Slovenský horolezecký spolok JAMES
vysoké tatry  český horolezecký svaz  klub slovenských turistov 
sport-outdoor
sirjoseph
  shs james    komisie    podujatia    james slovakia    horolezec    horoškola    infocentrum    rozličné    eshop    diskusia    kontakt    dotazníky    chaty    mapa stránky  
 index  Správa Vysokých Tatier  Erasmus  Metodické materiály  Meteo  IFSC  UIAA Piatok 22.06.2018   english version
 Horolezec 2/2017
23.05.2017 08:00 | 906x | komentár: 1x
  
Ako si predplatiť časopis Horolezec na rok 2017.

Partneri časopisu 
       

Obsah
Udeľovanie karabín (2)
Ivan Kluvánek má 90 (2)
Lezecká stena Rozlomity (3)
Prvé ženské slovenské 8c (4)
Woodrock (6 - 7)
Hory v meste, mesto v horách (8 - 9)
Nezničiteľný Vlado Launer (10 - 19)

V koncom marca 2017 sa dožil sedemdesiatky dlhoročný člen JAMESu, priateľ, alpinista telom i dušou, pamätník troch generácií horolezcov, známy organizátor vytrvalostných
horských pretekov, fotograf, ostrieľaný „horský vlk“ – Vlado Launer. (Štefan Petrovič, Martin Šperka)
Hory sú škola pre úspešný biznis (20 - 21)
Keď človek vylezie na vrchol, získa rozhľad. Keď sa z neho spustí dole, naučí ho to čeliť riziku. Ideálne skúsenosti pre podnikanie, na ktorých v roku 2009 začal stavať aj nadšený horolezec, skialpinista a rekreačný bežec z Ružomberka.
Keď sa ženy zimy v Tatrách neboja (22 - 23)
Ženské horolezecké zrazy (24 - 26)

Zakladateľkou bola Danka Obuška Obuchová v roku 1978, v tom čase predsedkyňa ženskej komisie pri Horolezeckom zväze ČSTV. Pozvánky na zrazy posielala poštou na všetky horolezecké oddiely na Slovensku. (Anna Čaplická, Dana Obuchová)
Renesancia ľadov (27)
Seriál pretekov v ľadovom lezení a drytoolingu síce úspešne skončil, no je jasné, že
ak tento trend zotrvá, máme sa na čo už teraz tešiť. Po organizačnej stránke, a najmä
športovej, bol posun výrazne cítiť počas celej sezóny. (Adi Zvara)
Francúzske špeciality (28 - 30)
Čo v zime, mládež? (32 - 33)
Dospieva a vyvíja sa (34 - 37)
Učíme sa spoločne si zvykať, že každý rok má bouldering na Slovensku čo povedať. Už to
nie je iba niekoľko výstrelov, pár zatúlaných duší, dva-tri balvany na rodinných fotkách
z Tatier. Už po tretíkrát sa môžeme pozrieť na bouldering s prívlastkom slovenský. (Oli Vysloužil)
Končitá (38 - 40)
Končitá Boulder session sa konala znovu a to aj napriek nepriaznivej predpovedi, lebo stretnutie samotné je dôležitejšie ako to, či bude dobrá podmienka. Po dlhšej odluke je toho v partii mnoho na pretras... (Andrej Capko)
Sedačky CT (41)
Bokami Západných Tatier 2017 (42 - 45)

