Slovenský horolezecký spolok JAMES
vysoké tatry  český horolezecký svaz  klub slovenských turistov  singingrock rocking   
grivel
sirjoseph
  shs james    komisie    podujatia    james slovakia    horolezec    horoškola    infocentrum    rozličné    eshop    diskusia    kontakt    dotazníky    chaty    mapa stránky  
  alpinizmus    ľadové lezenie    medicína    metodika    mládež    ochrana prírody    športové lezenia    tradičný skialpinizmus    skialp archív    antidoping    paraclimbing  
 index » komisie » alpinizmus  Správa Vysokých Tatier  Erasmus  Metodické materiály  Meteo  IFSC  UIAA Utorok 07.04.2020   english version
 Záver a vyhodnotenie horolezeckej sezóny 2013
01.12.2013 12:00 | 11438x | komentár: 40x
16. – 17. 11. 2013  

Komisia alpinizmu SHS JAMES sa stretla v sobotu 16. 11. 2013 na tradičnom vyhodnotení horolezeckej sezóny v Manínskej tiesňave.  Podľa programu sa zaoberala aktivitou členov reprezentačného družstva a širšieho výberu, hodnotením sezóny vo všetkých lezeckých disciplínach, nomináciou reprezentačného tímu pre rok 2014, ocenením výstupov v sezóne 2013 a programom spoločných akcií v ďalšej sezóne. Kompletné zhodnotenie sezóny pripraví jej predseda v článku pre Horolezca, stručné zdôvodnenie a závery vyhodnotenia sezóny 2013 sú nasledovné: Celkovo bola horolezecká sezóna  2013, podobne ako sezóna 2012, hodnotená pozitívne, v niektorých disciplínach sa zrealizovali mimoriadne hodnotné výstupy. Najsilnejšou kategóriou opakovane ostávajú stredné hory a špeciálne mixové lezenie resp. drytooling, naopak najväčšie rezervy sú v športovom lezení, tradičnom alpinizme a dlhoročne v aktivite vo veľhorách.


Adam Kadlečík a  Mišo Sabovčík na hrebeni Vysokých Tatier za Hrubým štítom. Foto: Igor Pap.

Športové lezenie
Program podpory mladých talentov sa osvedčil a budeme v ňom pokračovať. Dvojicu Kovaříková, Plevko dopĺňa Róbert Luby, 17-ročný talentovaný lezec, ktorý zaznamenal  zásadné zlepšenie. Výbornú sezónu mala Nina Kovaříková, s množstvom ciest rôzneho charakteru a obťažnosti až do 8a (Kapesník). Plevkovi sa nepodarilo ideálne prepojiť skalné lezenie s mimoriadne náročným pretekárskym program, nič to ale nemení  na fakte, že naďalej ostáva naším veľkým a perspektívnym talentom. Seniori zásadne neprekvapili, stále výrazne zaostávame za európskou a svetovou širšou špičkou. Kladne vyznieva kontinuálny progres Štefana Bednára a jeho výkonnostné dotiahnutie sa na dvojicu Kováčik - Klimo. V ženskej kategórii je kvalita ešte užšia (Mičicová, Štefanská). V atletických cestách Mičicová stále nemá konkurenciu, o čom svedčí viacero prelezov až do stupňa 8b/b+ (Marjetica).  Pozitívom je návrat Zuzany Štefanskej do seriózneho lezenia, jasným negatívom do budúcnosti výkonnostná priepasť za vyššie menovanou dvojicou.

