Slovenský horolezecký spolok JAMES
vysoké tatry  český horolezecký svaz  klub slovenských turistov  singingrock rocking   
grivel
sirjoseph
  shs james    komisie    podujatia    james slovakia    horolezec    horoškola    infocentrum    rozličné    eshop    diskusia    kontakt    dotazníky    chaty    mapa stránky  
  dôležité linky    galéria    klasifikácia    počasie    sprievodca    umelé steny    najčítanejšie články  
 index » rozličné » najčítanejšie články  Správa Vysokých Tatier  Erasmus  Metodické materiály  Meteo  IFSC  UIAA Streda 19.02.2020   english version
 84. THT JAMES, Sliezsky dom, 2008 - Pohoda napriek sneženiu a mrazu
21.09.2008 21:00 | 25682x | komentár: 33x
14. – 21. 9. 2008  

Napriek veľmi zlému počasiu, sneženiu a silnému vetru, sa záver 84. THT niesol v znamení pohody. Vo štvrtok večer sa o program postarali Igor Koller s obrázkami z Marmolady a Vlado Linek prednáškou o expedícii Treksport Puscanturpa 2008 do pohoria Cordillera Huayhuash. Piatok sa už ako tradične išlo na Popradské pleso, kde sa uskutočnilo stretnutie s jamesákmi – seniormi a uctila sa pamiatka našich mŕtvych kamarátov na Symbolickom cintoríne.


Pred odchodom na Symbolický cintorín. Foto: Vlado Linek.

Večer bol plný Himalájí. Peťo Hámor porozprával o svojej himalájskej trilógii a Marek Repčík, Erik Rabatín a Daniel Šak o spolkovej expedícii do Karakoramu. V sobotu naďalej snežilo. Väčšina účastníkov vyrazila v silnom vetre na krátke túry. Lezeckú aktivitu zachraňovali Košičania. Jerry Pukanský a spol sa riadne vyblbli  na previse pri Večnom daždi. Pri oficiálnom otvorení večera zablahoželal predseda JAMESu Igor Koller Ivanovi Gálfymu k jeho 75. narodeninám a Ferovi Piačekovi k šesťdesiatke. THT sa už tradične zúčastňuje zástupca ČHS, tentokrát to bola predsedkyňa Alenka Ottová Čepelková, ktorá pozdravila účastníkov stretnutia. Večer mal prednášku hlavný hosť THT Piotrek Morawski, ktorý na otočku pricestoval z Varšavy. Porozprával o svojich zimných výpravách do najvyšších kopcov, na K2 a Šiša Pangmu. Na záverečnom programe sa zúčastnilo asi 80 jamesákov.

 
Zo stretnutia na Popradskom plese. / Na Symbolickom cintoríne.
  
Zima nás všetkých zaskočila. / Nie všetkých, Jano Ďurana bol jediný z nás poriadne vystrojený.
 
Vladko zabíja skobu za skobou a postupuje vyššie. / Jerry mu radí kam zabiť ďalšiu skobu. Radcov mal vyše 10.
 
Vyšegrádska trojica, Igor Koller, Alenka Čepelková a Piotr Morawski. / Igor odovzdáva Ivanovi Gálfymu spolkové ocenenie.

Poďakovanie patrí štábu za zorganizovanie THT, príjemnému personálu na Sliezskom dome, všetkým sponzorom, ktorí toto tradičné podujatie podporili ako aj všetkým účastníkom. Viac podrobností v najbližšom Jamesáku.


Tak to je určite radostná správa. Horšia je, že Silvo Karo leží doma chorý vo vysokých horúčkach. Skúste zaňho nájsť za pár hodín adekvátnu náhradu, asi nemožné. Našťastie máme hneď na sever od Tatier výborných poľských priateľov. V sobotu príde na Sliezsky dom Piotr Morawski. Asi nemusíme písať, že v tom má prsty slovenský člen Tres Pedros Peter Hámor.

