Slovenský horolezecký spolok JAMES
vysoké tatry  český horolezecký svaz  klub slovenských turistov  singingrock rocking   
grivel
sirjoseph
  shs james    komisie    podujatia    james slovakia    horolezec    horoškola    infocentrum    rozličné    eshop    diskusia    kontakt    dotazníky    chaty    mapa stránky  
  dôležité linky    galéria    klasifikácia    počasie    sprievodca    umelé steny    najčítanejšie články  
 index » rozličné  Správa Vysokých Tatier  Erasmus  Metodické materiály  Meteo  IFSC  UIAA Streda 18.09.2019   english version
 XV. Medzinárodný festival horských filmov v Poprade
16.10.2007 20:30 | 4319x | komentár: 0x
Festivalové čriepky  

Dospievanie popradskému festivalu pristane. Tak trochu jubilejný XV. Medzinárodný festival horských filmov v Poprade akoby nabral druhý dych. Dozrieva do podoby, v ktorej znovu rezonuje uvoľnenosť, nadšenie a rastúci divácky záujem. V reči čísiel to znamená, že diváci za päť dní videli 36 súťažných filmov, dva nesúťažné, absolvovali tri besedy s hosťami, vzhliadli dve fotografické výstavy a preteky Slovenského pohára v boulderingu.

 
Hostia festivalu Eneko a Iker Pou zo Španielska a Jeff Lowe z USA.

„Prekvapilo ma, že už od stredy nebola núdza o divákov, najsilnejšie dni boli už tradične tie víkendové. Premietali sme spolu v troch sálach a nezívali prázdnotou. To je podstatné, veď festival robíme pre ľudí, nie pre porotu. Nezvyčajne veľký bol aj záujem z popradských škôl, pre ne sme robili špeciálne projekcie s environmentálnou témou,“ zhodnotila riaditeľka MFHF Mária Hámorová. Úroveň festivalu vychválila aj medzinárodná porota (z Poľska filmár Jerzy Surdel, z USA horolezec a spisovateľ Jesse Guthrie, z Čiech himalájistka Dina Štěrbová, zo Slovenska dizajnér Milan Jursa a filmár Michal Ruttkay). Potvrdili, že mnohé z filmov už nie sú len amatérskym záznamom osobného zážitku, ale pracujú s filmovými výrazovými prostriedkami a dôraz dávajú na príbeh. Divákom sa najviac páčil Barabášov film Vysoké Tatry – divočina zamrznutá v čase. Dokument o prírodných hodnotách s unikátnymi zábermi zvierat v akcii zaujal aj porotu. Veľmi silno uvažovala o cene za kameru, získalo ju napokon konkurenčné Divoké Mongolsko. Potlesk žal aj Pavol Pekarčík s Ivanom Ostrochovským za dokument Uli Biaho. Najmä mladšia generácia ocenila, že film nič nepredstiera, búra mýty o „hrdinských“ horolezcoch a ukazuje ich v absolútnej prirodzenosti. „Myslím si, že filmy z horského prostredia sú príliš romantizujúce. Ja som sa snažil o náhľad do reality. A že sú tam vulgarizmy? Tí chalani ich v takých situáciách a prostredí proste používajú, nebudem im kričať, že je zapnutá kamera. Aký by to bol potom dokument?“ vyjadril sa filmár Paľo Pekarčík. Okrem filmov diváci nadšene reagovali aj na besedy s hosťami. Ako prvý ich ohúril Jeff Lowe, americký lezec, ktorý svojho času robil riadne „psie kusy“, posúval limity lezenia stále ďalej. V horách a na skalách strávil takmer 50 rokov. „Už mi je jasné, že liezť nebudem, ale som vďačný za všetko, čo som v horách zažil. Možno aj vďaka tým zážitkom sa dokážem vyrovnať s tým, čo mi život priniesol,“ vyznal sa lezec, ktorému roztrúsená skleróza rázne ukončila všetky  športové aktivity. Iniciatívne sa však podieľa na premene svojho rodiska v Ogdene na lezecké centrum. Divákov zaujala aj Dina Štěrbová svojim rozprávaním o peripetiách „ženstva“ v horolezeckom svete. Šarmom a humorom zas bodovali dvaja Španieli, Eneko a Iker Pouovci, ktorí dokončujú projekt Sedem stien na siedmich kontinentoch.

XV. MFHF napísal svoju záverečnú bodku. Sumár? Bol vydarený, s oživenou atmosférou a prílevom novej generácie mladých, ktorí začínajú hľadať dobrodružné zážitky v prírode. Virtuálna realita posiedok za počítačom im, našťastie, už nestačí. Takže – dovidenia v Poprade o rok. (XVI. MFHF 08. – 12. 10. 2008)

Medzinárodná porota hodnotila 36 filmov zo 14 krajín. O výsledkoch rozhodla takto:

Grand Prix: Harvest Moon, Švajčiarsko
Za excelentné filmárske spracovanie extrémneho športového výkonu.Cena poroty: Uli Biaho, Slovensko
Za odvážnu depatetizáciu témy s prihliadnutím na eduktatívne kvality.Cena za najlepšiu réžiu: Po lane / The Line, Poľsko
 Za tvorivú pokoru a netradičný prístup k téme.

