Slovenský horolezecký spolok JAMES
vysoké tatry  český horolezecký svaz  klub slovenských turistov  singingrock rocking   
grivel
sirjoseph
  shs james    komisie    podujatia    james slovakia    horolezec    horoškola    infocentrum    rozličné    eshop    diskusia    kontakt    dotazníky    chaty    mapa stránky  
 index  Správa Vysokých Tatier  Erasmus  Metodické materiály  Meteo  IFSC  UIAA Štvrtok 20.02.2020   english version
 Dino Kuráň (1971 - 2012)
04.01.2013 12:00 | 16296x | komentár: 15x
  


Dino Kuráň, leto 2008 na Maníne. Foto: Igor Koller.

Jeden z najlepších slovenských alpinistov a dlhoročný slovenský reprezentant Dionýz „Dino“ Kuráň (1971) zahynul 22. decembra 2012 pri zimnom výstupe v severnej stene Malého Kežmarského štítu. Spolu so skúsenou bratislavskou horolezkyňou Petrou Škrovánkovou liezli cestu Poľudňajší kľud.

Podmienky na lezenie neboli najlepšie, ale cesta je pomerne krátka a nemohla byť pre nich technickým problémom. V stene však bol nový sneh a aj z horných partií steny padali prachové lavínky. V poslednej ľahkej dĺžke Kuráňa pravdepodobne strhla lavína, ktorá spôsobila jeho dlhý pád, pri ktorom utrpel smrteľné zranenia.

Dino Kuráň bol vynikajúci lezec v skale a v stredných veľhorách, v zimnom ľadovom a mixovom lezení bol našou absolútnou špičkou. Zanechal za sebou skvelé nové cesty na skalách v jeho domácej Manínskej úžine, v pieskovcových oblastiach, množstvo prvovýstupov a prvých zimných prelezení vo Vysokých Tatrách, v Dolomitoch a v ďalších horách.

Dino Kuráň sa narodil 16. 3. 1971 v Považskej Bystrici. Ako športový typ sa v prostredí krásnych hôr  skál začal v druhej polovici 80-tych rokov zaoberať lezením v miestnom Horolezeckom klube Manín. Tento klub patrí medzi najstaršie a najväčšie na Slovensku a má bohatú tradíciu vo výkonnostnom horolezectve, mnoho jeho členov patrilo do slovenskej špičky i reprezentácie. V týchto podmienkach sa mladý talentovaný lezec rýchlo rozvíjal a po niekoľkých rokoch lezenia začal patriť medzi najlepších nielen v klube. Už v roku 1992 sa dostal do reprezentačného družstva Slovenska, kde s malými prestávkami pre zdravotné problémy bol jeho členom až do dnešných dní.

Svoje lezecké umenie ukázal najskôr celkom prirodzene na domácich skalách, v Manínskej úžine, na Súľove a inde na Slovensku. Okrem prelezov väčšiny najťažších ciest otvoril desiatky svojich vlastných prvovýstupov, ba dokonca celých lezeckých oblastí, ako napr. v posledných rokoch oblasť pri Ladcoch alebo Sokolie skaly. K jeho najťažším a najznámejším cestám patrí Vertikálny balet, stupeň obťažnosti 9+, prvé voľné prelezenie Veľkého Hermana, 9+/10-, Pre bicepsa, 9+/10-, atď., atď. Jeho cesty sa stali známe nielen tvrdou klasifikáciou, ale aj psychickou náročnosťou s minimom istení. V podobnom štýle sa mu darili aj prelezy ťažkých ciest v pieskovcových oblastiach, kde v 90-tych rokov otvoril aj niekoľko náročných prvovýstupov ako napr. Clearingové saldo, Vysoký vztlak alebo Srdcová záležitosť. Tieto Kuráňove výstupy majú pre ich charakter minimum alebo žiadne opakovanie.

