Slovenský horolezecký spolok JAMES
vysoké tatry  český horolezecký svaz  klub slovenských turistov  singingrock rocking   
grivel
sirjoseph
  shs james    komisie    podujatia    james slovakia    horolezec    horoškola    infocentrum    rozličné    eshop    diskusia    kontakt    dotazníky    chaty    mapa stránky  
  chata pod rysmi    chata pri zelenom plese    ostatné chaty    počasie na chatách  
 index » chaty » chata pri zelenom plese  Správa Vysokých Tatier  Erasmus  Metodické materiály  Meteo  IFSC  UIAA Piatok 21.02.2020   english version
 Výberové konanie na chatárov tatranských chát
09.09.2010 15:00 | 13761x | komentár: 28x
Chatári sa nemenia  

Posledné mesiace žili nielen Vysoké Tatry v určitom napätí, ako dopadne výberové konanie na chatárov tatranských chát, ktoré sú v spoluvlastníctve KST a SHS JAMES. Toto napätie nebolo celkom opodstatnené, postupovali sme len prvý raz tak, ako sme mali už roky dozadu.

Aby bolo všetko jasné a transparentné, uverejňujeme plné znenie zápisnice z výberového konania na našich webových stránkach.

Vypísanie výberového konania na chatárov tatranských chát vyplýva zo zmluvy medzi spoluvlastníkmi chát KST, SHS JAMES a spoločnosťou TURSERVIS s.r.o., ktorá chaty spravuje a prenajíma ďalej jednotlivým chatárom. Rozhodujúce slovo pri výbere chatárov je teda na spolumajiteľoch chát, ako je to jasné aj zo zloženia výberovej komisie. Pokus o výberové konanie na chatárov sa uskutočnil už pred piatimi rokmi, ale zástupcovia spoluvlastníkov sa vtedy zišli zbytočne, pretože vtedajší konatelia TURSERVIS-u už mali podpísané zmluvy s chatármi na ďalších 5 rokov bez vedomia spoluvlastníkov.

V kuloároch sa o vypísanom výberovom konaní šírili rôzne fámy od tých, že spolumajitelia chcú vymeniť chatárov, až po verzie, že ide len o formálnu záležitosť. Ani jedna z týchto verzií nie je pravdivá. Spolumajitelia pripravili ponuky na nájomné na jednotlivých chatách, v ktorých sa snažili čo najviac objektivizovať výšku nájomného v závislosti na veľkosti chát, počtu lôžok, dostupnosti a s tým spojenými nákladmi na zásobovanie chát, sezónnosťou prevádzky atď. Pri výbere chatárov sa zohľadňovala výška ponúknutého nájomného, ale musím zdôrazniť, že nebola vôbec hlavným kritériom, pri našom rozhodovaní. Jej uverejnenie na prvom mieste mohlo niektorých záujemcov pomýliť. Veľmi dôležitou bola kvalita ponúkaných služieb, vlastný prínos pre rozvoj chaty, skúsenosti s chatárčením na vysokohorských chatách (zdôrazňujem vysokohorských!). V týchto veciach boli doterajší chatári iste vo výhode, ale to je celkom prirodzené. Že výberové konanie nebolo vôbec formálne, že nebolo nič dopredu dohodnuté, vidieť na hlasovaní členov komisie. A môžem povedať, že práve v sporných prípadoch nehlasovali zástupcovia jednotlivých spoluvlastníkov zhodne, ale podľa osobného zodpovedného zváženia všetkých okolností. Viacero ponúk bolo vylúčených, pretože nespĺňali základné požiadavky, ako je napr. živnosť v danej oblasti podnikania a pod. Mnohé ponuky boli prekvapivé, ale o tom si už názor urobí čitateľ sám. Pri Chate na Zelenom plese, kde z dvoch ponúk prakticky jedného záujemcu sa ponuka č. 7 vybrala len na základe menšieho počtu hlasov proti.
Najviac ponúk a najviac vzruchu bolo okolo Téryho chaty. Je všeobecne známe, že roky za chatárčenia si chatár Miro Jílek nevybudoval imidž pohodového chatára vo vzťahu k návštevníkom chaty a doliny. Na druhej strane treba povedať, že veľkou mierou prispel v posledných rokoch ku skvalitneniu chaty a aj sťažností na jeho správanie ubudlo. Pri tomto všetkom práve jeho relatívne vysoká ponuka nájmu spôsobila, že hlasovanie v jeho prospech bolo veľmi tesné. Práve Téryho chata ukazuje, že spoluvlastníci majú silný záujem, aby chaty slúžili čo najlepšie turistickej a horolezeckej pospolitosti, aby na nich vládla normálna atmosféra a slušné správanie chatárov a personálu, aby sa neuprednostňovali solventnejší hostia pred členmi našich spolkov a podobne. A budeme sa to snažiť zvýrazniť aj v podpísaných nájomných zmluvách.

