Slovenský horolezecký spolok JAMES
vysoké tatry  český horolezecký svaz  klub slovenských turistov  singingrock rocket   
grivel
sirjoseph
  shs james    komisie    podujatia    james slovakia    horolezec    horoškola    infocentrum    rozličné    eshop    diskusia    kontakt    dotazníky    chaty    mapa stránky    pre členov  
  dôležité linky    galéria    klasifikácia    počasie    sprievodca    umelé steny    najčítanejšie články  
 index » rozličné » umelé steny  Správa Vysokých Tatier  Erasmus  Metodické materiály  Meteo  IFSC  UIAA Utorok 27.10.2020   english version
 Lezecké steny K2 + rozhovor s Marekom Repčíkom
20.09.2013 08:30 | 30968x |
  

Lezecká stena a kaviareň K2 sa nachádza v starej menze vysokoškolských internátov ŽU, Hečková 6, Žilina.
Lezecká stena K2 v Poprade - zaujímavá kombinácia steny a dvojpodlažného baru v lezecky úplne nezvyklom prostredí nákupného centra MAX v Poprade.

Lezecká stena a kaviareň K2 v Žiline
Lezecká stena K2 v Poprade


Lezecká stena K2 v Bratislave

Marek, tak konečne ste stenu otvorili, popíš nám ju.

Ide o  najväčšiu lezeckú stenu na Slovensku. S výškou cez 15m a plochou viac ako 1700m2 sa radí k  tomu lepšiemu vo svete. Dominuje jej takmer 20m premostenie cez celú šírku haly s možnosťou stavby ciest naozaj svetových parametrov. Súčasťou steny je bouldrovka s moderne riešenými profilmi, laminátová imitácia skaly, normovaná 15 m cesta na rýchlosť a položené profily  vhodné pre úplných začiatočníkov. Dokončujeme drytool sektor a cca. 400 m2 ďalšej steny na galérii.  Doteraz sa preinvestovalo  viac ako  300 tis. Eur a ešte to určite dosť zhltne... Ale myslím, že sa nám podarilo postaviť peknú stenu. Strašne veľa robí  výška.  Doteraz som liezol aj pretekal  len na klasických 10-12 m stenách. Tu zapneš 10 istení, z nejakého zvyku už čakáš koniec, ale pred sebou máš ešte kus cesty. Je to je naozaj  iné lezenie a baví to dokonca aj mňa...

Prečo to tak dlho trvalo, s čím ste mali problémy?
Trvalo  to dlhšie hlavne z dôvodu zložitosti stavebného konania, otvorenie to posunulo tak o dva mesiace.  Stále sa  čakalo na nejaké vyjadrenie, ktoré bolo potrebné na získanie  ďalšieho vyjadrenia... Administratíva sa  každoročne komplikuje príšerným tempom. Keď sme pred desiatimi rokmi otvárali prvú stenu, nemali sme nijaké skúsenosti ani peniaze, ale išlo to oveľa jednoduchšie. Zdá sa, že systém byrokracie úspešne smeruje k úplnému zblbnutiu... Montáž samotnej steny išla rýchlo, za 4 mesiace bola hotová a začali sme stavať cesty. Zázemie, šatne, obchod a kaviareň  bolo o niečo komplikovanejšie než sme čakali.  Sú to objemovo tak tri rodinné domy, akoby spolu postavené v hale. Snažili sme sa to urobiť na úrovni, nie je to len kôlňa z osb dosiek, takže veľa takej pomalej práce... Ale bolo to zaujímavé – vyriešenie statiky steny pri takých rozmeroch a previsoch, dvojsmerné rezy 3D modelom, úplne iným, než sme používali doteraz, stena postavená na galérii tak, aby sa galérie nedotýkala...

Čo všetko ponúkate?
Okrem lezenia na stene špičkových parametrov je tu požičovňa výstroja, kaviareň, pribudnú kurzy, tréningy, obchod, detský kútik,  meranie časov na stene na rýchlosť. Priamo pred halou je veľké bezplatné parkovisko, čo tiež nie je v Bratislave úplne obvyklé.

Kto staval cesty? Zalezú si tam všetci? 
Hlavným staviteľom ciest je Tomáš Mrázek. Tam je naša veľká výhoda oproti konkurencii – iný porovnateľný staviteľ  na Slovensku momentálne nie je. Namontovať chyty na stenu vie veľa ľudí, ale naozajstnému stavaniu ciest predchádzajú roky lezenia, rozmýšľania o lezení, o jednotlivých krokoch, chytoch... Je za tým aj analýza množstva pretekových ciest, sledovanie trendov a kopa skúseností zo stien po celom svete. To všetko Mráza má. Proste len technická zručnosť k tomu dnes už nestačí.  Cesty sú ladené od ľahučkých a položených trojok až po pomerne ťažké veci. Takže určite vhodné pre každého.  
 
Aké preteky pripravujete v tomto roku? 
Tento rok robíme 16. marca  MSR v boulderingu, chceme to spojiť s večernou otváracou párty. Na jeseň to bude MSR obtiažnosť a rýchlosť. Ambíciou je svetový pohár – stena na to určite má parametre. Teraz sa potrebujeme  finančne ustáliť a  tak o rok nad tým začať uvažovať.

