Slovenský horolezecký spolok JAMES
vysoké tatry  český horolezecký svaz  klub slovenských turistov  singingrock rocking   
grivel
sirjoseph
  shs james    komisie    podujatia    james slovakia    horolezec    horoškola    infocentrum    rozličné    eshop    diskusia    kontakt    dotazníky    chaty    mapa stránky  
  alpinizmus    ľadové lezenie    medicína    metodika    mládež    ochrana prírody    športové lezenia    tradičný skialpinizmus    skialp archív    antidoping    paraclimbing  
 index » komisie » alpinizmus  Správa Vysokých Tatier  Erasmus  Metodické materiály  Meteo  IFSC  UIAA Utorok 07.04.2020   english version
 Vyhodnotenie horolezeckej sezóny 2012 na Maníne
20.11.2012 12:00 | 9037x | komentár: 12x
17. 11. 2012  

Komisia alpinizmu SHS JAMES sa stretla v sobotu 17. 11. 2012 na tradičnom vyhodnotení horolezeckej sezóny v Manínskej tiesňave.  Podľa programu sa zaoberala aktivitou členov repredružstva a širšieho výberu, hodnotením sezóny vo všetkých lezeckých disciplínach, nomináciou reprezentačného tímu pre rok 2013, ocenením výstupov v sezóne 2012 a programom spoločných akcií v ďalšej sezóne. Kompletné zhodnotenie sezóny pripraví jej predseda v článku pre Horolezca, stručné zdôvodnenie a závery vyhodnotenia sezóny 2012 sú nasledovné:
Celkovo bola horolezecká sezóna 2012 hodnotená pozitívne, v niektorých disciplínach sa zrealizovali mimoriadne hodnotné výstupy. Najsilnejšou kategóriou ostávajú stredné hory, naopak najväčšie rezervy sú v športovom lezení a dlhoročne v aktivite vo veľhorách.

Športové lezenie
Program podpory mladých talentov sa osvedčil a budeme v ňom pokračovať. Privítali by sme jeho rozšírenie o ďalšie mená. Tomáš Plevko zaznamenal výrazný pokrok a je zrejmé, že správne vedenie, podpora a jeho talent sú prísľubom do ďalších rokov. Seniori zásadne neprekvapili, stále výrazne zaostávame aj za európskou širšou špičkou. Ďalším negatívom je nízka aktivita v zahraničných významných oblastiach a prílišné sústredenie sa na domáce terény a projekty. V ženskej kategórii je kvalita spojená len s niekoľkými menami (Mičicová, Leitnerová). V atletických cestách Mičicová nemá konkurenciu, čo sa potvrdilo aj prelezom iba druhej cesty vôbec v stupni 8b+/10+ (Haremheb). Zlepšujúcu sa výkonnosť potvrdil Stano Klimo (3x11-), zásadné zlepšenie zaznamenal Štefan Bednár (množstvo ciest 8b-b+ v slávnych oblastiach na pár pokusov), najvyššiu kvalitu dosiahol Jakub Kováčik (8c/c+, Mind Control).

Stredné hory - Vysoké Tatry
Zimnú sezónu poznačili nepriaznivé podmienky. Napriek tomu bola aktivita vysoká, do zimného lezenia sa zapája množstvo mladých ambicióznych lezcov. Letnú sezónu vylepšila najmä úspešná aktivita na Jastrabej veži, kde sa po piatich rokoch podarilo zopakovať voľne vylezený Jet Stream, 10-/10, Krištoffy, Peťo. 

Stredné hory - Alpy
Najlepší výkon v zimnej sezóne podal Paľo Rajčan, keď v dvojici s Wolfim Hellom vyliezli ťažký prvovýstup v severnej stene Langkofelu. Najlepší  OS štýl, dĺžka cesty , vysoká technická a najmä psychická obťažnosť len potvrdzujú obrovský Rajčanov potenciál. Výborný výkon podal aj Richard Nyéki v severnom kuloári na Dru, keď za deň (aj s nástupom) vyliezol všetky ťažké dĺžky OS (spolulezec D. Myslivec, nedolezené 2 dlžky).
V lete bola aktivita mimoriadne vysoká - od Čím cez Eiger až po oblasť Mont Blancu. Perspektívni mladí lezci Červienka, Húserka vyliezli množstvo ciest do 7b, pôsobili aj vo významných severných stenách  a pre tradičný alpinizmus sú prísľubom  do ďalšej sezóny. Dobrú výkonnosť  v Dolomitoch potvrdili Krištoffy s Peťom (40 rokov pre Falier, 7c+, druhý voľný prelez) a na Čimách Rajčan (Camilloto Pellisier, 8a+, za deň voľne všetky dĺžky). V Chamonix podal najlepší výkon  Miro Peťo, a to voľným prvým slovenským prelezom slávnej Americkej diretky na Fou (so Stoupom, 7c, ABO).

