Slovenský horolezecký spolok JAMES
vysoké tatry  český horolezecký svaz  klub slovenských turistov  singingrock rocking   
grivel
sirjoseph
  shs james    komisie    podujatia    james slovakia    horolezec    horoškola    infocentrum    rozličné    eshop    diskusia    kontakt    dotazníky    chaty    mapa stránky  
  kalendár    psotkov memoriál    tht james    skialpstret    expedície  
 index » podujatia » skialpstret  Správa Vysokých Tatier  Erasmus  Metodické materiály  Meteo  IFSC  UIAA Streda 03.06.2020   english version
 Skialpstret 2010 - Stretnutie skialpinistov a horolezcov, Popradské pleso
15.04.2010 12:00 | 15928x | komentár: 6x
8. - 11. 4. 2010  


Z Volieho chrbta na Rysy - panoráma.

Stretnutia sa zúčastnilo 65 prihlásených účastníkov. Tí, ktorí neprišli, zrejme pre  nepriaznivé snehové podmienky či nie najlepšiu predpoveď počasia, môžu banovať. Napriek tomu, že pre výstupy do dolín sme museli používať trasu letných chodníkov, sme mali vo vyšších polohách dobré snehové podmienky.

Piatok bolo nádherné polooblačné počasie, ale sneh v niektorých častiach túr vplyvom teplôt priveľmi zmäkol. V sobotu bolo pravé aprílové počasie, ochladilo sa, striedavo snežilo a svietilo slnko. Sneh bol však značne kvalitnejší a jedna skupina lyžovala aj v krásnom hlbokom prachovom snehu. Nedeľa bola celá v hustom snežení a mraze, čo vylepšilo kvalitu zjazdov a už všetky terény sme lyžovali v hlbokom prachovom snehu.

Podnikalo sa v skupinách pod vedením inštruktorov skialpinizmu a horolezectva a okrem plánovaného Kôprovského štítu (príliš veľa kosodreviny), sme boli na Volom chrbte, Rysoch, Strážnom sedle, Východnej Železnej Bráne, Dračom a Lúčnom sedle. Všetky výstupové a lyžované terény boli v súlade s návštevným poriadkom TANAP-u platné pre horolezecké podnikanie a mali sme vybavenú aj výnimku na realizáciu spomínaných skialpinistických túr.
Podujatie bolo organizované v spolupráci s ochranármi zo Správy TANAP-u. Členovia strážnej služby  TANAP-u sa aktívne zúčastnili túr a po ich realizácii nemali k nim z hľadiska negatívnych vplyvov na prírodné prostredie žiadne pripomienky. Svoju účasť doplnili veľmi zaujímavou a sugestívnou prezentáciou, hlavne fauny Vysokých Tatier, ktorú aj my návštevníci tohto prostredia obdivujeme a nesmieme na ňu pri svojom podnikaní zabúdať.

Súčasťou piatkového poobedňajšieho programu bolo pracovné jednanie so Správou TANAP-u za účasti jej riaditeľa Ing. Pavla Majka, vedúceho strážnej služby TANAP-u RNDr. Jána Zuskina a členov strážnej služby, s ktorými boli prejednané návrhy SHS JAMES a SSA na nový Návštevný poriadok TANAP-u, na znení ktorého budú obidve strany ďalej spolupracovať. Výsledky tohto jednania hodnotia obidve strany ako veľmi pozitívne.

Predvečerný a večerný program bol naplnený hodnotnými prezentáciami o histórii a vývoji Vysokých Tatier, nebezpečenstve lavín a projekciou video a DVD snímkov z domácich a zahraničných podujatí.

 
 Blízke Mengusovské štíty. / Z Volieho chrbta na západ.

Účastníci stretnutia pri rozlúčkach vyjadrovali organizátorom poďakovanie za celý program podujatia a nádherné túry, v ktoré ani celkom nedúfali. Zároveň by všetci privítali, aby sa takéto podujatie pripravilo každý rok.  Rovnaký úmysel majú aj organizátori z SHS JAMES. Predpokladaný termín pre budúci rok je 14. - 17. apríla 2011.