Len ráno sme upresnený program so slovinskými horolezcami dali na web a pred obedom priešiel ten nepríjemný telefonát. Nuž ale 39,5 je 39,5. Ochladilo sa v celej Európe. A ešte k tomu nemôžu prísť ani Grmovšekovci tiež pre choroby kolegov v práci. Nie je to prvý raz, keď podobnú situáciu pred pár rokmi zachraňoval na festivale Hory a mesto v Bratislave iný skvelý poľský himalájista. Vtedy na ceste na Slovensko havaroval Peter Habeler. A stačil jeden telefonát Krzysztofovi Wielickemu, on sadol do auta a priam doletel na večernú prednášku. Teraz je podobne ochotný pomôcť Piotr Morawski, ktorého môžeme smelo nazvať pokračovateľom neuveriteľných poľských zimných prvovýstupcov na himalájske osemtisícovky, aj keď jeho prednáška iste nebude len o prvom zimnom výstupe na Šiša Pangmu. Piotrov program je však riadne nabitý, v piatok večer má prednášku v Poľsku a k nám do Tatier príde v sobotu na záverečný slávnostný večer.

Takže celý program sa posúva, ale nebude menej príťažlivý. Vo štvrtok 18. 9. premietne Vlado Linek obrázky z Peru a ja ich doplním o tragikomické zážitky na Marmolade. Piatkový večer bude patriť tohtoročným slovenským výpravám do Himalájí, najskôr o 19.00 hod. to bude Peter Hámor a po ňom chlapci zo spolkovej expedície Karakoram 2008. No a záverečný bonbónik v podaní Piotra Morawského v sobotu zhruba o 20.00 hod.

Igor KollerHlavným hosťom 84. Tradičného horolezeckého týždňa JAMES bude tento rok vynikajúci slovinský horolezec Silvo Karo (na obrázku). Má pre nás pripravený prehľad svojich horolezeckých výprav, kde sa sústredí hlavne na rýchly alpský štýl.

Na Sliezskom dome sme už na jamesáckom týždni pár rokov neboli. Nie preto, že by sme nechceli. Aj minulý rok sme ten zámer mali, ale stále sme si neboli istí, či bude s kým rokovať o podmienkach ubytovania, keďže vlastnícke vzťahy boli v tom čase v pohybe. Tak sme si zopakovali Zelené pleso, kde sa síce tiež vždy musíme trochu handrkovať o ceny a ostatné veci, ale vždy to nakoniec dopadne veľmi dobre a účastníci THT o žiadnych aj vzrušenejších telefonátoch nič nevedia.

Tohto roku si tatranský štáb THT povedal, že to predrokuje skôr a že Sliezsky dom znovu privíta jamesákov na ich najväčšej spolkovej akcii. Prvé správy od Laca Gancarčíka boli optimistické, majitelia a vedenie nám vyjdú v ústrety s veľkými zľavami na ubytovanie. Lenže pre radových účastníkov jamesáckych týždňov nie je rozhodujúca zľava, ale koľko musia za jeden deň zaplatiť. A tu sa filozofia majiteľov ubytovacích tatranských zariadení a horolezcov dosť rozchádza. Celkom prirodzene v tom, že horolezci by chceli ceny čo najnižšie, ale majiteľ jednoducho musí niečo zarobiť, ale to je rozpor celkom prirodzený. Horšie je to v princípe, v náhľade na ubytovanie v horách. Horolezci a turisti chcú ubytovanie skromné, lebo do hôr nejdú hľadať luxus hotelových izieb, ale niečo celkom iné. No a Sliezsky dom sa mení na ubytovacie zariadenie čoraz vyššieho štandardu. A tu je ten veľký rozpor, takmer neriešiteľný. Vedenie a majitelia Sliezskeho domu nám poskytli skutočne obrovskú zľavu, ale dvojposteľové izby s televízorom aj tak nemôžu mať cenu ako spoločná nocľaháreň niekde inde. A zásadná podmienka bola, že ubytovanie musí byť viazané na polpenziu. A takto po ďaľších rokovaniach s pani riaditeľkou hotela sme sa nakoniec dostali na konečnú jednotnú sumu 680 korún. Takže na jednej strane, ak si od tejto sumy odrátame bežnú polpenziu, dostávame nocľah za snáď tretinu štandardnej ceny, za to sme Sliezskemu domu naozaj vďační. Na druhej strane, keď si radový účastník zaplatí za niekoľko nocí, nie je to až taká malá suma, hlavne keď do hôr naozaj nejde za luxusom ubytovania. Aj pri príprave rozpočtu mal štáb (aj napriek jeho navýšeniu predovšetkým vďaka podpore hlavného partnera THT – Mesta Vysoké Tatry) trochu problémy, keď si násobil náklady počtom pozvaných hostí. Výsledkom bolo ťažké a nepríjemné rozhodnutie, že aj príspevok pozvaných hostí musí byť za týchto podmienok vyšší ako inokedy. Ale všetci to zobrali s porozumením, na sekretariáte spolku začali pribúdať objednávky a potvrdenia účasti, a skoro celý Sliezsky dom sme obsadili. A v tomto štádiu došlo k ďalším zmenám vlastníkov, aj vedenia, aj personálu… Mailov a telefonátov bolo asi desaťnásobne viac, ako za inej situácie, nervozity na sekretariáte spolku nad hlavu. Ale nakoniec vďaka porozumeniu všetkých zainteresovaných pod Gerlachom sa všetko definitívne vyriešilo. A na Sliezskom dome v septembri už na celú túto anabázu asi aj zabudneme.

