Slovenský horolezecký spolok JAMES
vysoké tatry  český horolezecký svaz  klub slovenských turistov  singingrock rocking   
grivel
sirjoseph
  shs james    komisie    podujatia    james slovakia    horolezec    horoškola    infocentrum    rozličné    eshop    diskusia    kontakt    dotazníky    chaty    mapa stránky  
  chata pod rysmi    chata pri zelenom plese    ostatné chaty    počasie na chatách  
 index » chaty » chata pod rysmi  Správa Vysokých Tatier  Erasmus  Metodické materiály  Meteo  IFSC  UIAA Piatok 05.06.2020   english version
 Pomôžme Chate pod Rysmi
28.03.2011 12:00 | 26826x | komentár: 28x
  

Pred dlhším časom avizované mimoriadne členské známky Slovenského horolezeckého spolku JAMES na podporu výstavby  Chaty pod Rysmi sú na svete. Poďakovať sa musíme zvolenskej firme ŠVANDA DESIGN, ktorá ich vytlačila naozaj za sponzorskú minimálnu cenu.

Aj takto pomohla samotnej chate. Známky v hodnote 5.-, 10.-, 20.- a 50.- € je možné objednať mailom na sekretariáte SHS JAMES office@james.sk, alebo priamo kúpiť na sekretariáte spolku a na Chate pod Rysmi. Známky budú k dispozícii aj na veľkých spolkových akciách.

   

Prečo potrebuje výstavba Chaty pod Rysmi pomoc.

Chata pod Rysmi prechádza naozaj generálnou zmenou, ktorej výsledkom má byť skutočne moderná stavba zodpovedajúca dnešným štandardom po všetkých stránkach. Stavia sa v tých najťažších klimatických podmienkach a dnes je najvyššie položeným staveniskom na Slovensku vo výške takmer 2500 m.n.m. Aj preto je to výstavba finančne veľmi náročná. Nechceli sme tiež šetriť na kvalite materiálov, pretože to by sa nám v budúcnosti v týchto extrémnych podmienkach naozaj nevyplatilo. Spoluvlastníci chaty, majoritný Klub slovenských turistov a SHS JAMES, nie sú finančne také silné organizácie, aby mohli financovať celú stavbu z vlastných zdrojov.

Rozpočtované náklady na výstavbu sú nasledovné:
- stavebné práce a materiál .....................................................   251 256.- €
- letecký vývoz materiálu .......................................................    171 955.- €
- ostatné náklady, zariadenie chaty, stavebný dozor atď. .........    35 700.- €
spolu ......................................................................................   516 805.- €

Náš základný zdroj na výstavbu je štátna dotácia vo výške 254 365.- €. Musíme otvorene povedať, že bez ústretovosti štátnych orgánov a tejto dotácie, by sme na výstavbu v tomto rozsahu nemohli ani pomyslieť. Podľa týchto údajov nám na výstavbu chýba 265 549.- €. Obidva spolky použijú aj prostriedky zo svojich obmedzených finančných zdrojov, rovnako sa použije časť prostriedkov z nájomného z tatranských chát, ktorých sú spolky spoluvlastníkmi. Toto všetko však zďaleka nepokryje uvedenú potrebnú čiastku na výstavbu. Preto hľadáme aj zdroje z fondov EÚ, žiaľ, prvý pokus nevyšiel, v tomto smere je postup a situácia mimoriadne zložitá a neistá. Výstavba Chaty pod Rysmi je našťastie naozaj celospoločenskou záležitosťou a pomoc sa už výrazne prejavila v daroch a zľavách firiem dodávajúcich materiál na výstavbu chaty, takto ušetríme 44 300.- €.

Doteraz sa medzi sponzorov výstavby zaradili tieto firmy:
Xella Slovensko s.r.o., Šaštín-Stráže, www.xella.sk, materiál Ytong, dar v hodnote 16 400 €
Rheizink Sk s.r.o., Bratislava, www.rheizink.sk, krytina a fasáda, zľava v hodnote 7 750 €
Schiedel Slovensko s.r.o., Trenčín, www.schiedel.sk, komín, zľava v hodnote 1 000 €
EKOCLIM s.r.o., Poprad, www.ekoclim.eu, krov, zľava v hodnote 1 900 €
AB TEAM s.r.o., Žiar nad Hronom, www.abteam.sk, okná, zľava v hodnote 7 750 €
Stavunion s.r.o., Tatranská. Lomnica, www.j-interier.sk, interiér chaty, zľava v hodnote 9 500 €

