Slovenský horolezecký spolok JAMES
vysoké tatry  český horolezecký svaz  klub slovenských turistov  singingrock rocking   
grivel
sirjoseph
  shs james    komisie    podujatia    james slovakia    horolezec    horoškola    infocentrum    rozličné    eshop    diskusia    kontakt    dotazníky    chaty    mapa stránky  
  alpinizmu    ľadového lezenia    medicínska    metodická    mládeže    ochrany prírody    športového lezenia    tradičného skialpinizmu    skialp archív    reprezentácia    antidoping  
 index » komisie » ľadového lezenia  Správa Vysokých Tatier  Erasmus  Metodické materiály  Meteo  IFSC  UIAA Piatok 28.02.2020   english version
 Medzinárodné preteky ICEFIGHT 2009
09.01.2009 20:00 | 4815x | komentár: 0x
3. - 4. 1. 2009  


Maťo Grajciar, rýchlosť.
Foto: Andy Kolárik


Jožo Leško drtí previs v open 1.
Foto: Andy Kolárik

Niekto by si myslel, že po Česko-Slovenskom pohári v drytoolingu sa všetko končí, ale opak je pravdou. Je sobota 3.januára štyri hodiny ráno, auto nabalené všetkým možným do zimných podmienok. Andy si ešte dovolil ráno zaspať, ale rýchlo sme mu odpustili.A tak, ako sa len dá uháňame na preteky v ľadovom lezení do Tirolského Rabensteinu.

Podľa webstránky sa dalo čakať, že súperi nebudú žiadni začiatočníci a konštrukcia steny sľubovala kvalitné preteky. Cesta celkom rýchlo ubiehala, len nás pribrzdilo asi hodinové hľadanie správneho smeru v Merane. Nakoniec sme dorazili na správne miesto v správny čas. Vylosovali sme popredné štartovné pozície, 4. Andy, 6. Mano, 7. Pepi. Z celkového počtu 20. pretekárov a 6. pretekárok zo šiestich krajín. Preteky sa odštartovali o 16:00 systémom identickým z pretekov IWC v Daone. Každý pretekár liezol dve trate a to z izolácie, na každú mal 7 minút a „nekonečno“ pokusov v danom časovom limite. Mixové časti tratí boli v drvivej väčšine zo žulových chytov, čo sa niektorým pretekárom stalo osudným, nás nevynímajúc. Pepi si z nás počínal najlepšie, kde pri prvej trati dosiahol veľmi dobré miesto, tak sme čakali, že by mohol postúpiť. Lenže prišla na rad druhá cesta, kde nás všetkých troch zastavil štvrtý chyt .

No nič, rýchlosť to nahradí. Nabudení z pretekov v Auparku som ja a Pepi išli ešte skúsiť šťastie v rýchlosti. Organizátor pripravil úctyhodnú  trať, merala 25 metrov. Na štart sa postavilo 12. borcov, ktorí to chceli „prebehnúť“. Prvý z nás som išiel ja no v 2/3 steny mi došiel dych a dobojoval som to za cca 2 minúty, Pepi sa nabudil no jeho čas 1:28 tiež nestačil na postup do finále. Deň sa pomaly končil a tak sa najlepších 12 borcov na obťažnosť a 8 na rýchlosť dostalo do nedeľného finále.

Keďže pre nás sa preteky, už skončili a vonku bolo azzuro a -13, išli sme zaliezť trochu ľady, ale to je už iný príbeh. V nedeľnom finále sa bolo na čo pozerať.

Všetko to začalo v rýchlostných pretekoch, keď sa na štart postavil švajčiarsky rýchlik Urs Odermatt a 25 metrov vysokú stenu prekonal za neuveriteľných 25,72 sekúnd! Vo finále na obťažnosť figurovali známe tváre, no napokon sa na stupne víťazov postavil len jeden z favoritov. Markus Bendler si doliezol pre prvé miesto a prekvapenie sa konalo, aspoň pre nás, v podaní 46-ročného horského vodcu z Tirolska Christopha Hainza. V ženskom finále sa odohral boj medzi domácimi pretekárkami, nakoniec vytrvalejšia bola Angelika Preiner pred Jenny Lavarda. 

Preteky nás milo prekvapili organizáciou, kvalitou ciest a prístupom organizátorov, len škoda, že ostatných drytoolistov choroby nepustili. Netreba však zúfať, už teraz organizátor sľubuje, že o rok si to môžeme zopakovať, alebo sa zúčastniť svetového pohára UIAA, ktorý začne onedlho.


Ženy obťažnosť. Foto: eisklettern.it


Muži obťažnosť. Foto: eisklettern.it


Muži rýchlosť. Foto: eisklettern.it


Obťažnosť

Muži
1. Markus Bendler
2. Benedikt Purner
3. Christoph Hainz 

Ženy
1. Angelika Rainer
2. Jenny Lavarda
3. Felicitas Feller

Rýchlosť (iba muži)
1. Urs Odermatt
2. Dennis Van Hoek
3. Christoph Hainz

Za slovenskú účasť: Andy Kolárik (HK Extrem Bratislava), Maťo „Mano“ Grajciar (HK Extrem Bratislava), Jožo „Pepi“ Leško (ABC Bratislava)
KOMENTÁR K ČLÁNKU

Medzinárodné preteky ICEFIGHT 2009 [ 9. 1. 2009 20:02:16] - reagovať
Niekto by si myslel, že po Česko-Slovenskom pohári v drytoolingu sa všetko končí, ale opak je pravdou. Je sobota 3.januára štyri hodiny ráno, auto nabalené všetkým možným do zimných podmienok. Andy si ešte dovolil ráno zaspať, ale rýchlo sme mu odpustili.

Vlado Linek © 1999 - 2020 členstvo ا  antidoping ا  kalendár ا  archív jamesáka ا  predplatné ا  horoškola ا  počasie ا  sprievodca ا  umelé steny  26052736