Slovenský horolezecký spolok JAMES
vysoké tatry  český horolezecký svaz  klub slovenských turistov  singingrock rocking   
grivel
sirjoseph
  shs james    komisie    podujatia    james slovakia    horolezec    horoškola    infocentrum    rozličné    eshop    diskusia    kontakt    dotazníky    chaty    mapa stránky  
  aktuality    členstvo    dokumenty    história    adresáre    orgány    financie    stanovy    registre    štátna dotácia  
 index » shs james » aktuality  Správa Vysokých Tatier  Erasmus  Metodické materiály  Meteo  IFSC  UIAA Piatok 29.05.2020   english version
 78. THT JAMES, 2002
27.09.2002 10:30 | 8813x | komentár: 0x
  

Hovorí sa, že dobré počasie na horách je až 70-percentnou zárukou všeobecnej spokojnosti. Ale také šťastie sme nemali...


Večerná zábava. Foto: Martin Cibula.

Náš tradičný už 78. horolezecký týždeň JAMES mal zase smolu na počasie, hoci septembrový termín by mal byť garanciou pekného počasia, keď sa očakáva modrá obloha, babie leto, ďaleké obzory, mnohoraké sfarbenie rastlinstva a pokoj v dolinách i na skalách po letných návaloch návštevníkov Tatier. Nestalo sa. Počasie po roku zase sklamalo, bolo každý deň iné, bláznivé, zatiahnuté, mrholivé, sneh, ktorý sa cez deň rozpustil, hmly a nad 2000 m i nádherne slnečno. A o niečo chladnejšie ako minulý rok na Popradskom plese. Ja verím, že v roku 2003 to už bude výborné... Termín 78. THT bol 21. - 29. 9. 2002, teda o týždeň neskôr, než sa pôvodne rozhodlo aj naplánovalo. K posunu došlo po vyhlásení termínu parlamentných volieb.

Jamesácky týždeň prebiehal na celom území Vysokých Tatier, preto prezentácia bola pre všetkých účastníkov z rôznych tatranských chát v sobotu 21. 8. v rekreačnom zariadení MV Plesnivec v Starom Smokovci. Večer sa štáb premiestnil na Sliezsky dom, kde prebiehala prezentácia priebežne celý týždeň podľa príchodu horolezcov a účastníkov THT.


Jaro Švorc a Alo Huba.

Sliezky dom v nadmorskej výške 1670 m bol celý týždeň plne k dispozícii slovenským horolezcom ubytovaným za jednotnú cenu a so stravovaním v zvýhodnených reláciách. Hoteloví zamestnanci, prevádzka, recepcia, kuchyňa, ako aj riaditeľ hotela Milan Šuna, tatranský horolezec, nám vychádzali v ústrety dobrými službami, chutnou stravou, za čo im ďakujeme.

Čo bolo nové pri riadení a organizácii tohto týždňa? To, že 78. ročník mal nový organizačný štáb zložený z ľudí žijúcich vo Vysokých Tatrách. Sú z miestnych horolezeckých klubov, HS, športovci. Novým náčelníkom Jamesáckeho

týždňa sa stal predseda Dobrovoľného zboru Tatranskej horskej služby, publicista, organizátor športových súťaží Jaroslav Švorc. Náčelník, ale aj každý člen nového organizačného štábu THT, predtým, než sa na to podujali, dlhší čas zvažovali, či prijať ponuku vedenia spolku, aby práve Tatranci zorganizovali horolezecký týždeň. A možno i ďalšie, keď budú mať hlavne oni sami dobrý pocit z vykonanej práce a zo spokojnosti zúčastnených horolezcov.

Nový organizačný štáb tvorili: Jaroslav Švorc, náčelník THT, Stanislava Zgodavová, predseda Spolku tatranských horolezcov JAMES Vysoké Tatry, Helena Smatanová, tajomníčka STH JAMES Vysoké Tatry, Paľo Adamec, predseda HK Tatranská Polianka a jej ďalšími členmi boli Stanislav Plško, Štefan Závadský, Jožko Gurník, Martin Murár z HK Murária, Peter Šperka, Himalaya klub, za seniorov Karol Medveď. Každý sa staral o niektorú z organizačných činností v príprave, pri prezentácii, doprave, pri zabezpečení priestorov, sprievodcovských materiálov z oblasti Velickej doliny, odznakov, videotechniky aj filmov a pri vedení jednotlivých večerov s rôzne zameranými programami.

Jaro Švorc prišiel s novými nápadmi a spolu s členmi štábu a ďalšími osobnosťami v horolezectve a skialpinizme pripravil program skoro na každý večer okrem pondelka a stredy. Program naozaj zaujímavý a širokospektrálny.

22. 9. 2002, nedeľa: Práca a poslanie Horskej služby. Premietanie filmu V mene života. Večer bol zameraný na záchranársku prácu HS a na neformálne rozhovory.


Záverečná hostina.

24. 9. 2002, utorok: Spomienka na Vlada Tatarku, známeho tatranského horolezca, skialpinistu, záchranára, tatranského vodcu, ktorý tragicky zahynul v auguste 2001. Večer bol plný spomienok stále ešte boľavých pre jeho rodinu a veľké množstvo jeho priateľov, spolulezcov i priaznivcov. Premietol sa film o Vladovi Tatarkovi, o jeho niektorých prvovýstupoch i skialpinistických zlyžovaniach.