Stredné hory - Vysoké Tatry
Zimnú sezónu poznačili mimoriadne nepriaznivé podmienky. Preto takmer neuveriteľne vyznieva fakt, že v zimnej sezóne slovenskí lezci zaznamenali taký veľký úspech. 
Pavol Rajčan voľne preliezol Kráľovský previs na Pyšný štít a vytvoril tak, aj podľa vlastných slov, pravdepodobne jednu z technicky a psychicky najťažších ciest na svete. Vysoká obťažnosť najťažšej dĺžky (M12) a tradicionalistické odistenie naznačujú, že tento výkon si zaslúži svetovú pozornosť. Rajčan má za sebou prelezy najťažších mixových a drytoolových ciest na svete, takže o jeho hodnotení  Kráľovského previsu niet pochýb.
Ďalším vynikajúcim výkonom je kompletný prechod hlavného hrebeňa Tatier (Západné, Vysoké, Belianske) dvojicou Adam Kadlečík, Michal Sabovčík. Dĺžka, technická náročnosť, tvrdé podmienky  a absentujúca podpora sú základné atribúty, s ktorými sa dvojica 14 dní vysporiadavala a tým sa zaradila medzi mimoriadne tatranské výkony, akými bol sólový prechod hrebeňa Tatier P. Pochylým a takmer nedostižný výkon V. Plulíka, ktorý zdolal hrebeň Vysokých Tatier sólo nonstop prechodom za 55 hodín. 
Tretím výborným výkonom je OS prelez unikátnej ľadovo-mixovej línie (Centrálny ľad) na Galérii Ganku trojicou Kadlečík, Nyéki, Sabovčík.  Letná sezóna bola o dosť pokojnejšia, okrem množstva nových ciest športového charakteru (Ostrva, Veža pod Skokom) a niekoľkým prelezom ciest vysokej obťažnosti (Krištoffy - 9+)  sa hodnotný výkon podaril dvojici Krasňanský - Sabovčík, keď z prvého náporu vyliezli za deň dlhý prvovýstup v S stene Rumanovho štítu.  

 
Pavol Rajčan v kľúčovej tretej dĺžke Kráľovského previsu za M12. Foto: Pavol Sulák. / Senza Piombo M10 WI5. Foto: Wolfgang Hell.

Stredné hory - Alpy
Najlepší výkon v zimnej alpskej sezóne podal Paľo Rajčan, keď sa postaral o prvý OS prelez jednej z najťažších mixových ciest s tradicionalistickým istením Senza Piombo, M10, WI5 (celkovo 2. opakovanie).  Negatívom sa opakovane stáva takmer nulová zimná aktivita v klasických veľkých alpských stenách.
V lete bola aktivita tradične vyššia.  Na Marmolade výborne zabojovala dvojica Húserka - Milovská, keď v druhom pokuse a v nonstop záťahu voľne preliezla cestu Futura od M. Giordaniho. S veľkou pravdepodobnosťou sa jedná iba o prvé opakovanie technicky a psychicky náročnej cesty. V Chamonix, v skupine Mont Blancu, sa česko-slovenskému tímu (Janák – Peťo - Šatava) zadarilo v Z stene Petit Jorasses, kde z prvého náporu a v jednom záťahu vyliezli novú cestu (Dionýzos, 7b/c AF). Ostatná alpská aktivita bola zameraná najmä na čisto skalné cesty vysokej obťažnosti (Peťo, Krištoffy - 9+) a ťažké aj dlhé špárové cesty do 7b/c (Húserka, Červienka, Húserková). Podobne ako v zime, aktivita v tradičných veľkých alpských stenách bola nulová.

Vysoké hory nad 6000 metrov
V tejto kategórii neregistrujeme žiadnu aktivitu.

Veľhory
Peter Hámor zdolal svoju 11. osemtisícovku Lhotse, vrchol  dosiahol 21. 5.  2013. Na Manaslu vystúpil Braňo Pastor 25. 9.  2013.

  
Miloš Nemý v Triáde, 8c+. Foto: Jozef Mackovjak. / Miro Peťo v 12. dĺžke cesty Dionýzos. Foto: Václav Šatava. / Riči Nyéki v 3. dĺžke Centrálneho ľadu. Foto: Mišo Sabovčík.

