Slovenský horolezecký spolok JAMES
vysoké tatry  český horolezecký svaz  klub slovenských turistov  singingrock rocking   
grivel
sirjoseph
  shs james    komisie    podujatia    james slovakia    horolezec    horoškola    infocentrum    rozličné    eshop    diskusia    kontakt    dotazníky    chaty    mapa stránky  
  alpinizmu    ľadového lezenia    medicínska    metodická    mládeže    ochrany prírody    športového lezenia    tradičného skialpinizmu    skialp archív    reprezentácia    antidoping  
 index » komisie » medicínska  Správa Vysokých Tatier  Erasmus  Metodické materiály  Meteo  IFSC  UIAA Štvrtok 27.02.2020   english version
 Máme medicínsku komisiu
12.07.2011 12:40 | 7416x | komentár: 4x
  

Medicínska komisia Slovenského horolezeckého spolku JAMES je združenie lekárov, záchranárov, ale aj nadšencov, ktorí sa zaoberajú problematikou horskej medicíny, poskytovaním prvej pomoci v podmienkach hôr alebo v extrémnych poveternostných podmienkach.

Koncepcia práce medicínskej komisie

Prvoradým cieľom je poskytovať informácie horolezcom alebo ľuďom pracujúcim vo veľkých nadmorských výškach, resp. v extrémnych poveternostných podmienkach. Pôjde o šírenie nových poznatky z vysokohorskej medicíny, poskytovania prvej pomoci v extrémnych podmienkach a publikovanie článkov v časopise Horolezec.
Jednou z úloh je vypracovať odporúčaný obsah základnej lekárničky, ktorú by mal mať pri sebe každý návštevník hôr pri lezení (aj iných horských športoch).
Keďže aj na Slovensku je bežné podnikať vo veľkých horách alpským štýlom v malých skupinách, málokedy je v tíme aj lekár. Preto každý člen výpravy si musí   sám vedieť poradiť pri vznikajúcom ochorení alebo úraze, ale tiež pomôcť svojmu spolulezcovi, resp. niekomu inému, kto potrebuje pomoc. Aj z týchto dôvodov vznikla roku 2011 pri Slovenskom horolezeckom spolku JAMES, medicínska komisia.

Činnosť komisie možno zhrnúť do týchto bodov
1. Prednášková činnosť a praktický nácvik prvej pomoci pri školeniach inštruktorov a cvičiteľov horolezectva, skalolezectva, lezenia na umelých stenách a skialpinizmu.
2. Publikovanie odborných článkov s problematikou prvej pomoci a výškovej medicíny.      
3. Odporučenie liekov a pomôcok prvej pomoci.
4. Sledovanie nových poznatkov pri liečbe ochorení vyskytujúcich sa pri výstupoch do vysokých hôr.
5. Naučiť poskytovať horolezcov prvú pomoc s čo najmenším množstvom liekov, snažiť sa využiť aj metódy alternatívnej medicíny.
6. Spolupracovať s horskou záchrannou službou, leteckou záchrannou službou a inými organizáciami poskytujúcimi prvú pomoc.

Členovia komisie: Ján Kořínek - predseda, Igor Miko, Karol Gurský, Marcel Sedlačko, Anton Hanušín, Anton Dobeš, Daniel Kraus, Oto Hloža, Ján Kušnirák, Marcel Mišak, Juraj Rokfalusy
KOMENTÁR K ČLÁNKU

Máme medicínsku komisiu [ 12. 7. 2011 12:42:35] - reagovať
Medicínska komisia Slovenského horolezeckého spolku JAMES je združenie lekárov, záchranárov, ale aj nadšencov, ktorí sa zaoberajú problematikou horskej medicíny, poskytovaním prvej pomoci v podmienkach hôr alebo v extrémnych poveternostných podmienkach.
 • Máme medicínsku komisiu [Anonym 12. 7. 2011 20:34:56] - reagovať
  Super napad, lem mam jednu dost PODSTATNU PRIPOMIENKU. Co so sportovymi lezcami. Co tak rozsirit posobenie o prevenciu a liecenie zraneni pri sportovom lezeni na skalach??? Zranene, prsty, slachy, putka, lakte, chronicke stavy z pretazenia, prevencia, stretching, vyziva, liecba atd... myslim, ze na Slovensku je okrem vyškových horolezcov aj dostatok skalnych lezcov, ak ich nie je viac, ktory by ocenili tieto rady skor, ako bude pre nich neskoro.

  • Máme medicínsku komisiu [Vlado Paulík 14. 7. 2011 10:24:01] - reagovať
   Tu sa niečo deje aj na úrovni metodicko-bezpečnostnej komisie. Aj na stránke v odseku metodika je už pár článkov - Regenerácia malých kĺbov, Stečing, ktoré sa tejto problematiky dotýkajú. S novoutvorenou medicínskou komisiou spolupracujeme. Daniel Kraus a Tono Dobeš sa zúčastnili záverečnej časti kurzu cvičiteľov skalného lezenia a prednáška predsedu komisie zožala veľký úspech. Budeme sa na nich obracať aj v prípadoch, o ktorých hovoríš. A pretože úloha inštruktora resp. cvičiteľa nespočíva vo vedení tréningového procesu, ale hlavne v metodickom pôsobení pri výcviku, kuloárne sa riešili už aj návrhy postupne dospieť ku kvalifikácii tréner. Špotové lezenie je smostatná športová disciplína a zaslúži si vlastné tréningové metódy a prostriedky. Nebude to však zajtra.

   • Máme medicínsku komisiu [Anonym 15. 7. 2011 11:50:24] - reagovať
    Tvoje slova ma tesia, dufam, ze to v realite bude naozaj tak fungovat, a slovenske lezenie sa naozaj posunie dalej.

    • Máme medicínsku komisiu [Anonym 29. 7. 2011 7:51:54] - reagovať
     Toto ma fakt nezaujíma. Želala by som si, aby MUDr. Igor Miko žil ešte 50 rokov. Kto nám bude prekladať zo zahraničnej tlače a týmto spôsobom sa starať o našu vedomostnú úroveň? Páni, nevymýšľajte umelú činnosť na dokázanie opodstatnenosti svojej existencie, radšej sa učte jazyky a sledujte činnosť medicínskych a bezpečnostných komisií DAV, CAI, a pod.


Vlado Linek © 1999 - 2020 členstvo ا  antidoping ا  kalendár ا  archív jamesáka ا  predplatné ا  horoškola ا  počasie ا  sprievodca ا  umelé steny  26042084