Slovenský horolezecký spolok JAMES
vysoké tatry  český horolezecký svaz  klub slovenských turistov 
sport-outdoor
  shs james    komisie    podujatia    james slovakia    horolezec    horoškola    infocentrum    rozličné    eshop    diskusia    kontakt    dotazníky    chaty    mapa stránky  
 index  Správa Vysokých Tatier  Erasmus  Metodické materiály  Meteo  IFSC  UIAA Štvrtok 23.03.2017   english version
 10. ročník Bokami Západných Tatier - Dve okrúhle jubileá
21.02.2017 10:00 | 803x | komentár: 0x
24. – 26. 3. 2017  

Milí pretekári a priaznivci Bokov. Minulý ročník bol opäť rekordný, čo sa týka počtu pretekárov. Prekročili sme hranicu 200 kusov. Dostalo sa k nám i veľa pozitívnych reakcií. To nás motivuje ďalej pracovať na tomto unikátnom podujatí aj v ďalšom roku.Vráťme sa ešte na chvíľu do minulého roku. Na viacerých horských filmových festivaloch ste sa mohli stretnúť s filmami BOKAMI (Ivan Mrnčo, Juraj Kořínek) alebo Obyčajní chlapci (Rasťo Hatiar), ktoré vznikli za podpory BZT. Filmy mali úspech, čo potvrdzujú aj dosiahnuté festivalové ocenenia. Film BOKAMI sa dokonca dostal na festival až do bulharského Banska. Okrem nich sa Boky objavili tiež v relácii „Skialpem to začalo“ na českej ČT4.
Samotné preteky by sa však nemohli uskutočniť bez podpory partnerov f. Dynafit, skialpinista.sk a Malinô Brdo. Záštitu nad nami už od vzniku tohto podujatia drží SHS JAMES. Dlhodobo spolupracujeme aj s HZS a TANAP-om, aby naši pretekári a tatranská príroda prežili preteky bez ujmy. V obťažnosti podujatia sa ale nechystáme poľaviť, a preto pri dobrých snehových a klimatických podmienkach pripravíme každú etapu s prevýšením minimálne 2000 výškových metrov a dĺžkou 20 kilometrov. Na prípravách tratí sa tradične podieľa hlavne TJ Družba Smrečany-Žiar, Skialpinistický oddiel, HO JAMES Bobrovec a TJ Zuberec-Roháče.
Kľúčové slová: tri dni, tri doliny, tri etapy, tri kluby, Tri kopy
Každoročne sa snažíme naše preteky nejako vylepšiť. Vlani sa nám napríklad podarilo založiť občianske združenie Bokami Západných Tatier a vedieme transparentný účet. S firmou Dynafit sme sa dohodli na výrobe limitovanej edície vetroviek BZT, ktorú dostanú všetci pretekári ako spomienkový predmet. Na meranie časov bude prvýkrát použitá časomiera s čipmi. Pretekári budú počas pretekov ubytovaní na chatách Primula, Zverovka a na Univerzitnom stredisku Zuberec. Pri registrácii si pretekári môžu vyberať, na ktorom ubytovacom zariadení chcú bývať. Keďže svet je čoraz viac virtuálny a naše hory, pretekári a organizátori takí fotogenickí, rozhodli sme sa s tým niečo spraviť – a vytvorili sme účet na Instagrame. Tento rok je už prihlásených takmer 200 pretekárov zo Slovenska, Česka, Poľska, Španielska, Švajčiarska a Veľkej Británie.
To, že nás čaká jubilejný 10. ročník Bokami Západných Tatier už viete. Mnohí však nevedia, že ďalším jubilantom je SLOVENSKÝ PRETEKÁRSKY SKIALPINIZMUS. Uplynulo už 40 rokov, čo sa po prvý raz uskutočnili skialpinistické preteky na Slovensku. Bolo to v roku 1977 (18. – 20. marec) na Ďumbieri. V tomto období sa súťažilo v trojčlenných družstvách. Súčasťou pretekov boli disciplíny ako časovka, obrovský slalom na lane, bodovacie vrcholy a častokrát bol do pretekov zaradený aj bivak, za ktorý sa udeľovali body. Pretekári si mohli zvoliť, či prespia na chate, alebo si vykopú záhrab v snehu. To isté platilo aj pri bodovacích vrcholoch. Mohli si zvoliť variantu s vrcholom, kde získali body, ale zároveň im ubudli sily alebo zvolili traverz popod vrchol, ušetrili sily a boli o čosi rýchlejší, lenže nezískali všetky body. Neraz boli do trasy zapracované aj prvky horolezectva. Pretekári museli ovládať prácu s horolezeckým materiálom, samozrejme s tým súvisela vzájomná pomoc v tíme, ale aj s ostatnými pretekármi. Také boli niekedy preteky v skialpinizme.

Tešíme sa na stretnutie s vami na 10. ročníku Bokami Západných Tatier 2017.
Všetko a ešte viac o pretekoch BZT
www.bokami.sk 
https://www.facebook.com/BokamiZT
https://www.instagram.com/bokamizapadnychtatier/

Predbežný harmonogram

23. 3. 2017  
Prezentácia – Žiarska dolina
24. 3. 2017  
Štart 1. etapy – Bobrovecká Vápenica
Cieľ 1. etapy – Zverovka-Spálená
25. 3. 2017
Štart 2. etapy – Zverovka-Spálená
Cieľ 2. etapy – Zverovka-Spálená
26. 3. 2017
Štart 3. etapy – Zverovka-Spálená
Cieľ 3. etapy – Žiarska dolina
26. 3. 2017
Vyhodnotenie – Žiarska dolina

Michal Danko
KOMENTÁR K ČLÁNKU

10. ročník Bokami Západných Tatier - Dve okrúhle jubileá [ 10. 2. 2017 10:43:22] - reagovať
Milí pretekári a priaznivci Bokov. Minulý ročník bol opäť rekordný, čo sa týka počtu pretekárov. Prekročili sme hranicu 200 kusov. Dostalo sa k nám i veľa pozitívnych reakcií. To nás motivuje ďalej pracovať na tomto unikátnom podujatí aj v ďalšom roku.

Vlado Linek © 1999 - 2017 členstvo ا  antidoping ا  kalendár ا  archív jamesáka ا  predplatné ا  horoškola ا  počasie ا  sprievodca ا  umelé steny  17606434