Ocenené výstupy za rok 2013

Športové lezenie

- Bronzová karabína: Triáda, 8c+, Turniská, Slovensko, 7.9. 2013, Miloš Němý. Iba druhý prelez jednej z najťažších ciest na Slovensku.
Finančná cena: 165 €

Stredné hory

- Zlatá  karabína: Kráľovský previs, M12, Pyšný štít, Vysoké Tatry, 9.3.2013, Pavol Rajčan (s P. Sulákom). Prvý voľný prelez, pravdepodobne najťažšia drajtúlová cesta s tradicionalistickým istením na svete.
Finančná cena: 1x500 €
- Strieborná  karabína: zimný prechod hrebeňa Západných, Vysokých a Belianskych Tatier, 28.2. - 14.3. 2013, Adam Kadlečík, Michal Sabovčík. Druhý zimný nonstop prechod celého masívu bez podpory.
Finančná cena: 2x300 €
- Bronzová karabína: Centrálny ľad, Galéria Ganku, M7+, WI6+, 30.12. 2013, Kadlečík, Nyéki, Sabovčík.  Prvovýstup a OS prelez ťažkej mixovej línie.
Finančná cena: 3x165 €
- Bronzová karabína: Senza Piombo, M10, WI5, Langental, Dolomity, 10.2. 2013, Pavol Rajčan  (s W. Hellim). Prvý OS prelez a 2. opakovanie jednej z najťažích mixových ciest s tradicionalistickým istením na svete.
Finančná cena: 1x400 €
- Bronzová karabína: Dionýzos, 7b/c, AF team prelez,  Petit Jorasses, Mont Blanc, 14. - 16.8. 2013, Miro Peťo (spolulezci D. Janák, V. Šatava). Prvovýstup z prvého náporu alpským štýlom.
Finančná cena: 1x400 €
- Bronzová karabína: Via Futura, Pilastro Tatiana, Marmolada, 7a+, RP, 27 dĺžok, Ondro Húserka, Eva Milovská, 15. 7. 2013. Rýchly a voľný prelez psychicky náročnej cesty. 
Finančná cena: 2x400 €

Reprezentačné družstvo pre rok 2014

projekt podpora mladých:
Nina Kovaříková (dotácia 600 Euro), Tomáš Plevko (dotácia 400 Euro), Róbert Luby (dotácia 600 Euro)

seniori: Štefan Bednár (dotácia 1000 Euro), Maroš Červienka (dotácia 1000 Euro), Ondrej Húserka (dotácia 1500 Euro), Katarína Húserková (dotácia 1000 Euro), Stano Klimo (dotácia 1000 Euro), Jakub Kováčik (dotácia 1000 Euro), Jozef Krištoffy (dotácia 1000 Euro), Lenka Mičicová (dotácia 1000 Euro), Richard Nyéki (dotácia 1000 Euro), Miroslav Peťo (dotácia 1000 Euro), Pavol Rajčan (dotácia 1500 Euro), Michal Sabovčík (dotácia 1500 Euro)

Ivan Žila, predseda Komisie alpinizmu SHS JAMES
KOMENTÁR K ČLÁNKU

Záver a vyhodnotenie horolezeckej sezóny 2013 [ 30. 10. 2013 22:29:24] - reagovať
Komisia alpinizmu SHS JAMES sa stretla v sobotu 16. 11. 2013 na tradičnom vyhodnotení horolezeckej sezóny v Manínskej tiesňave. Podľa programu sa zaoberala aktivitou členov reprezentačného družstva a širšieho výberu, hodnotením sezóny vo všetkých lezeckých disciplínach, nomináciou reprezentačného tímu pre rok 2014, ocenením výstupov v sezóne 2013 a programom spoločných akcií v ďalšej sezóne.
 • Záver a vyhodnotenie horolezeckej sezóny 2013 [Martin Suchý 2. 12. 2013 1:36:11] - reagovať
  Tak sa opýtam komisie Alpinizmu rovno : Čo sa dá , alebo má ešte Alpsky v Tatrách vykonať na to, aby to komisia Alpinizmu ocenila Zlatou karabínou ak už ani zimný prechod hrebeňa Západných, Vysokých a Belianskych Tatier bez podpory a prerušenia si toto najvyššie oceneie nezaslúži? Keď už ani takýto počin nie je hoden Zlatej karabíny za čistý Alpinizmus v Tatrách tak potom čo? Dopočul som sa, že niektorý člen / členovia / dokonca navrhovali za tento výkon udeliť iba bronzovú karabínu, je to pravda? A že vraj je na príčine neudelenia Zlatej karabíny aj mladý vek aktérov a averzia voči ich niektorým vyjadreniam. Je to pravda?
  Ďalej navrhujem, aby komisia Alpinizmu pri nomináciách na takéto ocenenia okomentovala a zdôvodňovala svoje rozhodnutia. Podľa akých kritérií rozhodla ako rozhodla? Rovnako by mohla zdôvodňovať aj nominácie do reprezentačných družstiev.
  Osobne hlasujem za to aby bola za prechod celého Tatranského hrebeňa udelená Zletá karabína.

