktorý len o vlások unikol podobnému osudu a volaniu ticha.


26. 4. 2008
Dnes večer nás čaká Doug Scott, legenda himalájskeho lezenia a jeho prezentácia „Himaláje alpským štýlom“, ktorej názov hovorí sám za seba. Hneď po ňom bude premietaný film Volanie ticha (Beckoning Silence), rekonštrukcia pokusu o prvovýstup Severnou stenou Eigeru prerozprávaný Joeom Simpsonom.

25. 4. 2008
Dnes, nás čaká tiež parádny program. Najskôr nám český báchač Adam Ondra predstaví svojho učňa, Chis Sharma si prelezie Kráľovské línie a nakoniec Dodo Kopold niečo porozpráva o svojich zážikoch z veľkých hôr. Podrobnosti o programe a festivale na horyamesto.sk.

24. 4. 2008
Vo štvrtok 24. 4. sa začal 9. ročník festivalu Hory a mesto. Super prezentáciou Opera Vertical ho otvoil Alex Huber, všestranný nemecký skalný aj alpský lezec, ktorý na tomto festivale vystúpil už po druhýkrát.
Po prednáške Alexa Hubera nasledoval filmový blok SKALA1 s filmami Aerialista, so slacklajnujúcim Deanom Potterom, Ľadové jaskyne s Willom Gaddom, britské filmy Odhodlaní a Biele peklo o najťažších lezeckých problémoch, Higher Ground-Zion o lezení v Utahu a slovenský film Rasťa Hatiara Mandarínkový výlet, v ktorom lezú a rozprávajú Matej Heuger a Dušan Myslivec o svojej ceste na El Capitan v Yosemitoch v Kalifornii.

Súčasťou otváracieho večera bolo aj vyhlásenie fotosúťaže festivalu. Ceny sa odovzdali v troch kategóriách: 1. outdoor športy, 2. ľudia a kultúra, 3. hory a mesto, plus hlavná cena za najlepšiu fotografiu.


Festival Hory a mesto 2008 – cesta za doly zont – sa uskutoční  24. - 27. apríla 2008 v Palace Cinemas v Auparku v Bratislave. Hlavnou udalosťou už tradične naprataného programu tohoto dejchánku bude návrat Alexa Hubera z Nemecka a okrem neho vystúpi nezletilý báchač Adam Ondra z Česka a slovenský lezecký fenomén Dodo Kopold.

Alex Huber predstaví svoj najnovší dokudramatický program „Opera Vertical“ o náruživých výstupoch v Dolomitoch (Pan Aroma), v Južnej Amerike (Puerta Blanca), o rýchlostnom rekorde s NosNosnosťou 2:45:45 a iných šialenostiach z tohoto a iného sveta. Brňák Adam Ondra prinesie klipy a fotky s podtitulom „Z kolébky pod převisem na střechu 9a“ a za živej asistencie Pepeho Piechowicza tvorivo zdokumentuje prvých 14 rokov svojej lezeckej kariéry. Himalájsky bouldrista Dodo Kopold prerozpráva svoj prvý neúspešný pokus o zdolanie všetkých 14 osemtisícoviek v priebehu jedného roka bez použitia magnézia. Okrem toho príde na festival zahaluziť lezecká hviezda z USA, ktorej meno je však naďalej zahalené rúškom tajomnosti. Je možné, že v čase, keď budete čítať tieto riadky, bude už hviezda zo Štátov obnažená, za čo sa všetkým Deanom alebo Chrisom ospravedlňujeme.

V hlavnom programe Hory a mesto 2008 budú horské a nížinné filmy a prednášky z celého sveta. Pozornosť zaujme ďalší diel lezeckého seriálu z autorskej dielne Sender Films Peter Mortimer – Josh Lowel pod názvom „King Lines“ v hlavnej úlohe s neodolateľným Chrisom Sharmom na pôsobivých „bad-ass lines“ pobrežných útesov Mallorky. Povráva sa, že autorská dielňa Mortimer-Lowell osobne zavíta na festival v rámci jarného filmárskeho turné po pískovcích a Elbsandsteinoch. Čarovný Dean Potter sa znovu priblíži lezeckej verejnosti prostredníctvom filmu „Aerialist“, v ktorom sóluje po lane ponad hrôzunaháňajúce priepasti a po skale ponad neprívetivé oddelené skutočnosti. Slovenskú nížinnú kinematografiu bude zastupovať nový film mladých autorov o lezení na vápencových bralách Žitného ostrova. Jedna kinosála bude vymedzená pre filmy o divokej prírode, životnom prostredí a pokračujúcej sekcii FENOMÉN. Okrem filmov okorenia festival Hory a mesto cestokluby „Ako chutí svet“, fotosúťaž a autorské výstavy fotografií, preteky v lezení, miniveľtrh outdoorových potrieb a zbytočností, lezecké, preliezacie a olizovacie atrakcie.

Hory a mesto 2008 sa obracia na horských fotografov a filmárov so žiadosťou o horské fotografie a filmy do súťaže. Uzávierky budú 10.3. 2008 na filmy a 10.4. 2008 na fotky, a prihlášky bude možné stiahnuť zo stránky horyamesto. Nížinné filmy stačí priniesť rovno na festival do kinosály číslo jedna, netreba ich prihlasovať. Prosíme tiež záujemcov o dobrovoľníčenie a nevoľníčenie, finančnú a materiálnu podporu a údery pod pás, aby sa ozvali na adresu info@horyamesto.sk. Festival Hory a mesto je príjmom 2% dane z príjemcu.
Festival finančne podporili okrem iných sponzorov aj SHS JAMES, Ministerstvo kultúry SK, International Visegrád Fund, US Embassy, Canadian Embassy a Rakúske kultúrne fórum. Po akcii v Bratislave sa vybraný program Hory a mesto vydá na turné do Česka, Maďarska a Poľska a po Slovensku do Prešova, Dolného Kubína, Zvolena a na Salaš pod Veprom.
Vlado Linek © 1999 - 2020 členstvo ا  antidoping ا  kalendár ا  archív jamesáka ا  predplatné ا  horoškola ا  počasie ا  sprievodca ا  umelé steny  27001935