Termín a miesto: 84. Tradičný horolezecký týždeň JAMES bude 14. – 21. septembra 2008 s tým, že hlavný program sa ako vždy skoncentruje na záver týždňa, predovšetkým na piatok a sobotu 19. a 20. septembra. Miestom je Sliezsky dom pod Gerlachom ako centrum. Kto však bude v tomto čase pôsobiť v inej časti Tatier, nech si aspoň nenechá ujsť záverečné večery.

 
Prvovýstup na Bhagirathi III, 1990, 5. deň v stene.

Ubytovanie: Tak tomu som venoval skoro celý úvod. Izby budú určite parádne, v tomto smere nespokojnosť určite nehrozí. V čase, keď budete mať v rukách tento Jamesák, už veľa možností na riešenie pre najväčších zábudlivcov nebude, už len jedine skúsiť zatelefonovať na Sliezsky dom. Na mieste činu budú asi riešenia dosť problematické. Ale netreba to vzdávať. Stravovanie je vyriešené vrámci ubytovania. No a skoršie raňajky pred nástupmi na lezecké túry sa budú dať iste dohodnúť.

Vedenie jamesáckych týždňov sa už roky nemení. Oficiálne je náčelníkom Milo Neumann, ale k nemu ako druhý náčelník neodmysliteľne patrí Laco Gancačík. No proste dvojica náčelníkov, ktorí to spolu neťahajú len pred a cez THT, ale furt. V ťažšom období si spolu odskočili na pár alpských štvortisícoviek, ale už znovu majú situáciu pevne v rukách a zariaďujú kopu vecí, o ktorých vrátane mňa nemá asi nikto presnú predstavu. No a máme aj náčelníčku THT, Elenku Bačkorovú. Od príprav ju trochu šetríme, ale keď to vypukne hore na Sliezskom dome, potom je už hlavným náčelníkom Elenka. My to už všetci berieme tak samozrejme, že jej ani nič nehovoríme. Tak sa preventívne sama ozve takým jamesácko – skautským “Hlásim sa, som pripravená pomôcť, kedy mám nastúpiť a Horám zdar!” Bože, čo by sme si bez takýchto ľudí počali, no bez nich by spolok nemohol fungovať, tak Elenka ďakujeme a tesíme sa na stretnutie na Sliezskom dome.