  PS: Chcel som sa opýtať už minulý rok , prečo sa udeľujú ( asi iba )u nás ceny za výstupy, ktoré neskončia na vrchole, ale nechal som to tak. Lenže teraz by ma to už aj toto Vážne zaujímalo .

  • Záver a vyhodnotenie horolezeckej sezóny 2013 [Duro 4. 12. 2013 8:10:23] - reagovať
   Ja celkom chapem komisiu ak prechod hrebena neohodnotila zlatou karabinou. Ak vychadzala z toho, ze ide v podstate o opakovanie problemu, ktory bol vyrieseny pred 30 rokmi a neskor sice v inej forme, ale predsa pritvrdeny Vladom Plulikom, tak to uplne chapem. Je jasne ze chalani to este zlepsili, napriamili a pod. ale stale ide o opakovanie uz vyrieseneho problemu. Navyse, moderne lezenie sa ubera inym smerom a schopnosti absolvovat tak tvrdy pocin by bolo pretavit do niecoho, co by bolo ocenitelne vo svetovom meradle. Tak ako napr. vykon Pala Rajcana. Tym prechod hrebena nezhadzujem, je to mega vykon hodny uznania, len vravim svoj nazor na farbu karabiny :)

   • Záver a vyhodnotenie horolezeckej sezóny 2013 [Klingáč 4. 12. 2013 15:17:08] - reagovať
    Argumentovať tým, že ide o opakovanie vyriešeného a navyše nemoderného problému, nie je úplne kóšer. Ten komplet hrebeň sa neliezol také dlhé roky preto, že to je extrémne náročné a nie preto, že to je nemoderné. V horolezectve je predsa dlhoročné neopakovanie cesty priamym dôkazom jej náročnosti (často lepším ako klasifikácia). Podla mojho názoru je komplet zimný hrebeň v našich malých Tatrách výkon hodný zlatej karabíny. Ťažko sa asi dá niečo viac horolezeckejšie v Tatrách podniknúť. Už asi jedine tak, že by to chalani prešli v kvetovaných elasťákoch a s pytlíkom mádža - to by bolo fakt drsné:)  • Záver a vyhodnotenie horolezeckej sezóny 2013 [matus 2. 12. 2013 17:52:36] - reagovať
   suhlasim, tiez by som podporil zlate ocenenie za takyto prechod. Moze to nejako komisia okomentovat? a nemyslim to ako podjebavanie, normalne sa zaujimam. preco strieborna, ci dokonca mala byt brondzova, to naozaj?

