Slovenský horolezecký spolok JAMES
vysoké tatry  český horolezecký svaz  klub slovenských turistov  singingrock rocking   
grivel
sirjoseph
  shs james    komisie    podujatia    james slovakia    horolezec    horoškola    infocentrum    rozličné    eshop    diskusia    kontakt    dotazníky    chaty    mapa stránky  
  chata pod rysmi    chata pri zelenom plese    ostatné chaty    počasie na chatách  
 index » chaty » chata pod rysmi  Správa Vysokých Tatier  Erasmus  Metodické materiály  Meteo  IFSC  UIAA Nedeľa 07.06.2020   english version
 Rysy pod strechou - kontrolný deň, 16. 9. 2010
23.09.2010 13:00 | 11434x | komentár: 8x
  

Rozostavaná Chata pod Rysmi sa pripravuje na prezimovanie. Odskúšala si prvú vážnu dávku snehu už koncom augusta a teraz sa obaľuje do izolácií a titan-zinkových šiat. Posledný kontrolný deň bol 16. 9. 2010 aj za účasti Slovenskej televízie z Banskej Bystrice. Štáb Petra Púcheho pripravuje reportáž, ktorá bude odvysielaná tento piatok o 18.10 hod. na STV 2 v Televíkende, v magazíne Extrémne v horách a reprízovaná v sobotu o 8.40 hod.

  
Kameraman STV v akcii. / Chata sa pripravuje na zimu.
  
Pohľad z najznámejšej tatranskej kadibúdky. / Pod rukami týchto chlapov rastie nová chata.
 
Nezvyčajné pohľady na Slobodné kráľovstvo Rysov. / Bez Viktora a obetavého personálu by sme chatu nepostavili.

Takže Chata pod Rysmi je pod strechou a pripravuje sa na prezimovanie a vnútri sa bude pokračovať na prácach, ktoré sú technologicky možné. Takže napríklad s omietkami a obkladmi sa určite počká, až vyschnú tvárnice YTONG od XELLY. Bude sa dokončovať krb a dlažby, osadia sa všetky dvere. Okná sú už osadené. A v čase, keď píšem tieto riadky, je už chata iste v celkom novom plášti. Klampiari a titan-zinkové plechy od RHEIZINK-u čakali len na zlepšenie počasia, a to začiatkom týždňa naozaj prišlo. Tak sa môžeme tešiť na naozaj úplne nové pohľady.

