Slovenský horolezecký spolok JAMES
vysoké tatry  český horolezecký svaz  klub slovenských turistov  singingrock rocket   
grivel
sirjoseph
  shs james    komisie    podujatia    james slovakia    horolezec    horoškola    infocentrum    rozličné    eshop    diskusia    kontakt    dotazníky    chaty    mapa stránky  
  redakcia    archív    inzercia    pálivé chyty    predplatné    tréning    poviedky  
 index » horolezec » archív  Správa Vysokých Tatier  Erasmus  Metodické materiály  Meteo  IFSC  UIAA Štvrtok 06.08.2020   english version
 Horolezec 1/2018
20.03.2018 22:00 | 2826x | komentár: 0x
  

Ako si predplatiť časopis Horolezec na rok 2018.

Partneri časopisu Horolezec 
       

Obsah
Bouldrom zdar! (2)
Ján Mráz (2)
V ľadovcovom objatí (3)
Lezecký program na Hory a mesto 2018 (4 - 5)
Festivalový čas sa už nezadržateľne blíži. Od 21. do 25. marca na vás čakajú naozajstné horské filmové lahôdky, zaujímaví hostia a kopec sprievodného programu. My vám teraz prinášame prehľad toho najzaujímavejšieho z pohľadu lezeckého diváka. (Alan Formánek)
Nina Caprez – Jednoduchý život lezkyne (6 - 9)
Nina Caprez (31) dnes bezpochyby patrí medzi najlepšie športové a skalné lezkyne vesmíru. Narodila sa a vyrastala vo Švajčiarsku pod vysokými a divokými úbočiamu Rätikonu v doline Prättigau a už za mladi v sebe prebudila lezeckú vášeň. (Sarah Jägg)

Rubrika boulder.sk
Šutroviny (11)
Rocklands kamenné srdce Afriky (12 - 17)
Ako už mnohí predo mnou, i ja som kus srdca nechal v Rocklands a budem sa tam za ním musieť vrátiť. A určite nie raz. Pri lezení sú pre mňa, viac ako výkony  a čísla, dôležití priatelia a pohoda, v ktorej sa s nimi na výjadoch lezie. (Ivan Capko)
Vzkriesenie kremencov (18 - 21)
Prvé kapitoly z príbehu kremencových bouldrov v okolí Červeného Kameňa siahajú k mojim vlastným boulderingovým začiatkom. Presah do histórie je možno ešte výraznejší, keďže už vtedy som na niektorých balvanoch nachádzal stopy magnézia. (Oli Vysloužil)

Freerider (22 - 25)
Konečne prišiel deň, kedy sa nám podarilo nastúpiť do steny, asi to bolo preto, že na noc hlásili poriadnu búrku. Vedeli sme, že má pršať, ale bola to šanca, ako sa vyhnúť davom. Nikdy predtým sme nespali v daždi v stene, tak si to možno vyskúšame. (Michaela Izakovičová)
Tatranský sever (26 - 27)
Cepíny CT North Couloir (28)
Dobré skutky (29)
Vysoká (30)
Novinky nielen do hôr (31)
RRG 2017 (32 - 33)

O americkej oblasti Red River Gorge som sníval už niekoľko rokov. Pôvodne, keď som bol mladší, som plánoval ísť sa najskôr pozrieť do Smith Rock. Ale po zhliadnutí fotiek a vídeí som bol skalopevne rozhodnutý ísť práve do RRG. (Jakub Kováčik)
Československý prvovýstup na Himlung (34 - 41)
Poprvé se ukazuje Himlung a celá výstupová trasa západním hřebenem v celé kráse. Těšíme se na další dny, odtud už to vypadá velmi slibně – jako že by to mohlo vyjít. A jen připomínám, že stále netušíme, že hrajeme o první český a slovenský výstup. (Michal Kleslo)
Božská prozřeletnost (42 - 43)
Tatranská dvacka (44 - 45)
Lavínová záchranka (46 - 47)
Jesenné Jatky (48 - 49)
Prieskum lezeckej metodiky (50 - 51)
Zbrane na suchu (52 - 54)
Do úplného konca sezóny  nám chýba ešte jedno podujatie na Zbojníckej chate, každopádne už aj teraz je o čom písať. Ako každý rok, aktuálna sezóna začala už na jeseň. (Adrian Zvara)
Je kyslík droga? (56 - 57)
110 rokov Ladies’ Alpine Club (58 - 60)

