Slovenský horolezecký spolok JAMES
vysoké tatry  český horolezecký svaz  klub slovenských turistov  singingrock rocking   
grivel
sirjoseph
  shs james    komisie    podujatia    james slovakia    horolezec    horoškola    infocentrum    rozličné    eshop    diskusia    kontakt    dotazníky    chaty    mapa stránky  
  dôležité linky    galéria    klasifikácia    počasie    sprievodca    umelé steny    najčítanejšie články  
 index » rozličné » galéria  Správa Vysokých Tatier  Erasmus  Metodické materiály  Meteo  IFSC  UIAA Štvrtok 20.02.2020   english version
 XIX. Medzinárodný festival horských filmov v Poprade 2011
17.10.2011 13:00 | 9330x | komentár: 2x
12. – 16. 10. 2011  

Prestížnu Grand Prix si z Medzinárodného festivalu horských filmov v Poprade odnáša český film Vtedy v Raji. Porotu očaril štýlový príbeh z histórie pieskovcového lezenia, spracovaný s humorom. Cenu získalo aj ďalších päť filmov, dva dostali čestné uznanie. Vyhlásením výsledkov a projekciou víťazných filmov sa päťdňový maratón horskej kinematografie v Poprade v nedeľu skončil.

Porota si prezrela 38 súťažných titulov zo 16 krajín, pričom najsilnejšie zastúpenie mala práve slovenská tvorba – stretlo sa tu až osem domácich filmov. Medzi ocenenými je aj dokument Pavla Barabáša Trou de Fer – Železná diera.  Získal cenu poroty za špičkové spracovanie extrémneho priestupu kaňonu a filmovanie v ťažkých podmienkach. „Takto nejako má vyzerať dobrý film o extrémnom výkone. Barabáš nemusí byť smutný, že nezískal Grand Prix, pretože aj Cena poroty má svoju vážnosť. Mal jednoducho smolu, že tento rok sa tu objavil výnimočný a originálny film Vtedy v Raji, ktorý sa vymyká bežnému filmovému spracovaniu,“ povedal porotca Zdeněk Hrubý.

Cenu za film o expedícii dostal americký snímok Chlad, Cenu za šport film Švajčiarsky stroj (USA), Cenu za najlepší dokument slovinský titul Sfinga a Cenu za originálne spracovanie nemecký film Najdlhšia cesta. Čestné uznanie putuje do Austrálie režisérovi Glennovi Singlemanovi za film Bez hraníc – príbeh Base climb 3. Ďalšie získal poľský snímok Lhotse – partia pokru. Túto filmovú spomienku s unikátnymi archívnymi materiálmi nakrútil Wojtek Kukuczka, syn fenomenálneho poľského himalájistu, ktorý zahynul pred 22. rokmi. 

„Minimálne polovica zo súťažných filmov by si zaslúžila nejaké ocenenie, čo hovorí o vysokom štandarde festivalu. Tá druhá polovica trpí klasickými chorobami tohto druhu filmov – veľkou popisnosťou. Film, ktorý získal Grand Prix, je naozaj príkladom dobrého filmového spracovania,“ uviedol poľský porotca Darek Zaluski.  K festivalu patrí aj Divácka cena, tú tento rok získal Pavol Barabáš s filmom Trou de Fer – Železná diera.

  
Festival v Poprade začína. / Denis Urubko a Horia Colibăşanu na tlačovej besede.
  
Vyhlásenie výsledkov. / Denis Urubko.
  
Vo vstupnom vestibule. / Darek Zaluski.
  
Beseda s účastníkmi expedície Nanga Parbat 1971. / Pavol Barabáš pri odovzdávaní cien. Foto: Jano a Vlado Šustr.


Famózny kazašský himalájista Denis Urubko, špička rumuského výškového lezenia – Horia Colibăşanu, úspešný poľský filmár Darius Zaluski, pamätníci prvej úspešnej himalájskej expedície z vtedajšieho Československa (Nanga Parbat, 1971) – to sú osobnosti, ktoré vyšperkujú program XIX. MFHF v Poprade.

Ten odštartuje už v stredu 12. októbra a potrvá do nedele 16. októbra.

„Samozrejme, nosnou časťou sú projekcie súťažných filmov. Tento rok sme vyberali spomedzi stovky prihlásených titulov, do súťaže sa prepracovalo 38 zo 16 krajín. Domácu horskú kinematografiu bude reprezentovať osem filmov, medzi nimi aj od autorov, ktorí sú už popradskému publiku známi – ako napríklad Pavol Barabáš, Rasťo Hatiar, Peter Púchy či Jaro Matoušek,“ uviedla riaditeľka MFHF Mária Hámorová.  O udelení prestížnej Grand Prix bude rozhodovať medzinárodná porota v zložení: filmár a himalájista Darek Zaluski z Poľska, slovenský lezec a horský publicista Kazo Linek a šéf českého horolezeckého zväzu, himalájista Zdeněk Hrubý.

„Tento rok si pripomíname 40. výročie československej expedície na Nanga Parbat, ktorá znamenala historický medzník – svet už musel počítať  aj s úspechmi slovenských a českých horolezcov na osemtisícovkách. Som rada, že diváci budú mať možnosť besedovať s niektorými účastníkmi tejto expedície. Predpokladám, že s mimoriadnym záujmom sa stretne aj beseda s naozaj obdivuhodným výškovým horolezcom Denisom Urubkom, ktorého doménou v ostatnom čase sú zimné himalájske výstupy,“ dodala riaditeľka.
Súčasťou festivalového programu je aj výstava fotografií francúzskej autorky s tatranským pôvodom, Xénie Vallovej. Cyklus fotografií s názvom Dolu hlavou predstaví  krásy Nového Zélandu. Organizátori festivalu pripravili aj špeciálne filmové projekcie pre školy. Pre festivalových divákov sú pripravené premietania v sále Mestského úradu v Poprade, v popradskom Dome kultúry a v kežmarskom kine Iskra. Športoví lezci budú v rámci MFHF súťažiť, tradičné boulderingové preteky sú naplánované na sobotu 15. októbra.

mfhf.sk 

KOMENTÁR K ČLÁNKU

XIX. Medzinárodný festival horských filmov v Poprade 2011 [ 1. 4. 2011 20:30:42] - reagovať
Prestížnu Grand Prix si z Medzinárodného festivalu horských filmov v Poprade odnáša český film Vtedy v Raji. Porotu očaril štýlový príbeh z histórie pieskovcového lezenia, spracovaný s humorom. Cenu získalo aj ďalších päť filmov, dva dostali čestné uznanie.
  • XIX. Medzinárodný festival horských filmov v Poprade [Anonym 14. 9. 2011 13:02:32] - reagovať
    pekny plagat

    • XIX. Medzinárodný festival horských filmov v Poprade [johny 3. 10. 2011 10:16:28] - reagovať
      tesime sa tesime :)Vlado Linek © 1999 - 2020 členstvo ا  antidoping ا  kalendár ا  archív jamesáka ا  predplatné ا  horoškola ا  počasie ا  sprievodca ا  umelé steny  25995056