Slovenský horolezecký spolok JAMES
vysoké tatry  český horolezecký svaz  klub slovenských turistov  singingrock rocking   
grivel
sirjoseph
  shs james    komisie    podujatia    james slovakia    horolezec    horoškola    infocentrum    rozličné    eshop    diskusia    kontakt    dotazníky    chaty    mapa stránky  
  dôležité linky    galéria    klasifikácia    počasie    sprievodca    umelé steny    najčítanejšie články  
 index » rozličné » najčítanejšie články  Správa Vysokých Tatier  Erasmus  Metodické materiály  Meteo  IFSC  UIAA Streda 19.02.2020   english version
 Stanovisko k udalostiam (nielen) na Broad Peaku - Igor Koller, predseda SHS James
07.07.2008 13:50 | 23103x | komentár: 36x
  

Stanovisko k udalostiam (nielen) na Broad Peaku

 

Igor Koller, predseda SHS JAMES

 

Iste nebudem preháňať, ak poviem, že celé Slovensko, nielen to horolezecké, v posledných dňoch veľmi vnímavo sleduje správy prichádzajúce z karakoramskej osemtisícovky Broad Peak. Dvojica slovenských horolezcov Jozef  Kopold a Vladimír Plulík sa v rámci ich expedičného projektu Baltoro Expres 2008 pokúsila o rýchly výstup na túto horu normálnou cestou. Podľa správ publikovaných na webovej stránke Jozefa Kopolda dvojica vyrazila na vrchol dňa 26. 6. 2008 z výšky 7200 m, pod štítovou stenou sa rozdelili, Kopold pokračoval novým variantom priamo stenou a na vrchol sa dostal o 21.00 hod., zatiaľ čo Plulík sa rozhodol liezť ďalej normálkou a zabivakoval pod predvrcholom známym ako Rocky Summit. Kopold bivakoval na zostupe tesne pod vrcholom. Po ťažkej noci nasledujúci deň obidvaja schádzali dolu stenou. Plulík však do základného tábora neprišiel, podľa Kopolda sa minuli niekde v stene a možno ostal v tábore C1 u bieloruských horolezcov. Tieto správy sa však nepotvrdili, od tohto času je Vlado Plulík nezvestný a šanca, že by mohol niekde na hore prežiť je žiaľ minimálna.

Táto udalosť vyvolala logicky veľký ohlas a veľkú diskusiu na webových stránkach. Dôvodom nie je len tragický priebeh výstupu, ale aj mnohé nezrovnalosti a protirečenia v informáciách Doda Kopolda. V týchto súvislostiach mnohí očakávajú stanovisko Slovenského horolezeckého spolku JAMES aj vzhľadom k tomu, že Kopold je členom reprezentačného družstva, je náš najúspešnejší horolezec posledných rokov a spolok jeho športovú činnosť výrazne podporuje. Bezpochyby sa k týmto veciam vyjadrí po svojom zasadaní komisia alpinizmu a prípadne aj výkonný výbor spolku, keď to uzná za vhodné a potrebné. Ja osobne pokladám moje vyjadrenie sa k týmto veciam za svoju povinnosť, pretože ako predseda SHS JAMES nesiem za spolok i za dianie v slovenskom horolezectve určitú zodpovednosť. V prvom rade chcem vysloviť úprimnú ľútosť nad tým, čo sa stalo. Zároveň však musím zdôrazniť, že akékoľvek obviňovania Kopolda z priamej zodpovednosti za túto tragédiu sú nenáležité. Vlado Plulík bol jedným z našich najvýkonnejších horolezcov s veľkými skúsenostiami s lezením v najvyšších veľhorách. Každý horolezec zodpovedá v takýchto prípadoch za svoje konanie predovšetkým sám. Rovnako hovoriť o tom, kto koho opustil, nemá zmysel, pretože pri rozdelení sa dvojice pod vrcholom Broad Peaku majú za túto skutočnosť rovnakú zodpovednosť obidvaja aktéri.

Čo je však dlhodobejší problém, ku ktorému sa musím vyjadriť aj touto formou, je spôsob podávania informácií Jozefa Kopolda, a nemyslím tým len na to, čo sa v priebehu pôsobenia v Karakorame objavuje na jeho webovej stránke. Tento problém sprevádza Kopolda od jeho prvého pôsobenia na osemtisícovke Čo Oju na jar minulého roku. Jeho informácie sú plné nezrovnalostí a rozporov, často sa objavuje viacero variantov priebehu udalostí, čo všetko naznačuje, že tieto informácie sú často zavádzajúce, neúplné a takýto spôsob informovania je neetický. Výrazne sa to prejavilo po tragédii v južnej stene Šiša Pangmy, kde pri zostupe zahynul jeho spolulezec Marek Hudák. Nielen ja som po tejto expedícii veľmi otvorene na túto tému s Dodom hovoril, vysvetľoval a žiadal o zmenu. Napriek tomu sme dodnes nevideli správu o priebehu výstupu J stenou Šiša Pangmy, s chronologickým postupom a základnými údajmi o postupe družstva a opisom toho, čo sa pri výstupe a zostupe udialo. Žiadne literárne spracovanie takýchto udalostí jasnú správu nenahradí, naopak, skôr veci zahmlieva. Takúto správu nakoniec nedostala ani komisia alpinizmu k vyhodnoteniu horolezeckej sezóny 2007, hoci bola predsedom komisie priamo žiadaná a jej dodanie Kopoldom prisľúbené. Na konci roku 2007 nakoniec prišiel pokus o výstup na Dhaulághirí a úplne nešťastné dezinformácie o dosiahnutí jeho vrcholu. Dodatočné vysvetľovanie prepismi zle počuteľného satelitného telefónu neobstoja, pretože v rovnakom čase Kopoldovi spolulezci Kinga Baranowska z Poľska a rovnako aj Fredrik Ericsson zo Švédska jasne potvrdili a deklarovali na svojich webových stránkach, že vrchol Dhaulághirí nedosiahli. Ak príde k takýmto nedorozumeniam v prípade, keď je lezec pri výstupe s niekoľkými ďalšími partnermi, nemožno sa čudovať, že u mnohých ľudí vzniká nedôvera k dosiahnutiu iných vrcholov osemtisícoviek, na ktorých bol Kopold sám, prípadne v noci a nemá z týchto vrcholov žiadne vrcholové snímky. Naozaj to nebol šťastný začiatok pôsobenia na osemtisícovkách.