Program: Celkový scenár sa už dlho nemení, detaily pravdaže áno, niekedy až do poslednej chvíle. Začíname teda v nedeľu 14. 9. 2008, a kto bude na Sliezskom dome celý týždeň, ten má šancu si najlepšie zaliezť (za vybavenie počasia je zodpovedný Milo, teda ak bude dobré, tak to vybavil on, ak náhodou nie, tak za to môže vyššia moc). Ktosi sa pýtal, či organizujeme aj spoločný výstup na Gerlach. No neorganizujeme, ale iste tam viacero jamesákov vylezie. Od začiatku týždňa na Sliezskom dome už ako zvyčajne bude Elenka Bačkorová, Oľga Zibrínová a silná zostava z HK Manín. Takže aj o večerný program sa má kto postarať. Kto môže doniesť filmy či obrázky v digitálnej podobe, na CD a podobne, technicky nebude žiaden problém po večeroch si niečo zaujímavé popremietať, na Sliezskom dome je veľká plazmová obrazovka, takže žiadne plátna či premietačky už nosiť nemusíme.
Piatok, 19. 9. 2008, to je deň, ktorý bude programom najviac nabitý. Na piatok sme už viac rokov presunuli spomienkové akcie na Popradskom plese. Tu bude začínať svoj pobyt aj väčšina pozvaných starších jamesákov, niektorí dokonca nahlásili, že prídu na stretnutie s dlhoročnými starými priateľmi len tam. Takže stretnutie na Popradskom plese je naplánované na obed a o 13.00 hod. prebehne spomienkový akt pri tabuli zakladateľov JAMES-u na Horskom hoteli Popradské pleso. Potom sa spoločne presunieme na Symbolický cintorín, kde si približne o 14.00 hod. spomenieme a uctíme pamiatku našich kamarátov, ktorí skončili život vo svojich horách. Nemáme sa kde ponáhlať, však aj toto miesto nie je na ponáhlanie, ale na zastavenie sa a zamyslenie. Takže aj tí starší, ktorí už neskáču po kameňoch priam ako mladé kamzíky, všetko vpohode stihnú. Posedíme si a podebatujeme aj v hoteli na Popradskom plese a za pomoci a riadenia štábu THT sa postupne popresúvame na Sliezsky dom. Tam bude o 20.00 hod. mať prednášku horolezec skutočne svetový, Silvo Karo zo Slovinska. Takou bilanciou výstupov v Alpách, ale hlavne v Patagóni a Himalájach, sa môže pochváliť len pár ľudí na svete. A iste sa niečo dozvieme aj o štýle a filozofii, s akou tento skromný a sympatický lezec horolezecké problémy rieši.
Sobota, 20. 9. 2008. Všetci budeme mať asi posledný deň na aktivity v horskom prostredí, na lezenie, na túry, tí starší aspoň na vychádzky pozrieť na kopce, kde v mladších rokoch liezli a behali. Večer je ako vždy venovaný slávnostnému ukončeniu 84. jamesáckeho týždňa, začiatok o 19.00 hod. Mali by pribudnúť ďaľší vzácni hostia, veríme, že prídu aj zástupcovia hlavného partnera tohto podujatia, ktorým je Mesto Vysoké Tatry, a jeho primátor Ing. Ján Mokoš, ktorý prevzal osobnú záštitu nad našim podujatím. Tento večer je venovaný aj oceneniu jubilantov, jamesákov, fukcionárov a organizátorov, ktorí toho pre naše horolezectvo veľa urobili. A stalo sa už zvykom, že tie slavnostné chvíle, ale aj chvíle plné zábavy, dopĺňa program z tohtoročných úspechov a aktivít našich horolezcov. Darilo sa skutočne striedavo, neobišli nás ani tragédie, v každom prípade bude o čom hovoriť.
Nedeľa, 21. 9. 2008. Posledný deň jamesáckeho stretnutia. Okrem odchodu a lúčenia ani nebude na iné veľa síl. Aj keď organizátori THT si to ešte celkom zlíznu, a pritom už budú mať v hlavách aj to, kde a ako sa stretneme na budúci rok.

Bilancia  83. THT na Zelenom plese, 9. – 16. 9. 2007
Zelené pleso, Gantnerovci a celý personál nám opäť vytvorili domácke prostredie a pritúlili nás na najhorolezeckejšej chate, na ktorej organizujeme jamesácky týždeň. Pravdaže vždy je to komplikácia hlavne pre starších jamesákov, a preto sme sa s väčšinou stretli hlavne v piatok na Popradskom plese, kde bolo pripravené nielen občestvenie, ocenenie mnohých jubilantov, ale aj program s historickými fotografiami. Nuž kto iní, ako najstarší jamesáci by lepšie spoznali postavy na záberoch aj spred vyše päťdesiatich rokov. Tak pomohli aj jamesáckej histórii, aj sa sami celkom dobre zabavili.
Počasie na Zelenom plese nebolo ideálne, aj posnežilo, aj popršalo, aj sa postaralo o viac turistiky, ako zvyčajne, aj umožnilo niektoré dni liezť na tatranskej žule. Guláš sa musel variť pod plachtou, podporné konštrukcie občas trochu ohrozovali gulášmajstrov a ich pomocníkov, ale výsledok bol skvostný! Opäť musíme poďakovať Lackovi Gancarčíkovi, že to naozaj vie. Nielen variť, ale aj všetko a všetkých, kto to potreboval, povyvážať hore na pleso. Myslím, že Laco by sa nestratil ani na ralley Paríž – Dakar...
Organizačný štáb ako zvyčajne traja ľudia, a ako vždy im musíme všetkým poďakovať, náčelníkovi Milo Neumannovi, Lacovi Gancarčíkovi a Elenke Bačkorovej. Rovnako patrí vďaka celémi personálu Chaty na Zelenom plese. Piatkový program obstarali naši výškoví horolezci, Peter Hámor a Dodo Kopold, dosiahnutých osemtisícoviek bolo veľa, nedosiahnutých tiež, presný počet asi nie je celkom jasný. Jasné je, že bolo veľa zážitkov, emócií, výkonov, ale aj tragédie. Nuž také je horolezectvo. V sobotu to už bolo naozaj voľnejšie a veselšie, nielen pri dobrej hudbe, aj keď nie celkom naživo, ale aj pri obrázkoch priamo z tejto akcie. Takýto je dnes digitálny svet, niekedy aj v horách celkom príjemný.