Stredné hory - nealpské
V Grónsku aktivita trojice Brt, Linek, Smoleň vyústila do dvoch prvovýstupov v obrovských stenách, pričom obidva boli zrealizované výborným štýlom na prvý záťah. V prípade cesty na Ulamertorsuaq sa jedná o prvovýstup v dovtedy neprelezenej stene a takmer 1300 m línia obsahuje mnohé zle odistiteľné a dlhé úseky náročného voľného lezenia.

Vysoké hory nad 6000 metrov
Aktivita slovenských lezcov v skupine Trango bola poznačená nepriazňou počasia. Napriek tomu sa dvojici Kopold - Sabovčík podarilo uskutočniť mimoriadne hodnotný prvovýstup v SZ stene Great Trango, ktorý je vlastne vôbec prvým priestupom tejto steny v alpskom štýle. Vysoká obťažnosť, dĺžka a serióznosť sú jasné pozitíva, negatívom je nedolezenie cesty technicky jednoduchým terénom na hlavný vrchol. V súvislosti s Kopoldom a postojom komisie k tejto osobe je nutné uviesť, že komisia alpinizmu riešila technickú stránku výstupu, na ktorom sa Kopold veľmi významne podieľal. Nijako to nemení  stanovisko Komisie alpinizmu a spolku z roku 2008, kedy Kopold poškodil dobré meno spolku i celého horolezectva.

Veľhory
Pozitívom je aktivita a úspešnosť Petra Hámora (K2, Kančendžonga) a špeciálne v druhom prípade jeho odvaha a vytrvalosť, keď vrcholový útok zvládol v sólovýstupe.

Ocenené výstupy za rok 2012

Športové lezenie

- Bronzová karabína:
Haremheb, 8b+, Višňové, Slovensko, Lenka Mičicová. Iba druhá cesta tejto obťažnosti v ženskej kategórii.
Finančná cena: 165 €

  
Lenka Mičicová v Harembehovi, 8b+, Višňové. Foto: Fredy Brun. / Pavol Rajčan, M7+ dĺžka s neodistiteľnými glazúrami na Langkofeli. Foto: Wolfgang Hell.

Stredné hory

- Strieborná  karabína:
Cold Fusion, 7-, M8, WI5+, OS, 1050 m, Langkofel Ostwand, Dolomity, Pavol Rajčan, 1.- 2. 3. 2012 (s Wolfom Hellim). Ťažký prvovýstup v najlepšom možnom štýle.
Finančná cena: 600 €

- Strieborná  karabína: Zachovajte paniku, prosím!, 8, 1270 m, Ulamertorsuaq, Grónsko, 1. - 8. 7. 2012, Tomáš Brt, Česká republika, Vladimír Linek, Ján Smoleň. Prvovýstup v panenskej stene v najlepšom možnom štýle.
Finančná cena: 2x800 €

- Bronzová karabína: Turbo 8+ A2, 1450 m, Ketil, 23. - 25. 6. 2012, Tomáš Brt, Česká republika, Vladimír Linek, Ján Smoleň. Prvovýstup v obrovskej stene alpským štýlom z prvého náporu.
Finančná cena: 2x500 €

 
Ján Smoleň, 23. dĺžka, 7+, cesta Turbo na Ketil. Foto: Vlado Linek. / Vlado Linek v 14. dĺžke za 6+, Zachovajte paniku na Ulamertorsuaq. Foto: Ján Smoleň.

- Bronzová karabína: Americká direttissima, 7c, ABO, PP team prelez, Aiguille du Fou, Mont Blanc, Miro Peťo (spolulezec Dušan Janák). Voľný prelez slávnej a náročnej cesty.
Finančná cena: 300 €

- Bronzová karabína: Jet Stream, 10-/10, PP, Jastrabia veža, Vysoké Tatry, Jozef Krištoffy,  Miro Peťo. Voľný prelez technicky najťažšej tatranskej cesty, druhý a tretí voľný prelez (prvý a druhý slovenský).
Finančná cena: 2x165 €

  
Americká direttissima, 7c, Aiguille du Fou, lezie Miro Peťo. Foto: Dušan Stoupa. / Miro Peťo v Jet Streame. Foto: Matúš Kostka. / Jožo Krištoffy v Jet Streame. Foto: Vlado Linek.

Vysoké hory

- Strieborná  karabína:
Out of Reality, 8, M7, A3, WI 6, 1500 m, Great Trango - SZ stena, Karakoram, 1-5.8.2012, Kopold, Sabovčík (nedolezené na vrchol). Ťažký seriózny prvovýstup, prvý priestup SZ steny alpským štýlom.
Finančná cena: 2x800 €

  
Dodo Kopold a Mišo Sabovčík, Out of Reality na Trangu. Foto: Dodo Kopold a Mišo Sabovčík.

