Slovenský horolezecký spolok JAMES
vysoké tatry  český horolezecký svaz  klub slovenských turistov  singingrock rocking   
grivel
sirjoseph
  shs james    komisie    podujatia    james slovakia    horolezec    horoškola    infocentrum    rozličné    eshop    diskusia    kontakt    dotazníky    chaty    mapa stránky  
  kalendár    psotkov memoriál    tht james    skialpstret    expedície  
 index » podujatia » tht james  Správa Vysokých Tatier  Erasmus  Metodické materiály  Meteo  IFSC  UIAA Pondelok 18.11.2019   english version
 80. THT JAMES, Sliezsky dom, 11. – 19. 9. 2004
29.09.2004 12:00 | 6874x | komentár: 0x
Druhý dych „fúzatého“ horolezeckého týždňa  

Keď priekopníci jamesáckeho spolku prišli s nápadom pravidelne organizovať Tradičný horolezecký týždeň (THT), iste ich nenapadlo, že toto podujatie sa udrží v kalendári tatranských akcií osem desaťročí.

A predsa sa tak stalo. V dňoch 11. až 19. septembra jamesáci na Sliezskom dome znovu presvedčili, že dobrú tradíciu pochovať neplánujú. Ak sa ešte vlani spolkom niesol nárek nad slabou účasťou, tento rok prekvapil. Na THT sa zaregistrovalo 98 jamesákov z oddielov a podujatie poctili účasťou aj 29 jamesáci-seniori a ďalší hostia. Na programe v piatok a v sobotu sa však zúčastnilo do 150 ľudí! Niektorí prišli len večer „na otočku“, iní spali v spacákoch na izbách a na chodbách Sliezskeho domu. To bolo pravdaže možné len vďaka tolerancii a pochopeniu vedenia a personálu tejto chaty. Ďakujeme!

Pôvodne mali THT edukatívne ciele. Keďže slovenské horolezectvo bolo pred osemdesiatimi rokmi doslova v plienkach, Slovenský horolezecký spolok JAMES sa chopil tradičných týždňov v Tatrách, aby neskúsených adeptov lezenia vyškolil, zaučil a dal im priestor pobudnúť celý týždeň v atraktívnom vysokohorskom prostredím. Bol tu zároveň priestor na výmenu skúseností a vzájomné spoznávanie. Ako šli roky, menili sa aj ciele, zameranie, aj forma THT. Bývali doby, keď boli horolezci roztrúsení po všetkých tatranských chatách a dohromady sa ani nestretli. Až v ostatných piatich rokoch SHS James začal rozmýšľať, ako THT vrátiť pôvodný zmysel skutočnej spolkovej akcie. Zmenil sa tradičný augustový termín a zmenila sa aj forma. Ukazuje sa, že záver lezeckej sezóny je ideálnejším časom na THT. Nielenže sú už doma aj všetci aktívni lezci zo svojich letných horolezeckých akcií, ale stabilnejšie je predovšetkým počasie. Ujal sa aj návrat k pôvodnému nápadu sústrediť všetkých účastníkov THT na jedno miesto. Majú tak šancu hovoriť spolu, prebrať svoje najnovšie aktivity, tí starší zas majú možnosť zaspomínať si na spoločné dobrodružstvá a všetkým dobre padne aj  program s prednáškami, besedami a premietaním filmov.