Napriek všetkým týmto skutočnostiam udelila komisia alpinizmu na svojom zasadaní na Maníne 24. 11. 2007 Kopoldovi za jeho výstup alpským štýlom južnou stenou Šisa Pangmy Bronzovú karabínu. Nebolo to ľahké rozhodnutie, ale napriek všetkým pochybnostiam prevládol základný princíp horolezeckej etiky, že totiž pri proklamovanom výstupe sa horolezcovi verí. Zároveň však v zápisnici z tohto zasadania komisia alpinizmu celkom jasne a adresne uviedla svoje výhrady, citujem:

 

Komisia alpinizmu konštatovala, že poskytovanie informácii o výstupoch nie je dostatočné, chýbajú údaje, jasné informácie o priebehu a štýle výstupov atď. Tohto roku je komisia zvlášť nespokojná s informáciami člena A družstva Jozefa Kopolda. Chýbajú relevantné informácie o priebehu výstupov (hoci v prípade Shisha Pangmy ich doplnenie v písomnej forme bolo prisľúbené), fotodokumentácia je nedostatočná s nízkou informačnou hodnotou. Nejasné informácie sú problémom aj z hľadiska horolezeckej etiky a v prípade členov reprezentácie je to záležitosť nielen osobná, ale dotýkajúca sa celého spolku. Preto je nevyhnutné túto stránku činnosti nielen členov reprezentácie stále skvalitňovať.

 

Túto zápisnicu dostali všetci členovia komisie alpinizmu a členovia reprezentačných družstiev. Myslel som, že je aj na webovej stránke spolku, ale tam v dokumentoch komisie alpinizmu neviem prečo nefiguruje. Ale to nie je podstatné, pretože ak si niekto nečítal túto zápisnicu, mohol si to prečítať čierne na bielom v Jamesáku 1/2008 na konci článku o horolezeckej sezóne 2007, kde Ivan Žila, predseda komisie alpinizmu, veľmi trefne píše:

 

Posledným slovenským zápisom na osemtisícovkách bol jesenný pokus Doda Kopolda normálkou o Dhaulágirí. Najskôr konštatovanie: Dodovi, ani spolulezkyni Kinge Baranowskej, sa na vrchol (8167 m) vystúpiť nepodarilo. Škoda, že tomuto definitívnemu záveru predchádzala úplne zbytočná a miestami až trápna polemika o vrchole-nevrchole. Žiaľ, toto nebol ojedinelý prípad nedostatočného a nejasného informovania o priebehu výstupu. Komisia alpinizmu sa  preto na vyhodnotení sezóny 2007 v Maníne týmto aspektom zaoberala a jej postoj ku informačnej hodnote údajov o výstupoch je nasledovný: „Nejasné informácie sú problémom aj z hľadiska horolezeckej etiky a v prípade členov reprezentácie je to záležitosť nielen osobná, ale dotýkajúca sa celého spolku.“

 

Nepíšem o týchto veciach z roku 2007 takto obšírne náhodne. Chcem, aby každý vedel, že toto moje stanovisko nevzniklo zo dňa na deň, ako sa môže domnievať pár expertov z webových diskusií, ale že som o tomto mnohokrát hovoril s Kopoldom, ktorý to môže potvrdiť, a že sme nakoniec toto stanovisko dali aj v písomnej podobe a na jeho formulácii som sa osobne podieľal.

Udalosti z expedície Baltoro expres 2008 však ukazujú, že všetky tieto snahy usmerniť Kopoldovu činnosť a spôsoby, mali veľmi malý efekt. Aj preto píšem teraz toto stanovisko, ktoré je určené nielen horolezeckej verejnosti, ale predovšetkým Dodovi, ako ďalší pokus pomôcť mu v rozumnejšom nasmerovaní jeho nielen horolezeckého, ale aj ľudského vývoja. Tieto slová som mu osobne povedal naozaj  veľakrát a teraz musím voliť túto verejnú formu. A môžem len veriť, že to Dodo prijme, lebo sme naozaj celkom blízki priatelia.

Vráťme sa k informáciám z Broad Peaku. Kto je len trochu vnímavý, musí vidieť množstvo  rozporov v správach od Doda a jeho tímu a tieto rozpory sa nedajú vysvetlovať problémami   v komunikácii. Na to nie je potrebné byť ani horolezcom, ani stáť na vrchole osemtisícovky, veď práve ľudia, ktorí na osemtisícovkách stáli, majú snáď najväčšie výhrady. A to nehovorím o správach z novín, ktoré akoby naozaj dodala nejaká iná osoba.