   • Záver a vyhodnotenie horolezeckej sezóny 2013 [Ivan Žila, predseda komisie alpinizmu 4. 12. 2013 14:51:21] - reagovať
    Ahojte.
    Na uvod si dovolim pripomenut statut udelovania oceneni Zlata, Strieborna a Bronzova karabina. Hoci je to uz 10 rokov, co touto formou vystupy ocenujeme, z reakcii je zrejme, ze mnohi vobec netusia, za co sa karabiny vlastne udeluju. Dovolim si spekulovat, ze to nevedia ani samotni akteri , o ktorych vykone sa tu teraz vedie tato debata. Takze citujem z webovej stranky SHS JAMES:
    Zlatá karabína – udeľuje sa za výstup na svetovej úrovni, finančné ocenenie v rozmedzí 10000.- až 40000.- Sk.
    Strieborná karabína – udeľuje sa za výstup na európskej úrovni alebo za výstup, ktorý posunul dosiahnutú hranicu slovenského horolezectva v danej disciplíne, finančné ocenenie v rozmedzí 5000.- až 20000.- Sk.
    Bronzová karabína – udeľuje sa za výstup, ktorý výrazne prispieva k zvyšovaniu úrovne slovenského horolezectva, finančné ocenenie v rozmedzí 1000.- až 5000.- Sk.
    A teraz k tatranskemu hrebenu. Komisia sa rozhodla, ze tento vykon oceni Striebornou karabinou. Ja aj clenovia komisie sme presvedceni, ze chalani naozaj podali mimoriadny vykon, tvrdo zabojovali a uspeli. Prvykrat v historii udelovania karabin bola za vykon v Tatrach udelena Strieborna karabina! Za vykon, ktorym sa posunula hranica slov. horolezectva v kategorii strednych hor a specialne Tatier? Asi uplne nie. Za vykon europskej spickovej urovne? To uz skor, ano, s tym sa da suhlasit. Striebornu nedostali v minulosti borci za famozne supervazne prelezy v severnych stenach, nedostali ju ani Kuran a Sofranko. Kacak nie je D´Angle a Dinovi to bolo absolutne jasne. Ano, v tejto kategorii je latka nastavena sakramentsky vysoko. Ved hreben VT bol bez schadzania a bez podpory zdolany uz pred 60 rokmi! Palo Pochyly pridal Zapadne a Belianky a prve solo. Plulik - 50 hodin nonstop solo. Bum - vystup roka s hviezdickou. Da sa jeho vykon vobec prekonat? Kritici okamzite namietnu, ze ved nesiel cely masiv. Ano, Plulik chcel liezt a nie chodit Bokami. Zapadne a Belianske ho nezaujimali. Bude hodnotnejsie ked niekto k tatranskemu hrebenu pripoji este Fatru a Chocske vrchy? Skusme sa na to pozriet triezvo. Da sa v roku 2013 podat v masive Tatier vykon zrovnatelny s tym najlepsim, co sa vo svetovom horolezectve momentalne deje? S prihliadnutim na velkost stien, celeho pohoria, moznosti ustupu, vzdialenosti od civilizacie, od eventualnej pomoci. Odpoved nie je jednoducha, ale asi ano. V niektorej specialnej discipline, napr. v drytoolingu s tradicionalistickym istenim ako to predviedol Rajcan na Pysnom. V tradicnom horolezectve velmi velmi tazko, specialne hrebenove prechody maju dlhu tradiciu a sportovu hodnotu uz nie je velmi kam posuvat. Adam a Miso riadne zahryzli, na hrebeni xkrat mohli odliezt do vecnych lovist, podmienky mali vacsinou mimoriadne zle. To vsetko vieme, obdivujeme to a vsetci sme zatlieskali. V hodnoteni sportovej hodnoty musime byt ale opatrni a naozaj triezvi, myslim, ze Strieborna karabina je adekvatne reprezentativne ocenenie. Mrzi ma, ze sa tu vytvara atmosfera urazenosti, pocitu nedocenenia a nespravodlivosti. Chapem, ze medialny tlak bol v tomto pripade mimoriadny, ale snazme sa zachovat si objektivitu. Pokusme sa neznevazovat a neprekrucovat vykony tych pred nami, trochu ucty a respektu, horolezci. A mozno aj skromnosti. Nie som si isty, ci prave toto sa na hrebeni Tatier da naucit.


    • Záver a vyhodnotenie horolezeckej sezóny 2013 [Anonym 5. 12. 2013 11:22:09] - reagovať
     Vďaka Doktor za vysvetlenie. Súdny človek pochopil. Myslím, že chlapci maju na to aby raz dostali aj zlatku :)

    • Záver a vyhodnotenie horolezeckej sezóny 2013 [Eric 5. 12. 2013 9:31:34] - reagovať
     Ano, dobre argumenty. Ja ked som sledoval vyvoj situacie a potom dokoncenie akcie, tak som si v euforii pomyslel, ze je to aj na zlaty cepin. No nozno na ten nie, ale stale si myslim, ze aj po zhodnoteni vsetkych parametrov to na zlatu karabinu je. V kazdom pripade respektujem rozhodnutie komisie a chalanom gratulujem. Mozno by pomohlo tento zimny hreben trochu spropagovat vo svete, mozno sa nejaky Ueli chyti a vyskusa ho, potom to bude vediet porovnat s tazkymi vystupmi vo svete. :)