V decembri 1907 založili v Londýne svoj dámsky alpský klub – Ladies‘ Alpine Club (LAC), pôvodne ako alpskú sekciu klubu intelektuálok Lyceum Club. Po roku sa osamostatnili a na svete tak pribudol prvý ženský horolezecký klub. (Martin Šperka)
50 rokov časopisu Horolezec, 1. diel (1969 - 1980) (62 - 79)
Tento rok má náš časopis Horolezec okrúhle jubileum. Prvé číslo pod názvom Iamesák (neskôr sa premenoval na Jamesák a dnes ho poznáme ako Horolezec) vyšlo v auguste 1969 a tak oslavujeme už jeho 50. ročník. (Vlado Linek)

Obálka: Nina Caprez spravila prvý ženský prelez cesty Hélix  8c+ v Pic Saint Loup vo Francúzsku. Foto: Raph Foureau.

Bouldrom zdar!

Koncom februára sa medzi moje životné priority zaradilo šťastné a spokojné dieťa. Kým trochu nevyrastie a nebudeme môcť tráviť spoločný čas pod bouldrami, budem sa snažiť nechať v žilách aj naďalej kolovať tú vášeň, ktorá ma k boulderingu priviedla a úspešne ma pri ňom drží už niekoľko rokov.
Začiatkom roka som sa stal členom redakčnej rady Horolezca, aby som mohol svojím podielom prispieť k novovznikajúcej rubrike o boulderingu. Pretože už to nie je len liepanie na malých skalkách v okolí nástupov ciest, aktivita bez svojich pravidiel, etického kódexu a reprezentovaná hŕstkou lezcov pripravujúcich sa na veľké výstupy v horách. Bouldering zažil za posledných 20 rokov obrovský posun. Vyformoval sa na jedinečnú lezeckú disciplínu so stále rastúcou základňou fanúšikov. Vo svete vyrástli legendárni bouldristi, ktorí majú v rukách zdolanie prelomových stupňov obťažnosti a na rováši nespočetné množstvo kultových bouldrov. Boulderingové oblasti rastú ako huby po daždi, a to nehovorím iba o dianí za hranicami, ale s veľkou radosťou aj o pribúdajúcich možnostiach na Slovensku.
Na stránkach Horolezca máte možnosť stretávať sa s boulderingom už deviaty rok. V roku 2010 začal s prvým seriálom Pepe Piechowicz, v rámci ktorého sa venoval prednostne českým oblastiam. O dva roky neskôr sa k pravidelným prispievateľom pridal Tomaso Greksák a Ivo Capko. Tí rozšírili obzory čitateľov o ďalšie a ďalšie svetové boulderingové oblasti. V roku 2015 sme sa nafúkli o vôbec prvý sumár našej boulderingovej sezóny. Odvtedy do časopisu prispievam každým číslom. Sám som niekedy prekvapený, koľko sa toho u nás za rok na scéne udialo. Pribúdajú boulderingové akcie, čo je len ďalším nesporným dôkazom prehlbujúceho sa záujmu ľudí. Rovnako ako fakt, že bouldering bol zaredený do olympijského trojboja.
V rukách držíte prvé tohoročné číslo, do ktorého sme premiérovo zaradili ucelenú boulderingovú rubriku. Okrem zážitkov z ciest, hodnotení sezóny a sprievodcov po rôznych oblastiach, sa budete na našich stránkach pravidelne stretávať s novinkami zo sveta, zaujímavými rozhovormi, recenziami či tréningovými radami.
Časopis Horolezec vstúpil do nového roka s čerstvou energiou a elánom. Našim cieľom je vyvolať vo vás radosť prostredníctvom každého nového čísla, každou jeho stránkou. Prajem vám, aby ste mali pevne v rukách svoje životné priority. Tak ako náš časopis.

Oli Vysloužil




Vlado Linek © 1999 - 2020 členstvo ا  antidoping ا  kalendár ا  archív jamesáka ا  predplatné ا  horoškola ا  počasie ا  sprievodca ا  umelé steny  27189394