Slovenský horolezecký spolok JAMES
vysoké tatry  český horolezecký svaz  klub slovenských turistov  singingrock rocket   
grivel
sirjoseph
  shs james    komisie    podujatia    james slovakia    horolezec    horoškola    infocentrum    rozličné    eshop    diskusia    kontakt    dotazníky    chaty    mapa stránky  
 index  Správa Vysokých Tatier  Erasmus  Metodické materiály  Meteo  IFSC  UIAA Pondelok 26.10.2020   english version
 Lezecké centrum Vertigo + rozhovor s Katkou Fickuliakovou
01.09.2020 18:20 | 67967x |
  

Vaša lezecká stena a bouldrovka v Bratislave.

Stena, bouldrovka, požičovňa lezeckej výstroje, fitness bar, mini posilňovňa a obchod s lezeckou výstrojou a oblečením.

Stena: celková plocha cca 1400 m2, maximálna výška 13 metrov, maximálny previs 12 metrov, v každom momente okolo 200 ciest, ktoré sa pravidelne obmieňajú, špeciálne detské profily.

Bouldrovka: 320 m2, maximálna výška 4,50 m, rôzne profily, obrovský 45° profil, samostatne stojaci balvan so značenými bouldrami.

Chyty:  HRT, VOLX, AIX, Kameny, Anatomic, TR, Makak, Core, super štruktúry.

A niečo navyše: luxusný campus board, hrazda, lištová doska, samoisty umožňujúce lezenie aj bez partnera.

Niečo pre deti: krásny detský kútik s lezeckou stienkou, šmýkačkou a trampolínou pre vaše ratolesti.

Otváracie hodiny: zaleziete si už pre prácou - začíname o 7:00.

Bližšie info: www.lezeckecentrum.sk alebo vertigo@lezeckecentrum.sk, tel: +421 948 223 173 

Prístup

 
  
Vertigo Open 2012.


Lezecké centrum Vertigo prešlo na jeseň minulého roku veľkými zmenami. Zväčšila sa plocha lezeckej steny, rozšírili sa otváracie hodiny, zamestnanci kmitajú hore-dole. Spýtali sme sa preto, čo je nové, tej najkompetentnejšej osoby Katky Fickuliakovej.

Katka, na jeseň sa vám podarilo rozšíriť stenu. Aké profily pribudli?
Dlho sme váhali nad podobou novej časti. Väčšinou nám chýbali kolminy, v ktorých sa vždy tlačilo najviac ľudí. Pridali sme teda ľahšie, kolmejšie profily. Nechceli sme však nudné rovné dosky, tak sme sa rozhodli pre profilovanú stenu tvorenú rôzne naklonenými trojuholníkmi, či lichobežníkmi a výsledok je veľmi príjemný po lezeckej aj estetickej stránke. V centrálnej časti prístavby pribudol prominentný previs – opäť profilovaný. Umožňuje stavať zaujímavé cesty, i keď nie celkom ľahké. Hold, je to riadne do kopca a to nikdy nebude za 5. Rozšírením vzniklo takmer 40 nových lanových línií.

Lezci s lanom si pochvaľujú. Mysleli ste ale aj na bouldristov?
Bouldrovku sme rozšírili o obrovský 45° profil, ktorý je aj kúsok vyšší ako ostatok bouldrovky. Vznikla tak bezkonkurenčne najlepšia bouldrovka široko-ďaleko. Má kolminy, previsy, výlezy, značené bouldre.
Na balvane sme začali stavať bouldre vo farbách. Je to príjemné, ak sa vám nechce, alebo si neviete vymyslieť bouldríky. A dostatočná hustota chytov umožňuje vymyslieť si aj svoje vlastné kombinácie.

V novej časti vznikol aj zaujímavý priestor pre deti.
Detský kútik bola moja podmienka už od začiatku. Vytvoriť nejaký bezpečný a rozvojový priestor pre deti navštevujúce Vertigo. Svišť sa trošku pohral s konštrukčným riešením bouldrovky a campusu a vytvoril tak veľmi príjemný a jedinečný priestor.
Do Vertiga nachádza cestu stále viac rodičov s deťmi. Často sú to nelezci, ktorí chcú svojim deťom dopriať niečo nové a zaujímavé, ale sú to aj lezci, ktorí hľadajú možnosť, ako si zaliezť a zabaviť popritom aj svoje ratolesti. Detský kútik je ideálnym priestorom pre deti každého veku. Majú tam detské stienky, šmýkačku, trampolínu, ... Trošku odrastenejšie deti si môžu zaliezť aj na detských profiloch, či samoistoch alebo skúsiť bouldrovku. Samozrejme všetko pod dohľadom rodičov. Detský kútik je vyhradený detský priestor, v ktorom nehrozí, že na nich spadne 100-kilový človek. Avšak aj tu musia rodičia zvážiť schopnosti a temperament svojich detí. 
No a novinkou v ponuke sú aj narodeninové oslavy, ktoré sa tešia priazni detí aj ich rodičov.

Po úpravách ste rozšírili otváracie hodiny, takže zapracoval hlas ľudu? Čo sa ešte zmenilo?
Rozšírením haly sme dosiahli, že sa návštevníci rozložia na väčšiu plochu a v podstate sa ich pomestí viac. Umožnilo nám to zrušiť časové obmedzenie dĺžky vstupu. Každý môže liezť koľko vydrží.
Upravili sme aj návštevné hodiny, aby sme vyšli v ústrety hlasom volajúcim po rannom lezení. Tri dni v týždni otvárame už o siedmej ráno. Kto je schopný fungovať v takúto rannú hodinu, má možnosť. Rovnako sme predĺžili víkendové otváracie hodiny na celý deň – máme otvorené od 9:00 do 20:00.
Myslím si, že veľký kvalitatívny skok sme spravili v stavbe ciest – a to v intervale obmeny, ako aj v kvalite samotných ciest.
Premiestnili a zväčšili sme campus, čím vznikol naozaj luxusný tréningový priestor.
Pridali sme samoisty pre ľudí, ktorí nemajú lezeckého partnera a radi by liezli s lanom.
 
