Slovenský horolezecký spolok JAMES
vysoké tatry  český horolezecký svaz  klub slovenských turistov  singingrock rocking   
grivel
sirjoseph
  shs james    komisie    podujatia    james slovakia    horolezec    horoškola    infocentrum    rozličné    eshop    diskusia    kontakt    dotazníky    chaty    mapa stránky  
  kalendár    psotkov memoriál    tht james    skialpstret    expedície  
 index » podujatia » tht james  Správa Vysokých Tatier  Erasmus  Metodické materiály  Meteo  IFSC  UIAA Piatok 21.02.2020   english version
 82. THT - Bezchybné THT na Popradskom plese, 2006, Galéria z THT
29.11.2006 08:30 | 12782x | komentár: 0x
10. – 17. 9. 2006, Popradské pleso  

Nielen kvôli pravidelnej obmene miesta Tradičného horolezeckého týždňa JAMES sme sa v septemberi 2006 ocitli na Popradskom plese. Jednoducho toto miesto je pre jamesácke týždne ideálne z hľadiska prístupu, dopravy starších jamesákov, blízkosti Symbolického cintorína, kapacity Horského hotela a lezeckých možnosťí. Preto sa sem vraciame hlavne vtedy, ak máme dôvod pozvať väčší počet hostí.  Týmto dôvodom bolo 85 rokov nášho jamesáckeho spolku. A keďže počasie vyšlo naozaj ideálne, vládla medzi účastníkmi týždňa pohoda, radosť a spokojnosť. Ale nechytajte ma za slovo, žiadne podujatie nemôže úplne bezchybné.

Tohtoročný jamesácky týždeň bol 10. – 17. 9. 2006, a šieste opakovanie septembrového termínu opäť potvrdilo rozumné rozhodnutie vedenia spolku v tejto veci. Počasie bolo nádherné a pri predstave, ako bolo pred mesiacom v auguste, bolo cítiť na chrbte nie zimomriavky, ale priamo dážď. Iste, vždy je to aj vec náhody, ale štatistiky posledných rokov neklamú. Okrem toho tento termín vždy zahŕňa 15. september, sviatok Sedembolestnej Panny Márie, a zdá sa, že ona už nebude len patrónkou Slovenska, ale aj jamesáckych týždňov. Tohto roku deň voľna vyšiel optimálne práve na piatok.

Ubytovanie v Horskom hoteli na Popradskom plese bolo výborné, ale k tej bezchybnosti by sme iste prijali trochu ľudovejšie ceny. Ani zrušenie možnosti spania v spacákoch nás nepotešilo. Ale fakt je, že žijeme v inej dobe a iných podmienkach ako pred revolúciou. Na druhej strane treba povedať, že vedenie hotela nám vyšlo v ústrety veľkými zľavami, objednávanie aj vyúčtovanie bolo maximálne korektné, operatívne sme riešili zmeny a presuny na izbách. Pani prevádzkárke a dievčatám z recepcie patrí za to naša veľká vďaka. Všetci mali kde spať, a napriek množstvu hostí sme rozpočet THT neprekročili. No a keď sme pri téme ubytovania a prezentácie, viete si to predstaviť bez Elenky Bačkorovej? Ja fakt nie, je to nás ubytovací anjel strážny. Vo všetkom bol poriadok, cez ruky jej prešlo 134 registrovaných účastníkov. Elenka, všetci ďakujeme, a veľký náčelník THT zvlášť.
Program bol bohatý a veľmi dobrý, ale iste nie bezchybný. Človek nie je nikdy dosť múdry, a tak sme nechali na prvú prednášku otvorený v jedálni bar. Prekričať nevyhnutnú barovú vravu, ešte k tomu bez mikrofónu, bolo nad moje sily. Takže história lezenia v stredných horách bola so slovným doprovodom len pre asi desiatich najbližších sediacich, ostatným muselo stačiť pozerať obrázky. V piatok sme postúpili do vyšších hôr vďaka programu Joska Rakoncaja a Peťa Hámora. Koľko majú spolu vylezených osemtisícoviek? No spústu. Peter Hámor len tohto roku tri a Annapurna východným hrebeňom alpským štýlom, v závere dokonca sólo, to je svetový výkon. Bonbónikom bola aj jeho prezentácia. Joska „Rak“ Rakoncaj, to je žijúca legenda českého a československého horolezectva. Ja na svete naozaj málo horolezcov, ktorí dokázali v horách, ale aj v dolinách, to čo Rak. A pritom fotografovať, filmovať, pripravovať programy do televízie, písať knihy. O spacákoch a iných produktoch firmy Sir Joseph ani nehovoriac. Rakoncaj je jedným z tých ohniviek reťaze, ktorej hovoríme česko – slovenská horolezecká vzájomnosť. Pri pozvaní na jamesácky týždeň neváhal ani chvíľu, tak vďaka za návštevu, filmy a celý program. V sobotu sa už akosi stáva zvykom, že skôr ako spustí kapela Jazdci Stana Meleka svoju riavu melódií na dobrú horolezeckú zábavu, dozvieme sa posledné aktuality z hôr. Prezentoval ich Gabo Čmárik, ktorý s Dodom Kopoldom už druhý rok dokazujú, že sa zaraďujú do svetovej alpinistickej špičky. Prvovýstup na Hainabrakk, ale hlavne na Uli Biaho, sú toho dôkazom.