Mnohé veci iste Kopold po príchode objasní a dovtedy skutočne nemá význam rozoberať, či bol alebo nebol na niektorom vrchole. Nedá sa tomu zabrániť na internetovej diskusii, ktorá je, žiaľ, živnou pôdou anonymov a niekedy sa podobá priam hyenizmu. Odsudzujem tieto praktiky, a aj preto sa do týchto diskusií takmer nikdy nezapájam. Pre mňa je však celkom nepochopiteľné a neprijateľné, akým spôsobom bolo informované o zmiznutí Vlada Plulíka. Po dvoch správach z 27. 6. o dosiahnutí vrcholu a následnom Dodovom zostupe pod stenu a konštatovaní, že Vlado v BC nie je, nastalo zlovestné ticho. Každému bolo jasné, že to neveští nič dobrého, ale celé Slovensko čakalo aj na tú najmenšiu správičku v obave o Vladov život. Keď sa potom po troch dňoch 29. 6. objavila na Kopoldovom webe správa “Viac informácií”, istotne nielen ja som ju s obavami i nádejami nedočkavo otváral. Namiesto správy o Vladovi Plulíkovi a situácii na Broad Peaku, som si prekvapený čítal výhrady manželky Jozefa Kopolda, Katky Kopoldovej, voči diskusii a otázkam na webe, a úplne na konci – …viac info na stránke, až nejaké bude… Musel som hneď zavolať Katke, či snáď nemá tri dni spojenie s Dodom. Spojenie pravdaže majú, Vlado sa stále neobjavil a preto nie je o čom informovať. Naozaj mi to musela niekoľko ráz zopakovať, aby som sa uistil, že dobre rozumiem. V situácii, keď niekto nezostúpi zo steny a nie je jasné, čo sa stalo, je ľudskou povinnosťou informovať čo najčastejšie o tom, že Vlado stále neprišiel, o situácii na Broad Peaku, počasí, podmienkach, ľudskom potenciáli, čo sa robí pre jeho záchranu. Ja dobre chápem, že z praktického hľadiska sa toho v takomto prípade veľa urobiť nedá. Nebudem komentovať skutočnosti, čo v tom čase robil Kopold, to nie je podstatné. Z ľudského a morálneho hľadiska mal Kopoldov tím tieto informácie na svojom webe poskytnúť a poskytovať ich pravidelne každý deň. Neobstojí výhovorka, že bola informovaná Vladova rodina. Takto sa postupuje vtedy, ak je jasné, že ide o tragickú udalosť a rodina musí dostať správu skôr ako masmédiá. Ale toto naozaj nebol tento prípad. A tak sme sa nakoniec ďalšie správy dozvedeli až z denníka Šport 30. 6., kde Kopold konštatuje, že Vlado sa s najväčšou pravdepodobnosť zrútil vo výške okolo 6500 m a padol do neprístupných častí steny. Až následne sa tieto správy objavili na webovej stránke expedície, tri dni po zostupe Kopolda z hory. Túto skutočnosť považujem za najmenej pochopiteľnú a najťažšie prijateľnú zo všetkých udalostí na Broad Peaku.

 

Kopoldova aktivita v posledných dvoch rokoch na osemtisícovkách má ešte jeden závažný a nešťastný moment. Nehorolezecká a z časti aj horolezecká verejnosť je privádzaná do omylu, že dnešné vrcholové horolezectvo v najvyšších horách sa nedá robiť iným štýlom, že sa mení na novodobé lezecké gladiátorstvo, kde sa celkom prirodzene riskuje život, kde sa s tým musí jednoducho rátať. To je veľmi zavádzajúce a nebezpečné, pretože to tak jednoducho nie je. Okrem toho Kopold týmto prístupom a štýlom ohrozuje život svojich spolulezcov, ale aj svoj vlastný, a to je nezodpovedné. Áno, horolezectvo je nebezpečný šport a k tragickým udalostiam neprichádza len v Himalájach. Ale dnešný špičkový himalájizmus nestojí na rýchlostných rekordoch v dobíjaní osemtisícoviek, ani na skutočnosti, kto ich v najkratšom čase nazbiera najviac. Sú to síce veľmi zaujímavé témy pre masmédiá (špeciálne na Slovensku; ťažko si predstaviť francúzske či nemecké masmédiá, aby obšírne informovali  o dosiahnutí každej osemtisícovky), veľká publicita je tiež iste zaujímavá pre sponzorov a zháňanie financií na expedície. Nerozhoduje však o skutočnej športovej hodnote výstupu v rámci svetového horolezectva. Len pre ilustráciu by som uviedol troch horolezecov z absolútnej svetovej špičky, držiteľov ocenení Piolet d´Or. Marko Prezelj, Steve House a Valerij Babanov sa nenaháňajú po osemtisícovkách. Babanov je držiteľom dvoch Zlatých čakanov a má rekord v počte nominácií na toto najprestížnejšie ocenenie, ani raz za výstup    na osemtisícovku! House vyliezol po mnohoročných pokusoch fantastický prvovýstup  v Rupálskej stene Nanga Parbatu, potom sa vrátil k riešeniu problémov na sedemtisícovky ako je napr. severná stena K6, ktorá dnes patrí k najväčším problémom výškového horolezectva. Prezelj dostal prvý Zlatý čakan za prvovýstup na Kančendžongu, odvtedy sa pokúšal o osemtisícovky minimálne, ale liezol ťažké veci na nižšie kopce a ďalší Zlatý čakan dostal za prvovýstup na sedemtisícovku Chomolhari v roku 2006. Alpským štýlom, vo dvojici, ale lezenie tak ťažké, že sa museli istiť, nemohli sa rozdeľovať, zostupovať samostatne a podobne. Snáď nemusím ďalej vysvetlovať. Osobne by som všetky Kopoldove osemtisícovky vymenil za skutočne svetové výstupy, akými boli nové cesty na Trango či Uli Biaho. Slovenské horolezectvo pri svojom napredovaní na najvyšších horách Zeme nepotrebuje senzácie, ale kvalitné výstupy, ktoré nadviažu na naše aktivity z 80-tych rokov minulého storočia. To sa zatiaľ podarilo len Petrovi Hámorovi na východnom hrebeni Annapurny v roku 2006. Jozef  Kopold má mimoriadne schopnosti na výškové horolezectvo, je ale len na ňom, ako ich v budúcnosti využije, či prinesú nášmu horolezectvu niečo pozitívne, z čoho budeme mať všetci radosť. Držím mu v tom palce.