Plánujete aj lezecké kurzy pre začiatočníkov?
Samozrejme,  pracujeme na tom,  určite budú všetky štandardné kurzy. Okrem toho plánujeme systém akoby skupinového lezenia – inštruktor bude mat 6-8 ľudí, ktorí sa budú dva krát týždenne stretávať a liezť. Systém sa osvedčil v Poľsku, ponúka možnosť začať liezť ľuďom v partii a zoznámiť sa s ďalšími lezcami.  Okrem toho individuálne tréningy – oslovili sme asi najschopnejších ľudí v tejto oblasti. Tam to rovnako ako pri stavbe ciest stojí na osobnostiach. Nechceme len rozdávať oxeroxované tréningové plány, ale ponúknuť naozaj  odborný prístup od ľudí, ktorí sa lezeniu venujú už roky.

Chystáte sa stenu v budúcnosti rozšíriť? 
Stenu už priebežne rozširujeme – pripravujeme drytool sektor a 11m kolmo-položené profily nad bouldrovkou.  V tejto fáze je celá galéria prekrytá plachtou, práce prebiehajú vždy od rána do 15hod, v tomto čase je aj znížené vstupné. Uvažujeme aj o exteriérovej stene, priestor na ňu máme. Na leto to bude v kombinácii s terasou a sedením výborný doplnok. Plánov je ešte viac, ale niečo treba nechať v zálohe.

Všimol som si, že aj u vás už pribudol koberec na podlahe.
Pôvodný zámer bol vyhnúť sa mu – ak by si niekedy videl, čo je pod takým kobercom na umelých stenách, vedel by si prečo... Ale bola na to pomerne silná požiadavka a náš zákazník, náš... Beriem to ako dočasné riešenie,  do budúcna to vidím skôr na drevenú palubovku. Tá nám zároveň vyrieši aj zateplenie podlahy a vytvorí ďalšiu  akumulačnú plochu pre infražiariče. Ich funkcia je nahriať predmety v hale, ale ukazuje sa, že v kombinácii zo studeným betónom to napriek obrovskej spotrebe energie nepracuje optimálne. V lete musíme doriešiť aj celkovú izoláciu haly – je to v horšom stave, než sme čakali, takže začiatok tu bol naozaj trochu chladnejší.  Dočasne sme tomu pomohli doplnkovým kúrením, za dva týždne nám pomôže príchod jari a do budúcej sezóny to vyriešime.

Niečo na záver...
Hlavne by som sa chcel poďakovať všetkým, ktorí nám pomohli  - chalanom, ktorí to celé stavali, ľuďom, ktorí vybavovali úrady, majiteľom haly za ústretovosť, kamarátom, ktorí požičali peniaze... Dúfam, že sa naša koncepcia ujme a naučia sa k nám chodiť nielen terajší hotoví lezci, ale že sa nám podarí pritiahnuť k tomuto športu aj ďalších.


Dňa 7. 2. 2013 sa po takmer roku príprav podarilo otvoriť! A nie je to žiaden priemer! K2-Bratislava s plochou 1500 m2 (lano) + 200 m2 (bouldrovka) a výškou 15,5 m sa stala najväčšou a najvyššou stenou na Slovensku.


Lezecká stena K2 – tesne po vymaľovaní.

Parametre
                    
Lezecká stena 
výška:
15,5 metra, plocha: 1500 m2

Bouldrová stena 
výška:
4,5 metra,  plocha: 200 m2

Laminátový profil
výška:
10 metrov, plocha: 50 m2


 Lezecká stena K2 pre Vás pripravila zaujímavé lezecké profily. Dominuje jej veľké premostenie (viac ako 15 m) s 8 metrovým členitým previsom.

 
Na opačnej strane previsu je oddychový,  príjemne položený profil. Je tu samozrejme aj laminátová imitácia prírodnej skaly, profil z kvádrov, vlnitý profil a skvelá bouldrovka.

Pripravený je aj profil na postavenie 15 m cesty na rýchlosť (podľa parametrov IFSC). V budúcnosti bude návštevníkom k dispozícii aj s časomierou.

A najlepšie je, že hala s plochou 1000 m2  je teraz obstavaná len z 1/3, takže už v blízkej dobe sa môžete tešiť na rozšírenie a naozaj svetové parametre :-).

Kde nás nájdete?

Lezecká stena sa nachádza v Ružinove na  Starej Ivanskej ceste 1/b.  Blízko pri Letisku a komplexe IKEA-AVION. Pred areálom je veľké parkovisko (samozrejme zadarmo) a približne 200 m odtiaľ je aj autobusová zastávka. Návštevníkom bude k dispozícii aj požičovňa lezeckej výstroje a samozrejme kaviareň s príjemným posedením.
 
K2 lezecká stena Bratislava

Prevádzkovateľom centra je firma Lezecká stena, s.r.o. Za týmto projektom stojí trojica skúsených lezcov:
Tomáš Mrázek – dvojnásobný majster sveta v lezení, víťaz svetového pohára a deväťnásobný majster ČR, s fantastickým 9a+ na skalách
Marek Repčík – dvojnásobný majster SR,  náš najlepší pretekár zo svetového pohára v boulderingu. Skúsený staviteľ lezeckých stien (viac ako 70 stien) a výrobca chytov.
Juraj Repčík  – osemnásobný majster SR, jediný Slovák s 9a-čkom na skalách
Celá stena je financovaná zo súkromných prostriedkov.
 
Tešíme sa na Vás. Viac info na webovej stránke www.lezeckastena.sk a Facebooku – Lezecká stena K2 – Bratislava.
Vlado Linek © 1999 - 2020 členstvo ا  antidoping ا  kalendár ا  archív jamesáka ا  predplatné ا  horoškola ا  počasie ا  sprievodca ا  umelé steny  27797855