Za organizátorov stretnutia Stanislav Melek

  
Cez strmú terasu. / Zjazd z Volieho chrbta. / Výstup do Strážneho sedla.


Programom podujatia budú individuálne a spoločné horolezecké a skialpinisticko - horolezecké túry s inštuktormi horolezectva a skialpinizmu na vrcholy a sedlá v Mengusovskej a Zlomiskovej doline. Večerný program bude okrem video- a foto-show zo slovenských a svetových hôr zameraný predovšetkým na problematiku skialpinizmu a ochrany prírody v Tatranskom národnom parku. Účasť na programe prisľúbili alebo sme v jednaní – Marek Biskupič (expedícia Svalbard), Martin Ondreáš (expedícia Lost Nomad), Jaroslav Matoušek (skialpinistické terény Vysokých Tatier), Iva Filová a Rasťo Križan (extrémny skialpinizmus), Milan Lizuch (lavíny), Vlado Ceniga (Mustag Ata, 7546 m, na lyžiach), Vlado Launer (skialpinizmus v rakúskych horách), Robin Baum, Viktor Beránek. Jednáme so Správou TANAP-u a so Štátnymi lesmi TANAP-u o aktívnej účasti na podujatí, zabezpečení prednášok o ochrane prírody a účasti ich zástupcov na spoločných túrach.
Do programu budú zaradené aj prezentácie účastníkov stretnutia. Prezentácie s uvedením témy v dĺžke do 15 min. treba nahlásiť organizátorovi stretnutia spolu s prihláškou. V prípade potreby urobí organizátor stretnutia výber.

Program:

8. 4. 2010 - štvrtok
12:00 - 18:00 • príchod, ubytovanie, večera
19:00 • otvorenie, predstavenie horolezeckých a skialpinistických terénov oblasti; informácia o súčasných snehových podmienkach, tipy na túru
19:30 • večerný prednáškový program
22:00 • ukončenie programu – pokyny k piatkovým túram - programu súbežne večer:  nahlasovanie túr na piatok

9. 4. 2010 - piatok
6:00 – 8:00 • raňajky
7:30 -15:00 • individuálne a spoločné túry
19:00 • večerný prednáškový program
22:00 • ukončenie programu – pokyny k sobotným túram – programu, súbežne večer:  nahlasovanie túr na sobotu

10. 4. 2010 - sobota
6:00 – 8:00 • raňajky
7:30 -15:00 • individuálne a spoločné túry
19:00 • večerný prednáškový program
22:00 • ukončenie programu – pokyny k nedeľným túram – programu, súbežne večer:  nahlasovanie túr na nedeľu

11. 4. 2010 - nedeľa
6:00 – 8:00 • raňajky
7:30 -15:00 • individuálne a spoločné túry
16:00 • ukončenie stretnutia

Večerný program bude venovaný predovšetkým skialpinizmu, skialpinistickým podujatiam v našich a zahraničných veľhorách, skialpinistickým expedíciám. Veľký priestor bude venovaný problematike ochrany prírody a skialpinizmu v Tatranskom národnom parku a ďalších chránených územiach na Slovensku.

Program
KOMENTÁR K ČLÁNKU

Skialpstret 2010 - Stretnutie skialpinistov a horolezcov, Popradské pleso [ 8. 1. 2010 12:30:00] - reagovať
Stretnutia sa zúčastnilo 65 prihlásených účastníkov. Tí, ktorí neprišli, zrejme pre nepriaznivé snehové podmienky či nie najlepšiu predpoveď počasia, môžu banovať. Napriek tomu, že pre výstupy do dolín sme museli používať trasu letných chodníkov, sme mali vo vyšších polohách dobré snehové podmienky.
 • Stretnutie skialpinistov a horolezcov, Popradské pleso [Dušan Hudík 21. 4. 2010 20:50:04] - reagovať
  Super akcia ktorá obohatila nielen o pekné zážitky, ale aj nové skúsenosti zo skialpinizmu. Teším sa že sa stretneme o rok znovu.