 

Ešte malá poznámka pre internetových špecialistov. Asi teraz bude malý problém, či ma zaradiť medzi tých, čo Kopolda chránia, alebo medzi tých, čo mu závidia… No oni to pravdaže vyriešia. Chcem zdôrazniť, že som vždy podporoval každého, kto mal záujem o vrcholové horolezectvo a bolo mi jedno, či je z Tatier, Košíc či Bratislavy, alebo či je to môj spolulezec. Dodo k mojim spolulezcom určite nepatrí, aj keď som rád, že som s ním bol pri jeho prvej expedícii do vysokých kopcov, že prvé výrazné úspechy dosiahol na expedíciách, ktoré sme organizovali, že mu v týchto aktivitách pomohol a pomáha jamesácky spolok. A moji skutoční spolulezci ako napr. Dino Kuráň či Miro Piala neboli z mojej strany nikdy preferovaní, skôr naopak, kritériá na nich boli možno prísnejšie a nejaký ten lezec možno prišiel aj o ocenenie za výstup práve preto, že aj ja som sa ho zúčastnil. Horolezectvo nie je šport, kde niekto cudzí môže urobiť zo športovca špičkového horolezca. Priatelia, spolulezci, kluby a spolky tomu môžu len pomôcť, ostané je už na každom osobne. A ja som rád, že sa celý život venujem práve takémuto športu.
KOMENTÁR K ČLÁNKU

Stanovisko k udalostiam (nielen) na Broad Peaku - Igor Koller, predseda SHS James [ 7. 7. 2008 13:39:45] - reagovať
Iste nebudem preháňať, ak poviem, že celé Slovensko, nielen to horolezecké, v posledných dňoch veľmi vnímavo sleduje správy prichádzajúce z karakoramskej osemtisícovky Broad Peak.
 • Test GT [Anonym 19. 3. 2018 21:09:31] - reagovať
  http://google0123.com/

 • Stanovisko k udalostiam (nielen) na Broad Peaku - Igor Koller, predseda SHS James [Anonym 30. 9. 2008 11:02:19] - reagovať
  Pan Koller, to ste cakali kym Kopold odide do Himalaji aby ste rozbehli medialnu kampan proti nemu? Nie som horolezec a verim vam skusenym, ze s Kopoldovymi vystupmi nie je vsetko s kostolnym poriadkom. Najma ked sa k tomu vyjadruje tolko skusenych horolezcov. Ale zacat osocovat niekoho v televizii a v novinach ked je na Anapurne a nemoze sa branit je pekny podraz! Ja viem, ze ste sa k tomu vyjadrovali uz pred tym. Ale tieto spravy na JOJke boli odvysielane teraz, ked sa reporteri ani nemohli opytat Kopolda na jeho verziu a jeho nazor. Taktiez clanok v SME bol publikovany az teraz. Absolutne nefer krok z vasej strany.

 • Stanovisko k udalostiam (nielen) na Broad Peaku - Igor Koller, predseda SHS James [Anonym 4. 8. 2008 11:39:41] - reagovať


 • Stanovisko k udalostiam (nielen) na Broad Peaku - Igor Koller, predseda SHS James [Anonym 30. 7. 2008 12:31:46] - reagovať
  Pan Koller mali by ste byt trochu konkretnejsi? Stale spominate mnozstvo nezrovnalosti a rozporov, ale ake konkretne to som sa nedozvedel. Mozno by bolo dobre, aby ste vydali podrobnu spravu aj s KONKRETNYMI nezrovnalostami, ktore spominate, ale neuvadzate. Tak isto ako by mal Kopold vydat podrobne spravy o svojich vystupoch. Podla mna absolutne nie je fer niekoho obvinovat alebo nieco spochybnovat, ak nepoviem KONKRETNE PRECO to tak robim. Dalej mozete menovat tych, ktori ako spominate vo svojom vyhlaseni stali na osemtisicovkach a maju najvacsie vyhrady ku Kopoldovym vystupom? Ich KONKRETNE MENA. Este raz zopakujem tato sprava mi pride absolutne nefer, bola napisana bez predoslej konzultacie s Kopoldom a je absolutne nejasna, nic konkretne neuvadzate. Dufam, ze uverejnite potom aj Kopoldove vyhlasenie. Podla mna by toto cele, ked sa vsetko objasni, malo nakoniec skoncit tak, ze sa niekto ospravedlni, ci to bude Kopold alebo Koller.

 • Stanovisko k udalostiam (nielen) na Broad Peaku - Igor Koller, predseda SHS James [Nzl 20. 7. 2008 13:59:54] - reagovať
  Momentálne sa pracuje na novej webstránke o Vladovi. Každý, kto by chcel pridať posledné slová preňho, svoje osobné spomienky, prípadne fotografie atď. môže navštíviť www.vladoplulik.sk

 • Stanovisko k udalostiam (nielen) na Broad Peaku - Igor Koller, predseda SHS James [Miso Kuropka 11. 7. 2008 17:07:42] - reagovať
  Neexistuje zaruceny sposob ako sa vyrovnat so smrtou kamarata v horach. Ked sa to stane je to sok. Tisic otazok. Same coby, keby, akoby.. Co mali, nemali, mohli, nemohli... A aj ta najlepsia odpoved nie je uspokojiva. Nikto a nic nedokaze zmenit ten zakladny fakt. Ze sa kamarat uz domov nevrati. Ze tu po nom zostalo prazdno, smutok, ticho.

  Ked som sa dozvedel o tom, ze Vlado nezostupil bol to naozaj sok. Asi ako pre kazdeho kto ho poznal. On bol naozaj namakany. Tazko uverit, ze sa to mohlo stat prave jemu. Neda sa to racionalne zdovodnit. Co sa stalo je len dalsim mementom, ze akekolvek podniky vo vysokych (a aj tych nizsich) horach su objektivne nebezpecne. A ludia co do toho idu su si toho vedomi. A ak sa im nieco stane nikto iny za to nemoze niest vinu.