Veľká pomoc prichádza aj od našich priateľov z Čiech, Tatry sú naozaj nás všetkých a Chata pod Rysmi o to viac. Český horolezecký zväz hneď po páde ničivej lavíny pred desiatimi rokmi zorganizoval verejnú zbierku, ktorej výsledkom bolo 94.600,- Kč! Tieto prostriedky budú prevedené na účet SHS JAMES. Veríme, že ani pomoc od českej horolezeckej a turistickej verejnosti nebude posledná a že na Slovensku sa nenecháme zahanbiť. Každý materiálový a finančný dar nad 1000 € bude zdokumentovaný na pamätnej tabuli na obnovenej Chate pod Rysmi.

Ďalšou možnosťou pomôcť výstavbe Chaty pod Rysmi je teda kúpa mimoriadnej známky SHS JAMES. Ako som už spomínal, známky sa dajú zakúpiť aj priamo na Chate pod Rysmi a na sekretariáte spolku. Ale asi najviac ľudí, ktorým táto vec nie je ľahostajná, sa obráti na sekretariát spolku mailom. Po objednávke známky či známok vo zvolenej hodnote je potrebné finančnú sumu poukázať na účet spolku vo VÚB banke číslo účtu 6233112/0200, var. symbol 20102011, a po pripísaní sumy na účet budú známky zaslané poštou. Kluby si môžu známky objednať aj spoločne, keď je to možné, prosíme aj menný zoznam darcov.

Aktuálna situácia na stavbe chaty je dosť zložitá. Stavba má veľký sklz oproti plánu a dokončenie celej hrubej stavby do konca tohto letného stavebného obdobia je silno ohrozené. Problémy spôsobuje aj počasie, ale hlavne nepravidelný vývoz materiálu vrtuľníkom, kde sa potreby stavby stále nedarí zladiť s pristavovaním vrtuľníka, čo je skutočne veľký problém. Vznikajú sklzy, ale aj finančné straty, pretože zazimovanie polovice hrubej stavby prinesie nielen technické, ale aj neplánované finančné náklady. Pritom budeme musieť uhradiť dodaný materiál na celú hrubú stavbu, takže vzniká aj veľký tlak na zdroje na výstavbu. Doteraz sa z dotácie na práce s územno-stavebným konaním, projektom a samotnou výstavbou minulo 177.854.- €, zo štátnej dotácie nám teda ostáva 76.511.- €, takže nové zdroje potrebujeme ešte v tohtoročnom stavebnom období. Preto bude každá pomoc veľmi vítaná a prospešná.

Vzhľad stavby sa za posledné dni výrazne zmenil. Ako náhle bol zabetónovaný prvý veniec pod úrovňou okien, začali sa ťahať múry a pohľad je hneď optimistickejší. Tak popri problémoch aj niečo pozitívne. Fotografie spred týždňa nám dodal Stano Melek, ďakujeme.

Igor Koller

  
  
  
Foto: Stano Melek.
KOMENTÁR K ČLÁNKU

Pomôžme Chate pod Rysmi [ 18. 8. 2010 23:18:31] - reagovať
Pred dlhším časom avizované mimoriadne členské známky Slovenského horolezeckého spolku JAMES na podporu výstavby Chaty pod Rysmi sú na svete. Poďakovať sa musíme zvolenskej firme ŠVANDA DESIGN, ktorá ich vytlačila naozaj za sponzorskú minimálnu cenu.
 • Pomôžme Chate pod Rysmi [Miroslav 3. 4. 2011 13:13:17] - reagovať
  Len jedna otázka, to bude v konečnom štádiu tá chata vážne tak otrasne lesklá (veď ju bude vidno z obrovskej diaľky ako sa leskne na slnku) alebo sa bude na to dávať ešte nejaký obklad...

 • Pomôžme Chate pod Rysmi [Mino 14. 12. 2010 17:26:31] - reagovať
  otazocka, chata bude po rekonstrukcii fungovat celorocne, alebo aj nadalej len v sezone?

  • Pomôžme Chate pod Rysmi [Igor 17. 12. 2010 8:21:16] - reagovať
   Oficialne sa na sezonnosti chaty nic nemeni...