Bokami, ako sa skrátene hovorí týmto trojdňovým skialpinistickým pretekom, opäť znamenali pre organizátorov okrem 6-mesačnej intenzívnej prípravy aj 4 dni aktívneho pobytu v teréne pri príprave tratí. (Michal Danko)
Jano Banko sa dožil 80 rokov (46 - 49)
Stal som sa tretím zahraničným redaktorom Horolezca, no nikto ma v podstate nepozná. Až na zopár starých horolezcov. Niektorí o mne vedeli len toľko, že som bol lezeckým partnerom Vlada Tatarku.
Korona Altaja (50 - 53)
Vykouknu z našeho malého útočného stanu, který jsme postavili hned na počátku ledovcového plató západního hřebene štítu Korony Altaja, a vidím, že horní část nad námi je skryta v chuchvalcích oblačnosti. (Michal Kleslo)
V znamení ohnivého kohúta (54 - 57)
Trasu nášho zimného trekingu s Jánom Psotkom a fotografom Pavlom Breierom z Helambu do Langtangu v horách na severe Nepálu na prelome januára – februára 2017 určil netradične Sonam Losar. Tibetský Nový rok 2144. (Juraj Pucher, Pavol Breier)
Lavínové bilancovanie (58 - 59)
Tréning hrou (60 – 62)
Pestré Vysoké hory (63)

Obálka: Oli Vysloužil v bouldri Online klasifikácie 6C+ na Ostaši, Česká republika. Foto: Marek Švantner.

Udeľovanie karabín

piatok 24. 3. 2017 na festivale Hory a mesto v bratislavskom Auparku prebehlo v rámci prednášky lezkyne Ines Papert odovzdávanie ocenení za najlepšie výstupy roka 2016, ktoré dosiahli členovia Slovenského horolezeckého spolku JAMES. Trofeje odovzdával predseda nášho spolku Igor Koller a predseda Komisie alpinizmu Martin Heuger. Napriek rozbehnutej lezeckej sezóne si viacerí ocenení lezci našli čas a prišli si osobne do Auparku vyzdvihnúť udelené bronzové a strieborné karabíny. Sme radi, že tento nápad spred roka sa podarilo nakoniec doviesť do úspešného konca a mohli sme lezcov oceniť v slávnostnejšej atmosfére.
Vďaka patrí hlavne riaditeľovi festivalu Hory a mesto Alanovi Formánkovi, ktorý nám na festivale vytvoril priestor v lukratívnom čase a zabezpečil potrebnú techniku. Ďakujem veľmi aj Vladovi Linekovi za prípravu mediálnej prezentácie a Igorovi Kollerovi za zabezpečenie ocenení. Aj keď sa to vôbec nezdá, aj takáto „maličkosť“ ako udeľovanie ocenení, znamená veľa príprav a práce. Myslím, že to nakoniec dopadlo celkom slušne a ak na budúci rok príde aj viac divákov, nejaký ten športový novinár a odovzdá sa konečne aj zlatá karabína, bude to už takmer dokonalé. To, že je ešte stále čo liezť a prekonávať ľudské limity, sme všetci videli na prednáške Adama Ondru z Yosemitov. Ešte raz ďakujem všetkým lezcom za účasť na akcii a želám vám úspešný lezecký rok 2017.

Martin Heuger, predseda Komisie alpinizmu
KOMENTÁR K ČLÁNKU

Horolezec 2/2017 [ 25. 5. 2017 8:08:34] - reagovať
Nezničiteľný Vlado Launer (10 - 19)
V koncom marca 2017 sa dožil sedemdesiatky dlhoročný člen JAMESu, priateľ, alpinista telom i dušou, pamätník troch generácií horolezcov, známy organizátor vytrvalostných horských pretekov, fotograf, ostrieľaný „horský vlk“ – Vlado Launer. (Štefan Petrovič, Martin Šperka)
Bokami Západných Tatier 2017 (42 - 45)
Bokami, ako sa skrátene hovorí týmto trojdňovým skialpinistickým pretekom, opäť znamenali pre organizátorov okrem 6-mesačnej intenzívnej prípravy aj 4 dni aktívneho pobytu v teréne pri príprave tratí. (Michal Danko)
  • Horolezec 2/2017 [Jano Banko 28. 5. 2017 17:09:29] - reagovať
    Stefan Petrovic, osobna otazka, pochdza tvoja mama z Radvnai? Sme mi bratranci?
    Jano Banko Martin ma moj Mail


Vlado Linek © 1999 - 2018 členstvo ا  antidoping ا  kalendár ا  archív jamesáka ا  predplatné ا  horoškola ا  počasie ا  sprievodca ا  umelé steny  20910136