Z pozvaných hostí a starších jamesákov sa 83. THT zúčastnili
Oľga Zibrínová, Ján Ďurana, Anka Papánová, Rudo Macho, Marka Závodská, Daniela Kordošová, Ľudo Trautenberger, Viliam Černý, Daniela Hýrošová, Jozef Hýroš, Štefan Šebeš, Jaro Procházka, Juraj Šuna, Jola Pospíšilová, Hana Roubalová, Rudo Mládek, Dušan Schmidt, Paľo Retter, Ivan Gálfy, Ivan Urbanovič, Karol Gurský.

Účastníci z horolezeckých oddielov
HK Filozof Bratislava – Kristián Lombardíni, František Mitošinka, Milan Mižičko, Jozef Lipták, Janka Benická, Vladimír Linek, Aňa Lineková, Patrik Barjak, Michaela Regecová, Jarmila Petríková, Jana Jasovská, Martin Heuger, Alpin klub Prievidza – Ján Kmotorka, Antonín Mikeštík, Igor Týleš, CAP Prešov – Ľubomír Maják, Marcel Pašmik, Ján Madzik, HK James Ružomberok – Jozef Hamáček, Gabriel Galás, IAMES Kežmarok – Adam Brodanský, Lokomotíva Nitra – Anton Trtík, Peter Novák, Pavol Gažo, Ľudovít Gajdoš, Martin Gajdoš, Michaela Breská, Tomáš Klinka, Jozef Ďuriš, Vladimír Krošlák, HK Manín Považská Bystrica – Jaro Zábojník, Bohuš Čiernik, Rastislav Fapšo, Ivan Janoško, Andrea Janošková, Ivanka Molnárová, Pavol Baliga, Peter Čech, Juraj Lukáč, František Piaček, Róbert Kukučka, Ladislav Makkay, Ilonka Škultétyová, Pavlína Škultétyová, Ivan Meško, HK Cvakni Bratislava – Peter Záhradník, Martin Behuňek, HK James Solčany – Ján Michalík, HK Vertikál Patrónka Bratislava – Igor Koller, Edita Kollerová, Jozef Kopold, HK Skoba Trnava – Darina Zemková, Marcel Zemko, Eduard Zemko, Peter Meštický, Ján Haršány, HEK Slovenský raj – Peter Frankovič, Maroš Frankovič, Vladimír Tompoš, Milan Suranovský, Jarmila Frankovičová, Michal Marek, Tomáš Šimonovič, Lukáš Marek, Jozef Cvengroš, Slávia STU Bratislava – Martin Šperka, Ivan Raffaj, HK Piešťany – Rastislav Karel, Martin Vrábel, Ján Markech, Katarína Dukátová, HK Zlaté Moravce – Dušan Myslivec, HK Zvolen – Ján Hazucha, Iames Bratislava – Petra Škrováková, AC Lokomotíva Bratislava - Branislav Čahoj,  Peter Korman, Marián Čigáš, Rastislav Michálek, Katarína Čuláková, Peter Ševčík, Martna Holbíková, Magdaléna Rajová, Viola Ternényová, Karol Šebesta, Jana Hanzelová, Tomáš Chlupík, UPJŠ Košice – Ada Tomková, James Karpaty Trenčín – Eduard Slávka, Peter Neštrák, Iveta Hlavienková, Juraj Sedláček, Rozlomity Košice – Jaroslav Pukanský, Vladimír Kováčik, HK Humenné – Andrea Biľová, Milan Bališin, Alexander Daňo, Extrém Martin – Ivan Žila, priamo registrovaní – Katarína Kopoldová. Ako vždy sa ospravedlňujem za chyby, preklepy, zaradenie do iných ako domácich klubov a ako vždy si pre seba hovorím, že o rok budem mať na toto písanie o opravu chýb viac času. Možno... Hlavne, aby tých jamesáckych mien bolo čo najviac, a tým aj účastníkov jamesáckych týždňov!