 • Stretnutie skialpinistov a horolezcov, Popradské pleso [miro 13. 4. 2010 9:01:15] - reagovať
  chcem sa spytat ci sa pri takejto akcii daju zrealizovat extremne zjazdy, zjazdy z vrcholov vyššej hodnoty S4 a S5, nie iba zjazdy zo sediel hodnoty S1 až S3? či by s tymto suhlasili zastupcovia Tanapu? a ako bude postupovat komisia skialpinizmu v jednaniach S Tanapom čo sa tyka extremnych zjazdov ,ktore maju pre určitu skupinu skialpinistov hodnotu a ktoru vykonavaju

  • Stretnutie skialpinistov a horolezcov, Popradské pleso [Stano Melek 13. 4. 2010 11:21:44] - reagovať
   Extrémne zjazdy boli zaradené aj na tomto podujatí pod označením individuálne túry takže mohli ste prísť a bez problémov uskutočniť svoje ciele. Očakávali sme to. Skialpinizmus bol aj je trvalou súčasťou horolezeckého športu čo požadujeme v novom návrhu znenia NP TANAP presnou definíciou horolezeckého športu. Naviac dopĺňame definíciu horolezeckého terénu kde uvádzame aj hodnotenie zimného terénu od strmosti 30°, klasifikácia PD Alpskej stupnice pre zjazdy. Ostatné túry na lyžiach (nižšej obtiažnosti a minimálnych rizík) navrhujeme priradiť k lyžiarskej turistike - navrhnutých 17 trás. Je chybou chápania skialpinizmu ako oddeleného športu od horolezectva. To sa udialo vplyvom pretekového skialpu (vytvorenie SSA ako nehorolezeckého subjektu) a všeobecnou dostupnosťou výstroja verejnosťou. Realizované túry na stretnutí mali klasifikáciu minimálne PD (S3), strmosť lyžovaných terénov sa pohybovala od 32 do 45 stupňov. Takže vykonané túry spadajú do oblasti horolezeckého športu.

   • Stretnutie skialpinistov a horolezcov, Popradské pleso [roman gregus 16. 4. 2010 16:16:58] - reagovať
    zdravim. jednoznacne suhlasim a vyjadrujem vdaku za snahu o posun veci a drzim palce v nacatom dialogu. konecne by sme mali my tradicni skialpinisti, napriek tomu, ze sa jedna o dost individualisticku aktivitu, jednat spolocne, necitit sa ako nechcene dieta niekde medzi ssa a jamesom, a otvorene podporovat predstavitelov, ktory maju ochotu so situaciou nieco robit. i preto som rad takymto stretnutiam, hoc tentokrat som sa na moju hanbu nezucastnil, co ma mrzi.
    tak este raz dik, mate moju podporu a ak bude nejak treba a bude v mojich silach, rad prilozim ruku k dielu.

   • Stretnutie skialpinistov a horolezcov, Popradské pleso [Anonym 15. 4. 2010 12:31:19] - reagovať
    Tak to by bolo super, keby sa tie zmeny v NP podarilo presadit. V sucasnej podobe NP je skialpinizmus v Tatrach nevykonavatelny, ak nechcem tocit dokola Priecne a Baranie ...

   • Stretnutie skialpinistov a horolezcov, Popradské pleso [miro 13. 4. 2010 18:24:40] - reagovať
    Stanko diky za odpoved a vyjadrenie.chcel som sa zučastnit a dat svoje skusenosti a poznatky,popr. nejake to foto a video ale tato zima mi to nedovolila ani ten termin.nabuduce sa z radostou zučastním.tiež radím skialp k horolezeckemu športu a nie k iným športom.pačilo sa mi zorganizovanie a ludia okolo čo sa zučastnili.som rad že sa to začína troška uberat aj iným smerom a dufam že aj ludia s Tanapu pochopia,možno vedia niektorí, že nie sme škodná ani poškodzujúca prírodu ale chrániaca a informujúca sa deja. Ved podmienky na extremne lyžovanie sa začínaju robit a robia sa tak okolo polky marca a koncom mája. uvítali by sme aj podstatne viacerí zhovievavejší prístup k takýmto termínom a aktivitám


Vlado Linek © 1999 - 2020 členstvo ا  antidoping ا  kalendár ا  archív jamesáka ا  predplatné ا  horoškola ا  počasie ا  sprievodca ا  umelé steny  26715333