  Neviem ako sa vyrovnavaju iny so zialom. Mne pomahaju spomienky. Na zazitky ktore som s Vladom zazil, postoje ktore zastaval, veci ktore dokazal, nazory co ma ovplyvnili. A pretoze, mi pomahaju aj vypovede a vyznania inych, ktori Vlada poznali, chcel by som sa tiez o nieco podelit. O to co tu Vlado nechal pre nas vsetkych. Cesty ktore spravil. Aj pre tych, co ho nepoznali. Hlavne na Sokoli a na Divych veziach. Spominam na Ultimatum, Svagrovu, Dnes chcem byt iba tvoj, Strc prst skrz krk, Masacika. Niektore som s nim liezol, pri niektorych som ho istil, o inych iba snivam. Nemozno este nespomenut odvaznu sedmu na Kamennych Vratach, robenu zo spodu. Vlado vdaka. Zbohom kamarat.

  Miso Kuropka
  jamesak srdcom dusou kokotom
  kuropka@gmail.com

  PS: Zopar poznamok k vyjadreniu pana predsedu:
  1. Od vedenia horolezeckeho spolku by som cakal jasnejsi postoj ako sa so smrtou v horach vyrovnat. Ako zachovat v premedializovanej dobe pietu, ako citlivo informovat o tom co sa vlastne stalo. Ako vzdat respek a uctu mrtvemu kamaratovi. Ako pomoct rodine, zazelat sustrast, vyjadrit spoluucast (amici napriklad robia zbierky na vzdelanie deti). Inymi slovami, navod od tych ktori urcuju smer pre nas ostatnych. Aby sme sa ako komunita mohli navzajom podporit, ked sa nieco take stane. A tiez sa distancovat od imbecilnych anonymov a senzacie chtivych bulvaristov. Povedat, ze ti medzi nas nepatria, a ze sa za nich hanbime. Mozno si poviete, ze zdravy rozum a sedliacka logika to isti. Neisti. Pozrite sa na webe. A nie je to prvy krat. Minuly rok to bolo velmi velmi podobne.

  2. Dodo Kopold bol patkrat po sebe horolezcom roka. Podla mna by to mal byt aj dokaz o jeho osobnej integrite (tj co povie to plati). Ako potom moze pan predseda hovorit o pochybnostiach o jeho vykonoch. Ak boli pochybnosti, tak sa tym sampionom nemal stal. Ak ho vsak kolektiv za sampiona zvolil, tak pan predseda toho kolektivuby mal jednoznacne povedat, ze za sampionom stoji. A o tom aby veril jeho vykonom nepotrebuje nejake fotky. Mozno by sme naleteli raz, dva krat. Ale nie pat krat.

  3. Vykony v horach su len velmi tazko meratelne. Je tisic roznych sposobov sebarealizacie. Nedovolil by som si tvrdit, ze cesta ktorou sa vydal Kopold (podla pana predsedu: nahananie sa po osmach)je horsia ako to co robil predtym (cerro, uli biaho). Na to je prilis skoro, to ukaze az cas. Len by som pripomenul, ze pan predseda sa kedysi davne v podobnom duchu vyjadril tiez o retazovkach (a ich perspektivach). A vytoceny Vlado Plulik o tom napisal do Jamesaka pekny clanok. Nespomeniem si presne v ktorom roku to bolo: 92, 93.... Odporucam.

  4. Pan predseda spomina Prezelja a Housa. Podla mna su tyto pani inspirativni nielen svojimi vykonmi. Ale aj sposobom akym o nich informuju. Ziadne denne spravodajstvo. Podavaju svedectva az po vykone. Pekne clanky. Myslim, ze po tom nedostojnom internetovom humbuku z poslednych dvoch tyzdnov aj Dodo Kopold pochopil, ze to je ta vhodnejsia cesta. Nemyslim, ze verejnost ma pravo byt online informovana. Naco. Je to len zivna poda pre bulvar.

  5. Apropo Prezelj. Minuly rok sa kriticky postavil proti Piolet DOr. S oddovodnenim, ze horolezectvo sa nerobi kvoli cenam. Ceny su o hodnoteni vykonov. Zakonite musite povedat, ze jeden je lepsi ako druhy. Ale to sa opakujem. Vid bod 3.
  stat prave jemu. Neda sa to racionalne zdovodni. Co sa stalo je len dalsim mementom, ze akekolvek podniky vo vysokych (a aj tych nizsich) horach su objektivne nebezpecne. A ludia co do toho idu su si toho vedomi. A ak sa im nieco stane nikto iny za to nemoze niest vinu.

  Neviem ako sa vyrovnavaju iny so zialom. Mne pomahaju spomienky. Na zazitky ktore som s Vladom zazil, postoje ktore zastaval, veci ktore dokazal. A pretoze, mi pomahaju aj vypovede a vyznania inych, ktori Vlada poznali, chcel by som sa tiez o nieco podelit. O to co tu Vlado nechal pre nas vsetkych. Cesty ktore spravil. Aj pre tych, co ho nepoznali. Na Sokoli a na Divych veziach. Ultimatum, Svagrovu, Dnes chcem byt iba tvoj, Strc prst skrz krk, Masacika. Nemozno nespomenut odvaznu sedmu na Kamennych Vratach, robenu zo spodu. Na tych cestach si na Vlada spomeniem.

  Vlado vdaka.