    • Záver a vyhodnotenie horolezeckej sezóny 2013 [miki 5. 12. 2013 7:47:45] - reagovať
     sme malý štát a máme malé veľhory. podľa mňa sa dá niečo svetové v tatrách urobiť a tak sa aj stalo. chcelo by to možno väčšiu osvetu, viac horolezcov ktorý majú za sebou svetové výkony keby si vyskúšali hrebeň, (kto vie či by to dali) možno potom by to niekto bral za svetový výkon. je to len môj názor neviem ako to vidíte vy ale verím tomu, že by sa zmenil pohľad na to keby to skúšalo viac iných horolezcov. myslím, že v tatrách sa dá veľa naučiť, skromnosť, rešpekt a úcta určite. paľovi gratulujem a neznevažujem jeho výkon je obdivuhodný a zaslúži si to. len sa mi nechce veriť, že hrebeň je niečo menej no budiž teda.

    • Záver a vyhodnotenie horolezeckej sezóny 2013 [matus 4. 12. 2013 19:55:21] - reagovať
     Vlastne mas pravdu, latka je poriadne vysoko a to je dobre. Zlata karabina ma teda velmi velku vahu. Aj strieborna. Vdaka za vysvetlenie.

    • Záver a vyhodnotenie horolezeckej sezóny 2013 [Martin Suchý 4. 12. 2013 19:16:57] - reagovať
     Ďakujem za odpoveď. Dobré argumenty, dá sa to aj takto brať. Pre mňa je na tom najviac vystihujúca Tvoja otázka , citujem: Dá sa v roku 2013 podat v masive Tatier vykon zrovnatelny s tym najlepsim, co sa vo svetovom horolezectve momentalne deje? To potom znamená, že alpsky sa v Tatrách nedá nič svetové podniknúť ( asi sa zhodneme, že Rajčanov výstup nie je čistý alpinizmus v pravom zmysle slova, išlo o drytoolyng s tradicionalistickým istením - sám to píšeš). Takže si mi odpovedal nepriamo, nie - nedá sa dať svetový výkon v Tatrách alpsky. Sú to síce veľhory, ale malé. Ja si to nemyslím, ale chápem, ak si to niekto myslí. Ešte raz díky. Podľa mňa ale je to svetový výkon, lebo v Zlatej ére Slovenského horolezectva ho dosiahol asi najlepší horolezec, neopakoval ho nikto iný z celého sveta až teraz dvaja chalani po tridsiatich troch rokoch vo dvojici - teda inak. Treba si uvedomiť, že Tatry nepatria len nám, ale aj Poliakom a tí tiež vo svete niečo dosiahli a hrebeň dať mohli, no nedali. Rovnako Čechom. Preto sa mi zdá, že tento výstup je svetový. Možno ukáže čas . Že sa niečo deje vo svetovom horolezectve inak ešte nemusí znamenať , že my tu nemáme svoje špecifiká , tradície a podmienky, ktoré sú svetové. Skromnosť nezaškodí, ale aj hrdosť je cnosť.

     • Záver a vyhodnotenie horolezeckej sezóny 2013 [mat 5. 12. 2013 9:18:27] - reagovať
      Plulikov prechod a tento sa asi zhodneme je v inej kategorii. Tak je logicke, ze nedostal rovnake ocenenie.

    • Záver a vyhodnotenie horolezeckej sezóny 2013 [adi 4. 12. 2013 15:48:45] - reagovať
     100% suhlasim: podla tej definicie zlatej karabiny to tam nepatri.

  • Záver a vyhodnotenie horolezeckej sezóny 2013 [Peter 2. 12. 2013 13:30:22] - reagovať
   Faktom je,že v Gankovej štrbine,je množstvo potravin,vynesenych na akciu a malo to byť bez podpory,predsa?Aspoň by som si ten bordel zniesol dole.