26. 9. 2002, štvrtok: Slávnostné otvorenie 78. THT náčelníkom J. Švorcom. Ďalej je večer zameraný na prezentáciu úspechov a histórie slovenského skialpinizmu. Boli pozvaní a aj prišli najúspešnejší zástupcovia jednotlivých generácií skialpinistov. Prierezom úspechov za približne 35 rokov nás previedol predseda komisie skialpinizmu Peter Kubaško. Po premietnutí filmu boli ocenení naši významní skialpinisti i skialpinistky, ktorí urobili a stále robia dobré meno sebe aj Slovensku.

27. 9. 2002, piatok: Piatok patril slovenským horolezcom, ktorí vystúpili na niektorú osemtisícovku. Martin Gablík urobil prednášku o svojom poslednom úspešnom výstupe na Makalu a premietol aj svoj film o tomto výstupe. Osemtisíckári sa stretli aj na prediskutovanie založenia Klubu osemtisíckarov Slovenska, ktorého poslaním by bola podpora a propagácia hodnôt lezenia a horolezectva. Jeho založenie by bolo naším príspevkom k Medzinárodnému roku hôr 2002. Boli pozvaní všetci, ktorí stáli na vrchole vyššom ako 8000 metrov. Je ich spolu 22 plus dvaja žijúci v Čechách, 9 osemtisíckarov už žiaľbohu nežije. Stretnutia sa zúčastnili: Vlado Švancár, Ján Matlák, Fero Šoltýs, Vlado Štrba, Vlado Zboja, Erik Bizoň, Martin Gablík, Marián Červinka, Karel Jakeš, Róbert Gálfy a Ivan Gálfy.

28. 9. 2002, sobota: Sobota bola tradične slávnostná. Pozvaných seniorov Jamesu prišlo veľa a zúčastnili sa položenia vencov na Symbolickom cintoríne. Na Popradskom plese sme sa stretli s profesionálnymi i dobrovoľnými členmi Horskej služby, ktorí tu mali svoj Deň Horskej služby. Varili výborný guláš, ktorý ponúkli všetkým jamesákom. Večer na Sliezskom dome mal slávnostný ráz. Príhovor mal náčelník THT Jaro Švorc, predseda SHS JAMES Paľo Vaško, za Český horolezecký zväz Zdeněk Teplý a za seniorov Alo Huba. Zlatým odznakom JAMES-u boli ocenení Oto Chudý, Juraj Šuna, František Ždiarsky a Marián Marek. Po príhovoroch, poďakovaniach organizátorom, hotelovým zamestnancom a v ten večer hlavne šéfkuchárovi, sa rozbehla zábava -tanec, spev, rozhovory. Aj jamesáčky - seniorky ukázali, že vedia stále dobre tancovať.

29. 9. 2002, nedeľa: Na obed nastal čas rozlúčok a odchodov. Pán Alfréd Farkasz cestoval až do Budapešti.

Na záver ešte pár informácií a postrehov. Velická dolina a jednotlivé štíty okolo poskytujú množstvo horolezeckých výstupov, z ktorých člen štábu Jožko Gurník vybral tie najzaujímavejšie, pripravil nákresy, ktoré boli uverejnené v predošlom Jamesáku a ďalšie nákresy boli k dispozícii pri prezentácii klubov a vyvesené aj na nástenke v hoteli. Účastníci THT prejavili o ne veľký záujem a využili ich k svojim horolezeckým aktivitám. Najväčší záujem bol o Gerlachovský štít a pokiaľ viem aj seniorka Oľga Zibrínová si tam odbehla (pripomínam s úctou). Prišla aj Slovenská televízia, Paľko Petrenka s kamerou a ďalší. Podľa zoznamu ubytovaných sa podujatia zúčastnilo vyše 120 účastníkov plus ďalší na jednotlivých akciách bez prezentovania. Najviac zastúpený bol klub JAMES Bratislava, ako prví prišli Zolo Demján, Peter Hargaš, spolu 10 členov v priebehu týždňa. Najvytrvalejší účastník, ktorý nepremárnil ani jeden deň, bol Vlado Ceniga. Boli pozvaní hostia, horolezci, skialpinisti, osemtisíckari, seniori, zahraniční hostia, predseda spolku. Kto mohol, prišiel a prezentoval sa. Mne osobne chýbal Marián Šajnoha, môj učiteľ horolezectva, lyžovania a poznávania života v horách. Chýbal nám aj Igor Koller, sekretár JAMES-u, minuloročný organizátor týždňa, ktorý si „odbehol do Indie" a s dôverou to nechal na nás Tatrancov. Ako sme to zvládli, posúďte sami. Každý, kto už niečo organizoval, vie, čo to prináša - aj napriek snahe o to najlepšie. Veď práve to počasie sme ani my domáci nedokázali „vybaviť“. Musíme sa v tomto smere polepšiť.

Stanka Zgodavová
KOMENTÁR K ČLÁNKU

78. THT JAMES, 2002 [ 8. 5. 2008 12:17:03] - reagovať
Hovorí sa, že dobré počasie na horách je až 70-percentnou zárukou všeobecnej spokojnosti. Ale také šťastie sme nemali... Náš tradičný už 78. horolezecký týždeň JAMES mal zase smolu na počasie, hoci septembrový termín by mal byť garanciou pekného počasia, keď sa očakáva modrá obloha, babie leto, ďaleké obzory, mnohoraké sfarbenie rastlinstva a pokoj v dolinách i na skalách po letných návaloch návštevníkov Tatier.

Vlado Linek © 1999 - 2020 členstvo ا  antidoping ا  kalendár ا  archív jamesáka ا  predplatné ا  horoškola ا  počasie ا  sprievodca ا  umelé steny  26674374