Slovenský horolezecký spolok JAMES
vysoké tatry  český horolezecký svaz  klub slovenských turistov  singingrock rocking   
grivel
sirjoseph
  shs james    komisie    podujatia    james slovakia    horolezec    horoškola    infocentrum    rozličné    eshop    diskusia    kontakt    dotazníky    chaty    mapa stránky  
 index  Správa Vysokých Tatier  Erasmus  Metodické materiály  Meteo  IFSC  UIAA Piatok 17.01.2020   english version
 Predné Solisko - Fantasmagória, M9-
13.01.2020 17:00 | 352x | komentár: 3x
  

Po dlhšej odluke od iných dolín sa konečne idem s Marekom pozrieť do Mlynice, veď zmena je život! Na Štrbskom sa nám zima dostáva pekne pod kožu, ale hlásia inverziu tak poďme rýchlo vyššie. V slnkom zaliatej doline a v labyrinte z kosodreviny sa teplo opäť vracia do tela, pod stenu prichádzame už celkom zahriatí. Pokukávame po našom dnešnom pláne, no môj zrak mi púta výrazný previs v bielej skale, preťatý jemnou špárkou. S takým silným spolulezcom ako je Marek je tu aj reálna šanca, že by sme niečo také mohli vyliezť.


Cesta vedie výrazným previsom v strede steny.

Mareka netreba prehovárať a meníme plány z poznaného na nepoznané. Ťahám prvú dĺžku, to čo vyzeralo ako ľahký nástup ma nakoniec celkom vytrápilo. Druhá dĺžka je kľúčový previs, je to už záležitosť majstrov v zbraniach, a tak len kukám s údivom. Špárka tenučká, miestami sa ledva hrot vošiel do nej. Po vyzakladaní linky nastupuje Marek do ostrého pokusu a v ceste sa prejde akokeby sa nechumelilo (M9-, PP). Za Marekom doliezam v štýle dober-sadám. Ambícií na voľný prelez a to ešte aj s vyberaním istení som sa už vzdal, to by sme tu boli do rána (v lepšom prípade). Pokračujeme ľahkým traverzom doprava a následne kútmi. To čo sa javilo ako ľahké lezenie bol nakoniec celkom zaberák. Na konci kútov ustupujeme vľavo cez platňu do záverečného minikútika (cca 5 metrov spoločných s predĺžením cesty Jasná vec). Tam nás čaká nový štand, kde naša novotina končí.

  
V prvej dĺžke. / Odhodlať sa nastúpiť.
 
Celkom previsnnuté. / Po úvodnom bouldri.

V ceste sme použili skoby, čoky, friendy všetkých veľkostí, ballnuty. V kľúčovej dĺžke sme nechali jednu skobu.

Predné Solisko - Fantasmagória, M9-
M. Radovský - R. Nemec, 8. 1. 2020
L1 - M6, 40 m
L2 - M9-, 15 m
L3 - M4, 15 m
L4 - M7, 40 m

Richard Nemec

Foto: Richard Nemec, Marek Radovský

  
Rišo dolieza kľúčovú dĺžku. / Nepríjemný traverz. / Záverečný kútik (spoločných 5 m s Jasnou vecou).
 
Nepríjemný traverz. / Údolná svojka.
KOMENTÁR K ČLÁNKU

Predné Solisko - Fantasmagória, M9- [ 13. 1. 2020 17:06:45] - reagovať
Po dlhšej odluke od iných dolín sa konečne idem s Marekom pozrieť do Mlynice, veď zmena je život! Na Štrbskom sa nám zima dostáva pekne pod kožu, ale hlásia inverziu tak poďme rýchlo vyššie.
 • Predné Solisko - Fantasmagória, M9- [Anonym 16. 1. 2020 22:23:47] - reagovať
  Cudujem sa, ze toto niekoho bavi. S mackami a cepinmi to rvat v suchej skale.

  • Predné Solisko - Fantasmagória, M9- [Anonym 17. 1. 2020 10:13:55] - reagovať
   no vieš, niektorí chcú liezť aj ťažšie cesty, nie len položené trávy...

   • Predné Solisko - Fantasmagória, M9- [Anonym 17. 1. 2020 16:00:49] - reagovať
    Čo nechápeš? Jasne napísal s mačkami a cepínmi po suchej skale. Nerozprával nič o tom, či je to ťažké alebo ľahké. Podľa mňa je to tiež uchyláctvo, a svojim spôsobom je to technické lezenie. Drytool chápem pri lezení nevyľadnených pasáží pri ľadovom lezení. Inak je to uchyláčina.


Vlado Linek © 1999 - 2020 členstvo ا  antidoping ا  kalendár ا  archív jamesáka ا  predplatné ا  horoškola ا  počasie ا  sprievodca ا  umelé steny  25752027