Slovenský horolezecký spolok JAMES
vysoké tatry  český horolezecký svaz  klub slovenských turistov  singingrock rocking   
grivel
sirjoseph
  shs james    komisie    podujatia    james slovakia    horolezec    horoškola    infocentrum    rozličné    eshop    diskusia    kontakt    dotazníky    chaty    mapa stránky  
  dôležité linky    galéria    klasifikácia    počasie    sprievodca    umelé steny    najčítanejšie články  
 index » rozličné » galéria  Správa Vysokých Tatier  Erasmus  Metodické materiály  Meteo  IFSC  UIAA Štvrtok 20.02.2020   english version
 5. Edelweiss Cup 2011 - Škorpión Banská Bystrica + Galéria
14.12.2011 18:00 | 12529x | komentár: 5x
10. 12. 2011  

V sobotu 10. decembra 2011 bolo na stene Škorpión v Banskej Bystrici posledné kolo EDELWEISS CUP – Slovenského pohára mládeže v lezení.

Organizoval ho pravdaže Caballo Climbing Club Bocianik Banská Bystrica, čo v preklade znamená užšiu a širšiu rodinu Švubovcov a klubových i neklubových kamarátov. Všetci si super zaliezli, ďakujeme!

Pretekov sa zúčastnilo 41 mladých v dvoch oficiálnych a jednej neoficiálnej minikategórii a čo dokáže naša mlaď si v kategórii XXL odskúšali aj šiesti dospelí. Bolo pripravených 6 bouldrov a 5 ciest s lanom, takže všetci si do sýtosti zaliezli, po prvom kole musel Caballo predĺžiť aj časový limit. V druhom kole nebolo treba, dokonca aj decká nabité kozmickou energiou sa do dlhých stropových ciest nehrnuli. Zato na trampolíne skákali do poslednej sekundy a do rozbitých nosov.

Bol som na mládežníckych pretekoch po dlhšom čase a musím povedať, že to bolo super, tej dobrej atmosféry, pozitívnej energie a lezeckého nadšenia, pravdaže hlavne najmenších deciek, ale aj starších, aj rodičov. A ešte som sa stretol s ľuďmi, ktorých som desaťročia nevidel. Ičo Kollár prišiel s dcérou Veronikou a ako celý život žije lezením, trénuje mladých, starších a aj sám. Vlado Schneider mladší, toho som osobne spoznal až tu, ale keď prišiel dedo Vlado Schneider, áno ten, čo sa kedysi pred hádam tridsiatimi rokmi venoval deckám v BB a na Kalamárke, tak sme veru zaspomínali. Ani presne neviem, koľko vnukov a vnučiek tam z troch generácií Schneiderovcov lietalo, ale jamesákom asi vymretie nehrozí. A pozdravujeme aj na severnú Moravu do HO Baník Karviná, ktorých výprava pekne spestrila účasť a Eliška Adamovská vyhrala najmladšiu kategóriu medzi babami.

No bol to pekný koniec mládežníckeho pohára. Ďakujeme všetkým organizátorom v Banskej Bystrici, aj organizátorom predchádzajúcich kôl v Modre, vo Vertigu v Bratislave, v Zlatých Moravciach a Košiciach. Je to obrovská robota, ale to zadosťučinenie pri pohľade na rozžiarené očká najmenších určite stojí za to. Ďakujeme hlavnému sponzorovi pohára značke EDELWEISS, Northlandu Slovakia a Ďurovi Hreusovi za dlhoročnú podporu. Zatiaľ pár fotografií priamo v správe, niekoľko desiatok ďalších bude v galérii. Prepáčte mi, že sú bez popisiek, to nestíham a ani nie som schopný zistiť všetky mená. Tak dúfam, že sa tam skoro všetci nájdete.

text a foto: Igor Koller

výsledky Banská Bystrica
celkové poradie Slovenského pohára mládeže 2011 Edelweiss Cup

Zhodnotenie predsedu Komisie pretekárskeho lezenie Jirka Švuba: Posledné kolo mládežnického poháru v Banskej Bystrici prebehlo na stene Škorpión za rekordnej účasti až 47 pretekárov. Nielen veľké množstvo pretekárov, ale hlavne gradujúce cesty boli dôvodom prečo v lezeckej aréne vládla po celú dobu pretekov búrlivá atmosféra. Niektoré cesty i bouldre vyšli tak, že sa bojovalo o udrženie topky a to sa neobišlo bez hlasitého povzbudzovania.
Súťažilo sa na piatich cestách na obťažnosť a na šiestich bouldroch, ktoré sa liezli na obodovaných chytoch na tri pokusy a za každý další pokus na bouldri sa odpočítavali dva body. Najťažšiu piatu cestu na obťažnosť klasifikácie asi 9+ vyliezol s prehladom iba Kubo Švub (Robo Luby, ktorý mal ešte ako jediný šancu cestu zdolať, bojoval posledných šesť chytov ako lev, ale posledné tri chyty už nepustili. Úmyselne som pár ciest i bouldrov urobil ťažších (na päťke sa iba Kubo s Robom dostali za polovicu cesty), ale treba trénovať na ťažších cestách, inak budeme na europských pohároch stále obsadzovať posledné miesta.
Dúfam, že budúci rok sa na Európe ukážeme vo väčšom počte a nie iba ja a Kuba. Ak nepotrénujete na takýchto pretekoch, ťažko sa potom presadíte mezi dospelákmi na svetových pohároch.
V roku 2012 sa pokúsim presadiť šesť mládežnických pretekov, aby sme sa priblížili europskému trendu – dva bouldre, dva obťažnostné a dva na rýchlosť – ktorá by snad mohla byť na olympiáde v roku 2020. Igor už všetkým zainteresovaným poďakoval, takže mne zostáva podakovať sa už iba jemu, že jediné preteky, ktoré v tomto roku  stihol vidieť boli zrovna tie naše – a vyzeral spokojne.