Pred prichádzajúcou zimou je skutočne najdôležitejšie, aby sa stavba bez ujmy dočkala ďalšej letnej sezóny a aby ju nepoškodili prípadné lavíny. Dosť ľudí sa na to pýta aj v diskusii. Čo sa týka ochrany chaty proti lavínam po dokončení celej stavby, nemám žiadne obavy. Kto si pozorne pozrel všetky články na webe, tak mu je princíp ochrany proti lavínam jasný. Spočíva v tvare chaty a v nábehovom štíte z najviac exponovanej strany od Ťažkého štítu. Nemyslím, že by chata po dostavaní lavíne neodolala. Statik aj z tohto dôvodu zosilnil aj strechu, čo aj ja ako bývalý stavbár pokladám za trochu prehnané, ale ako investori sme nakoniec súhlasili. A chate zosilnená strecha nemôže uškodiť, len pomôcť. Nábehový štít bude vystužený železobetónovými stenami a zosilnený oceľovými nosníkmi. Ak k tomu prirátame nový tvar chaty s nábehom, pridané železobetónové vence a stĺpy do stien, hladké povrchy celej stavby, lavíny sa svojou silou nemajú veľmi do čoho oprieť. Riziková je táto zima a rozostavaná konštrukcia. Napojenie na starú strechu sa urobilo tiež nábehom, ktorý sme sa práve na poslednom kontrolnom dni ešte dohodli zosilniť, ale aj tak má odolnosťou ďaleko od definitívneho stavu. Preto sa budeme snažiť lavínovú situáciu pozorne sledovať, v spolupráci s HZS a Strediskom lavínovej prevencie zabezpečiť prípadné odstrely más snehu, aby nemohla vzniknúť nejaká masívna lavína. Našťastie zberné plochy nie sú také obrovské ako niekde dolu v doline, ale aj tak by bolo najlepšie, aby k nám bola zima v tomto smere čo najpriaznivejšia.
Čo sa týka neporiadku okolo chaty, no poznámka v diskusii na túto tému nebola celkom adekvátna. Náhodou sa na fotografiách objavili aj veci, ktoré sa pripravovali na zvoz helikoptérou. A pravdaže je to stavenisko, okrem toho v naozaj extrémnych podmienkach, kde je obrovský problém zložiť materiál, odpady atď., terén je skalný a strmý, v takomto prostredí sa nestavala v posledných desaťročiach žiadna chata. Ale myslíme aj na ekológiu, aj na poslednom kontrolnom dni Viktor navrhol vyčleniť človeka priamo na tieto činnosti, aby sa hlavne ľahšie stavebné odpady nerozfúkali po doline.
No a čo sa týka financií, známok na podporu výstavby chaty, budem sa tomu venovať v nejakom samostatnom príspevku. Rôzne uštipačné poznámky na túto tému sú pre väčšinu normálnych ľudí dosť mimo. Svedčí o tom množstvo ľudí, ktoré si známky kupujú a aj rôznymi inými spôsobmi sa snažia chate pomôcť. Známky sa predali už za skoro 3000 €, všetkým veľká vďaka! Ak som písal, že verím, že financie na chatu sa nájdu, lebo je to celospoločenská záležitosť, iste som myslel hlavne na turistickú, horolezeckú a outdoorovú komunitu. Na margo neprajníkov, generálov po vojne, rôznych bývalých členov spolku a nejakého toho neúspešného uchádzača o miesto chatára, len známe arabské príslovie – Psy brešú, karavána ide ďalej. A Chata pod Rysmi sa iste dokončí na radosť všetkých jej priaznivcov.

text a foto: Igor Koller

PS: Pripájame zoznam aktuálneho stavebného materiálu, ktorým by mohli chate pomôcť sponzori. Materiály BAUMIT sú už v jednaní a s najväčšou pravdepodobnosťou ich sponzorsky dostaneme. Poznámka k dlažbe – musí byť mrazuvzdorná, farba hnedo – červená. S ostatnými materiálmi a prípadnými ponukami sa prosím obracajte na sekretariát SHS JAMES – office@james.sk, 02/49249211, 0907/088343.

zoznam stavebného materiálu

Doteraz sa medzi sponzorov výstavby zaradili tieto firmy:
Xella Slovensko s.r.o., Šaštín-Stráže, www.xella.sk, materiál Ytong, dar v hodnote 16 400 €
Rheizink Sk s.r.o., Bratislava, www.rheizink.sk, krytina a fasáda, zľava v hodnote 7 750 €
Schiedel Slovensko s.r.o., Trenčín, www.schiedel.sk, komín, zľava v hodnote 1 000 €
EKOCLIM s.r.o., Poprad, www.ekoclim.eu, krov, zľava v hodnote 1 900 €
AB TEAM s.r.o., Žiar nad Hronom, www.abteam.sk, okná, zľava v hodnote 7 750 €
Stavunion s.r.o., Tatr. Lomnica, www.j-interier.sk, interiér chaty, zľava v hodnote 9 500 €KOMENTÁR K ČLÁNKU