Predseda KST Peter Perhala bol spokojný s tým, že prihlásením sa do výberového konania chatári akceptovali plánované zvýšenie nájomného, no nespokojný bol s výsledkom výberu: "Bola to šanca k zmene, ktorá by niektorým chatám prospela. Rozhodnutie väčšiny členov komisie však musím rešpektovať. Verím, že aj pre chatárov bolo toto výberové konanie motivačné a výsledkom bude lepšie hospodárenie a lepšie služby turistom."

Na záver by som chcel zdôrazniť, že napriek tomu, že výberové konanie nakoniec potvrdilo na chatách všetkých doterajších chatárov, malo a bude mať svoj význam. Dúfam, že aj o päť rokov bude výberové konanie seriózne a ešte lepšie pripravené a že potencionálni záujemcovia sa nedajú odradiť jeho terajším výsledkom.

Igor Koller

zápisnica z výberového konania
KOMENTÁR K ČLÁNKU

Výberové konanie na chatárov tatranských chát [ 9. 9. 2010 15:37:54] - reagovať
Posledné mesiace žili nielen Vysoké Tatry v určitom napätí, ako dopadne výberové konanie na chatárov tatranských chát, ktoré sú v spoluvlastníctve KST a SHS JAMES. Toto napätie nebolo celkom opodstatnené, postupovali sme len prvý raz tak, ako sme mali už roky dozadu.
 • Výberové konanie na chatárov tatranských chát [Mato Šebest 12. 10. 2010 11:29:03] - reagovať
  Dakujeme krasne za vycerpavajuce odpovede pan Koler a spol. Fakt sa vam da verit a spolahnut na Vas.

 • Výberové konanie na chatárov tatranských chát [byvaly clen 14. 9. 2010 15:38:35] - reagovať
  Verim, ze po tomto vyberovom konani sa uz nenajde ziadny hlupak, ktory by si kupil mimoriadnu clensku znamku a taktiez sa nenajde ziadny sponzor na dostavbu chaty. Sposob a priebeh vyberoveho konania bol minimalne neeticky.

 • Výberové konanie na chatárov tatranských chát [zaujemca 10. 9. 2010 12:49:02] - reagovať
  Ktora, ponuka vyhrala na Zelene pleso. V zozname dorucenych ponuk c. 7 a 8 je rozdielne s ponukou c. 7 a 8 vo vyhlasenych vysledkoch.

  • Výberové konanie na chatárov tatranských chát [Igor Koller 10. 9. 2010 13:55:57] - reagovať
   Ano, je tam chyba, ktoru urobil zapisovatel a ani ja, ani nikto druhy, sme pri kontrole na nu neprisli. Spravne je to v ponukach. Vo vysledkoch vyberu su teda zle cisla ponuk. Vitazna ponuka je c.8, J. a J. Gantner s.r.o. Pri rovnakom pomere hlasov za ponuky c. 7 a c. 8 rozhodol vacsi pocet hlasov proti ponuke c. 7 (J.Gantner).

  • Výberové konanie na chatárov tatranských chát [klingáč 10. 9. 2010 13:45:19] - reagovať
   Tiež ma to napadlo - podľa zápisnice vyhrala nižšia ponuka (č.7), i keď sa v nej hovori o J a J. Gantnerových (č. 8). Inak práve v prípade Brnčalky som čakal vyššiu sumu, ale to je len subjektivny dojem. Bolo by zaujimave počuť vyjadrenie nejakého z neuspešnych učastnikov súťaže - napr. Maroša Jacinu z Litvora.

 • Výberové konanie na chatárov tatranských chát [Humboldt 10. 9. 2010 11:44:47] - reagovať
  To výberové konanie nebolo férové. Vyhrali doterajší chatári, ostatní účastníci tendra boli zneužití.

  • Výberové konanie na chatárov tatranských chát [blxa 10. 9. 2010 11:47:04] - reagovať
   argumenty by neboli ? dristat vie kazdy...

