Slovenský horolezecký spolok JAMES
vysoké tatry  český horolezecký svaz  klub slovenských turistov  singingrock rocking   
grivel
sirjoseph
  shs james    komisie    podujatia    james slovakia    horolezec    horoškola    infocentrum    rozličné    eshop    diskusia    kontakt    dotazníky    chaty    mapa stránky  
 index  Správa Vysokých Tatier  Erasmus  Metodické materiály  Meteo  IFSC  UIAA Streda 03.06.2020   english version
 Horolezec 1/2020
17.04.2020 09:00 | 441x | komentár: 1x
  

Ako si predplatiť časopis Horolezec na rok 2020.

Partneri časopisu Horolezec 
        

Obsah
Jar 2020 (2)
Lezecké centrum Vertigo (2-3)
Kačací Mních (3)
Tatranský sever (4)
Nové formy členstva (6 - 7)
V stenách (8 - 19)
Človek prekonáva sám seba. A naši lezci sa veru prekonávali. V svetových aj slovenských horstvách, na skalkách aj na bouldroch. Čo najlepšie nám priniesla minulá sezóna? (Martin Heuger)
Pieskovcová fréza (20 - 23)
Vyše 200 prvovýstupov ročne (1985, 1990, 1994) a rekordných 289 v roku 2004. Veľa pieskovcových veží objavil, vyliezol a spravil na nich všetky cesty. To je Karel Bělina, známy aj pod prezývkou Pieskovcová fréza. (Dušan Simoník)
Horská vášeň (24 - 25)
Gerlinde Kaltenbrunner je prvou ženou na svete, ktorá zliezla všetkých 14 osemtisícoviek bez podporného kyslíka a bez vysokohorských nosičov. Rozhovor s touto výnimočnou ženou spravil Alan Formánek v jej obľúbenej kaviarni. (Alan Formánek)
Vysoké hory v Žiline (26)

Rubrika boulder.sk (27 - 37)
Šutroviny (28 - 30)
Končitá vo filme (31)
Na skok za dobrou žulou? (32 - 34)
Keď si chce Západoslovák vybehnúť zabouldrovať na otočku niekam na žulu, nemá to s výberom oblasti úplne jednoduché. Pokiaľ nemieni zakotviť na našich minioblastiach, musí nazrieť aj do možností susedných štátov. (Oli Vysloužil)
Rýchle piesky po nemecky (35 - 37)
Ak sa náhodou niekedy vydáte do Fontainebleau a budete si chcieť predeliť cestu jedným prenocovaním, dáme vám dva dobré tipy na miesta v Nemecku. Sú to boulderingové oblasti Riesenstein a Pfalz. (Oli Vysloužil)

Lakeť od hlavy po zápästie (38 - 41)
Ľudské telo je natoľko zložité a individuálne, že vyčerpávajúci manuál, ktorý by pokrýval všetky existujúce scenáre bolesti lakťa zrejme nie je možné napísať. Preto aj tento článok treba čítať kriticky – a aplikovať len so zdravým rozumom! (Martin Šóš)
Un invierno y do vidas en Espaňa (42 - 45)
Dvojica mladých lezcov Tomáš Buček a Michal Mikušínec strávila časť zimy v Španielsku. O tom ako sa im darilo a čo preliezli si prečítate v rozhovore Jedna zima a dva životy v Španielsku. (Aďo Capko)
Borci, čo rozozneli manínky Zvon (46 - 49)
Na hraně (50 - 51)
Tam, kde v horách neprší (52 - 59)

