Slovenský horolezecký spolok JAMES
vysoké tatry  český horolezecký svaz  klub slovenských turistov  singingrock rocking   
grivel
sirjoseph
  shs james    komisie    podujatia    james slovakia    horolezec    horoškola    infocentrum    rozličné    eshop    diskusia    kontakt    dotazníky    chaty    mapa stránky  
 index  Správa Vysokých Tatier  Erasmus  Metodické materiály  Meteo  IFSC  UIAA Streda 16.10.2019   english version
 Vivat Gorbi, 8
16.10.2015 16:10 | 3943x | komentár: 4x
  

V roku 1989 vznikla na Malej Žltej stene cesta Vivat Gorbi. Autormi sú Igor Papp a  P. Hámor, J Mierka, J. Michalko.  Cesta bola odistená  nitmi (poctivo ručné vrtané) iba v platnovitej časti. Zvyšná čast cesty je odistená skôbami, zatlčenými vklínencami a častokrát pospájané a popredlžované smyčkami. Zakladačky boli povinné. Proste v tej dobe dobre odistená ťažká cesta.

 
Spodná časť 1. dlžky. 
 
Platňa v 1. dlžke. / Záver 2. dlžky.

Niekedy okolo roku 1990 bola táto cesta riadna výzva a aj cieľ pre nás „mladých a odvážnych“. Nasledovalo viacero prelezov – Jano Čech, Rasťo Dalecký,  Marcel Zentko a iní a aj ja s Kuchym sme neodolali a preliezli to.

Po 25 rokoch sa mi zachcelo si zaspomínať na mladosť a opäť skúsiť VIVAT GORBI. Z prelezu spred 25 rokov som si veľa nepamätal, ale na smyce v nitoch, roztlčené čoky a skôbky zviazané smyčkou si spomínam a v akom stave budú dnes? Strach mi našepkáva: chce to výmenu istení. Kontaktujem Igora Pappa, problém s výmenou istení nemá. Takže v auguste s Romanom Novákom aj s hardwarom vyrážame.

Sme rýchly, všetko vychádza, takže ideme na to. Sedák, lano,  expresy, istítka, skoby a aj repku s vrtačkou mám nacvakané stačí si obuť lezečky a vyraziť. Nevyrazil som, lezečky ostali doma. Ponadávam a bežím na Terinku. Kamarát Matúš z Terinky ma zachránil a na druhý pokus vyrážam. Pôvodná línia 1. dĺžky ide cik - cak kút – plátňa, mi to ideme zľava priamo, taký nastúpový variant, ktorým sa vynechá 1.  pôvodný štand v kúte.  Postupne dávame 2 nové nity a 4 nity za výmenu iného istenia a štand. Vzniká upravená 50 metrová 1. dĺžka a my zlanujeme. O pár dni idem opäť pod MŽS tentoraz s Maťom Vargom. Rýchlo preliezame 1. dĺžku a Maťo nalieza do kúta, po 20 metroch  vynecháva pôvodný štand a ide do špár, kde využíva všetok zakladací materiál a spojí 2 predošlé dĺžky do 40 m lezenia. Robíme 2. štand na nitoch a presúvame sa po polici pod hornú časť steny, kde sú ešte 2 dĺžky. Naliezam ja, občas skoby. Kedže mám strach, vymieňam z lezenia pochybné skoby za 2 nity a po 40 m vyliezam z mierne previsnutého a poctivého kúta k štandu. Opäť robíme štand a zlanujeme cestou. Zo zlanenia ešte vymieňame podozrivé skoby za nity. Polovica skôb pri prvom údere kladiva povoľuje. Pod stenou sme lahší o 20 nitov, ale zato máme zbierku starých skob, vklinencov, zbytkov slučiek a jeden pôvodný nit.

 
Začiatok 2. dlžky. / Maťo na 2. štande.
 
4. dĺžka. / Koniec 4. dĺžky.
 
Rýchly zlaňák cestou. / Vyzbierané staré istenia.

Aktuálny popis cesty
1. dl. 50 m, platnovitého lezenia, 11 nitov, 8
2. dl. 40 m kút, traverz a špáry, 3 nity, potrebné zakladanie, 7+
3. dl. 20 m po šikmej polici, 3
4. dl. 40 m lezenia kútom, 4 nity, potrebné zakladanie, 7

Zlanenie cestou 3 x 60 m, štandy na 2 nitoch s mailonkami.

Rado Staruch


Topo s aktuálnymi štandmi (náš odhad obťažnosti).
KOMENTÁR K ČLÁNKU

Vivat Gorbi, 8 [ 16. 10. 2015 16:11:25] - reagovať
V roku 1989 vznikla na Malej Žltej stene cesta Vivat Gorbi. Autormi sú Igor Papp a P. Hámor, J Mierka, J. Michalko. Cesta bola odistená nitmi (poctivo ručné vrtané) iba v platnovitej časti. Zvyšná čast cesty je odistená skôbami, zatlčenými vklínencami a častokrát pospájané a popredlžované smyčkami. Zakladačky boli povinné. Proste v tej dobe dobre odistená ťažká cesta.
 • Vivat Gorbi, 8 [zavaky 22. 10. 2015 11:13:03] - reagovať
  perfektna praca. Dakujem.

 • Vivat Gorbi, 8 [vilo 19. 10. 2015 17:37:41] - reagovať
  Super! Fakt dobrý nápad i prevedenie. Bolo by dobré oživiť tieto, dnes už skoro zabudnuté cesty a vrátiť ich do života. Aby to nezostalo len na Ostrve a na pár vychytených a zväčša južných stenách. Tatry toho ponúkajú oveľa viac.

  • Vivat Gorbi, 8 [Anonym 22. 10. 2015 11:13:57] - reagovať
   Dobre bomby, len trochu kratke..., taka skalkarina v Tatrach.

   • Vivat Gorbi, 8 [steve 24. 10. 2015 21:47:57] - reagovať
    tak si to chod vyliezt! vezmi ten vybraty matroš z fotky! a nepouživaj navrtane istenia a nasadiš si na prilbu kameru aby sme videli čo robiš aby to nebolo skalkarčenie !!!a povinne to nam všetkým ukážeš .je ina doba a ver že keby sme mi mali chem kotvy istenia tak by sme ich pred 20 30 rokmi použili a verim tomu že aj iní borci v patagonii .velmi dobrý skutok rada starucha a spol.


Vlado Linek © 1999 - 2019 členstvo ا  antidoping ا  kalendár ا  archív jamesáka ا  predplatné ا  horoškola ا  počasie ا  sprievodca ا  umelé steny  25063734