Slovenský horolezecký spolok JAMES
vysoké tatry  český horolezecký svaz  klub slovenských turistov  singingrock rocket   
grivel
sirjoseph
  shs james    komisie    podujatia    james slovakia    horolezec    horoškola    infocentrum    rozličné    eshop    diskusia    kontakt    dotazníky    chaty    mapa stránky  
  redakcia    archív    inzercia    pálivé chyty    predplatné    tréning    poviedky  
 index » horolezec » archív  Správa Vysokých Tatier  Erasmus  Metodické materiály  Meteo  IFSC  UIAA Štvrtok 06.08.2020   english version
 Horolezec 4/2018
30.12.2018 12:00 | 2474x | komentár: 0x
  

Ako si predplatiť časopis Horolezec na rok 2019.

Partneri časopisu Horolezec 
       

Obsah

Ďalší rok za nami... (2)
Lezenie pre všetkých v Bratislave (2)
Keď sa stretnú horolezkyne (4)
Lezecké steny podporujú reprezentantov (5)
Ferova sedemdesiatka (6 - 12)

Legenda manínskeho a slovenského horolezectva, Fero Piaček, sa 17. júla dožila 70. rokov. Takých osobností, ako je Fero, nie je veľa. Skutočný horal, skutočný chlap, nielen správaním, autoritou a zdravým sedliackym rozumom, ale aj svojou postavou. (Vlado Linek)
Mont Maudit po druhýkrát (14 - 16)
Krásna a vzrušujúca stena. A v jej ľavej časti vedie systém žľabov, prerušovaných skalnými
prahmi a ľadopádmi, ale zatiaľ nimi nevedie výstupová cesta. Vyzerá to na typický zimný výstup. Presnejšie – zimný prvovýstup. (František Piaček)

Rubrika boulder.sk
Šutroviny (18  - 19)
Správa o stave liepania na Slovensku (20 - 24)

Bouldering, nie je len výstrelok posledných rokov. Táto disciplína je zakorenená aj v samotnej histórii lezenia na Slovensku. Má tam svoje miesto a neodmysliteľný význam presne tak, ako dnes. (Oli Vysloužil)
Bouldrista Zavaky (25 - 27)
Už zase bolia (28 - 29)
Hľadači starých lomov (30 - 31)

Preverené polárnikmi (32 - 33)
Polárnici vždy starostlivo kombinujú jednotlivé vrstvy prádla, aby čo najlepšie udržali svoju
telesnú teplotu. Existuje ale jedna značka, po ktorej siahnu takmer všetci. Je to Devold, nórska firma, vyrábajúca prádlo z najjemnejšej vlny merino. (Nórska móda)
XXVI. Medzinárodný festival horských filmov (34 - 37)
V dňoch 10. – 14. októbra 2018 sa v Poprade uskutočnil ďalší ročník Medzinárodného festivalu horských filmov. Hlavnými hosťami boli rakúska himalájistka Gerlinde Kaltenbrunner a britský dobrodruh a horolezec Leo Houlding. (Mira Kováčiková)
Za skialpom do Peru (38 - 43)
Väčšina horských návštevníkov ospevuje Peru ako výbornú lokalitu s krásnymi horami, stabilným počasím, jednoduchou logistikou, nízkymi cenami, a to všetko okorenené farebnými príchuťami juhoamerickej kultúry. (Miroslav Peťo)
O horách trochu inak (44 - 47)
Lezecké leto v Tatrách (48 - 50)

Aj tento rok prilákali naše najmenšie veľhory množstvo horolezcov. V prehľade sú uvedené prvovýstupy a pozoruhodné prelezy tohtoročnej sezóny, rozdelené podľa dolín od východu po západ Vysokých Tatier. (Rado Staruch)
Cepín CT Agile (51)
Patagónske štěstí (52 - 55)

Patagonské Andy jsou jen velmi malým kousíčkem jihoamerických Kordiller. Je to kulminace žulových vrcholů v oblasti hor Fitz Roy a Cerro Torre, které se nachází na argentinském břehu jižního patagonského kontinentálního ledovce. (Michal Kleslo)
Nové DVD z K2 studia (56)
Novinky nielen z hôr (57)
Nešťastný február pod Štrbavým hrebeňom (58 - 59)
Vybavenie skialpinistického batoha (60 - 61)
Kolotoč pretekov (62 - 65)