   • Výberové konanie na chatárov tatranských chát [Humboldt 13. 9. 2010 9:47:02] - reagovať
    Zo všetkých kritérií jediné dalo šancu novým uchádzačom - výška ponúknutého nájomného. Pri vyhodnocovaní sa však akosi nebralo do úvahy. Radšej sa pozbierame.
    Kvalita ponúkaných služieb - nový uchádzač nemohol na chatách KST/JAMES preukázať nijakú kvalitu. Ak ju preukázal inde, asi bola zanedbateľná.
    Vlastný prínos pre rozvoj chaty - detto.
    Skúsenosti s chatárčením na vysokohorských chatách - detto. Ešteže sa sem neprihlásil doterajší chatár z Tete Rousse alebo z Gouterky, ten by asi nesplnil jazykové kritériá.
    No a vyradenie uchádzačov kvôli nesplneniu formalít pripomína tendre na ministerstvách. Veď zmena v živnostenskom liste sa dá vybaviť za pár minút.
    Za všetko hovorí samotný výsledok výberového konania. Noví uchádzači poslúžili iba ako malinké bu-bu-bu ty starý chatár, ak nebudeš dobrý, o 5 rokov.... Tým nechcem povedať, že sme mali z Rysov vyhodiť Viktora alebo niečo podobné. Ale medzi novými bol možno ďalší taký Viktor a kopli sme ho do riti a chlapec ani nevie prečo a možno sme ho nadobro stratili.

    • Výberové konanie na chatárov tatranských chát [blxa 13. 9. 2010 11:04:29] - reagovať
     tak v tom mas tusim pravdu. vaha tych kriterii bola nejasna a som zvedavy ci na tvoje vyhrady ponukne niekto kompetentny uspokojivu odpoved.

 • Výberové konanie na chatárov tatranských chát [Zuzana 10. 9. 2010 11:02:03] - reagovať
  Neviem si predstaviť na Chate pod Rysmi iného, ako Viktora Beránka, ktorý sa o chatu stará už toľko rokov. Nikto pre tú chatu toľko neurobil ako on a nezaslúžil by si, aby mu ju zobral niekto iný.
  On je dušou tej chaty. Aj keď bude chata vyzerať inak, ako doteraz, vždy bude on tým najlepším chatárom na svete, aký kedy na Chate pod Rysmi bol.
  Je to ČLOVEK s veľkým Č a CHATÁR s veľkým CH.
  Verím, že tam bude chatáram minimálne dovtedy, kým na ňu bude vedieť vyšlapať sám, aj keby to bolo už bez vynášky.

  • Výberové konanie na chatárov tatranských chát [Lenka 13. 9. 2010 9:23:33] - reagovať
   Absolútny súhlas! Veľmi dobre a výstižne napísané! :))

  • Výberové konanie na chatárov tatranských chát [Jozo 12. 9. 2010 0:50:34] - reagovať
   Ano, Viktor je len jeden. Clovek s dobrym srdcom, ktory vie vytvorit dobru naladu a vie si tam vybrat ludi, ktorym ide hlavne o to, ze tam mozu byt. Som rad, ze tam ostal. Pokial ma chut a vladze, nech to robi nadalej. Skoda, ze tam nemoze byt vecne.

 • Výberové konanie na chatárov tatranských chát [Lukas 9. 9. 2010 18:29:00] - reagovať
  Mne sa nepaci, ze by mal Viktor odist z Rysov. Dufam, ze toto konanie je len formalna zalezitost.

  • Výberové konanie na chatárov tatranských chát [blxa 10. 9. 2010 7:39:30] - reagovať
   vyzera to ze Viktor to ustal, hoci ho vsetci ostatni zaujemci dost prevysili ponukanou sumou. nejake nesplnene podmienky (nezname) ich vsak nateraz stopli, ale mozno o 5 rokov to skusia znova. tiez sa tesim na staronoveho Viktora v novej chate. :)

 • Výberové konanie na chatárov tatranských chát [Peter 9. 9. 2010 18:16:11] - reagovať
  Toho Jílka by mali v každom prípade poslať kade ľachšie. Je to IDIOT na tomto svojom názore trvám pretože mám s ním veľmi zlé skúsenosti aj keď to bolo už dávnejšie a možno sa už trochu znormalizoval. Ostatní sú v pohode najmä na Brnčalke!