Sobota večer patrí predovšetkým slávnostnejším udalostiam, príhovorom, odovzdávaniu ocenení. Slovo mal predseda nášho spolku Pavel Vaško, za Český horolezecký zväz nás pozdravila jeho predsedkyňa Alena Čepelková. Pri väčšom jubileu nášho spolku býva aj viac ocenených. Za prácu pre naše horolezectvo udelil Slovenský horolezecký spolok JAMES nasledovné ocenenia:

Plaketa za rozvoj slovenského horolezectva: Ivan Dieška, Jozef Oškvarek (80 rokov), Ján Ďurana, Ivan Kluvánek, František Kele (70 rokov), Eugen Nemeš (85 rokov), Michal Stolár, Ľudovít Trautenberger (70 rokov).

Zlatý odznak SHS JAMES: Pavel Vaško (60 rokov), Vladimír Petrík (60 rokov), Ivan Meško, Martin Gablík, Rudolf Bošiak, Jiří Unger Zrust, Marián Marek, Juraj Šuna  (75 rokov), Jozef Štec (70 rokov).

Strieborný odznak SHS JAMES: František Hudek, Vladimír Plulík, Tibor Šnajdár,  Milan Nedeľka, Viliam Černý, Juraj Majer, Vladimír Valach, Bohuš Čiernik.
Asi najviac dojatý bol Jiří Unger Zrust, spolulezec Paľa Pochylého na jeho odvážnych tatranských výstupoch.

Účasť pozvaných starších jamesákov bola tohto roku naozaj široká, tak aspoň ich mená, za ktorými sa skrýva kus našej horolezeckej histórie – Oľga Zibrínová, Jano Ďurana, Ivan Kluvánek, Miško Stolár, Ľudo Trautenberger, Rudo Macho, Jaro Procházka, Juraj Šuna, Ferko Kele, Vlado Petrík, Ivan Gálfy, Ľudo Záhoranský, Hana Roubalová, Jola Pospíšilová, Ľudo Vestenický, František Staš, Jarmila Štolcová, Ján Dubeň, Jolana Slámová, Eugen Nemeš a Jozef Štec. Menovite musím spomenúť Oľgu Zibrínovú. Túto šialenú babu, ale v najlepšom zmysle slova, napriek jej vyše sedemdesiatimpiatim rokom nedokáže zvládnuť ani organizačný štáb, ani trikrát mladší horolezci. Zase sme jej nezabezpečili lezeckého partnera, a tak sa preháňala po taranských štítoch opäť sama. Na Ostervu nenašla ten správny žľab pod Ihlu, ale neznámymi terénmi sa tam dostala a na samotnú Ihlu vysólovala, hore aj dolu. Tým vraj výrazne motivovala prítomnú omladinu, ktorá to po jej príklade, ale istená lanom, tiež zvládla… Prosím vás, nesmejte sa. A milá Oľga prepáč. Je to taká malá hanba nás všetkých, v septembri 2007 si aspoň jednu túru vylezieme spolu, ak ma pravda zoberieš na lano...

O horolezeckých výstupoch sme akosi prestali viesť evidenciu. Bolo ich v tom nádhernom počasí veľa. Každý sa mohol do sýtosti realizovať v stenách, skalách, alebo aspoň na svahoch či chodníkoch.

Nuž krásny to bol jamesácky týždeň. Naša vďaka zaň patrí predovšetkým dvom hlavným organizátorom, náčelníkovi THT Milovi Neumannovi a jeho nerozlučnému pomocníkovi a spolulezcovi Lacovi Gancarčíkovi.

Budúci rok sa vraciame znovu na Zelené pleso, chatu máme už teraz celú objednanú. Viem, že sa iste tešíte na “rodinnú jamesácku pohodu”, ale na objednávanie nocľahov si ešte chvíľu budete musieť počkať.

SHS JAMES a organizačný štáb 82. Tradičného horolezeckého týždňa JAMES ďakuje reklamným partnerom za spoluprácu. Sme radi, že tohto roku k starým známym značkám pribudli nové. Naše poďakovanie patrí týmto firmám a organizáciam:

- TERMMING a.s., Bratislava
- NORTHLAND SLOVAKIA s.r.o., Žilina
- Hannak SK, s.r.o., Námestovo
- AUTOPOLIS s.r.o., autá NISSAN, Bratislava
- Yak & Yeti, Bratislava
- ELCON s.r.o., (Kayland, Buff), Žilina
- Šport Centrum Gálfy, Starý Smokovec

Igor Koller

Galéria z 82. THT, foto: Igor Koller, Vlado Linek.

 
Na Symbolickom cintoríne. / Vlado Ceniga rozmýšľa, čo bude dnes liezť.

 
Editka Kollerová. / Gabo Čmárik pripravuje prednášku z Karakoramu.

 
Melokovská kapela Jazdci. / Sestry Roubalové a Miško Stolár.

 
Záverečný banket. / Odovzdávanie spolkových ocenení. František Kelle.

 
Vladimír Petrík. / Rudolf Bošiak a Martin Gablík.

 
Jano Ďurana a Ľudo Trautenberger.

 
Ivan Kluvánek. / Medzi hosťami bola aj Alenka Čepelková, predsedkyňa ČHS.
KOMENTÁR K ČLÁNKU

82. THT - Bezchybné THT na Popradskom plese, 2006, Galéria z THT [ 8. 5. 2008 12:16:23] - reagovať
Kto bol na 82. Tradičnom horolezeckom týždni JAMES na Popradskom plese, musí súhlasiť, že týždeň od 10. do 17. 9. 2006 bol mimoriadne vydarený.

Vlado Linek © 1999 - 2020 členstvo ا  antidoping ا  kalendár ا  archív jamesáka ا  predplatné ا  horoškola ا  počasie ا  sprievodca ا  umelé steny  26003277