Na Slovensku je samoist novinkou. Ako funguje?
V centre máme dva samoisty. Sú to automatické istiace zariadenia, ktoré lezca istia a vždy ho bezpečne spustia na zem. Ak niekto nemá lezeckého partnera, nemusí už zúfať. Je to tiež ideálne riešenie pre rodičov, ktorí nevedia istiť. Stačí ak svoje deti zapnú na samoist a môžu si sadnúť na kávičku a sledovať svoju ratolesť pri lezení. Od prvého dňa si samoisty získali priazeň lezcov. Samoist sa dá využiť na rozlezenie, či tréning vytrvalosti – pri piatom kolečku stráca trpezlivosť asi každý istič, len samoist nerepce.

Koľko je aktuálne ciest vo Vertigu a aké?
V každom momente máme postavených okolo 200 ciest. Presné číslo nepoznám, lebo chalani každý deň stavajú nové cesty a staré alebo nepodarené zhadzujú. Obťažnosť ciest pokrýva celé spektrum – od najľahších po super ťažké, ale tých je samozrejme menej. Chalani sa snažia vymýšľať stále nové kroky. K dispozícii majú veľký výber chytov rôznych značiek, čo umožňuje stavať charakterovo odlišné cesty – lištovačky, madlovačky, obliny, stisky, štruktúry.
A k tomu ešte bouldre na balvane – tento mesiac ich je tuším 45.

Ako často sa cesty menia?
Cesty sa menia neustále. Maximálny interval sme stanovili na 3 mesiace, aby mali ľudia čas cestu si vyliezť, ale ani aby chyty neboli nadmerne zamádžované a neuberal sa zbytočne priestor novej, možno lepšej ceste.
Po pretekoch sme ponechali aj kvalifikačné a finálové cesty, aby si všetci mohli vyskúšať, či by na to mali a možno sa na budúce prihlásia do pretekov.
Raz do mesiaca sa prestavujú bouldre na balvane. Je to vždy začiatkom mesiaca a termín samozrejme ohlasujeme dopredu.

Ako ťažké sú cesty vo Vertigu? Zalezie si každý?
Myslím si, že si príde na svoje každý – cesty sú od 4 do 10.
Trafiť presnú obtiažnosť cesty na stene je veľmi ťažké. Snažíme sa, aby šestky hodnotili šestkoví lezci a deviatky zase deviatkoví. Ale ani oni sa vždy netrafia. Netreba si z toho robiť ťažkú hlavu. Na stene ide predsa o to dobre si zaliezť a preliezť konkrétnu cestu, zvládnuť daný krok, nie určitý stupeň, dobre si zatrénovať. Cesty na Vertigu sa predsa nezapisujú do žiadnych svetových rebríčkov, tak tie čísla neberme až tak vážne. Ak sa vám cesta páči, vylezte si ju bez ohľadu na číslo. A ak vám to nejde, musíte viacej potrénovať.

V posledných dňoch je na chodbách čulý stavebný ruch. Čo sa deje?
Po dlhoročných snahách sa nám tento rok konečne podarilo presvedčiť majiteľa budovy, že oprava toaliet je naozaj nevyhnutná. Trošku nám pomohlo, že odborníci potvrdili nevyhnutnosť vybúrať celé toalety až po podzemné vedenia, ktoré si vyžadujú výmenu. Môžeme sa teda v dohľadnom čase tešiť na nové toalety, za ktoré sa už nebudeme musieť hanbiť – samostatné ženské a mužské WC a dokonca detský pisoár – všetko ako má byť. Je to síce spojené s miernou nepohodou počas prestavby, ale náhradné toalety sú k dispozícii vo vestibule, tak by to nikto nemal veľmi pocítiť.

Aké akcie chystáte tento rok?
Tento rok sme začali aktívne a už máme za sebou Vertigo Open Lead Edition a Majstrovstvá Slovenska v lezení na obťažnosť. Dlhodobo sme sa vyhýbali pretekom s lanom, keďže o pretekanie s lanom je veľmi malý záujem. Myslím si však, že sme akciu zvládli veľmi dobre. Tí, čo prišli neľutovali a výborne si zaliezli. Niekedy v júni by mali byť detské bouldrové preteky a samozrejme v novembri nás čaká klasika – bouldrové Vertigo Open.

Posledné spomínané, Vertigo Open, sú medzi lezeckou verejnosťou veľmi populárne. Chystáte nejaké prekvapenia?
Prekvapenia sú prekvapeniami, lebo sa neprezrádzajú. Pokúsime sa budovať na úspešných veciach, neúspešné vynecháme a nahradíme lepším riešením.

Vertigo je zabehnuté centrum. Sú ešte nejaké možnosti na vylepšenie steny?
Keďže sme už celú halu zastavali, možnosti máme hlavne v zlepšovaní služieb. Zaviedli sme schránku na anonymné pripomienky, otázky, či pochvaly a ľudia sa ju naozaj naučili používať. Veľa pripomienkovaných vecí sa nám už podarilo zohľadniť, čo sa odzrkadľuje aj v pribúdajúcich pochvalách. Dokonalí však ešte nie sme. A tak píšte a pripomienkujte.
Vlado Linek © 1999 - 2020 členstvo ا  antidoping ا  kalendár ا  archív jamesáka ا  predplatné ا  horoškola ا  počasie ا  sprievodca ا  umelé steny  27787979