  • Výberové konanie na chatárov tatranských chát [Feri 10. 9. 2010 12:42:03] - reagovať
   Odporucam si pozriet diskusiu k tymto temam na stranke www.hiking.sk, konkretne by som sa chcel pana Kollera spytat, ako je mozne, ze pri hlasovani o chatarovi Jilkovi, sa zdrzanie sa hlasovania znamena rovnaku vahu ako hlasovat proti? Tym sa ma lahsie dosiahnut pozadovany vysledok? Pretoze ak by hlas proti mal hodnotu bodu zaporneho a zdraznie sa logicky hodnotu nula, tak pan Jilek sa iste chatarom opatovne stat nemal.

   • Výberové konanie na chatárov tatranských chát [Igor Koller 10. 9. 2010 14:07:44] - reagovať
    Osobne som sa nestretol so systemom hlasovania, kde by sa hlasy proti ratali ako minusove. Len pri rovnosti hlasov za, sme ako dalsie kriterium pri hlasovani o Zelenom plese pouzili aj hlasy proti. Na Teryho chate teda rozhodoval vacsi pocet hlasov za M. Jilka. Moj osobny hlas je v tomto pripade medzi tymi tromi v druhej kolonke, ale vysledok respektujem a pokladam ho za uplne demokraticky. Chcel by som este upozornit, ze v pripade vyberu chatarov neslo o ziadne verejne obstaravanie. Ako obcianske zdruzenia sme vobec nemuseli nic zverejnovat, ale rozhodli sme sa tak v ramci zodpovednosti voci nasej clenskej zakladni. Takze porovnavat toto vyberove konanie s nejakymi zmanipulovanymi verejnymi obstaravaniami spred 15 rokov (pozri diskusiu na hikingu)je celkom neadekvatne, rovnako ako pisat o lahsie dosiahnutelnom pozadovanom vysledku. Aj z reakcii chatarov (hiking) je celkom jasne, ze toto vyberove konanie malo velky vyznam, ako to povedal aj novy predseda KST Peter Perhala.

    • Výberové konanie na chatárov tatranských chát [Vážny záujemca 11. 9. 2010 17:54:56] - reagovať
     TOO KST JAMES atd.
     Nejde mi do hlavy že: (citujem Igora Kollera)

     Viacero ponúk bolo vylúčených, pretože nespĺňali základné požiadavky, ako je napr. živnosť v danej oblasti podnikania a pod.

     a pritom v oficialnej Výzve na predloženie ponúk do výberového konania na podnájom tatranských chát
     a výkon funkcie chatára sa vo viacerich bodoch piše:

     Meno, priezvisko a adresa žiadateľa, ak ide o fyzickú osobu, alebo obchodné meno a sídlo žiadateľa, ak ide o právnickú osobu, alebo obchodné meno a miesto podnikania žiadateľa, ak ide o podnikateľa fyzickú osobu, a IČO, ak bolo fyzickej osobe alebo právnickej osobe pridelené.

     z čoho mne jasne vypliva ze okrem pravnickych osob a fyzickych osob-podnikatelov sa mohli vyberoveho konania zucastnit aj fyzicke osoby-nepodnikatelia ciže osoby bez akejkolvek živnosti. Takisto tam VOBEC nebola stanovena požiadavka a podmienka na podnikanie v danej cinnosti čo mi pripada dost NEFER voci ostatnym uchadzacom, ktory by sa iste but nalezite pripravili a rozsirili pripadne založili požadovane živnosti alebo by do toho vobec nesli. Ako to mysleli s tymi fyzickymi osobami-nepodnikatelmi je zahadou kedže tí nemaju živnosti žiadne.
     Každopadne cele to posudzovanie podmienok a akceptacia uchadzačov podla BOH vie čoho mne osobne smrdí a vobec nezavana avizovanou transparentnostou.

    • Výberové konanie na chatárov tatranských chát [Feri 10. 9. 2010 14:16:11] - reagovať
     Aky je to potom system kde hlas proti a hlas zdrzal som sa ma rovnaku vahu. naco su potom rozdelene do dvoch kategorii? Prosim odpoved.