Bezodtoková panva jazera Karakul vo východnom Tadžikistane určite nie je štandardná destinácia ani pre milovníkov hôr. Ale na to ste si už pri cestopisoch Michala Klesla určite zvykli. Tak poďte na ďalšiu expedíciu... (Michal Kleslo)
Vyhrotená sezóna (60 - 64)
Sezóna ľadového a drytoolového lezenia 2019/2020 bola dosť dlhá a náročná. Naši pretekári sa zúčastnili na troch kolách Európskeho pohára, jednom kole Svetového pohára a na štyroch kolách domáceho Slovenského pohára. (Marek Radovský)
Novinky nielen do hôr (65)
Kategória AD na Psotkovom memoriáli (66 - 67)
Vilém Heckel v Bratislave (68 - 69)
Smutný Mikuláš (70 - 71)
Lavína, kde ju nikto nečakal... (72 - 73)
Slovenská metodika versus britská (74 - 77)
Skoro každá krajina má svoju vlastnú históriu lezenia a horolezectva, ktorú formovali či už prírodné podmienky a možnosti na lezenie, alebo ľudia, ktorí sa spomínanej
činnosti venovali a venujú. Podobne je to aj s metodikou tohto športu. (Juraj Šovčík)
LA SKALA boulder open (78)
V4 Boulder Session 2020 (79)

Obálka: Gerlinde Kaltenbrunner, expedícia K2 v roku 2011. Foto: Ralf Dujmovits.


Jar 2020

Anton Pacek, predseda SHS JAMES


Vážení priatelia,
do nového roku 2020 väčšina z nás vstupovala s množstvom predsavzatí a plánov. Ak ste čítali môj úvodník z predchádzajúceho čísla 4/2019, iste viete, o čom hovorím. V tomto období však musíme riešiť situácie a záležitosti, s ktorými sme ani vo sne nepočítali, v modernej histórii ľudstva takmer nepoznanými. Tieto udalosti majú samozrejme hlbší, celospoločenský charakter a vymykajú sa len športovému a komunitnému vnímaniu vecí. Napriek tomu sa budem snažiť zostať len pri tých myšlienkach, ktoré sa nás bezprostredne týkajú.
Podujatia. Z vývoja udalostí je zrejmé, že v najbližších mesiacoch (apríl, máj) sa žiadne akcie športového charakteru neudejú. Odložili alebo zrušili sme všetky stretnutia, sústredenia, preteky, a iné podujatia, počínajúc Valným zhromaždením SHS JAMES, cez skialpinistické akcie (skialpstret, BOKAMI Západných Tatier), preteky a sústredenia športového lezenia i alpinizmu (a že ich bolo pôvodne plánovaných na jar 2020 požehnane). Neuskutočnia sa termíny školení plánované Horolezeckou školou JAMES, dotklo sa nás preloženie termínov uskutočnenia sa filmových festivalov, akcií Slovenského olympijskeho a športového výboru, aj fungovanie inštitúcii celým spektrom pracovného a spoločenského života. S každou z dotknutých organizácií a inštitúcií (UIAA, IFSC, MŠVVaŠ SR, SOŠV, atď...) sa snažíme komunikovať v rámci možností tak, aby sme po obnovení bežného životného kolobehu boli schopní  naskočiť do vláčika udalostí a minimalizovať nepriaznivé dopady na náš horolezecký spolok a na našich členov.
Športové aktivity. Ich obmedzenie sa dotýka každého z nás, bez ohľadu na to či preferujeme indoor alebo outdoor. Vrcholoví a výkonnostní športovci v podstate nemajú prístup k svojim bežným tréningovým možnostiam, preto sa snažíme aspoň formou konzultácie s reprezentačným trénerom na diaľku (cez telefón, e-mail) prispieť k tomu, aby mohli a vedeli využiť maximum zo súčasných, takmer výlučne domácich tréningových možností. Našťastie, vonkajšie podmienky sa budú pomaličky zlepšovať a pôsobiť sa bude dať aj v exteriéri a v prírode, takže aspoň čiastočne sa bude situácia vylepšovať. Prosíme však našich členov, aby sa snažili eliminovať stretávanie sa pod skalami, aby si radšej vyberali menej frekventované lezecké oblasti.
Pre outdoorových nadšencov pôsobiacich vo Vysokých Tatrách či iných slovenských horstvách sa na prvý pohľad nič významné nezmenilo okrem toho, že nemôžu počítať so servisom vysokohorských chát (vrátane tých našich), ktoré v týchto týždňoch musia byť uzavreté. Ale to len na prvý pohľad, pretože spoločenská i osobná zodpovednosť ich istotne tlačí k obmedzeniu svojej činnosti v tých extrémnych formách. Tak, ako sme už i na našich webových stránkach i facebook profile vyzývali, očakáme, že si svoje plány na ťažké prelezy, zjazdy odložia na neskoršie obdobie. A to s myšlienkou na kapacity Horskej záchrannej služby i ostatného zdravotníckeho personálu potenciálne zainteresovaného pri náročných záchranných akciách. To isté platí i pre pôsobenie v skalných terénoch, kde zodpovednosť voči ochrane prírody, dodržiavaniu písaných i nepísaných pravidiel voči orgánom ochrany prírody, majiteľom objektov aj ostatným športovcom považujeme obzvlášť v tomto období za samozrejmosť.
Vo svojom okolí vnímam viacero príbehov, ktoré svedčia o dobrosrdečnosti, obetavosti a medziľudskej spolupatričnosti. Na viacerých príkladoch však vnímam aj narastajúcu nervozitu a napätie, ktoré doba logicky prináša. Mnohých členov nášho spolku sa dotkne súčasná situácia rôznym spôsobom, problémami či zmenami v práci, v škole, doma. Napriek tomu by som bol veľmi rád, aby sme si všetci zachovali pri riešení situácií nadhľad, aby nás neopúšťal športový duch, pre horolezeckú komunitu taký typický.
Sekretariát. Jeho fungovanie je aj v týchto dňoch plnohodnotné. Keďže marec a začiatok apríla je vždy práve tá doba, keď sa zaoberáme aj registráciou členov na aktuálny rok, sekretariát zaberá naplno. Pracujeme na všetkom tom, čo bolo avízované v už spomínanom úvodníku z minulého čísla, pripravujeme aktivity na najbližšie týždne, mesiace, prípadne aj roky. Iste ste si všimli, že v posledných mesiacoch webová stránka www.james.sk i náš fb profil výrazne ožili. Budeme tam naďalej prinášať novinky a informácie, ktoré sa týkajú bežného života Slovenského horolezeckého spolku JAMES, ale prinesieme aj nové termíny podujatí, športových aktivít a to ihneď, ako to bude možné.
Želám všetkým veľa zdravia, energie a pozitívneho ducha.
Horám zdar!
KOMENTÁR K ČLÁNKU