  Miso Kuropka
  jamesak srdcom dusou kokotom
  kuropka@gmail.com

  PS: Zopar poznamok k vyjadreniu pana predsedu:
  1. Od vedenia horolezeckeho spolku by som cakal jasnejsi postoj ako sa so smrtou v horach vyrovnat. Ako zachovat pietu, ako citlivo informovat o tom co sa vlastne stalo. Ako vzdat respek a uctu mrtvemu kamaratovi. Ako pomoct rodine (amici napriklad robia zbierky na vzdelanie deti). Inymi slovami, navod od tych ktori urcuju smer pre nas ostatnych. Aby sme sa ako komunita mohli navzajom podporit, ked sa nieco take stane. A tiez sa distancovat od imbecilnych anonymov a senzacie chtivych bulvaristov. Povedat, ze ti medzi nas nepatria, a ze sa za nich hanbime.

  2. Dodo Kopold bol patkrat po sebe horolezcom roka. Podla mna by to mal byt aj dokaz o jeho osobnej integrite (tj co povie to plati). Ako potom moze pan predseda hovorit o pochybnostiach o jeho vykonoch. Ak boli pochybnosti, tak sa tym sampionom nemal stal. Ak ho vsak kolektiv za sampiona zvolil, pan predseda toho kolektivu, by mal jednoznacne povedat, ze za sampionom stoji a o tom aby veril jeho vykonom nepotrebuje nejake fotky. Mozno by sme naleteli raz, dva krat. Ale nie pat krat.

  3. Vykony v horach su len velmi tazko meratelne. Je tisic roznych sposobov sebarealizacie. Nedovolil by som si tvrdit, ze cesta ktorou sa vydal Kopold (podla pana predsedu: nahananie sa po osmach)je horsia ako to co robil predtym (cerro, uli biaho). Na to je prilis skoro, to ukaze az cas. Len by som pripomenul, ze pan predseda sa kedysi davne v podobnom duchu vyjadril tiez o retazovkach. A vytoceny Vlado Plulik o tom napisal do Jamesaka pekny clanok. Nespomeniem si presne v ktorom roku to bolo: 92, 93.... Odporucam.

  4. Pan predseda spomina Prezelja a Housa. Podla mna su tito pani inspirativny nielen svojimi vykonmi. Ale aj sposobom akym o nich informuju. Ziadne denne spravodajstvo. Podavaju svedectva az po vykone. Myslim, ze po tom nedostojnom internetovom humbuku z poslednych dvoch tyzdnov aj Dodo Kopold pochopil, ze to je ta vhodnejsia cesta. Nemyslim, ze verejnost ma pravo, byt online informovana. Naco. Je to len zivna poda pre bulvar.

  5. Apropo Prezelj. Minuly rok sa kriticky postavil proti Piolet DOr. S oddovodnenim, ze horolezectvo sa nerobi kvoli cenam. Ceny su o hodnoteni vykonov. Zakonite musite povedat, ze jeden je lepsi ako druhy. Ale to sa opakujem. Vid bod 3.  • Stanovisko k udalostiam (nielen) na Broad Peaku - Igor Koller, predseda SHS James [Anonym 30. 7. 2008 12:47:23] - reagovať
   Pekne napisane Miso. Toto by mohol James tiez uverejnit.

 • Stanovisko k udalostiam (nielen) na Broad Peaku - Igor Koller, predseda SHS James [daben 9. 7. 2008 20:57:57] - reagovať
  Dakujem za komplexný nazor a nadhlad na dianie okolo Klopolda.Je to nazor odvedie diskusiu, dufajme tím spravnym smerom.

  Pre Doda nech to nie je sklamanie a flustracia ,ale poučenie do druhých expedícií,vyberu spolulezcou (ktorý stíhaju jeho krok),vyberu važnych cielou.
  Dodo nie je naš najlepší vyškový chodec ale aj horolezec(dufam že polezie cesty ako na trangu(tam kde sa ukaže kolegialita,vykon)


 • Stanovisko k udalostiam [petr_pl 9. 7. 2008 18:54:39] - reagovať
  Mozna trochu pozde, ale podle meho nazoru je to dobre stanovisko. Mam podobny nazor a dojem. S napetim ocekavam vice informaci od hlavniho aktera.

  Petr

 • Stanovisko k udalostiam (nielen) na Broad Peaku - Igor Koller, predseda SHS James [Marek 9. 7. 2008 16:35:05] - reagovať
  Mňa na inak naozaj kultivovanom článku zaujala jedna vec. Na jednej strane je tam písané že každý tam ide na vlastnú zodpovednosť a že "...akékoľvek obviňovanie Kopolda z priamej zodpovednosti za túto tragédiu sú nenáležité." Na druhej strane je tam písané, že Dodo ohrozuje život svojich spolulezcov štýlom akým lezie.
  Mne to príde ako že jeden názor vyvracia druhý. Ak mi niečo uniklo, tak mi to prosím vysvetlite.

  • Stanovisko k udalostiam (nielen) na Broad Peaku - Igor Koller, predseda SHS James [Anonym 5. 8. 2008 15:16:26] - reagovať
   Uslo ti tolko, ze styl, ktorym lezie dodo je dost nebezpecny, ako samo horolezectvo vo svojej podstate. Uz tym, ze sa pren rozhodnes sa teoreticky stavas nebezpecnym pre svojich spolulezcov. A v himalajach to plati stonasobne. Neviem o tom, ze by tam nejaky horolezec siel z donutenia.

 • Stanovisko k udalostiam (nielen) na Broad Peaku - Igor Koller, predseda SHS James [Leonid 9. 7. 2008 12:53:12] - reagovať
  Super super, pan predseda povedali, ze kazdy si za to moze v himalajoch sam, tak zas mozeme poslat do sveta ekspediciu a pockame ci za sebou dotahnu mrtvolku, alebo nie. Alebo aj dve mozno.