Cena za najlepšiu kameru: Divoké Mongolsko / Wild Mongolia, Rakúsko
Za poetické vykreslenie krás a rozmanitosti prírody.

Cena Štýl a skala: Prvovýstup / First Ascent, USA
Za nový pohľad nastupujúcej  generácie s prihliadnutím na dizajn obrazu.Čestné uznania: Guido Magnone – cesta na vrchol (Francúzsko), emerGeride (Švajčiarsko), Asiemut (Kanada)

Cena diváka:  Vysoké Tatry – divočina zamrznutá v čase (Slovensko). 


15. MFHF v Poprade
Program SK
Programme EN

V Poprade  sa v dňoch 10. až 14. októbra bude konať už 15. ročník Medzinárodného festivalu horských filmov (MFHF). Počas piatich dní ponúkne jeho dramaturgia 36 filmových titulov zo 14-tich krajín, ktoré budú súťažiť o prestížnu cenu Grand Prix. Hodnotiť ich bude 5-členná medzinárodná porota v zložení: grafický dizajnér Milan Jursa a filmár Michal Ruttkay (SR), režisér Jerzy Surdel (Poľsko), lezec Jesse Guthrie (USA) a himalájistka Dina Štěrbová (ČR).

Diváci však uvidia viac filmov, v nesúťažnej časti pojekcií sú v ponuke snímky, zamerané na úzko špecializované skupiny športovcov (extrémne lyžiarske zjazdy, bouldering, atď).

Hlavným magnetom  festivalu, ktorý je orientovaný na rozvoj horskej kinematografie a prehlbovanie vzťahu človeka k prírode, budú aj v jubilejnom ročníku hostia. Horolezcov poteší prítomnosť legendy amerického lezenia Jeffa Lowea. Preslávil sa presadzovaním ľahkého a rýchleho štýlu lezenia v ťažkých stenách. Okrem Jeffa Lowea budú ozdobou festivalu aj súrodenci Eneko a Iker Pou zo Španielska, ktorí majú za sebou projekt Sedem stien, sedem kontinentov. V súčasnosti sa venujú lezeniu vo veľkých stenách. Hostia sa divákom predstavia autorskými audiovizuálnymi projekciami, spojenými s besedami.

Súčasťou festivalovej ponuky je aj tradičná výstava fotografií z horského prostredia.  Tento rok festival predstaví tvorbu popradského rodáka, pôsobiaceho už 6 rokov v Bratislave, Borisa Michaličeka. Kolekcia vystavených fotografií Hory a ľudia Pakistanu vznikla len nedávno počas jeho cesty Pakistanom. Zachytáva krajinu, majestátnosť hôr, ale aj ľudí a ich každodenný život.  V stredu (10. 10.) sa v Annogallery06 v Poprade bude konať vernisáž Austrálčana Andrewa Rogersa, ktorý bude počas festivalu vystavovať svoje fotografie „Rytmy života“. V sobotu (13. 10.) oživia festivalový program preteky v boulderingu, ktoré sú súčasťou Slovenského pohára. Preteky budú tradične situované v centre Popradu. Lezcov čaká po pretekoch aj tradičná „after party“ a koncert.

Festivalové dianie bude sústredené do veľkej sály Mestského úradu v Poprade (bývalé kino Gerlach). Novinkou oproti predchádzajúcim ročníkom je presun premietania z kina Tatran do zrekonštruovanej budovy Domu kultúry v Poprade (oproti Mestskému úradu). Tam sú pripravené projekcie na najsilenejšie festivalové dni, teda sobotu a nedeľu. Počas štvrtka a piatka budú v Dome kultúry pripravené špeciálne projekcie pre stredné školy, zamerané na environmentálne témy. Okrem dvoch popradských sál bude MFHF ponúkať výber zo súťažných filmov v piatok, sobotu a nedeľu aj kežmarskom kine Iskra.

Vstupenky na MFHF sa dajú rezervovať v pokladni kina Tatran od 1. októbra, samotný predaj sa začne vo vestibule Mestského úradu v Poprade 10. októbra od dvanástej hodiny.

Viac informácií získate na www.mfhf.sk, horskýfilm@slovanet.sk, 052/7721060.

  
Z filmov Facing Obsession, Asemiut a Ascent.
KOMENTÁR K ČLÁNKU

XV. Medzinárodný festival horských filmov v Poprade [ 8. 5. 2008 10:03:02] - reagovať
Dospievanie popradskému festivalu pristane. Tak trochu jubilejný XV. Medzinárodný festival horských filmov v Poprade akoby nabral druhý dych. Dozrieva do podoby, v ktorej znovu rezonuje uvoľnenosť, nadšenie a rastúci divácky záujem. V reči čísiel to znamená, že diváci za päť dní videli 36 súťažných filmov, dva nesúťažné, absolvovali tri besedy s hosťami, vzhliadli dve fotografické výstavy a preteky Slovenského pohára v boulderingu.

Vlado Linek © 1999 - 2019 členstvo ا  antidoping ا  kalendár ا  archív jamesáka ا  predplatné ا  horoškola ا  počasie ا  sprievodca ا  umelé steny  24830494