Slovenský horolezecký spolok JAMES
vysoké tatry  český horolezecký svaz  klub slovenských turistov  singingrock rocking   
grivel
sirjoseph
  shs james    komisie    podujatia    james slovakia    horolezec    horoškola    infocentrum    rozličné    eshop    diskusia    kontakt    dotazníky    chaty    mapa stránky  
  alpinizmu    ľadového lezenia    medicínska    metodická    mládeže    ochrany prírody    športového lezenia    tradičného skialpinizmu    skialp archív    reprezentácia    antidoping  
 index » komisie » ochrany prírody  Správa Vysokých Tatier  Erasmus  Metodické materiály  Meteo  IFSC  UIAA Nedeľa 17.11.2019   english version
 Predĺženie výnimky pre NPR Sitno
11.11.2014 14:00 | 9209x | komentár: 1x
platnosť výnimky do 31. 12. 2018  

Dňa 5. 11. 2014 Okresný úrad v Banskej Bystrici predĺžil výnimku v Národnej prírodnej rezervácii Sitno (ďalej len „NPR Sitno“) na pohyb mimo vyznačeného turistického chodníka alebo náučného chodníka a na vykonávanie horolezeckej činnosti členom Slovenského horolezeckého spolku JAMES a zahraničným organizovaným horolezcom, ktorí sa musia na požiadanie stráže prírody preukázať platným členským preukazom (ďalej len „SHS JAMES“)  za tých istých podmienok ako vo výnimke predchádzajúcej:

1. Na severných skalách Sitna (po ľavej strane trasy NCH vedúcej po schodoch na vrchol Sitna) je horolezecká činnosť časovo neobmedzená.
2. Na južných skalách (po pravej strane trasy NCH vedúcej po schodoch na vrchol Sitna) z dôvodu potvrdenia vzácnych biotopov, chránených druhov rastlín európskeho významu, ako aj vhodných miest na hniezdenie niektorých druhov chránených dravých vtákov, od cesty 1 až po cestu 65 (označenie výstupových horolezeckých ciest podľa neoddeliteľnej prílohy Rozhodnutia MŽP SR, 588/150/01-4.1 zo dňa 21. 2. 2001) sa povoľuje horolezecká činnosť v čase od 1. 6. do 1. 3. nasledujúceho roka.
3. Od cesty 66 až po cestu 80 sa povoľuje horolezeckú činnosť od 30. 6. do 1. 3. nasledujúceho roka.
4. Na ostatných trasách vykreslených v citovanej prílohe sa horolezecká činnosť nepovoľuje.“

Horolezecká činnosť sa povoľuje za týchto podmienok:
1. Nepovoľuje sa akékoľvek táborenie (bivakovanie) na skalných stenách, alebo v ich blízkosti.
2. Pri  lezení sa nepovoľuje mechanické čistenie stien od vegetácie a istenie horolezca o blízke dreviny.
3. V prípade zistenia negatívneho vplyvu na biotopy a druhy európskeho a národného významu v miestach platnej výnimky, sa okamžite horolezecká činnosť zakáže.
4. Pohyb v NPR Sitno sa môže vykonávať len po existujúcich cestách a chodníkoch bez použitia dopravných prostriedkov.
5. Členovia SHS JAMES, v rámci svojich odborných znalostí, budú informovať pracovníkov Správy CHKO Štiavnické vrchy o výskyte chránených rastlinných a živočíšnych druhov v blízkosti lezeckých trás, ale najmä o výskyte dravých vtákov a miestach ich hniezdenia.
6.  SHS JAMES bude podávať informácie verejnosti o podmienkach horolezectva v NPR Sitno formou obnovy textu na informačných tabuliach osadených na prístupových cestách do CHÚ.
7. SHS JAMES bude vykonávať náhodné kontroly v teréne nad dodržiavaním podmienok zakotvených v tomto rozhodnutí a upozorňovať všetkých návštevníkov v prípade nedodržania určených podmienok.
8. SHS JAMES bude monitorovať počas náhodných kontrol nedodržanie podmienok zakotvených v tomto rozhodnutí zo strany návštevníkov (vrátane príčiny a trasy na ktoré vystupovali).
9. SHS JAMES v závere kalendárneho roka predloží výsledky monitoringu Správe CHKO Štiavnické vrchy. 

Platnosť tohto rozhodnutie je časovo obmedzená do 31. 12. 2018.
KOMENTÁR K ČLÁNKU

Predĺženie výnimky pre NPR Sitno [ 11. 2. 2011 14:09:42] - reagovať
Dňa 5. 11. 2014 Okresný úrad v Banskej Bystrici predĺžil výnimku v Národnej prírodnej rezervácii Sitno (ďalej len „NPR Sitno“) na pohyb mimo vyznačeného turistického chodníka alebo náučného chodníka a na vykonávanie horolezeckej činnosti za tých istých podmienok ako vo výnimke predchádzajúcej.
  • Výnimka pre NPR Sitno [Jožo Sklenár 14. 2. 2011 10:09:53] - reagovať
    Nazdar chlopi, parada, dobra praca, super ze sa to podarilo vyrokovat aspon takto, klobuk dolu a vdaka, je to ovela lepsie jak doteraz. Za velky uspech povazujem, ze sa moze liezt na severnych skalach, kde bol doteraz komplet zakaz. Su tam perfektne moznosti.
    Takze este raz vdaka za robotu co robite preto, aby sme mohli na Sitne (a tiez vsade inde) legalne a v klude liezt a nie sa nahanat pod skalami s ochranarmi.


Vlado Linek © 1999 - 2019 členstvo ا  antidoping ا  kalendár ا  archív jamesáka ا  predplatné ا  horoškola ا  počasie ا  sprievodca ا  umelé steny  25303154