  Boze horolezci sak sa spamatajte a konecne sa poucte z tej tisickrat opakovanej a tisickrat zabudnutej legendy o Svatoplukovych synoch, co sa rozisli a potom zle pochodili. Ze p. Kopold nenesie vinu za smrt p. Plulika je jedna vec a to berieme, ale ze zas nabuduce pojdu hore a jak telce hore kazdy sam a az na druhy den sa uvidi ktory zamrzol a ktory spadol, tak to je podla mojho skromneho laickeho nazoru hovadina.
  Ked uz nedokazeme spolu drzat ani v horach a to tych najvyssich, tak sa na to vys.rme.

  • Stanovisko k udalostiam (nielen) na Broad Peaku - Igor Koller, predseda SHS James [Anonym 9. 7. 2008 13:59:05] - reagovať
   tvoje skusenosti a znalost lezeckej problematiky ..... uzas :D :D :D

   • Stanovisko k udalostiam (nielen) na Broad Peaku - Igor Koller, predseda SHS James [Anonym 9. 7. 2008 14:31:00] - reagovať
    tvoje skusenosti a znalost lezeckej problematiky ..... uzas :D :D :D

    to je skor o zdravom sedliackom rozume.

    • Stanovisko k udalostiam (nielen) na Broad Peaku - Igor Koller, predseda SHS James [michal 9. 7. 2008 16:53:45] - reagovať
     panabeka, esteze za charitu clovek necaka vdaku, to uz by sme na slovensku liezli len po umelych stenach

 • Stanovisko k udalostiam (nielen) na Broad Peaku - Igor Koller, predseda SHS James [Lubos 9. 7. 2008 10:43:21] - reagovať
  Pre mna velmi dobre napisany nazor, konstruktivne, bez ohovarania, s jasnym nazorom. dakujem.

 • Stanovisko k udalostiam (nielen) na Broad Peaku - Igor Koller, predseda SHS James [dodo 8. 7. 2008 0:22:06] - reagovať
  igor, to snad nemyslis vazne co si napisal, vsak? to uz ti z toho sedenia v jamese nacisto zacalo s prepacenim sibat? ak je podla teba toto vyjadrenie alpinistu k danej problematike, tak si u mna velmi klesol! to sa nevies dockat kym vylozim karty na stol? musis vopred blafovat?

  • Stanovisko k udalostiam (nielen) na Broad Peaku - Igor Koller, predseda SHS James [Anonym 30. 7. 2008 12:38:15] - reagovať
   Toto vobec nemusel byt Kopold tak sa ukludnite. Odkazov s nickom dodo si tu napisem kolko len chcem.

  • Stanovisko k udalostiam (nielen) na Broad Peaku - Igor Koller, predseda SHS James [cv 9. 7. 2008 9:19:38] - reagovať
   fuha,tak teraz neviem, ci sa tu niekto na doda hra, alebo to fakt pisal on.. Prejav je to ale dost ubohy, a preto ak to napisal dodo, moze sa hambit. Doteraz mu patrila moja podpora.
   Snad to tak nie je.


  • Stanovisko k udalostiam (nielen) na Broad Peaku - Igor Koller, predseda SHS James [Igor Koller 8. 7. 2008 9:36:42] - reagovať
   Mozem len dufat, ze toto nenapisal Dodo Kopold.

   Igor Koller

  • Stanovisko k udalostiam (nielen) na Broad Peaku - Igor Koller, predseda SHS James [Lukas 8. 7. 2008 8:10:11] - reagovať
   Dodo preco sa hned rozculujes? Podla mna ti Igor nijako tym stanoviskom neuskodil. Praveze naopak ti podava pomocnu ruku. Obdivujem tvoje vykony a velmi ti fandim a rovnako obdivujem Igora. Je predsa o nieco skusenejsi a nemal by si takto reagovat, aj ked je to pochopitelne, ze si vo velkom tlaku. Podla mna by si mal poziadat Igora, aby ti poradil ako to vsetko riesit a nie sa rozculovat. Neodhanaj od seba tych, co ti chcu pomoct, ked to najviac potrebujes.
   Dodo prajem ti, aby sa vsetko objasnilo a mohol nadalej podavat skvele vykony. Drzim ti palce.

 • Stanovisko k udalostiam (nielen) na Broad Peaku - Igor Koller, predseda SHS James [Anonym 7. 7. 2008 23:12:40] - reagovať
  Nie je mi z článku jasné, čo presne p. Kollerovi na spôsobe podávania informácií z expedície Baltoro Expres vadí - asi nie som dostatočne vnímavý. Keď si pozriem správy z jamesáckej expedície Karakoram 2008, neprijdú mi ani jasnejšie ani častejšie.

  Mám skôr pocit, že v správach z expedície Dodo latku nasadil privysoko - pretože ak píše správy skoro každý deň, dva dni mlčania sú potom "zlovestné ticho". Ak by mal byť Dodo opatrnejší pri publikovaní na svoju stránku, o to viac to podľa mňa platí pri takýchto citlivých správach, pretože veľmi ľahko sa stane, že niekto interpretuje podané informácie po svojom. Výtka, že v čase, keď nebolo jasné, čo sa presne stalo s Vladom, sa na stránke každý deň neobjavovali pravidelné informácie o počasí (trochu preháňam, ok...), mi preto príde trochu scestná. Najmä keď ako rátam, tak rátam, od správy z 27.6. do správy z 29.6. prešli dva dni, nie tri (a nečudoval by som sa, keby to nebola jediná nezrovnalosť či dezinformácia, ktorá nepochybne narušuje hodnovernosť tohoto článku p. Kollera).

  Tiež ma zaujala informácia, že podľa p. Kollera nešlo o tragickú udalosť a že preto nestačí informovať rodinu. Príde mi zaujímavé aj to, že informovanie o udalostiach v denníku Šport vidí ako menej cenné než na stránke expedície, najmä keď tieto udalosti sleduje "celé Slovensko". I keď, ak som správne pochopil, tak za ten článok môžeme vďačiť skôr Vladovmu bratovi než Dodovmu "tímu".

