Slovenský horolezecký spolok JAMES
vysoké tatry  český horolezecký svaz  klub slovenských turistov  singingrock rocking   
grivel
sirjoseph
  shs james    komisie    podujatia    james slovakia    horolezec    horoškola    infocentrum    rozličné    eshop    diskusia    kontakt    dotazníky    chaty    mapa stránky  
  alpinizmus    ľadové lezenie    medicína    metodika    mládež    ochrana prírody    športové lezenia    tradičný skialpinizmus    skialp archív    antidoping    paraclimbing  
 index » komisie » ľadové lezenie  Správa Vysokých Tatier  Erasmus  Metodické materiály  Meteo  IFSC  UIAA Nedeľa 07.06.2020   english version
 Majstrovstvá Slovenska Tendon Drytooling Cup 2007
18.12.2007 22:00 | 9469x | komentár: 0x
15. 12. 2007  

Už v sobotu (15. 12. 2007) skoro ráno to vyzeralo na skvelý deň. Po dvoch týždňoch príprav zostávalo už len postaviť hangár a počkať na borcov z blízkeho a ďalekého okolia, ktorí určite celú noc brúsili hroty na zbraniach.
Okrem nás ich vítalo aj slnko, ktoré dodávalo mrazivému ránu prísľub pekného dňa. Okolo desiatej už všetci netrpezlivo postávali pod vežou a obzerali a špekulovali čo pre nich vymysleli Andy s Grajcom a Zobanom. Tí si na nich prichystali po dve, veľmi pekné, dlhé a vyrovnané cesty kde si tento rok zaliezli naozaj všetci a kde sa rozhodovalo o postupe do finále až niekoľko metrov pod topom. Ďuri Švingál bol po výhre na MČR v Prahe minulý týždeň jeden z najväčších favoritov spolu s Trenčanom Gabom „G5“ Čmárikom, prvým Majstrom Slovenska, víťazom minulých dvoch Drytooling Cupov a tohoročný víťaz Krokodíl Cupu v Trenčíne. Oba topy mohli vidieť diváci iba v podaní Ďuriho Švingála, ktorý ako jediný vyliezol prvú kvalifikačnú cestu. S druhou si poradili aj Pepo Leško, Stano „Kvak“ Hovanec, Janko „Šofo“ Šofránko, Vilis  Šujan, Dušan Botta, Jirka Pelikán a Gabo Čmárik, ktorí nakoniec spolu s Radkom „Zobanom“ Lienertom tvorili finálovú deviatku. Ženská kvalifikácia nebola o nič menej napínavá.

    
Kvalifikácia muži. / Lezecká stena Aupeak./ Víťazky. Foto: Tamara Greksáková.

V pomerne hojnej účasti (pre tento šport) si do nástupového kmeňa zaseklo zbrane 9 žien, väčšina z nich už známych tvárí zo Slovenského pohára v športovom lezení alebo minulých ročníkov Drytooling Cupu. Po tom, čo sa baby rozliezli v prvej ľahšej ceste, ktorú väčšina z nich topla, sa pekne rozradili v druhej, ťažšej a previsnutejšej. Túto už zakončili v poslednej diere a expreske len Domča Kováčiková a Lucka Hrozová. Domácej Mati Ballovej chýbali ešte tri body. Po skončení kvalifikácie bola dvojhodinová prestávka, ktorá jednak slúžila na doladenie finálových ciest a určite aj pretekárom dobre padlo, že sa môžu pred finále pokojne najesť, rozmraziť sa v Auparku a prípadne využiť voľný čas na vianočné nákupy. O piatej začalo pekne nasvietené finále žien. Okrem skvelých výkonov našich snehových kráľovien vytvorili veľmi príjemnú atmosféru aj diváci, z ktorých mnohí boli náhodní nakupujúci z Auparku. Dynamickosť a adrenalínový charakter disciplíny a bojovnosť finalistiek priviedla obecenstvo do varu. Z napínavého súboja šiestich finalistiek sa najvyššie dosekala Lucka Hrozová z Prahy, ktorá sa tak stala nie len minulotýždňovou majsterkou Českej Republiky ale aj majsterkou Slovenska. Druhá sa už tradične umiestnila Maťa Ballová z Aupeak teamu Bratislava a tretia skončila Eva Milovská z Trenčína aj napriek zranenej ruke z druhej semifinálovej cesty. Domča Kováčiková, ktorá postupovala do finále z prvého miesta skončila po dramatickom páde štvrtá.

  
Víťazi pretekov. Foto: Tamara Greksáková. / Víťaz pretekov Ďuri Švingál (vľavo) a Gabo Čmárik. Foto: Igor Koller.