SHS JAMES a organizačný štáb 84. Tradičného horolezeckého týždňa JAMES ďakuje reklamným partnerom za spoluprácu. Vďaka ich podpore vychádza táto príloha časopisu Jamesák a celá organizácia THT môže zachovať svoju kvalitnú úroveň. Naše poďakovanie patrí týmto firmám a organizáciám:
- NORTHLAND SLOVAKIA  Žilina a EDELWEISS
- AUTOPOLIS  Bratislava a NISSAN, 
- Alpha Sport Žilina a MAMMUT
- YAK & YETI Bratislava a BEAL
- Hlavným partnerom 84. THT vo Vysokých Tatrách je Mesto Vysoké Tatry.

84. Tradičný horolezecký týždeň JAMES sa tohto roku uskutoční na Sliezskom dome v termíne 14. – 21. 9. 2008. Posielame na horolezecké kluby prvé informácie hlavne čo sa týka objednania a podmienok ubytovania.

• Registračný poplatok je tak ako minulé roky pre všetkých účastníkov 100.- Sk.

• Vedenie 84. THT: Náčelníkom THT je Miloslav Neumann.

Hotel Sliezsky dom pod Gerlachom

Ťešíme sa na stretnutie na 84. THT na Sliezskom dome!

Igor Koller, predseda SHS JAMES    
Milo Neumann, náčelník 83. THT

                                                        
KOMENTÁR K ČLÁNKU

84. THT JAMES, Sliezsky dom, 2008 - Pohoda napriek sneženiu a mrazu [ 21. 5. 2008 20:17:12] - reagovať
Napriek veľmi zlému počasiu, sneženiu a silnému vetru, sa záver 84. THT niesol v znamení pohody. Vo štvrtok večer sa o program postarali Igor Koller s obrázkami z Marmolady a Vlado Linek prednáškou o expedícii Treksport Puscanturpa 2008 do pohoria Cordillera Huayhuash. Piatok sa už ako tradične išlo na Popradské pleso, kde sa uskutočnilo stretnutie s jamesákmi – seniormi.
 • Hi this i smy topic [Anonym 22. 3. 2009 14:58:48] - reagovať
  Hi everybody in this topik i want to discuss with you ewerything that you want ! ))So lets begin!!

 • Hi this i smy topic [Anonym 22. 3. 2009 11:45:31] - reagovať
  Hi everybody in this topik i want to discuss with you ewerything that you want ! ))So lets begin!!

 • You forum very nice nmbd [Anonym 5. 10. 2008 22:19:04] - reagovať
  Hello. And Bye. Sex love for allr. Very sory from poland . Sex

 • Google! [Anonym 1. 10. 2008 7:11:17] - reagovať
  Hi all!
  good websites for you
  puppies adoption a
  montpelier adult massage f
  tickets northwest airline s
  gallon drink a d
  drink sling singapore r
  length hairstyles medium w
  glass car cleaning e
  Welcome

 • Pharmacy - Big Discount [Anonym 28. 9. 2008 14:38:00] - reagovať

  Robaxin from $1.18 per pill
  generic Robaxin
  generic Robaxin 500 mg

 • Control control control [Anonym 24. 9. 2008 18:25:33] - reagovať
  manage in check in check switch manage in check switch manage in check in check in check in check switch in check
  manage switch switch switch switch manage switch in check in check switch switch manage switch switch
  manage manage switch switch switch switch in check manage manage in check switch in check in check in check
  in check manage in check manage switch switch manage manage manage manage switch switch manage switch
  manage in check in check switch switch in check switch in check switch manage in check manage in check in check
  manage switch switch in check switch manage switch in check manage in check in check switch manage switch
  switch manage switch manage manage switch switch switch manage in check switch manage in check in check
  in check manage in check manage in check manage switch

 • I need soft advice [Anonym 23. 9. 2008 22:52:31] - reagovať
  Have you ever wanted to multiply your video camera into several video applications? Usual Windows abilities do not allow multiplying of one cam into several programs. Its a dumb. Now I need to split video stream from my camera into several video applications to talk with my sisters through network. Does anybody know some program to do this?

 • under age hardcore incest [Anonym 23. 9. 2008 20:00:05] - reagovať


  • I wanted to thank you [lightroomfed 6. 2. 2020 5:16:50] - reagovať
   https://adobe.com/ - Adobe Lightroom is the most prominent epitome editing software for photographers, with hundreds of thousands of effects and presets on pet-cock on the internet.