 • Pomôžme Chate pod Rysmi [GAVSON 14. 10. 2010 10:46:59] - reagovať
  zdravím bratry na Slovensko. Právě jsem dokončil školu, hledám si práci ale než ji najdu rád bych se zeptal zda by byla co platná případná moje manuální pomoc při rekonstrukci chaty?Tatry mám rád děda i táta odtud pocházeli, tak je to taková srdeční záležitost. Peněz na sponzorský dar nemám tak mě napadlo alespoň pomoci takto. Díky za případnou odpověď

  • Pomôžme Chate pod Rysmi [laco 10. 11. 2010 20:26:07] - reagovať
   Tento rok už je stavba uzatvorena, bude sa pokračovať od 15.6.2011 a určite, pokiaľ budeš mať záujem sa nejaka práca najde i pre teba.

 • Pomôžme Chate pod Rysmi [Jan Banko, Mnichov 10. 10. 2010 21:54:00] - reagovať
  Ked jedna generacia nie je schopna pomoct dalsej mladsej generacii, tak je
  chlapci demokraticke a socialne myslenie z vasich hlav von, alebo ste ho
  nikdy nemali. Tato chata je pre vas a neviem si predstavit, ako by mala
  doniest dividendy pre aktionarov. Som sam podnikatel, viem co hovorim.
  Vyhodte si z hlavy malomestiacke myslenie a radsej pomozte s malym obnosom.

  Alebo nechodte nikdy viacej na chatu,ked bude stat. Vyzierkov v spolocnosti
  jesto dost. Jano Banko z Mnichova.

  • Pomôžme Chate pod Rysmi [AZ 5. 11. 2010 6:27:36] - reagovať
   Pan podnikatel, zijes vo svojom svete biznisu, tak prispej. Ved chatu potrebuju prave lajbosi s peniazmi, inak by to asi nezvladli. Su ludia co chatu ani nepotrebuju, prezijeme aj bez nej.

   • Pomôžme Chate pod Rysmi [Jano Banko Mnichov 10. 11. 2010 20:08:21] - reagovať
    Mily chlapec, ked mas vychovu tak sa podpis menom. Kym nieco napises,tak sa
    informuj.Este budes musiet dlho liezt v Tatrach kym moje vystupy dobehnes,
    pocet biwakov ani nespomeniem. Ja som pomohol,aj ked uz tam nikdy nepojdem,
    ale ty ano. A co sa tyka privatneho zivota, tak ta lutujem, ze sa nevies
    uzivit pomocou tvojej hlavy a tela. Prestuduj trocha Darwina.

    • Pomôžme Chate pod Rysmi [F. 11. 2. 2011 18:07:25] - reagovať
     Toto mam rad, ked nejaky emigrantik co je tam na momementalnom posobisku nymand&gastarbajter 3. triedy velkohubo poucuje svojich rodakov co a ako maju robit a ako sa spravat, kedze ON je riaditelom zemegule a prilahlych galaxii.

     Mily Banko, chod do riti. My si tu uz volako pomozeme aj bez tvojho slaboducheho kibicovania a blekotania.

     • Pomôžme Chate pod Rysmi [Anonym 24. 3. 2011 21:18:36] - reagovať
      Mily chlapec, bol som v riti, este som to stihol s mojimi 75 rokmi, videl
      som ta tam, ty mas tam trvaly pobyt.

   • Pomôžme Chate pod Rysmi [turista 6. 11. 2010 20:21:33] - reagovať
    Vsak to uz nie je chata ale Viktorova bytovka a mohli dat ostatne chaty najvyssim ponukam a nemuseli zobronit na dokoncenie,ved najprv zozeniem peniaze a potom staviam nieco ale nie na tom mieste kde to uz niekolkokrat ohrozila lavina ti majitelia su asi ozaj mongoli.

 • Pomôžme Chate pod Rysmi [PP 31. 8. 2010 11:10:59] - reagovať
  Tvrdenie, že výstavba chaty je celospoločenská záležitosť, je scestné. Skladať sa vlastníkom tohto zariadenia na súkromný majetok je v 21. storočí neštandardný postup - ak prispejem, dostanem zľavu, alebo podiel na zisku? Ak nie sú peniaze na výstavbu, mala sa chata nechať v pôvodnom stave (mala svoje čaro), ak silou mocou chce KST a James zveľadovať svoj majetok, nech spraví akciovú spoločnosť, akcionári kúpia akcie a zo zisku získajú dividendy.