Krátko po odlezení poslednej ženy nastúpili na scénu ľadoborci. Finálovka mužov bola zameraná rovnako na techniku ako aj na vytrvalosť a tiahla sa cez väčšinu profilov. Novinkou tohto ročníka bolo použitie dvoch lán od firmy Tendon pri lezení finálovej cesty, aby sa pre jej dĺžku minimalizovalo trenie. Cesta viedla cez úvodný sekací kmeň cez mierne previsnutú stienku na visiaci strom, stropom do najprevisnutejšieho profilu, ktorým sa vyliezalo na hranu vrchného stropu zakončenej zvislou kladou, od ktorej viedla vodorovná „paragánovacia“ doska v ktorej poslednej diere bol top. Proste šialene dlhá cesta! Radek Lienert zvaný tiež Zoban odštartoval finálovú deviatku a za skandovania, hluku rapkáča, veľkého zvona a akčnej hudby predviedli finalisti svoje umenie a až na nešťastné pády Jirka Pelikána a Pepa Leška sa väčšinou padalo kvôli betónovo tvrdým bandaskám. Okrem brilantného rýchlo-prelezu a jediného topu v podaní Ďuriho Švingála sa podarilo dostať divákov do tranzu aj Vilisovi Šujanovi za jeho metodicky bezchybné zato trochu vyčerpávajúce cvakanie, Gabovi „G5“ Čmárikovi za prvé dosiahnutie „paragánovej dosky“, Jankovi „Šofovi“ Šofránkovi za nevídanú exhibíciu kedy takmer doliezol cestu len z jednou zbraňou potom ako mu jedna padla v zvislej kláde a Stanovi „Kvakovi“ Hovancovi, ktorý ako obvykle využil na lezenie celý časový limit (15minút) a v 14 minúte a 55 sekunde vypadol z predposlednej diery a skončil druhý. Prekvapením tohto ročníka bolo Zobanove šieste miesto, ktorým zaskočil organizátorov, ktorí mu po uplynulých štyroch ročníkoch kedy skončil vždy štvrtý, rovno vypísali diplom. Konečné poradie sa teda ustálilo na: víťaz Ďuri Švingál z ABC Bratislava sponzorovaný Hudy Športom, druhý Stano „Kvak“ Hovanec z Baníku Karviná, tretí Gabo „G5“ Čmárik z Jamesu Trenčín v tesnom závese za nimi Šofo z HK Manín Považská Bystrica a Gabov klubový kolega Vilis.

Takmer nakoniec by som chcel poďakovať hlavnému sponzorovi, výrobcovi lán Tendon, ktorý okrem cien pre víťazov a lán použitých na pretekoch do veľkej miery prispel aj na nákup nového materiálu, ktorý prispel k vydareným a atraktívnym tratiam. Poďakovať sa chcem aj ďalším sponzorom, obchodu Outdoorer sport v Auparku a značke Petzl - Charlet Moser a jej distribútorovi v Čechách obchodu Vertical sport.

Na záver hlavne pre tých čo odišli pred tým ako sme stihli zapiť víťazov, afterparty prebehla v klubovej atmosfére v Machnáči za hojnej účasti R. Jelínka;-) 

Tomáš Greksák


Výsledky

muži
1. Juraj Švingál, 10:40, 26
2. Stanislav "Kvak" Hovanec, 14:55, 23,5
3. Gabo "G5" Čmárik, 14:09, 22
4. Jano "Šofo" Šofránko, 10:02, 18
5. Vilis Šujan, 9:24, 16
6. Radek "Zoban" Lienerth, 5:00, 9
7. Dušan Botta, 6:12, 9
8. Jožo "Pepo" Leško, 2:48, 6
9. Jirka Pelikán, 1:18, 5

ženy
1. Lucie Hrozová, 5:56, 12
2. Martina Ballová, 9:06, 11
3. Eva Milovská 5:53, 10
4. Dominika Kováčiková, 4:21, 9
5. Paulína Sleziaková, 4:34, 8
6. Zuzana Jargašová, 2:15, 7

kompletné výsledky

Hlavným sponzorom pretekov bol český výrobca lán, firma Lanex.

Ďalší sponzori: Hannah, Hudy Sport, JAMES, Northland Slovakia, Outdoorer sport, ...
KOMENTÁR K ČLÁNKU

Majstrovstvá Slovenska Tendon Drytooling Cup 2007 [ 8. 5. 2008 11:11:04] - reagovať
Už v sobotu skoro ráno to vyzeralo na skvelý deň. Po dvoch týždňoch príprav zostávalo už len postaviť hangár a počkať na borcov z blízkeho a ďalekého okolia, ktorí určite celú noc brúsili hroty na zbraniach.

Vlado Linek © 1999 - 2020 členstvo ا  antidoping ا  kalendár ا  archív jamesáka ا  predplatné ا  horoškola ا  počasie ا  sprievodca ا  umelé steny  26766750