Slovenský horolezecký spolok JAMES
vysoké tatry  český horolezecký svaz  klub slovenských turistov 
sport-outdoor
sirjoseph
  shs james    komisie    podujatia    james slovakia    horolezec    horoškola    infocentrum    rozličné    eshop    diskusia    kontakt    dotazníky    chaty    mapa stránky  
 index  Správa Vysokých Tatier  Erasmus  Metodické materiály  Meteo  IFSC  UIAA Sobota 23.06.2018   english version
 Horolezec 1/2017
19.03.2017 20:00 | 797x | komentár: 1x
  

 Ako si predplatiť časopis Horolezec na rok 2017.

Partneri časopisu: AdamsportSport-Outdoor.sk, ElconHorolezecká škola JAMES 

Obsah
Výstupy roka (2)
Začal sa druhý rok Erasmu (2)
Lezecká stena K2 (3)
Roztápanie zmrznutých duší (4 - 7)

Sú zimy, ktoré majú bouldristi radi. Jasné, suché a pokojne aj mrazivé, len nech si tie balvany nelebedia v snehových epedách. Na druhej strane sú zimy, ktoré prebrodia iba tí najvášnivejší, ktorým ona láska a zápal roztápajú chodníčky aj v tých najnevľúdnejších dňoch. (Oli Vysloužil)
Lezecký rok 2016 (8 - 15)
Lezecká sezóna bola skvelá. Rozdali sme toľko karabín, ako hádam nikdy. Jamesácky rozpočet sa otriasa v základoch, ale keď je čo oceňovať, tak radi oceníme. Bodaj by takýchto sezón bolo viac. (Martin Heuger)
Najlepšia športová fotografia roka 2016 (16)
Alpine Up (17)
Alan a jeho deti (18 - 19)
Keď začínal, filmy prichádzali na VHS páskach, všetko sa posielalo poštou, v sále potom bežne boli v akcii tri-štyri rôzne prehrávače na európske a americké formáty. Titulky sa priamo napaľovali na video-pás, ale neraz sa tlmočilo priamo do sály počas premietania... (Vlado Linek)
Pikošky od Adama (20 - 23)
Pre Adama Ondru bolo rok 2016 veľmi úspešný. Okrem asi najväčšej pecky, keď sa mu podarilo voľne preliezť cestu Dawn Wall v Yosemitoch, spravil prvý priestup najťažšej cesty na Slovensku Robin Úd v klenbe na Červenici obťažnosti 9b. (Ivan Capko)
Namixované s Papertkou (24 - 26)
Ines Papert je nadzvuková lezkyňa z planét Phobos a Deimos. Svojho času pretekala v ľade a mixoch, trikrát bola absolútnou majsterkou sveta a porazila aj najsilnejších mužov-ľadoborcov. Je prvou ženou, ktorá zvládla mixovú obťažnosť M11 a M11+. (Alan Formánek)
Kevin Jorgeson (28 - 29)
Hindukúš 1967 (30 - 33)
Keď sa v septembri 1965 vrátili československí horolezci z afganského Vachánu, kde sa im podarilo vystúpiť na sedemnásť vrcholov, z ktorých šesť bolo vyšších ako šesťtisíc metrov, tajne dúfali, že ďalšia výprava by už mohla smerovať do vysnívaných Himalájí. (Peter Hámor)
Oprášte si púštne špáry (34 - 37)
V oblasti známej pod názvom Colorado plateau (Utah, Arizona, Colorado, New Mexico) bola počas obdobia dinosaurov obrovská púšť. Väčšia ako dnešná Sahara. Silné vetry formovali piesočné duny, erodovali ich a vytvárali ďalšie duny. (Marianna Jágerčíková)
Mexické vulkány (38 - 44)
Je možné, že obraz Mexika není dneska v zahraničí zrovna idylický, ale to nás nemohlo odradit od výpravy za mexickými vulkány, které se mohou hned ve třech případech pochlubit nadmořskou výškou přesahující 5000 metrů. (Michal Kleslo)
Účinnosť lavínových batohov (46 - 49)
V priebehu posledných piatich rokov sa používanie lavínových batohov výrazne zvýšilo aj medzi profesionálnymi záchranármi, horskými vodcami i bežnými skialpnistami, frírajdermi a snoubordistami. (SLP)
Ľadový a drytoolingový maratón (50 - 51)
Ako na Skialpinizmus (52 - 53)
Kriváň – 2494, V stena, 4. Časť (54 - 55)
85 – ročný Ľubo Rybanský (56 - 57)
Tragédia v S stene Javorového rohu (58)
Prvovýstupy Paľo Jackoviča I (59)
Všetkých 32 (60 - 62)
Keď rok po tragédii na Evereste v jeseni 1985 zorganizoval Michal Orolin s priateľmi pietne spomienkové preteky vo Vysokých Tatrách – so štartom na Sliezkom dome, tak som sa prihlásil, aby som si uctil skromného charakterného horala Juzeka Psotku. (Jaroslav Mikuštiak)
Dve okrúhle jubileá (63)