Tohtoročné neskoré leto a začiatok jesene boli veľmi bohaté na vrcholné športové podujatia. Majstrovstvá sveta dospelých (Innsbruck) i juniorov (Moskva), Majstrovstvá Európy juniorov (Brusel) a Youth Olympic Games (Buenos Aires). (Igor Kollár, Andrej Sýkora)
Výzva KalamárKAP 2018 (66 - 69)
Slnečný Psotkáč (70 -71)
Naše alpské dobrodružstvo (72 - 73)
Horyzonty (74)
O spolulezcoch (76 - 77)
50 rokov časopisu Horolezec, 4. diel (78 - 94)

Tento rok má náš časopis okrúhle jubileum, prvé číslo vyšlo v auguste 1969, a tak oslavujeme už jeho 50. ročník.  Štvrtý diel zahŕňa obdobie 2001 až 2005. (Vlado Linek)
Trinástka pod Zoborom (95)

Obálka:
Fero Piaček, Křížový vrch, Česká republika. Foto: archív Fero Piaček.

Ďalší rok za nami...

Blíži sa koniec roka a aj v našom časopise Horolezec môžeme bilancovať. Po odchode dlhoročného šéfredaktora a neskôr člena redakčnej rady Petra Hargaša do zaslúženého dôchodku, sme do redakčnej rady pribrali novú krv, Oliho Vysloužila.  Oli, napriek svojmu mladému veku, patrí medzi hlavných protagonistov a propagátorov boulderingu na Slovensku. Spolu s Olim a Ivom Capkom sme vymysleli rubriku boulder.sk, ktorou by sme chceli osloviť nových, hlavne mladých čitateľov, ktorí sa tejto lezeckej disciplíne venujú. Túto rubriku sa nám celý rok darilo napĺňať kvalitnými článkami, osvedčila sa a budeme v nej pokračovať.

Po vzore boulder.sk, by sme chceli budúci rok zaviesť ďalšiu stálu rubriku o skialpinizme. Je to veľmi populárna horská disciplína, ktorej sa venuje mnoho členov nášho horolezeckého spolku JAMES. Vyzerá to tak, že od nového roka by mohla Komisia tradičného skialpinizmu pod novým vedením Jana Blažeja opäť začať naplno pracovať a práve túto rubriku by mohla zastrešiť. Okrem článkov o extrémnych zjazdoch by sme ju chceli naplniť článkami o metodike, testami materiálov ako aj vyhodnocovať najťažšie zjazdy.

Ďalšou veľkou zmenou bolo to, že sme tento rok prešli z vydávania 6 čísiel na 4 s väčším rozsahom strán. Pre redakčnú radu nepopulárny krok, ale pomohol nám trochu sa vymotať z neustáleho naháňania sa pri príprave šiestich čísiel, nakoľko časopis dávame dokopy popri svojich hlavných zamestnaniach. Aby som nezabudol poďakovať ďalšiemu skoro nováčikovi v tíme. Je to Monika Paulíková, ktorá vychytáva gramatické chyby v článkoch.

Finacie časopisu sa stabilizovali a za to, že sme prežili, patrí veľká vďaka Slovenskému horolezeckému spolku JAMES a našim partnerom: Adamsport, Elcon, Horolezcká škola JAMES, Nórska móda a Singingrock. Ďalej nás podporili: Alphasport Mammut, Auto Boat, Auto Grand, Benesport, Fastplus, Hory a mesto, Hudy, Krásy Slovenska, Mountain Equipment, Pamír 7000, Penzión Litvor, Restday, Scarpa, Skylotec, Tilak, Tendon, Total Outdoor a Yak & Rysy.

Chcel by som sa ďalej poďakovať všetkým autorom za kvalitné články, pretože bez nich by sme časopis ani nemohli vydávať. Veľká vďaka patrí aj grafikovi Marekovi Paulíkovi. A na záver vám za celú redakciu časopisu Horolezec prajem úspešný rok 2019 a samozrejme množstvo krásnych zážitkov na skalách a v horách.

Vlado Linek
Vlado Linek © 1999 - 2020 členstvo ا  antidoping ا  kalendár ا  archív jamesáka ا  predplatné ا  horoškola ا  počasie ا  sprievodca ا  umelé steny  27189182