Tieto skúsenosti boli pre Dina Kuráňa základom jeho úspechov v horách – vo Vysokých Tatrách, Dolomitoch, Západných Alpách i v ďalekom Karakorame. Vo Vysokých Tatrách patria k jeho najlepším výkonom tieto výstupy:
- Veža Železnej brány, Pravý Marekov komín, 1. voľný prelez v zime 2011 s Jozefom Santusom
- Veža Železnej brány, Superdiretisima štýlom On sight (na prvý pokus),  v zime 2011 s Jánom Šofránkom
- Rohový hrebeň, Čakajúci komín, 1. voľný prelez v zime 2008 s Jánom Šofránkom
V mixovom zimnom tatranskom a alpskom lezení bol Kuráň slovenskou jedničkou. Množstvo ťažkých tatranských ľadov dokonca vysóloval celkom bez istenia. A skutočnú hodnotu a obťažnosť napr. Marekovho komína na Vežu Železnej brány ukáže až budúcnosť, lebo všetci znalci vedia, čo sa asi môže skrývať za Dinovým hodnotením M 7-...

V Dolomitoch a Alpách vyliezol Dino Kuráň veľa nových skalných ciest, ktoré preslávili slovenské horolezectvo v alpských krajinách. Pri opakovaniach jeho ciest sa potvrdilo to, na čo sme boli zvyknutí zo slovenských skál. Všetci svorne tvrdili, že cesty majú oveľa vyššiu obťažnosť, ako bola proklamovaná. Ale nebolo to len Kuráňovým prísnym hodnotením, ale hlavne jeho psychickou odolnosťou, keď dokázal aj vysoko nad posledným istením robiť krajne ťažké kroky ako keby to bolo niekde blízko dobrého istiaceho nitu na skalách. A tak sa Dinove hodnotenia 8+ či 9- posúvali a zvyšovali až k hranici desiateho stupňa. Takto to bolo napr. pri ceste Posledný prezident na Marmolade, kde prelezci navrhli zvýšiť stupeň 8+ až na 9+/10-. Ešte viac medializovanou cestou sa stal marmoladský prvovýstup 40 rokov pre Falier z roku 1993. Keď sa ho po takmer dvadsiatich rokoch podarilo zopakovať extrémnym dolomistickým lezcom, nielen že zvýšili klasifikáciu o celý stupeň, ale dokonca vyjadrili pochybnosť nad tým, či bolo vôbec možné také ťažké dĺžky s takým slabým istením vôbec vyliezť... Keď sme sa o tom s Dinom rozprávali, len sa smial: „Už je málo skutočných alpinistov, pár metrov od istenia sa pre nich obťažnosť prudko zvyšuje...“.

Najlepšie výstupy Dna Kuráňa v Alpách a Dolomitoch:
- Marmolada, La mamma a Vivat Gorbi, dva prvovýstupy s Igorom Kollerom, leto 1991
- Marmolada, Posledný prezident, Špinavá Politika a Dážď z jasného neba, tri prvovýstupy s Igorom Kollerom, leto 1992
- Sass Maor, Dolomity, Zmena je život, prvovýstup s Igorom Kollerom, leto 1992
- Marmolada, 40 rokov pre Falier a Elsa, dva prvovýstupy s Igorom Kollerom, leto 1993
- Bergel, Picco Luigi Amedeo, Feri Ultra, 1. voľné prelezenie s Igorom Kollerom, leto 1994
- Bergel, Picco Luigi Amedeo, Zuby žuly, prvovýstup s Igorom Kollerom, leto 1994
- Mont Blanc, pilier Brouillard Rouge, Direttissima Gabarrou-Long, ťažký výstup vylezený štýlom OS s Martinom Heugerom, leto 2006

Dino Kuráň zažiaril aj na expedícii Slovenského horolezeckého spolku JAMES do Karakoramu v lete 2004.  Na nádhernú skalnú pyramídu Shipton Spire vysokú okolo 6000 m sa mu s Jozefom Santusom a Jozefom Kopoldom podarilo urobiť prvé opakovanie cesty Khandan Buttress. Bol hlavným ťahúňom tohto skvelého výstupu a znovu ukázal svoju odolnosť a tvrdosť, keď sa do cesty vrátil po neúspešnom pokuse a veľkom objektívnom nebezpečenstve tejto steny vysokej okolo 1400 metrov.

