Slovenský horolezecký spolok JAMES
vysoké tatry  český horolezecký svaz  klub slovenských turistov  singingrock rocking   
grivel
sirjoseph
  shs james    komisie    podujatia    james slovakia    horolezec    horoškola    infocentrum    rozličné    eshop    diskusia    kontakt    dotazníky    chaty    mapa stránky  
  alpinizmu    ľadového lezenia    medicínska    metodická    mládeže    ochrany prírody    športového lezenia    tradičného skialpinizmu    skialp archív    reprezentácia    antidoping  
 index » komisie » metodická  Správa Vysokých Tatier  Erasmus  Metodické materiály  Meteo  IFSC  UIAA Štvrtok 19.09.2019   english version
 Máme nových inštruktorov skialpinizmu
10.12.2008 20:30 | 14969x | komentár: 0x
Na Skalke boli menovaní inštruktori skialpinizmu a lektori HŠ James  

Kvalifikácia Inštruktor skialpinizmu bola udelená na základe absolvovania podujatia realizovaného horolezeckou školou Encián. Pôvodným zámerom podujatia bolo absolvovanie teoretickej a praktickej prípravy inštruktorov horolezectva so zameraním na skialpinizmus vo Vysokých Tatrách a v Alpách s cieľom overiť a spresniť štruktúru výcviku v skialpinizme. Po udelení akreditácie pre vzdelávanie metodických pracovníkov v oblasti skialpinizmu horolezeckej škole James sa obe horolezecké školy dohodli udeliť absolventom uvedeného výcviku kvalifikáciu Inštruktor skialpinizmu.

Všetky časti uvedeného podujatia absolvovali Stanislav Melek, Juraj Zaťko, Rudolf Knut, Erik Bizoň a Norbert Švanda. Tatranská časť bola realizovaná v nepriaznivých podmienkach tohtoročnej zimy prechodom tatranských sediel a záverov severných i južných tatranských dolín v smere západ-východ pri prevažujúcom treťom stupni lavínového nebezpečenstva. Alpskej - ľadovcovej časti podujatia sa ako pozorovateľ zúčastnil šéf talianskej národnej školy skialpinizmu p. Stefano Ferro a vyjadril obdiv i uznanie teoretickej pripravenosti a praktickým schopnostiam účastníkov výcviku.

Ján Matlák a Miroslav Dzuroška sa zúčastnili výcviku organizovaného rakúskou sekciou OAV a po jeho absolvovaní získali osvedčenie o oprávnení viesť výcvik v skialpinizme. 

Obe časti podujatia vrátane lavínového výcviku boli realizované na základe plánu horolezeckej školy Encián. Preto sa i odovzdanie kvalifikácií uskutočnilo na podujatí lektorov tejto horolezeckej školy po vzájomnej dohode vedenia oboch horolezeckých škôl.

Po úvodnom slove riaditeľa horolezeckej školy Encián Mariana Šajnohu odovzdal preukazy k novozískanej kvalifikácii "Inštruktor skialpinizmu" riaditeľ horolezeckej školy James Vladimír Paulík.

Význam tohto aktu spočíva predovšetkým v tom, že ním bolo zavŕšené niekoľkoročné úsilie nadšencov a propagátorov tohto krásneho športu na čele s Marianom Šajnohom a Stanom Melekom o právnu legalizáciu metodických aktivít v skialpinizme, tak potrebných pre bezpečný pohyb v zimných podminekach nielen našich veľhôr.
KOMENTÁR K ČLÁNKU

Máme nových inštruktorov skialpinizmu [ 10. 12. 2008 20:46:24] - reagovať
Riaditeľ horolezeckej školy James a predseda metodicko-bezpečnostnej komisie odovzdal na stretnutí lektorov horolezeckej školy Encián na Skalke prvé kvalifikácie inštruktorom skialpinizmu.

Vlado Linek © 1999 - 2019 členstvo ا  antidoping ا  kalendár ا  archív jamesáka ا  predplatné ا  horoškola ا  počasie ا  sprievodca ا  umelé steny  24832507