Slovenský horolezecký spolok JAMES
vysoké tatry  český horolezecký svaz  klub slovenských turistov  singingrock rocking   
grivel
sirjoseph
  shs james    komisie    podujatia    james slovakia    horolezec    horoškola    infocentrum    rozličné    eshop    diskusia    kontakt    dotazníky    chaty    mapa stránky  
  dôležité linky    galéria    klasifikácia    počasie    sprievodca    umelé steny    najčítanejšie články  
 index » rozličné » umelé steny  Správa Vysokých Tatier  Erasmus  Metodické materiály  Meteo  IFSC  UIAA Sobota 11.07.2020   english version
 Nová stena WoodRock v Poprade
05.04.2017 18:15 | 9978x | komentár: 3x
Rozhovor s Martinou Adamcovou  

Tina, vrhli ste sa do veľkolepého projektu výstavby lezeckej steny v Poprade, môžeš nám  predstaviť samotný projekt, priestor a aj vás, tvorcov tejto steny?
Budova, v ktorej bude lezecká stena stáť je v areáli bývalej panelárne priamo v meste Poprad. Samotná veža bola postavená v roku 1982. Okolo roku 1989 v nej prestali panely postupne vyrábať a budovu uzavreli. Potom odpálili technológiu a nakoniec ju chceli demontovať celú, ale chvalabohu sa tak nestalo. Budova je rozdelená na plošiny, na ktorých plánujeme budovať postupne lezecké steny (istené, bouldre aj pre deti).
V čase, keď som sa do Popradu prisťahovala sa demontovala jediná lezecká stena, ktorá tu bola a postupne mi trénovanie začalo chýbať. Povedali sme si, že v meste pod Tatrami, by lezecká stena nemala chýbať a tak sme začali hľadať. Za projektom stojíme zatiaľ len my traja. Maroš, naša dvojročná dcéra a ja. Založili sme občianske združenie ŠK WoodRock a aj pomocou neho by sme chceli zlepšiť podmienky lezenia v Poprade.
Kto ju bude stavať? Oslovili sme hádam každú firmu v regióne (nie len na Slovensku) s vypracovaním návrhu a cenovej ponuky a nakoniec sme sa rozhodli pre TR Walls (Tomáš Rakovič, Praha, ČR).

Prípravy prebiehajú už dlhšie, ako dlho sa samotnému projektu venujete a čo všetko ste museli/sa vám podarilo vyriešiť? 
Keď demontovali lezeckú stenu v Maxe a zrazu tu ostalo po stene prázdno a nič sa nedialo, tak sme začali hľadať my. Bola jeseň v roku 2014, keď sme začali hľadať budovy na prenájom alebo predaj, ale vždy boli pridrahé alebo nás niekto predbehol. Dokonca sme chceli postaviť vlastnú halu, hľadali sme sponzorov, spoluprácu, ale nedarilo sa... Mali sme kompletne rozpracovaný aj exteriérový projekt a už bolo len treba vyjadrenie od užívateľa susedného pozemku, ale ten nám napísal, že on tam chce chovať kravy a my by sme ich vyrušovali. Tak nám nevyšiel ani tento zámer. Až na jar v roku 2016 sa nám podarilo nájsť „vežu“. Odvtedy sme vypracovali projektovú dokumentáciu pre stavebné povolenie, napojili objekt na vodu, kanál aj elektrinu, oslovili sme množstvo ľudí a firiem o spoluprácu.
Ku dnešnému dňu je už väčšina úprav na konštrukciách ukončená, hala je kompletne vyprataná a samotná lezecká stena takmer hotová. V pozadí sa stále riešia veci, ktoré nie je v konečnom dôsledku vidieť ale zaberú nemálo času a nervov. Vytvorili sme stránku na fb, kde informujeme ľudí o dianí v hale a všetko čo sa okolo deje a stále pribúdajú ľudia, ktorých to zaujíma, z čoho sa veľmi tešíme. Pracuje sa aj na webovej stránke.