   You can download Lightroom from Adobe’s website.

   https://en.wikipedia.org/wiki/Adobe_Lightroom - Adobe Lightroom presets aid you to clean up your photos in relate but past doing a assignment of the piece for you. You can plainly try away from a pre-defined capacity, while keeping your original impression and reverting break to it at anytime.

   You can use:
   Lightroom Presets for Wedding Photography
   Lightroom Presets for Baby and Family Photography
   Lightroom Presets for Headshots
   Lightroom Presets for Senior Portraits
   Lightroom Presets for Landscape
   Lightroom Presets for Nature Photography
   Lightroom Presets for Food Photography
   Lightroom Presets for Car Photography
   Lightroom Presets for Real Estate
   Lightroom Presets for Product and Fashion Photography

   And a https://mrlightroom.com/shop/overlays/30-snow-and-bokeh-photo-overlays/ - 30 Snow and Bokeh Photo Overlays
   for everyday shooting.  • I wanted to thank you [lightroomfed 26. 1. 2020 3:51:04] - reagovať
   https://adobe.com/ - Adobe Lightroom is the most prominent paragon editing software in the use of photographers, with hundreds of thousands of effects and presets within reach on the internet.

   You can download Lightroom from Adobe’s website.

   https://en.wikipedia.org/wiki/Adobe_Lightroom - Adobe Lightroom presets supporter you to redact your photos in register but about doing a fortune of the work suitable you. You can unaffectedly test minus a pre-defined effect, while keeping your source facsimile and reverting recoil from to it at anytime.

   You can use:
   Lightroom Presets for Wedding Photography
   Lightroom Presets for Baby and Family Photography
   Lightroom Presets for Headshots
   Lightroom Presets for Senior Portraits
   Lightroom Presets for Landscape
   Lightroom Presets for Nature Photography
   Lightroom Presets for Food Photography
   Lightroom Presets for Car Photography
   Lightroom Presets for Real Estate
   Lightroom Presets for Product and Fashion Photography

   And a https://mrlightroom.com/how-to-unzip-an-archive/ - How to unzip an archive
   for everyday shooting.  • blooming website [Williamirory 13. 9. 2019 18:19:03] - reagovať
   web link https://www.affiliate-programs.biz/affiliate-marketing-incentive-traffic/

  • Clerical Administrative Assistants [Stephenjef 18. 4. 2019 4:28:33] - reagovať
   click this http://www.gbusiness.se/

   Internet Researchers, Mobile Ad Texters, Customer Service Agents, Great networking skills with high energy, Customer Service Agents, Data Entry Keyers, Passionate about your SUCCESS, Online Store Assistant’s, Success-driven and focused on achievements and goals, Medical Coders and Billers

  • good web site [Shanegah 24. 12. 2018 15:34:48] - reagovať
   important link https://emsitchameuprod.com/

  • positive website [StevenLounk 22. 12. 2018 6:28:41] - reagovať
   click site https://aipseuropeporn.mobi

  • first-rate website [Michaelclasp 17. 12. 2018 18:27:44] - reagovať
   Website https://philippinesban.com/

  • good site [HerbertTrerb 30. 11. 2018 13:08:46] - reagovať
   Website http://goit.site/algebra-one-polynomial-multiple-choice-test

  • vodostok-moscow ru [Charlescom 30. 11. 2018 3:03:31] - reagovať
   http://www.vodostok-moscow.ru
   http://www.vodostok-moscow.ru/catalo/vodostochnye-sistem/
   http://www.vodostok-moscow.ru/pric/
   http://www.vodostok-moscow.ru/deliver/
   http://www.vodostok-moscow.ru/contact/
   http://www.vodostok-moscow.ru/catalo/vodostochnye-sistemy/voronki-vodostochnye-otsinkovanny/
   http://www.vodostok-moscow.ru/catalo/vodostochnye-sistemy/kolena-vodostochnye-otsinkovanny/
   http://www.vodostok-moscow.ru/catalo/vodostochnye-sistemy/truby-vodostochnye-otsinkovanny/
   http://www.vodostok-moscow.ru/catalo/vodostochnye-sistemy/koleno-vodostochnoe-slivno/
   http://www.vodostok-moscow.ru/catalo/vodostochnye-sistemy/kreplenie-vodostoko/

  • good-natured site [GeorgePab 29. 10. 2018 14:48:08] - reagovať
   company website http://freepornk2s.com/tags/Busty+MILF/