Obálka: Adam Ondra v 21. dĺžke klasifikácie 5.13d, Dawn Wall, El Capitan, Yosemity. Foto: Heinz Zak.

Výstupy roka

Milí lezeckí priatelia. Máme za sebou perfektnú sezónu. Ambasádorom slovenského lezenia sa minulý rok darilo od Tatier cez Alpy, Čile až po ďalekú Patagóniu. Dokonalá príprava, poctivý tréning a premyslené plánovanie cieľov si „vybralo svoju daň“ v podobe veľkého množstva hodnotných výstupov.
Historicky prvé 8c v Tatrách alebo 8b prvovýstup v Cochamo Valley jednoducho nešlo neoceniť. A tiež ďalšie výstupy, o ktorých si bližšie prečítate v mojom hodnotení minuloročnej sezóny. My, lezci zaangažovaní v JAMES-e a v Komisii alpinizmu si však uvedomujeme jednu dôležitú vec: lezecké výkony, odhodlanie a často aj utrpenie a strádanie v stenách síce lezci podstupujú hlavne kvôli sebe a svojmu osobnému pocitu sebanaplnenia, ale nepochybne tým robia dobrú reklamu tiež nášmu spolku a to nielen doma, ale aj vo svete. Preto sme sa tento rok rozhodli, že chceme aj my v Komisii troška viac prispieť k propagácii týchto ocenených lezcov medzi lezeckou verejnosťou a pospolitým ľudom a udelíme tento rok ocenenia za výstupy roku 2016 trochu inak, ako bývalo zvykom. Slávnostnejšie, v rámci hlavného programu na festivale Hory a mesto v bratislavskom Auparku. Odovzdávanie bude súčasťou hlavného programu v piatok večer 24. marca pred prednáškou Ines Papert.  Verím, že táto udalosť poteší všetkých ocenených, spestrí program samotného festivalu a začne novú tradíciu udeľovania ocenení. Týmto na piatkový večer srdečne pozývam nielen ocenených lezcov, ale aj všetkých ostatných čitateľov Horolezca a priaznivcov horolezectva. Želám vám všetkým lezecky úspešný rok 2017.

Martin Heuger, predseda Komisie alpinizmu
KOMENTÁR K ČLÁNKU

Horolezec 1/2017 [ 19. 3. 2017 20:27:59] - reagovať
Roztápanie zmrznutých duší (4 - 7)
Sú zimy, ktoré majú bouldristi radi. Jasné, suché a pokojne aj mrazivé, len nech si tie balvany nelebedia v snehových epedách. Na druhej strane sú zimy, ktoré prebrodia iba tí najvášnivejší, ktorým ona láska a zápal roztápajú chodníčky aj v tých najnevľúdnejších dňoch. (Oli Vysloužil)
Lezecký rok 2016 (8 - 15)
Lezecká sezóna bola skvelá. Rozdali sme toľko karabín, ako hádam nikdy. Jamesácky rozpočet sa otriasa v základoch, ale keď je čo oceňovať, tak radi oceníme. Bodaj by takýchto sezón bolo viac. (Martin Heuger)
  • Horolezec 1/2017 [steve 19. 3. 2017 23:56:00] - reagovať
    zdravím ťa maťo h. s tym oceňenim to je veľmi dobrý napad !!!


Vlado Linek © 1999 - 2018 členstvo ا  antidoping ا  kalendár ا  archív jamesáka ا  predplatné ا  horoškola ا  počasie ا  sprievodca ا  umelé steny  20925986