Aké sú plány, ako máte výstavbu naplánovanú?
Nuž zastavať by sme chceli kompletne celú halu. Plán je taký, že na prízemí až do výšky 13 m budú istené steny a nástup na 30-tku (31 m). Na tretej plošine vznikne ťažký boulder a istené 9 m vysoké steny. Na najvyššej plošine bude bouldrovka. V prvej etape vybudujeme len 13 m istené steny  na prízemí a samozrejmosťou bude aj zázemie pre návštevníkov (šatne, sprchy, WC). Kedy otvoríme? Plán je v máji. Je ale veľmi pravdepodobné, že najprv budeme otvárať len ako klubovňa a až po vybavení všetkých prepotrebných papierovačiek ako oficiálna prevádzka.

Čo všetko ponúknete prvým návštevníkom,,čo bude postupne pribúdať?
Výšky som viac menej spomenula. Istené steny budú vysoké 9 m (na poschodí), 13 m na (prízemí) a 31 m priebežne cez celú „vežu“. Bouldre sú v pláne dva, jeden ťažký s výlezmi a na najvyššej plošine ďalšie bouldrovisko. Už od začiatku sa bude dať liezť industrial – časť kovovej konštrukcie ostane nezakrytá a je vhodný na lezenie. Postupne by sme chceli pripraviť aj časť stienky pre deti, samoističe, slackline a pomôcky na cvičenie (kruhy, laná, medicinbaly, činky a pod...)

Zalezú si tam všetci? Kto bude stavať cesty, ako často sa budú obmieňať?
Stenu by sme chceli stavať tak, aby si zaliezol naozaj každý. Od jednoduchých položených istených ciest až po ťažké previsy a to isté aj v bouldroch. Aby sa dali robiť kurzy pre začiatočníkov, ale aj tréning pre náročnejších. Nejaké cesty nám na začiatok postaví TR Walls a postupne si budeme obmieňať so stavačmi či už z Popradu alebo iných miest. S niektorými sme už hovorili, všetko je ešte v teoretickej rovine. Obmieňať ich budeme tak často, ako si to bude vyžadovať návštevnosť.

Lezci s lanom budú zrejeme spokojní, čo ponúknete bouldristom?
Na začiatok bude vybudovaná „len“ trinástka a s bouldrom sme už niečo začali riešiť, ale podrobnejšie zatiaľ prezrádzať nebudem.

 

Bude vaša stena niečím špecifická vzhľadom na blízkosť Tatier?
Špecifická bude predovšetkým tým, že bude najvyššia v Európe (bude mať niečo cez 30 m) a bonusom bude možnosť vyskúšať alebo nacvičiť  si viac dĺžkové lezenie. Pozdĺž celej lezeckej steny vedie schodisko a tak sa dá napríklad aj v prípade kurzu všetko pekne odkontrolovať doslova v papučkách z jednotlivých plošín. Na pretrase tém bol tiež Drytool ale zatiaľ nám aj samotný lezci potvrdili len to, že je ich tu v okolí málo a trénovať by nemal kto. Priestor na to máme a čas ukáže akým smerom sa to ponesie. Práve máme v riešení požičovňu vybavenia,takže bude aj takáto možnosť pre tých, ktorí si prídu zaliezť len príležitostne a chceli by sme pokryť aj profi výbavu pre lezcov, drytool, industrial...

Ste v kontakte / spolupracujete s miestnou komunitou lezcov a Tatrancov?
Ako som spomínala, vytvorili sme na fb stránku, kde sa o nás ľudia postupne dozvedajú. Za relatívne krátky čas sa naša partia rozrástla na takmer 500 členov a postupne pribúdajú. Mnohí z nich sú miestni lezci a sami častokrát napíšu čo je nové, pýtajú sa, prídu pozrieť a pár ich občas priloží ruku k dielku. O nejakej veľkej komunite sa zatiaľ hovoriť nedá.  Robili sme zbierku na MFHF v Poprade a až tam sa o nás začali ľudia  postupne dozvedať.

Plánujete aj lezecké kurzy pre začiatočníkov, budete mať vlastných inštruktorov alebo plánujete spoluprácu s horoškolami?
Áno, plánujeme kurzy pre začiatočníkov, v pláne máme aj spoluprácu s miestnymi školami (ZŠ a SŠ) a chceli by sme mať vlastných inštruktorov.