  • More hints [RodneyScona 27. 10. 2018 14:01:55] - reagovať
   her comment is here https://kinky-fetishes.porn/24806-sasha-pissing-secretary

  • he has a good point [Walterbup 18. 10. 2018 2:45:03] - reagovať
   click this link now https://scat.porn/8080-scat-bxdr-001-sm--porn

  • diplomy-goznak.com [ShaneApome 10. 10. 2018 12:18:42] - reagovať
   http://diplomy-goznak.com
   http://diplomy-goznak.com/
   http://diplomy-goznak.com/ompany
   http://diplomy-goznak.com/seny-na-dokumenty/
   http://diplomy-goznak.com/plata-dostavka
   http://diplomy-goznak.com/akazat-diplom
   http://diplomy-goznak.com/oprosy-i-otvety
   http://diplomy-goznak.com/oroda/
   http://diplomy-goznak.com/ontakty

  • Original replica Shop [Anonym 28. 8. 2018 0:01:31] - reagovať
   Original replica Shop online ; buy Replica ; designer replica handbags, cheap wallets, shoes for sale.
   Gucci, Versace, Balenciaga, Prada, Fendi, Max Mara, Dolce&gabbana etc.
   https://www.instagram.com/elite_styleinua/

  • watch movies [Anonym 1. 8. 2018 4:55:20] - reagovať
   https://www2.putlocker123.stream/movies - putlockers, new movies free online

  • view publisher site [Anonym 31. 7. 2018 4:51:56] - reagovať
   read this http://coin-desk.top

  • watch free streaming movies online [Anonym 25. 7. 2018 5:36:46] - reagovať
   https://www2.putlocker123.stream/movies - online movies free, online movie streaming

  • Paradise site [Anonym 18. 6. 2018 18:47:44] - reagovať
   good web site http://omnibus.j-lo.co/xr-250-workshop-manual.pdf

  • nice website [Anonym 29. 5. 2018 0:21:08] - reagovať
   sample site http://www.pdfpoty.com/haynes-manual-vw-lt/

  • Jarle Thorsen itel global group [Anonym 12. 5. 2018 5:50:02] - reagovať
   Jarle Thorsen SiteTalk, Jarle Thorsen GLOBAL POWER PTE LTD, Jarle Thorsen Kielce, Jarle Thorsen Unaico, Jarle Thorsen SiteTalk Community Inc.

  • Jarle Thorsen itel [Anonym 11. 5. 2018 17:23:18] - reagovať
   Jarle Thorsen Kielce, Jarle Thorsen Kielce, Jarle Thorsen GLOBAL POWER PTE LTD, Jarle Thorsen Swietokrzyskie, Jarle Thorsen Unaico SiteTalk

  • weather website [Anonym 18. 4. 2018 23:25:06] - reagovať
   corporate site http://24carshop.com/product/great-2017-jeep-wrangler-rubicon-2017-jeep-wrangler-rubicon-6-wheel-no-reserve-2018-2019/

  • I was interested in the topic, but I can not answer there. [Anonym 6. 2. 2018 21:28:59] - reagovať

   wonderful issues altogether, you just received a new reader. What could you recommend in regards to your post that you just made some days in the past? Any sure?
   ------------------------------------------
   http://megasto.com.ua

   f7rpf9Sg6L

 • 84. THT JAMES, Sliezsky dom - Pohoda napriek sneženiu a mrazu [zaneta 23. 9. 2008 13:03:27] - reagovať
  dobry james, vyborna obsluha, ale co ten DJ!!! preco tam bol opet on? ved lepsie bolo uz aj radio pri kase... poprosim vas na rok o nejaku zivu hudbu alebo aspon vymenit DJ! napr. za hraciu skrinku


 • 84. THT JAMES, Sliezsky dom [Anonym 4. 6. 2008 8:47:01] - reagovať
  jamesacky tyzden a v hentom tatralunaparku?? hanba.

  84. Tradičný horolezecký týždeň JAMES sa tohto roku uskutoční na Sliezskom dome v termíne 14. – 21. 9. 2008. Posielame na horolezecké kluby prvé informácie hlavne čo sa týka objednania a podmienok ubytovania.


Vlado Linek © 1999 - 2020 členstvo ا  antidoping ا  kalendár ا  archív jamesáka ا  predplatné ا  horoškola ا  počasie ا  sprievodca ا  umelé steny  25992228