„Určite má zmysel v tradícii pokračovať. Možno pre mladých to zatiaľ nemá ten význam, ako kedysi pre nás, ale keď sa tak obzerám okolo seba, je ich tu dosť, takže nevidím budúcnosť jamesáckych týždňov pesimisticky. Verím, že Tatry začnú mladých lezcov zase lákať a to, čo sa naučia na skalkách a umelých stenách, si prídu preveriť aj na poriadnej tatranskej žule,“ uviedol jeden z jamesáckych pamätníkov, šéf priekopníckych himalájskych výprav Ivan Gálfy. Aj ten patril k hosťom THT a spolu s Ivanom Fialom, Milom Neumannom a Zoltánom Demjánom pripravil prednášku o histórii slovenského himalájskeho horolezectva. Jaro Dutka premietol diapozitívy z úspešného pôsobenia.na Trangu v roku 1999 a Igor Koller priniesol „čerstvé“ obrázky z pôsobenia jamesáckej expedície na Shipton Spire. Tieto vstupy boli skvelým štartom debát o stave súčasného slovenského horolezectva. „Je obrazom svetového trendu, aj ten ide v istých vývojových fázachL lezie sa viac na umelých stenách a tzv. klasické výškové horolezectvo je v úzadí. Mám však dobrý pocit z toho, čo tu vyrastá. Chlapci, ktorí sa vrátili nedávno z Pakistanu ukázali, že sa tu pripravuje nová kvalita. Veci, ktoré sme my liezli v osemdesiatych rokoch, boli len čajovým odvarom toho, čo dnes dokážu oni,“ uviedol Zoltán Demján po projekcii svojho filmu o prvovýstupe juhozápadným pilierom na Dhaulágirí v roku 1988. Aj on potvrdil, že jamesácky THT mal v jeho lezeckom živote stabilné miesto. „Patrilo k nepísanému „úzusu“, že THT sa nemôže vynechať. Len v rokoch, keď som aktívne liezol, som často absentoval, lebo som bol preč,“ dodal Z. Demján.

Na THT nedajú dopustiť ani pamätníci. Tí sa zvyčajne stretávajú v sobotu na Popradskom plese, pri pamätnej tabuli zakladateľov Jamesu vymenia veniec a ďalší odnesú na Symbolický cintorín na pamiatku kamarátov, ktorým sa hory stali osudom. „Naše rady sa pomaly prerieďujú, niektorí už ani nevládzu vyjsť na Popradské pleso. My sa snažíme prísť každý rok, aspoň toto je príležitosť zaspomínať si na krásne tatranské časy. A vždy nás to neplní pozitívnou energiou,“ vyznali sa sestry Hana Roubalová a Jola Pospíšilová. V sobotu poobede si mohli pozrieť, ako vyzerali pred desiatkami rokov a zaspomínať na „staré dobré časy“. To všetko vďaka prednáške Milana Mižičku k histórii jamesáckych týždňov, ktorá bola doplnená premietaním záberov z týchto podujatí. Od tých naozaj historických, až po posledné roky.

Jamesákom tento rok prialo aj počasie. Možno náčelník THT mal naň protekčnú objednávku priamo  u sv. Petra, v každom prípade však nikto nemohol nariekať, že sa v Tatrách cez THT nedalo liezť. „Potvrdilo sa, že septembrové počasie v Tatrách je stabilné a na THT úplne ideálne. Liezlo sa celý týždeň, najčastejšie atakovaná bola západná stena Gerlachu, južná stena Batizovského štítu, Velická stena a Granátová veža. Prekvapila ma najmä účasť, to tu už dávno nebolo, aby sme zaplnili celý barák, Sliezsky dom doslova praskal vo švíkoch, tak sme ho obsadili. Myslím, že to bol rozumný  nápad vrátiť sa k forme sústredenia všetkých počas THT na jedno miesto,“ povedal náčelník THT Milo Neumann. Účasťou jamesákov bol potešený aj šéf SHS James. „Samozrejme, musíme uvažovať, ako ďalej s THT, treba nájsť takú formu, aby sme oslovili a prilákali najmä mladú generáciu lezcov,“ uviedol Pavol Vaško. Spolu s ostatnými účastníkmi však mohol konštatovať, že jubilejný THT sa vydaril a napriek „okrúhlinám“ začína naberať druhý dych. 

Mira Kováčiková                

A na záver poďakovanie reklamným partnerom za spoluprácu. Všetky uvedené firmy a organizácie už viac rokov spolupracujú s SHS JAMES a organizačným štábom THT a aj vďaka ich podpore majú jamesácke týždne dôstojnú úroveň:
- Šport Rysy – www.sportrysy.sk
- Mesto Vysoké Tatry – www.tatry.sk
- Šport Centrum Gálfy, Starý Smokovec
- TERMING s.r.o., Bratislava
- Alpha Sport Žilina, www.alphasport.sk
- Yak & Yeti, Bratislava
KOMENTÁR K ČLÁNKU

80. THT JAMES, Sliezsky dom, 11. – 19. 9. 2004 [ 8. 5. 2008 12:15:38] - reagovať

Vlado Linek © 1999 - 2019 členstvo ا  antidoping ا  kalendár ا  archív jamesáka ا  predplatné ا  horoškola ا  počasie ا  sprievodca ا  umelé steny  25308854