Mal som to šťastie, že som mohol stáť po Dinovom boku pri jeho začiatkoch v Dolomitoch. Keď sme boli v lete 1991 prvý raz spolu na Marmolade, ešte sa mnohým veciam učil, ale aj tak sa nám podarilo vyliezť dva nádherné prvovýstupy. Doma na Manínoch bol pravdaže už vtedy vynikajúci lezec, ale pre skúsených horolezcov bol stále zeleným uchom, lebo oni boli „starí jamesáci“. Pamätám si to ako dnes, keď sme po poslednom zostupe sedeli v sutine pod sedlom Ombretta a vysýpali drobné kamienky z topánok, Dino s hrdosťou vyhlásil: „A teraz som už aj ja starým jamesákom!“

Áno, z Dina Kuráňa vyrástol jeden z našich najlepších alpinistov, pre mnohých vzor. Pre mnohých aj zložitá povaha a osobnosť, ako každý, kto dokázal oveľa viac ako je priemer. Strácame v ňom nielen výborného kamaráta, ale jednu z najvýraznejších postáv slovenského horolezectva posledných rokov. Česť jeho pamiatke!

Igor Koller


Pár fotiek s Dinom od Igora Kollera.
 
Manín a Korzika.
  
Tatranské ľady.
 
J stena Marmolady.
KOMENTÁR K ČLÁNKU

Dino Kuráň (1971 - 2012) [ 23. 12. 2012 16:46:05] - reagovať
Jeden z najlepších slovenských alpinistov a dlhoročný slovenský reprezentant Dionýz „Dino“ Kuráň (1971) zahynul 22. decembra 2012 pri zimnom výstupe v severnej stene Malého Kežmarského štítu. Spolu so skúsenou bratislavskou horolezkyňou Petrou Škrovánkovou liezli cestu Poľudňajší kľud.
 • Dino Kuráň (1971 - 2012) [Braňo 8. 1. 2013 8:39:58] - reagovať
  Nikdy som toho chlapa osobne nestretol, ale veľmi veľa a celé roky som o ňom čítal len zaujímavé veci z hôr. Bol to tvrdý chlap, špičkový lezec a žiaden nitíkový suchár, ktorý sa trasie 2m nad ístením. Takých si treba naozaj vážiť. Česť jeho pamiatke.

 • Dino Kuráň (1971 - 2012) [steve 5. 1. 2013 21:13:05] - reagovať
  tak som sa potešil ked som sa dozvedel že dino a šofo predčasom preliezli našu (so stanom kubom v zime 1983 roku ,urobenú cestu cestu čakajúci komin,my sme tam tvrdo bojovali(stano liezol prvu dlžku 5hod), ale aj oni priznali že to nebolo lahké aj sa tam vystriedali, popadali....česť pamiatke... obom chalanom.......

 • Posledná rozlúčka s Dinom Kuráňom [Anonym 29. 12. 2012 7:40:54] - reagovať
  http://sport.sme.sk/c/6649818/dionyz-kuran-liezol-tam-kam-malokto.html

 • Zahynul Dino Kuráň [peto 27. 12. 2012 15:37:08] - reagovať
  Chalani lezuci, nemyslite, ze by si Dino zasluzil nejaku slusnu a podrobnu stranku s foto na wikipedii. Bolo by velmi dobre, keby sa toho niekto chopil z ludi pocitacovo aspon trochu zdatnych a Dinovi blizkych. Ja viem, ze to je malo, ale aspon nieco, co mozme pre neho urobit!