   • Záver a vyhodnotenie horolezeckej sezóny 2013 [Adam 2. 12. 2013 14:43:43] - reagovať
    Mily Peter, zjavne vies o com hovoris, ale ak je tam to jedlo doteraz, tak nechapem preco ho spominas v suvislosti s nasim pocinom. Aby som to objasnil, tak igelitku s jedlom v GS sme nasli, pretoze nas nato upozornil Martin Krasnansky, no bolo stare, zhnite a zjedene od hlodavcov. Mimochodom, toto aj rôzne ine detaily sme uviedli v nasej sprave, ktora je uverejnena v jamesaku. Ak ches hladat nejasnosti o hrebeni, tak ti doporucujem preskumat Pochylacov vykon, mozes si vsimnut napr. aj to ze vacsinou bol zjednodusene povedane zdrogovany. Tak isto to nesiel uplne solo pretoze 5 dni postupoval v druzstve, ktoré stretol na hrebeni. Tak len tolko k tvojej zaujimavej poznamke.

    • Záver a vyhodnotenie horolezeckej sezóny 2013 [Anonym 3. 12. 2013 6:45:59] - reagovať
     na pochyleho vykony nemas a ani mat nebudes

    • Záver a vyhodnotenie horolezeckej sezóny 2013 [Anonym 2. 12. 2013 21:07:19] - reagovať
     Dva týždne zdrogovaný,to si prehnal..

     • Záver a vyhodnotenie horolezeckej sezóny 2013 [miloš 3. 12. 2013 7:46:46] - reagovať
      zase jeden blb, ktorý závidí a rýpe a hanbí sa za svoje komentáre preto sa skrýva za anonym. A martin to by aj mňa zaujímalo prečo ohodnocujú tak ako ohodnocujú, no zatiaľ žiaden kompetentný nereagoval. Ale ako počúvam tak tá komisia nie je až taká objektívna.

      • Záver a vyhodnotenie horolezeckej sezóny 2013 [petr_pl 3. 12. 2013 11:05:35] - reagovať
       Je zbytecne tahat do diskuze Pavoukuv vykon (jina doba, jine podminky, subjektivni pohledy nezucasnenych, ...).
       Ale i podle mne je vykon kompeltniho prechodu hrebene VT jednoznacne nejvyse v lonske sezone a hodnoceni taktez nerozumim, soucasne vsak pochybuji, ze se nejakeho zduvodneni dockame...

       • Záver a vyhodnotenie horolezeckej sezóny 2013 [Juraj Majtán 3. 12. 2013 11:42:50] - reagovať
        Reprezentačné družstvo ukazuje momentálne najlepších lezcov na Slovensku. Karabíny vyjadrujú porovnanie aktuálnych výkonov so svetom. Tak karabíny chápem ja. Možno sa na to pozerá rovnakým spôsobom aj komisia, a preto rozhodla tak ako rozhodla.

       • Záver a vyhodnotenie horolezeckej sezóny 2013 [Anonym 3. 12. 2013 11:40:21] - reagovať
        Zobuď sa, Palo Rajčan vyliezol najťažšiu drytolovú cestu po vlastných isteniach asi na svete, ktorú pravdepodobne zopakuje tolko ludí čo by si na jednej ruke narátal, Zatial čo hreben ako vidíš prešiel už kdekto. Dokonca aj Pochylý v 1979 v šušťákoch a bez stanu, ten si zaslúti ozajstný RESPEKT

        • Záver a vyhodnotenie horolezeckej sezóny 2013 [Palo 3. 12. 2013 12:27:42] - reagovať
         vie sa o troch ludoch ktory to presli alpsky - Palo, Adam, Miso

         • Záver a vyhodnotenie horolezeckej sezóny 2013 [matus 3. 12. 2013 21:02:17] - reagovať
          k tomu zdrogovanemu by som pridal, ze aj hermann buhl bol asi teda zdrogovany na nange, ale to hadam si nikto nedovoli taky vykon zhadzovat. podobne palo pochyly. to bola vazne ina doba, ine podmienky, ine vsetko. neporovnatelne. co on vtedy dokazal bola fantazia. A chalani to zopakovali! Super! Inak mne osobne sa najviac pacila ta casopisova cast ich vystroje.

