Slovenský horolezecký spolok JAMES
vysoké tatry  český horolezecký svaz  klub slovenských turistov 
sport-outdoor
  shs james    komisie    podujatia    james slovakia    horolezec    horoškola    infocentrum    rozličné    eshop    diskusia    kontakt    dotazníky    chaty    mapa stránky  
  alpinizmu    ľadového lezenia    medicínska    metodická    mládeže    ochrany prírody    pretekov v lezení    skialpinizmu    skialp archív    reprezentácia    antidoping  
 index » komisie » ochrany prírody  Správa Vysokých Tatier  Erasmus  Metodické materiály  Meteo  IFSC  UIAA Nedeľa 21.01.2018   english version
 Skialpinizmus, horolezectvo, skalolezectvo a lezenie v ľade v NAPANTe
21.01.2005 23:00 | 9637x | komentár: 0x
Výňatok z návštevného poriadku Nízkych Tatier  

Začiatkom roku 2005 bol publikovaný Návštevný poriadok Nízkych Tatier, ktorý upravuje skialpinizmus, horolezectvo a lezenie v NAPANTe.

1. Skialpinizmus na území národného parku

a) Skialpinistický areál Chopok (sever): hrebeňový úsek sedlo Poľany – Krúpové sedlo: severná expozícia ohraničená na západe trasou žltoznačkovaného turistického chodníka (sedlo Poľany 1873 m – Tri vody - Zadná voda) a na východe trasou zelenoznačkovaného turistického chodníka (Krúpova hoľa 1922 m – Široká dolina - Lúčky) podľa zákresu v mape, ktorá je uvedená v prílohe č. 5. Skialpinizmus v tomto areáli je povolený len od 15. decembra do 30. apríla v čase hodinu po východe a hodinu pred západom slnka.
b) Skialpinistický areál Chopok (juh): hrebeňový úsek Dereše – chata M. R. Štefánika južná expozícia ohraničená na západe líniou hrebeňa Dereše – Oblaz, na východe dolinou Trangoška podľa zákresu v mape, ktorá je uvedená v prílohe č. 5. Skialpinizmus v tomto areáli je povolený len od 15. decembra do 30. apríla v čase hodinu po východe a hodinu pred západom slnka.


c) Skialpinistický areál Kráľova hoľa: v oblasti Kráľovej hole areál ohraničený na severe a východe cestou Šumiac – Kráľova hoľa a červenoznačkovaným turistickým chodníkom č. 0801 Telgárt – Kráľova hoľa (1946 m) a na západe líniou sedlo medzi Kráľovou hoľou a Strednou hoľou - hrebeň Vyšné Rovienky – hranica lesa podľa zákresu v mape ktorá je uvedená v prílohe č. 6. Skialpinizmus v tomto areáli je povolený len od 15. decembra do 30. apríla v čase hodinu po východe a hodinu pred západom slnka.


d) na ostatnom území :
I. v koridoroch (do 50 m od ich trasy) zimného tyčového značenia alebo existujúcich turistických chodníkov (v čase hodinu po východe a hodinu pred západom slnka)
II. v koridore  (do 50 m od jeho trasy) prístupového chodníka k  národnej prírodnej pamiatke Jaskyňa mŕtvych netopierov  (Halašova jama – Jaskyňa Mŕtvych netopierov - sedlo medzi Veľkým Gápľom a Kozími chrbtami – chata M.R. Štefánika (v čase hodinu po východe a hodinu pred západom slnka)
e) v závere Mlynnej doliny po sedlo medzi Veľkým Gápľom a Kozími chrbtami a dolinkou potoka Mlynná (v čase hodinu po východe a hodinu pred západom slnka)
 
Poznámka: Vyhradenie areálov a miest pre skialpinizmus sa nevzťahuje na obdobie, kedy Horská záchranná služba, stredisko lavínovej prevencie Jasná vyhlási zvýšené lavínové nebezpečenstvo (od stupňa 3 vyššie).
 
2. Horolezectvo na území národného parku

- severné svahy medzi kótami Dereše (2003 m) a Chopok (2024 m) - v čase hodinu po východe a hodinu pred západom slnka v období od 1. júla do 31. marca

- Ďumbier, lezenie povolené od 15. 12. - 28. 2. platí do roku 2012.

Na svete je rozhodnutie o výnimke pre zimné lezenie v S stene Ďumbiera pre všetkých členov Jamesu. Vzhľadom na to, že je to 5. stupeň ochrany a lokalita s výskytom kamzíka zahrnutá do európskeho programu je to úspech.

3. Skalolezectvo a lezenie na ľade na území národného parku

a) Demänovská dolina, Machnatô  - do 500 m od ústia doliny
b) Jánska dolina, dolina Bielo - do 800 m od ústia doliny Bielo do Jánskej doliny
I. Kanceľ – bez obmedzenia
II. Horné skaly 
-  od 1. augusta do 31. januára bez obmedzenia
- od 1. februára do 30. júla v prípade, že nie je činnosť obmedzená alebo zakázaná orgánom ochrany prírody a krajiny  
c) Brankovský vodopád – lezenie na ľade od 20. decembra do 28. februára
 
Poznámka: Skalolezectvo a lezenie na ľade na daných lokalitách je možné vykonávať v čase hodinu po východe a hodinu pred západom slnka
 
Poznámka k bodom 2. a 3.: V prípade zistenia výskytu kriticky ohrozených druhov fauny môže orgán ochrany prírody a krajiny v záujme ochrany prírody horolezectvo, skalolezectvo a lezenie na ľade obmedziť alebo na určitú dobu vylúčiť. O tejto skutočnosti je Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky, Správa Národného parku Nízke Tatry povinná vhodným spôsobom informovať verejnosť a vyznačiť ju v teréne.
KOMENTÁR K ČLÁNKU

Skialpinizmus, horolezectvo, skalolezectvo a lezenie v ľade v NAPANTe [ 8. 5. 2008 11:50:39] - reagovať
Začiatkom roku 2005 bol publikovaný Návštevný poriadok Nízkych Tatier, ktorý upravuje skialpinizmus, horolezectvo, skalolezectvo a lezenie v ľade v NAPANTe.

Vlado Linek © 1999 - 2018 členstvo ا  antidoping ا  kalendár ا  archív jamesáka ا  predplatné ا  horoškola ا  počasie ا  sprievodca ا  umelé steny  19696106