 • Zahynul Dino Kuráň [Kepen 25. 12. 2012 21:14:04] - reagovať
  Radšej mal prísť ten avízovaný koniec sveta, ako toto, čo sa stať nemalo...
  Je mi to nesmierne ľúto, už spolu pivo nevypijeme, tak ako v Chamonix, keď bola happy hour, tak ako teraz v lete, keď som bol v Považskej na montáži, na Popradskom plese, či na Brnčalke, kde sme sa stretávali. Je to veľká strata ako pre slovenské horolezectvo, tak pre samotný HK Manín....
  Česť jeho pamiatke!

 • Zahynul Dino Kuráň [vilo 25. 12. 2012 13:22:59] - reagovať
  Tak sa mi zdá, že spolu so Šofom už dávajú vážny pokus na niektorom Nebeskom pilieri.
  Stretneme sa!

 • Zahynul Dino Kuráň [Anonym 24. 12. 2012 23:50:11] - reagovať
  Smutna sprava. Vzdy ked sa to niekomu stane zacnem pochybovat o tomto peknom sporte. Ci to stoji za to? A este cez vianoce. Zodpovednost voci tym co nas maju radi.

  • Zahynul Dino Kuráň [martin beck 25. 12. 2012 14:46:31] - reagovať
   Horolezectvo v mnohych ohladoch prestava byt sportom ale zivotnym naplnenim. Nech je akokolvek tato sprava bolestna je to naplnenie zivotnej cesty-osudu. Viem dalo by sa povedat ze ho vobec nepoznam ale sam nam naznacil ze mame k sebe ludsky blizsie nez sa moze zdat. Aj napriek tomu ze je kazdy inde.
   Smrt k zivotu skratka patri, a ten kto sa boji do hory nech nechodi......ale o tom to teraz nieje....nech su nam spomienky na Dina potesenim . A jeho doterajsie bytie poucenim a motivaciou aj v preklenuti tohto nevratneho okamziku....cest jeho pamiatke a pokoj jeho dusi. Dino bolo mi ctou

   • Zahynul Dino Kuráň [Rodo 5. 1. 2013 11:30:07] - reagovať
    Martin s takymito myslienkami, ktore prezentujes, by sa malo narabat opatrne. Viem, co lezenie cloveku prinasa, ale robit z toho nabozenstvo zivotnej cesty a osudu je trochu nebezpecne. Dino Kuran je pre mna a vzdy bude obrovska lezecka hviezda. Nam ostatnym by mala jeho nehoda pripomenut, ako dolezite je istit sa aj v lahkom terene. Vyjadrujem uprimnu sustrast.

 • Zahynul Dino Kuráň [Anonym 24. 12. 2012 23:31:07] - reagovať
  Smutna sprava. Vzdy ked sa to niekomu stane zapochybujem o tomto peknom sporte. A prave teraz cez vianoce. Ci to stoji za to?

 • Zahynul Dino Kuráň [Robert 24. 12. 2012 21:26:18] - reagovať
  Odošiel Pan Horolezec.
  R.I.P.

 • Zahynul Dino Kuráň [smil1 23. 12. 2012 21:56:33] - reagovať
  Úžasná strata! Hlbokú sústrasť rodičom i HK Manín Považská Bystrica! Česť Tvojej pamiatke, Dino!

 • Zahynul Dino Kuráň [smil1 23. 12. 2012 21:56:01] - reagovať
  Úžasná strata! Hlbokú sústrasť rodičom i HK Manín Považská Bystrica! Česť Tvojej pamiatke, Dino!

 • Zahynul Dino Kuráň [Peter 23. 12. 2012 19:21:15] - reagovať
  Spravny chlap

 • Zahynul Dino Kuráň [Peter 23. 12. 2012 16:58:47] - reagovať
  Česť Tvojej pamiatke Dino! Odpočívaj v pokoji nech ti je v tom horolezeckom nebi veľmi dobre spolu s ostatnými kamarátmi......


Vlado Linek © 1999 - 2020 členstvo ا  antidoping ا  kalendár ا  archív jamesáka ا  predplatné ا  horoškola ا  počasie ا  sprievodca ا  umelé steny  25992576