  Apropo Dodov tím - určite je ľahké pre matku s štvormesačným dieťatom mať manžela v Himalájach a informovať pravidelne širokú verejnosť o dianí na druhom konci zemegule vďaka SMS-kám a občasným telefonátom (aha, zabudol som - je to jej ľudská a morálna povinnosť).

  Nechcem tým zľahčovať výtky na Dodovu adresu, ale mám pocit, že p. Koller by mal robiť to, čo sám radí Dodovi - lepšie zvážiť, čo napíše, najmä ak sa chce stavať do roly morálnej autority.

  • Stanovisko k udalostiam (nielen) na Broad Peaku - Igor Koller, predseda SHS James [Anonym 30. 7. 2008 12:35:00] - reagovať
   suhlasim s tebou

  • Stanovisko k udalostiam (nielen) na Broad Peaku - Igor Koller, predseda SHS James [lukash 9. 7. 2008 14:14:33] - reagovať
   No tak ja myslim ze Igor velmi dobre a dlho zvazoval co napise a ten clanok je toho dokazom, nikoho v nom neobvinuje ani nerobi zavery proti Dodovi... Proste si to Dodo musi sam dat v hlave dohromady a postavit sa za svoje ciny a mal by si ich vediet obhajit... Sme vsetci v Jamese a ak ma nase clenske podporovat bezcharakterneho lezca zenuceho sa len za publicitou a peniazmi tak by sa o tom malo vediet.. Takze jednoducho vyzval Doda aby obhajil to co robi a preco to tak robi. Pretoze ak ma niekto slovenske horolezectvo zviditelnovat takýmto sposobom nech sa pači ale nie pod zaštitou Jamesu..

  • Stanovisko k udalostiam (nielen) na Broad Peaku - Igor Koller, predseda SHS James [cv 9. 7. 2008 9:31:07] - reagovať
   zda sa ze si to stanovisko zle cital, zvazuj co napises, toto je typicky priklad toho, ako sa deformuju infosky a vznikaju dohady a obvinovania:-(
   (konkretne treti odstavec tvojho komentara)

   p.s. Voci I. Kollerovi mam aj ja obcas nejake vyhrady, ale v tomto pripade je jeho stanovisko OK. Myslim, ze v nom na nikoho nekyda tak ako sa to robi na diskusiach.Zhrnul nejaky fakty a vyjadril svoj nazor. Spravil to ohladuplne a bez urazok.

  • Stanovisko k udalostiam (nielen) na Broad Peaku - Igor Koller, predseda SHS James [JS 8. 7. 2008 16:15:12] - reagovať
   Lepsie by som to asi nenapisal. Moj nazor je rovnaky

 • Stanovisko k udalostiam (nielen) na Broad Peaku - Igor Koller, predseda SHS James [Anonym 7. 7. 2008 22:46:18] - reagovať
  pan Koller velmi kultivovane zhrnul diskusie na rozlicnych forach.


  • Stanovisko k udalostiam (nielen) na Broad Peaku - Igor Koller, predseda SHS James [Anonym 30. 7. 2008 12:39:25] - reagovať
   asi tak

 • Stanovisko k udalostiam (nielen) na Broad Peaku - Igor Koller, predseda SHS James [Anonym 7. 7. 2008 14:57:22] - reagovať
  Konecne otvoreny a konkretny clanok s jasnym stanoviskom a faktami, ktore Dodovu cinnost ukazuju v pravom svetle...

  • Stanovisko k udalostiam (nielen) na Broad Peaku - Igor Koller, predseda SHS James [Anonym 30. 7. 2008 12:40:41] - reagovať
   Si vtipny :-). Ake fakty? Kde? Ja tam ziadne nevidim. Nic konkretne tam nie je.

  • Stanovisko k udalostiam (nielen) na Broad Peaku - Igor Koller, predseda SHS James [majo 7. 7. 2008 16:31:53] - reagovať
   plne suhlasim... a môžem len skonštatovať že p. Koller to napísal skutočne dobre.

   • Stanovisko k udalostiam (nielen) na Broad Peaku - Igor Koller, predseda SHS James [Anonym 30. 7. 2008 12:45:09] - reagovať
    Dobre je to pre toho, kto chcel pocut prave toto. Pre mna tato sprava neznamena nic lebo som sa nedozvedel nic konkretne. Clanok je plny spojeni "urcite nejasnosti" a "mnozstvo rozporov", ale ake konkretne to som sa nedozvedel.

   • Stanovisko k udalostiam (nielen) na Broad Peaku - Igor Koller, predseda SHS James [Anonym 7. 7. 2008 22:07:18] - reagovať


    • Stanovisko k udalostiam (nielen) na Broad Peaku - Igor Koller, predseda SHS James [gastan... 8. 7. 2008 7:56:26] - reagovať
     Vyborne spracovane toho co si myslia vsetci. Neda sa jasne povedat ako to s Dodom je, jeho moralny a eticky kodex musi rozoberat hlavne on sam, pretoze je jeden z mala vyvolenych, ku ktorym zdvihaju hlavy ti co sa o tento sport zaujimaju. V podstate ciastocne nesie uz aj on zodpovednost za napredovanie Slovenskeho horolezectva a presadenie horolezectva ako svetoveho sportu medzi masami ludi.

     • Stanovisko k udalostiam (nielen) na Broad Peaku - Igor Koller, predseda SHS James [Anonym 30. 7. 2008 12:43:11] - reagovať
      Si si isty tym co hovoris? Myslim si to ja + par mojich znamych + par ludi na internetovych forach = myslia si to VSETCI? Si na to prisiel takymto logickym vypoctom?


Vlado Linek © 1999 - 2020 členstvo ا  antidoping ا  kalendár ا  archív jamesáka ا  predplatné ا  horoškola ا  počasie ا  sprievodca ا  umelé steny  25992287