 • Záver a vyhodnotenie horolezeckej sezóny 2013 [vetroplach 27. 11. 2013 11:08:13] - reagovať
  gratulujem všetkým oceneným, čítajte rozhovor s Mirom Peťom a článok od Katky Húserky na www.vetroplachmagazin.sk

 • Záver a vyhodnotenie horolezeckej sezóny 2013 [steve 25. 11. 2013 20:29:01] - reagovať
  a vystupy 2013 nebudú k nahliadnutiu ?

  • Záver a vyhodnotenie horolezeckej sezóny 2013 [vlado 5. 12. 2013 16:00:46] - reagovať
   vystupy su uz na stranke komisii alpinizmu

   • Záver a vyhodnotenie horolezeckej sezóny 2013 [steve 5. 12. 2013 21:20:14] - reagovať
    vdaka!

  • Záver a vyhodnotenie horolezeckej sezóny 2013 [vlado linek 26. 11. 2013 9:09:59] - reagovať
   ahoj, budu, niekedy buduci tyzden

 • Záver a vyhodnotenie horolezeckej sezóny 2013 [Palo 22. 11. 2013 18:52:37] - reagovať
  Paradne výkony, gratulacia ocenením. Katka držím palce :) konečne si to niekto všimol!!!

  • Záver a vyhodnotenie horolezeckej sezóny 2013 [Igor Koller 29. 11. 2013 9:30:10] - reagovať
   Komisia alpinizmu si to vsimala niekolko rokov... A vsima si aj dalsich, rozhodujuce ale je poslat vystupy.

  • Záver a vyhodnotenie horolezeckej sezóny 2013 [Miso 26. 11. 2013 10:50:59] - reagovať
   Pozitivne, ze do repre A-cka sa dostala aj druha zena. Katka si to zasluzi.

 • Záver a vyhodnotenie horolezeckej sezóny 2013 [petra 22. 11. 2013 16:51:52] - reagovať
  eva & katka,
  gratulujem a nadalej fandim a drzim palce!

 • Záver a vyhodnotenie horolezeckej sezóny 2013 [Anonym 21. 11. 2013 23:16:06] - reagovať
  hanba toto co sa deje na slovensku...

  • Záver a vyhodnotenie horolezeckej sezóny 2013 [Pete 22. 11. 2013 13:22:58] - reagovať
   Červenik poliezol,na druho koci a má zarobené,dobre..

   • Záver a vyhodnotenie horolezeckej sezóny 2013 [steve 6. 12. 2013 20:56:10] - reagovať
    červenik asi mysliš červienku vyliezol tento rok take množstvo ciest ten chalan asi nespi len lezie...(z toho kto čo sa tento rok priznal čo vyliezol je najlepši...)držim palce a myslim že pride aj kvalita

   • Záver a vyhodnotenie horolezeckej sezóny 2013 [pato 22. 11. 2013 14:27:31] - reagovať
    Neviem kto je cervenik ale myslim si ....
    A neviem kto si ty ale ty na na neho nemas uz davno .
    Slaboch zavistlivy

    • Záver a vyhodnotenie horolezeckej sezóny 2013 [Palo 28. 11. 2013 12:43:28] - reagovať
     ..aha,tak ty si Červenik..

 • Záver a vyhodnotenie horolezeckej sezóny 2013 [zvk 21. 11. 2013 19:45:06] - reagovať
  Pekne rozvrhnute, gratulujem vsetkym. Happy season 2014!

 • Záver a vyhodnotenie horolezeckej sezóny 2013 [steve 21. 11. 2013 19:04:28] - reagovať
  dobre ocenenia,gratulacia !!!

 • Záver a vyhodnotenie horolezeckej sezóny 2013 [SeRaK 21. 11. 2013 16:31:58] - reagovať
  gratulujem ku karabinam, hlavne novym ucastnikom

 • Záver horolezeckej sezóny 2013 na Maníne [Anonym 17. 11. 2013 21:28:03] - reagovať
  no co? ako to dopadlo, dajte info!!!


Vlado Linek © 1999 - 2020 členstvo ا  antidoping ا  kalendár ا  archív jamesáka ا  predplatné ا  horoškola ا  počasie ا  sprievodca ا  umelé steny  26333846