  • Pomôžme Chate pod Rysmi [F. 11. 2. 2011 18:10:12] - reagovať
   PP to si vystihol maximalne presne!!! James s.r.o. nech si zivi niekto co z toho ma osoh.

  • Pomôžme Chate pod Rysmi [Anonym 5. 10. 2010 10:53:02] - reagovať
   Priznam sa mne sa zda tez zvlastne taketo aktivity, skladat sa na chatu (v tomto pripade aspon zatial chatar je pomerne priatelsky), ktora je vlastnictvom niekolkych spolokov. Mimo toho JAMES ma mensinovy balik, ale sa mi zda ze robi najviac nazbierat peniaze.
   Tiez financovanie malo byt (si myslim) dohodnute pred rekonstrukciou nie teraz sa doprosovat o pomoc, podporu.
   Urcite najlepsie by bolo urobit naozaj akciovku/sro zlozit podiel a potom vyplacat dividendy.
   Takto to dopadne ako (skoro) vzdy na slovensku, urobi sa zbierka, ludia v dobrej viere pomozu, a potom to ktosi vytuneluje, sprivatizuje, zdefrauduje (prikladov je vela)
   takizsto sa mi nezda ze by JAMES mal nejake rozhodovacie moznosti pri riadeni chat - povedat si svoj nazor mozu ale vzhladom k rozlozeniu sil - akcii je to vsetko co mozu a su prehlasovani zastupcami inych spolkov, preto sa mi cele tieto aktivity zdaju divne.
   ale vazim si iniciativu spolku hoci myslim ze tu by mali vyvijat inciativu majoritny vlastnici.

  • Pomôžme Chate pod Rysmi [sup 31. 8. 2010 13:15:46] - reagovať
   a z casu na cas ich da kst do najomnej drazby ,aby z toho vytkali pre seba co najviac nic ine nevedia.

 • Pomôžme Chate pod Rysmi [Jozo 26. 8. 2010 6:50:59] - reagovať
  Mňa by zaujímalo, ako konkrétne bude nová chata chránená voči podobne silným lavínam, ako padli pred rokmi na chatu. Tie nove materiály sa mi nezdajú pevnejšie ako Tatranská žula. Orientácia chaty, je rovnaká. Bude tá časť chaty, kde je pravdepodobnosť nárazu lavíny z Ťažkého štítu nejak zosilnená, poprípade zaerodynamičtená? Viem, že bolo ťažko prekonať zákonné bariéry a postaviť chatu na inom mieste, ale keď už sa stavia na tom istom, ako sa to vyriešilo? Škoda by bola, aby padla v najbližšej lavíne. Ďakujem za odpoveď.

  • mozna podoba [PEHA 30. 8. 2010 18:33:12] - reagovať
   http://www.michalbalada.com/clanek-chata-pod-rysmi-2250-m-n-m/34/

   • mozna podoba [Igor Koller 31. 8. 2010 9:58:09] - reagovať
    Chlapci, vizualizacia novej chaty je davno na nasom webe, netreba ju hladat niekde inde, staci si pozriet vsetky spravy, mate na to link pekne cervenym pismom. No a na znamke na podporu vystavby chaty, je to tiez. Jozko, co sa tyka tej bezpecnosti, teraz je to uz asi jasnejsie, stacilo vsetko pozorne citat a pozriet. Dost jasne na to odpovedal aj Laco Gancarcik pri diskusii v predchadzajucej sprave. Je to fakt velmi zlozita stavba vzhladom na tie podmienky, nezaobide sa bez problemov a treba drzat palce, aby nam prialo pocasie a pripadne aj pomoct, aby sme na jej dostavanie zohnali dost financii.