  
Caballo a jeho deti. / Stena je pripravená na štart.
   
Bouldre mladších dievčat. / Lenka Furdíková pripravená. / Malá výška, veľké odhodlanie.
  
Ciageľ dal všetkým zabrať. / Boudrová časť pretekov.
  
S lanom sa liezlo v pravej časti sten. / Veronika Lattáková v dlhom previse.
  
V ciagli.
   
Kat. B - 1. Irena Balátová, 2. Veronika Lattáková, 3. Martina Nižňanská. / Slov. pohár, kat. A - 1. Hanka Dubovská, 2. Lenka Furdíková, 3. Romana Trepáčová. / Slov. pohár kat. A - 1. Pavel Kratochvíl, 2. Peter Kuric, Peter Matejíček.
 
15 Kat. B - 1. Róbert Luby, 2. Jakub Švub, 3. Róbert Erdelyi. / A je dobojované...KOMENTÁR K ČLÁNKU

5. Edelweiss Cup 2011 - Škorpión Banská Bystrica + Galéria [ 1. 4. 2011 21:38:53] - reagovať
V sobotu 10. decembra 2011 bolo na stene Škorpión v Banskej Bystrici posledné kolo EDELWEISS CUP – Slovenského pohára mládeže v lezení.
 • 5. Edelweiss Cup 2011 - Škorpión Banská Bystrica [Anonym 11. 12. 2011 5:02:40] - reagovať
  na plagáte je A mini, vyhlasovala sa ?

  • 5. Edelweiss Cup 2011 - Škorpión Banská Bystrica [caballo 15. 12. 2011 10:32:49] - reagovať
   ano, ako vždy ked robí preteky CCCBBB boli postupne vyhlášeni všetci pretekári, ktorý si vyberali ceny zo švédskych stoloch. Našťastie som ich nechal ráno zrátať a bolo ich takmer 60, tak som nemusel ísť dokupovať. Od sponzorov sme dostali iba lano, finanční dotaci som prekročil asi o 300 eur, ale rozžiarené tváre decek stojí za to.

   • 5. Edelweiss Cup 2011 - Škorpión Banská Bystrica [rodinný príslušník 17. 12. 2011 9:24:54] - reagovať
    -škoda , že nedostali diplomi, lebo cenami typu pinpongove loptičky, sa asi tažko pochvalia
    -a švedské stoly su tiež nič moc, ked víťazí neskoršie vyhlásených kategorií majú horší výber ako tretí v skôr vyhlásených kategoriach
    -inak obtiažnosť ciest hodnotím veľmi pozitívne
    - ešte čo by sa dalo vytknúť, je že neboli k dispozicií šatne

    • 5. Edelweiss Cup 2011 - Škorpión Banská Bystrica [caballo 18. 12. 2011 14:39:46] - reagovať
     za 30-40 miesto nedostane nikde inde nič. tiež tam bolo dievčiatko (celkovo okolo 20-30 miesta), ktoré sa pýtalo, či si môže zobrať i varnú kanvicu nebo dokonca rovnako umiestnený malý pretekár si odniesol lano, ktorého do tej doby každý prehliadol. Myslím, že deti umiestnení medzi poslednými majú väčšinou radosť i z maličkostí než keby nedostaly nič.
     Vždy mám ťažké rozhodovanie, či vyhlásiť všetkých troch nebo na preskáčku chlapce, dievčata. Tu mi to vyšlo jednoznačne - z b chlapci mohol vyhrát z prvých troch kdokolvek a mezi A CHLAPCI je dosť veľký výkonostný rozdiel - a to samé mezi dievčaty. Inak druhý Kuba si sobral hojdaciu sieť za 7 eur - pretože ho chtel bratr Maťo. Sám som pretekal takmer 30 rokov, traja synovia pretekajú od 13 do 8 rokov a ani nevieme kde máme diplomy, na mňa to boli aj tak dlhé preteky.Väčšinú to stíham maximálne do šiestej.
     Zkúste urobiť preteky a nebudete veriť, koľko problémov, rozhodnutí a nečakaných starostí musíte riešiť.
     Za desať rokov, čo robím preteky ste prvý, ktorý si sťažoval na šatny.Letos neboli ani na majstrvstvách sveta juniorov v rakúskom Imste. Ked je svetový pohár pod strechou, tak ako šatne slúži isolácia,kde sú všichni pretekári společne.
     Na Pavúku šatne máme aj na Brutal povale. Tam dkonca vyrobil syn prezliekaciu kabínku. FitAréna mi našťastie nepatrí celá, takže šatne neovládám - tam ide o trochu iné peniaze.


     • 5. Edelweiss Cup 2011 - Škorpión Banská Bystrica [debil 27. 12. 2011 17:26:05] - reagovať
      bla bla bla...je to na hovno...bla bla bla...mato si to, kubo si hento...bla bla bla....skuste si spravit preteky...bla bla bla ...som najlepsi, nikto na mna nema...bla bla bla...kolko pretekov ste robili vy? ...bla bla bla...ja miliony...bla bla bla..Kubo je druhy, ale medzi prvy ma druhym je minimalny rozdiel...bla bla bla....


Vlado Linek © 1999 - 2020 členstvo ا  antidoping ا  kalendár ا  archív jamesáka ا  predplatné ا  horoškola ا  počasie ا  sprievodca ا  umelé steny  25994782