Sami máte malú dcérku, plánujete aj pre deti nejaké aktivity, priestor, detský kútik?
Detský kútik ako taký skôr nie. Predsa len je to športovisko a neviem si celkom dobre predstaviť ako by to fungovalo, aby nedošlo k úrazu. Priestor pre deti by sme chceli, vymedziť im časť stienky. Chceli by sme robiť aj akcie pre deti (resp. rodičia s deťmi) ako napríklad športové hry, dni detí a podobne.

Pripravujete v tomto roku nejaké špeciálne akcie? Budete sa zapájať aj do oficiálnych súťaží?
V tomto roku bude špeciálna akcia otvorenie na ostatných (deň detí, silvestrovské lezenie a pod.) sa postupne pracuje. Čo sa týka oficiálnych súťaží v lezení tak sa priznám, že som už po tom poškuľovala aj som študovala čo všetko ako organizátor musíme zabezpečiť a pod., ale v tomto roku to neplánujeme. Ale ako sa hovorí, možno motyka vystrelí... Dohadovali sme predbežne preteky v spolupráci s lezeckou stenou v Košiciach a Prešove, stretlo sa to s pozitívnym ohlasom tak uvidíme. V pláne máme tiež premietanie, filmy by sa nemali týkať len lezenia, chceli by sme predstaviť aj menej známe športy, premietať cestopisné filmy... uvidíme, čo prinesie čas a záujem ľudí.

Aký komfort, služby a čo všetko budú mať návštevníci k dispozícii?
Pri vstupe do haly sa ocitnete v naozaj malom zázemí, kde bude „minibar“ (Komu sme spomenuli, že ideme budovať lezeckú stenu tak prvou otázkou bolo VŽDY, či tam budeme mať pivo. A až potom nasledovali ostatné otázky, kde to je, aké to bude vysoké a či tam bude aj boulder), šatne, WC a sprchy pre chlapcov aj dievčatá. Nad zázemím bude relax zóna, kde si budú môcť lezci posedieť, vychutnať kávičku, pivko alebo len tak vylihovať. K dispozícii bude požičovňa športových potrieb a v prípade potreby istič (na objednávku). Už je v riešení aj obchodík s lezeckým výstrojom a oblečením.

Okrem samotného lezenia ponúknete aj iné športové aktivity?
Na začiatok nie, ale plánujeme. Zatiaľ neprezrádzam.

 

Ako sa k vám dostaneme, a aké budú otváracie hodiny?
Budova sa nachádza na Partizánskej ulici v Poprade (vjazd ako do Peugeotu) ale odporúčame parkovať pred bránou a do areálu pokračovať peši. Otváracie hodiny plánujeme od 9:00 - 21:00, ale všetko sa bude odvíjať od návštevnosti a požiadaviek.

Slovo na záver
Keďže sme ešte v takom štádiu v ako sme tak je ťažké hovoriť o tom, aké to bude keď to bude. Plány máme veľké aj elánu máme dosť ale už teraz vidím, že je to náročné. Všetko sa bude vyvíjať postupne. Tešíme sa na tento projekt ako aj na ľudí, ktorí ho s nami budú zdieľať.

Otváracie hodiny:  Od mája 2017, Po – Ne: 09:00 - 21:00

Parametre
Prvá etapa projektu teda zahŕňa výstavbu lezeckej steny s max. výškou 13 m, ktorá bude ponúkať cca 420 m2 lezeckej plochy. Obvody steny je 32 m, maximálny previs 3 m a naplánovaných je 26 línií (na každej línii sa dajú vystavať 2 - 3 cesty). V pláne sú aj ďalšie etapy ale zatiaľ nechcem predbiehať. Ak sa niečo bude diať, isto sa o tom dozviete.

Bližšie info
fb: woodrock Poprad, hala.woodrock@gmail.com, tel: +421 902 66 20 66 http://halawoodrock.wixsite.com/woodrock
Vlado Linek © 1999 - 2020 členstvo ا  antidoping ا  kalendár ا  archív jamesáka ا  predplatné ا  horoškola ا  počasie ا  sprievodca ا  umelé steny  27009256