    • mozna podoba [Jozo 1. 9. 2010 1:29:04] - reagovať
     Ved v pohode, ja sa len pytam, lebo predtym o tom nebolo nikde pisane a naozaj ma to zaujimalo. A fotka je len fotka. A ak si pozriete datumy a casy otazky a odpovede uvidite, ze odpoved prisla po mojej otazke, predtym som o tom zmienky nepostrehol a stranku navstevujem pravidelne. Laco odpovedal v podstate v nasledujucej diskuskusii (tato sa dala len znovu do popredia), kde som sa pytal to iste (lebo tu som nemal odpoved). Ale to neni momentalne podstatne, kazdy chce len dobre. Ja viem, ze sa asi robi vsetko preto, aby to bolo o.k. a musi Vas to stvat, ak este niekto rype.
     Bohuzial napadol sneh, ale myslim, ze on rychlo zmizne.

 • Pomôžme Chate pod Rysmi [mam rad tatry 23. 8. 2010 8:53:11] - reagovať
  ten neporiadok na foto 3 vyzera fakt pozityvne,3 vo vyske takmer 2500m fakt strasne

  • Pomôžme Chate pod Rysmi [Pásavka Zemiaková 1. 9. 2010 4:23:10] - reagovať
   S tou výškou sa riadne sekli. Asi to písala nejaká pani sekretárka. Čo sa týka odolnosti chaty proti lavíne, moc tomu neverím. Obávam sa že keď padne poriadna lavína, tak všetko vynaložené úsilie bude zbytočné.

   • Pomôžme Chate pod Rysmi [majo 22. 10. 2010 16:25:42] - reagovať
    súhlasím, keď zletí nejaká dobrá lavína zobere zo sebou chatu ako nič, nejaký nábehový štít asi nepomôže. Rekonštrukcia tejto chaty sa mi nejaví ako zlá, ale obávam sa, že sa z chaty stane hotel hilton, stúpnu aj ceny.
    Všetky teórie o cenách a vzhľade chaty su síce velmi pekné, ale uvidíme.
    Každopádne však držím palce

  • Pomôžme Chate pod Rysmi [mmi 26. 8. 2010 22:17:43] - reagovať
   uff !!! ako to ma vyzerat okolo stavby ???

  • Pomôžme Chate pod Rysmi [Lenka 24. 8. 2010 9:59:48] - reagovať
   ved klud, to je nic. Si na stavenisku, tak co mrmles :) Po lavinach bol bordel okolo chatky daleko vacsi a rozmetany po celej doline a zakazdym brigadnici a dobrovolnici vsetko vycistili a poznasali dolu.
   Radsej prilozme ruku k dielu, ked nie priamo hore, tak aspon tou znamkou.

   • Pomôžme Chate pod Rysmi [Satan 1. 9. 2010 20:35:45] - reagovať
    Je rozdiel v neporiadku po prirodnom zivle a v bordeli sposobenom platenimi, ovladatelnymi ludmi sice na stavenisku ale v najvisom stupni ochrany. Ja by som im nezaplatil kym to nepopracu,kazdy stavbar si po sebe zhruba uprace.

    • Pomôžme Chate pod Rysmi [ZH2 20. 9. 2010 21:56:50] - reagovať
     Jsi v nadmorske vysce 2250 m, v horach.. vsechno co vidis kolem Chaty prinesl vrtulnik..vidis v okoli nejaky hangar, kam by se to dalo uklidit?

     • Pomôžme Chate pod Rysmi [FYST 15. 10. 2010 9:21:10] - reagovať
      Nerobte si hangar z tatier, uz vidim bordel rozfukany az v Tazkej(ale ved tam to nevidno). Ked vezie nieco hore dole nemusi ist na prazdno za take prachy.

      • Pomôžme Chate pod Rysmi [ZH2 5. 11. 2010 8:45:21] - reagovať
       Nikdo si z Tater hangar nerobi ani nedela! Kdyz se podivas na material kolem staveniste, jsou to povetsinou veci, ktere se pouzily na stavbu. Odpad vrtulniky samozrejme zase snesly dolu, takze bordelu v Tazke se bat nemusis :) Proste tzv. pracovni poradek, protoze veci opravdu nebylo kam schovat. Nejaktualnejsi fotky se soucasnou podobou chaty jsou na: http://www.chatapodrysmi.sk/fotogalerie.php?lang= komplet prestavba:http://www.facebook.com/album.php?aid=65877&id=1545564551&l=a93110ae09


Vlado Linek © 1999 - 2020 členstvo ا  antidoping ا  kalendár ا  archív jamesáka ا  predplatné ا  horoškola ا  počasie ا  sprievodca ا  umelé steny  26732668