Reprezentačné družstvo pre rok 2013

Štefan Bednár, Maroš Červienka, Ondrej Húserka, Stano Klimo, Jakub Kováčik, Jozef Krištoffy, Lenka Mičicová, Richard Nyéki, Miroslav Peťo, Pavol Rajčan, Michal Sabovčík, Ján Smoleň (každý s dotáciou 1000 Euro)

Podpora mladých talentov: Nina Kovaříková (dotácia 400 Euro), Tomáš Plevko (dotácia 600 Euro)

Ivan Žila, predseda Komisie alpinizmu SHS JAMES
KOMENTÁR K ČLÁNKU

Vyhodnotenie horolezeckej sezóny 2012 na Maníne [ 25. 10. 2012 18:38:00] - reagovať
Komisia alpinizmu SHS JAMES sa stretla v sobotu 17. 11. 2012 na tradičnom vyhodnotení horolezeckej sezóny v Manínskej tiesňave. Podľa programu sa zaoberala aktivitou členov repredružstva a širšieho výberu, hodnotením sezóny vo všetkých lezeckých disciplínach...
 • Vyhodnotenie horolezeckej sezóny 2012 na Maníne [vilis 21. 11. 2012 7:54:09] - reagovať
  Ešte by som pripomenul Šofov sólo prelez Grand Pilier d´Angle na Mont Blanc. Je to podľa mňa super výkon. Šofo chcel reťazovo pokračovať prelezom Freneyskeho piliera ale bohužial nevydalo... Zároveň mňa osobne mrzí že sa do repre dtužstva nedostala Katka Húserková.
  Gratulujem všetkým oceneným a držím palce!!!!
  Vilis Šujan

  • Vyhodnotenie horolezeckej sezóny 2012 na Maníne [Doktor 21. 11. 2012 8:30:53] - reagovať
   Vilis, toto je len velmi strucne zdovodnenie ocenenych vystupov a nominacie do repre. Kompletne hodnotenie a prehlad sezony bude v Jamesaku, tam sa k tym nestastnym udalostiam este vratim. Toto je len prva informacia, vystupy uvadzam v kontexte karabin a zdovodnenia vyberu do repredruzstva. Sofa sme si aj na Manine pripomenuli, dakujem este raz vsetkym za foto material, skoda, ze si neprisiel.

   • Vyhodnotenie horolezeckej sezóny 2012 na Maníne [vilis 21. 11. 2012 8:41:05] - reagovať
    OK dik za odpoved

 • Vyhodnotenie horolezeckej sezóny 2012 na Maníne [matus 20. 11. 2012 20:38:44] - reagovať
  pripajam sa k pozitivnym reakciam na Hamorove solo na Kancendzongu a vystup na K2..

 • Vyhodnotenie horolezeckej sezóny 2012 na Maníne [Oleg 20. 11. 2012 16:55:48] - reagovať
  Hej chlapi, stazujete sa, ze je malo lezucich bab no zaroven tento trend podporujete. Vid podpora mladych talentov - chalan dostane 600 a deva iba 400. Bud by mali dostat rovnako, alebo dokoca naopak.

  • Vyhodnotenie horolezeckej sezóny 2012 na Maníne [Anonym 20. 11. 2012 17:49:46] - reagovať
   o Tomasovi bolo pocut vyrazne viac ako o Nine, tak je to asi celkom spravodlive...

   • Vyhodnotenie horolezeckej sezóny 2012 na Maníne [radim kovařík 20. 11. 2012 17:58:55] - reagovať
    ďakujem Oleg, že nine dopraješ, ale súhlasím s vyššie uvedeným príspevkom. som presvedčený, že tomáš si to plne zaslúži a podpora je rozdelená spravodlivo podľa zásluh.

    • Vyhodnotenie horolezeckej sezóny 2012 na Maníne [Anonym 21. 11. 2012 17:45:40] - reagovať
     A co Krasnansky a jeho 2 nove cesty v Pakistane na panensky kopec?

     • Vyhodnotenie horolezeckej sezóny 2012 na Maníne [Anonym 21. 11. 2012 17:48:11] - reagovať
      A Leitman 8B+ font a 8B so Svubom v Amerike?to je top dosiahnuty slovensky level v boulderingu.

      • Vyhodnotenie horolezeckej sezóny 2012 na Maníne [Anonym 22. 11. 2012 11:46:56] - reagovať
       Leitman uz vela rokov nie je clenom Jamesu a ani komisia nema od neho ziadne info o vystupoch.

      • Vyhodnotenie horolezeckej sezóny 2012 na Maníne [Anonym 21. 11. 2012 19:31:42] - reagovať
       to su juniori ?

       • Vyhodnotenie horolezeckej sezóny 2012 na Maníne [matus 12. 12. 2012 22:04:31] - reagovať
        inac je to kokotina ze dostali karabinu za POKUS o prvovystup a POKUS o prvy prelez steny alpskym stylom. cesta nie je dolezena! ani stena nebola dolezena! nic to nemeni na tom ze to bol vazny pokus ale haloo! nedokonceny..! stratili varic!


Vlado Linek © 1999 - 2020 členstvo ا  antidoping ا  kalendár ا  archív jamesáka ا  predplatné ا  horoškola ا  počasie ا  sprievodca ا  umelé steny  26333944