Rysy pod strechou - kontrolný deň, 16. 9. 2010 [ 23. 9. 2010 13:56:46] - reagovať
Rozostavaná Chata pod Rysmi sa pripravuje na prezimovanie. Odskúšala si prvú vážnu dávku snehu už koncom augusta a teraz sa obaľuje do izolácií a titan-zinkových šiat. Posledný kontrolný deň bol 16. 9. 2010 aj za účasti Slovenskej televízie z Banskej Bystrice.
 • Rysy pod strechou - kontrolný deň, 16. 9. 2010 [Anonym 26. 9. 2010 20:59:21] - reagovať
  Pan Koller, viem, ze vasa pozicia sekretara ostane neohrozena az do smrti, ale namiesto arogantnych vyjadreni (neprajnici, neuspesny chatar, byvali clenovia) a hladania roznych nepriatelov Jamesu by ste mohli obcas aj slusne zareagovat v diskusiach a ozrejmit, vysvetlit rozhodnutia spolku napr. aj vo Vami spominanom vybere chatarov, ked je zrejme, ze ste danu diskusiu citali (http://jamesak.sk/articles.asp?pageid=1&id_dependency=4554). Pretoze sekretar spolku by na kritiku nemal reagovat obvineniami.

  • Rysy pod strechou - kontrolný deň, 16. 9. 2010 [Jan Banko, Mnichov 11. 10. 2010 11:43:32] - reagovať
   Chlapci,demokracia sa praktizuje nie dlhymi debatami okolo stavby chaty,ale
   rychlou pomocou. Vysokohorska chata sluzi vylucne horolezcom a turistom a nie
   je zarobkovym zdrojom aktionarov. Taketo podujatia su a ostanu otazkou idealizmu. Tato oblast potrebuje tuto chatu a sluzi vam,navstevnikom.Ja ako 74
   rocny,tu uz liezt nebudem,ale to ostane mojou srdcovou zalezitostou,lebo som
   tu liezol.Vazte si tento maly klenot na zemi,takych je malo.Apelujem na kazdeho,co moze,kupte tie znamky a aj s vasou pomocou sa dokonci toto dielo.
   Jano Banko, Mnichov


 • Rysy pod strechou - kontrolný deň, 16. 9. 2010 [Anonym 26. 9. 2010 20:41:04] - reagovať
  To co su za cifry v tom supise materialu (specifikacia materialu)? 170m stvorcovych dlazby a 800 kg lepidla a 130 kil sparovacky???

 • Rysy pod strechou - kontrolný deň, 16. 9. 2010 [stavebnik 26. 9. 2010 12:14:31] - reagovať
  by ma zaujimalo kto vymyslel porobeton do takych podmienok. to horsi stavebny material sa uz nenasiel?

 • Rysy pod strechou - kontrolný deň, 16. 9. 2010 [Laco 24. 9. 2010 9:45:40] - reagovať
  V čera bol ďalší kontrolný deň za účastí zástupcu investora (teda mňa)a zástupca dodávateľa stavby a samozrejme Viktora. Perfektné počasie v poslednom období nám praje a práce pokračujú v dobrom tempe. Koncom budúceho týždňa už bude celá stavba opláštená a práce budú pokračovať vo vnútri chaty , pripravných prácach na zazimovanie a upratovaní okolia.

 • Rysy pod strechou - kontrolný deň, 16. 9. 2010 [gabo 24. 9. 2010 9:02:56] - reagovať
  Drzim palce:)

 • Rysy pod strechou - kontrolný deň, 16. 9. 2010 [Lenka 24. 9. 2010 8:47:06] - reagovať
  Áno, všetci čo Rysku milujú, naozaj z toho máme obrovskú radosť, že sa dielo darí :)) A vďaka za nové informácie.

  • Rysy pod strechou - kontrolný deň, 16. 9. 2010 [Anonym 28. 9. 2010 23:19:14] - reagovať
   v spolupráci s HZS a Strediskom lavínovej prevencie zabezpečiť prípadné odstrely más snehu, aby nemohla vzniknúť nejaká masívna lavína

   tato sprava ma velmo potesila


Vlado Linek © 1999 - 2020 členstvo ا  antidoping ا  kalendár ا  archív jamesáka ا  predplatné ا  horoškola ا  počasie ا  sprievodca ا  umelé steny  26767677