Horolezec 1/2020 [ 17. 4. 2020 9:29:15] - reagovať
Práve vyšiel nový Horolezec 1/2020. Vyšiel s meškaním jedného mesiaca, ale aj nás postihli problémy s vírusom. Za meškanie sa ospravedlňujeme a prajeme vám príjemné čítanie.

V stenách (8 - 19)
Človek prekonáva sám seba. A naši lezci sa veru prekonávali. V svetových aj slovenských horstvách, na skalkách aj na bouldroch. Čo najlepšie nám priniesla minulá sezóna? (Martin Heuger)
Pieskovcová fréza (20 - 23)
Vyše 200 prvovýstupov ročne (1985, 1990, 1994) a rekordných 289 v roku 2004. Veľa pieskovcových veží objavil, vyliezol a spravil na nich všetky cesty. To je Karel Bělina, známy aj pod prezývkou Pieskovcová fréza. (Dušan Simoník)
Horská vášeň (24 - 25)
Gerlinde Kaltenbrunner je prvou ženou na svete, ktorá zliezla všetkých 14 osemtisícoviek bez podporného kyslíka a bez vysokohorských nosičov. Rozhovor s touto výnimočnou ženou spravil Alan Formánek v jej obľúbenej kaviarni. (Alan Formánek)
  • Horolezec 1/2020 [vlado 20. 5. 2020 8:44:05] - reagovať
    dobre citanie


Vlado Linek © 1999 - 2020 členstvo ا  antidoping ا  kalendár ا  archív jamesáka ا  predplatné ا  horoškola ا  počasie ا  sprievodca ا  umelé steny  26715522