    • Výberové konanie na chatárov tatranských chát [Feri 10. 9. 2010 14:14:56] - reagovať
     Potom mi unika podstata celej tejto akcie, ak uz chcete nieco robit verejne, asi chcete aby to prebehlo spravodlivo, pod dohladom a za jasne stanovenych podmienok. Vyhovarat sa teraz na to, ze ste nemali povinnost mi ako racionalny protiargument zrovna nepride, ale to len dokresluje celkovu situaciu. Ostatne nech si prave verejnost a prave na zaklade viditelnych vysledkov a sposobu ako sa k nim prislo urobi sama. Tragedia jednej rodiny, spolku, spolocnosti, asi tak by som to nazval. Nejde tu iba o porovnavanie s zmanipulovanymi obstaravaniami spred 15 rokov , pan Koller to je jeden prispevok vytrhnuty z kontextu, ale o vytvorenie konkurencie schopneho prostredia, aby si ludia co su tam UZ KONECNE UVEDOMILI, ze nie ja a my vsetci sme tam pre nich ale oni pre nas.

     • Výberové konanie na chatárov tatranských chát [Anonym 11. 9. 2010 11:45:15] - reagovať
      Najlepsi chatar je Viktor.

      • Výberové konanie na chatárov tatranských chát [Anonym 11. 9. 2010 17:29:36] - reagovať
       Viktor Jílek? Robim si srandu...

       Mna by zaujimali tie vyradene ponuky. Na Teryho chatu bola ponuka s trojnasobnou sumou, ako ponukol Jilek, nejakych 60 tisic eur (by sa to asi zislo mat tie peniaze a napr. ich investovat do vystavby chaty pod rysmi). Podla zivnostenskeho registra dotycny pan/firma ma skusenosti a povolenie na prevadzku stravovacich zariadeni, aj ked s obmedzenym poctom osob. Myslim vsak, ze by mali ochotu pri tej sume doplnit dodatocne cinnosti do zivnosti. Bol nejaky cas na napravu, ci boli vyradeni a uz nemali dalsiu sancu? Boli niekde uverejnene presne podmienky, co ma chatar splnat? Zaujimalo by ma aj konkretnejsie, preco bolo odmietnutych tolko vyhodnych ponuk... Vdaka.

       • Výberové konanie na chatárov tatranských chát [dolar 14. 9. 2010 11:42:55] - reagovať
        ta ponuka svedci o tom ze dotycni nema sajnu aky obrat sa da na chate realne robit ,neveim si predsatvit na to vyrobit, ten asi videl chatu len na obrazku

        • Výberové konanie na chatárov tatranských chát [byvaly nosic 14. 9. 2010 13:28:11] - reagovať
         Dolar pouzi matamatiku a prides k zaujmavim cislam,nemaj obavu este sa chatarom aj po zviseni najmov zvisi slusna kvopka,za par eur by to nerobili a este ziadny chatar z chaty dobrovolne neodisiel.Je mozne ze si nevidel chatu ani na tom obrazku.

         • Výberové konanie na chatárov tatranských chát [dolar 18. 9. 2010 11:59:03] - reagovať
          mali sme na chate jedneho mudreho nosica nebol si to ty?

          • Výberové konanie na chatárov tatranských chát [byvaly nosic 18. 9. 2010 12:35:23] - reagovať
           Dolar nastastie nie labo uz mam davno po sesdesiatke a uzivam si dochodok na ktory som si musel ist zarobit do zahranicia kde mi za tu istu pracu co som robil tu davali patkrat tolko a je celkom mozne ze si este nebol ani na svete ked som nosil v tatrach.Ja len aby nenariekali uz ti chatari lebo ako som uz pisal ziadny chatar z chaty dobrovolne neodisiel a ani neodide,lebo v ziadnej robote nedostane tolko co zarobi na chate.

       • Výberové konanie na chatárov tatranských chát [vysokohorsky turista 13. 9. 2010 14:21:00] - reagovať
        Velmi dobra pripomienka a nemuseliby ste na jemese vydavat nejake znamky na podporu vystavby chaty pod Rysmi a zaplatili by ste vystavbu bez problemov z prenajmu chat a este by vam aj ostalo na vylety do alp.

        • Výberové konanie na chatárov tatranských chát [Anonym 14. 9. 2010 19:02:36] - reagovať
         Pan Koller by mal vydat znamku, ktorou by kazdy podporil jeho mlcanie. Prosim vsetkych, aby si vsimli taktiku, ktoru zvolil james a KST. Sak ich nechajte oni si popisu a bude pokoj. Pan Koller nemusite reagovat na tento prispevok, ale na vsetky od Vasej poslednej reakcie, ked uz teda ste tym cinovnikom spolku.


Vlado Linek © 1999 - 2020 členstvo ا  antidoping ا  kalendár ا  archív jamesáka ا  predplatné ا  horoškola ا  počasie ا  sprievodca ا  umelé steny  26005236