Slovenský horolezecký spolok JAMES
vysoké tatry  český horolezecký svaz  klub slovenských turistov 
sport-outdoor
sirjoseph
  shs james    komisie    podujatia    james slovakia    horolezec    horoškola    infocentrum    rozličné    eshop    diskusia    kontakt    dotazníky    chaty    mapa stránky  
  obchodné podmienky  
 index » eshop  Správa Vysokých Tatier  Erasmus  Metodické materiály  Meteo  IFSC  UIAA Utorok 19.02.2019   english version
 Záhorie – Skaly na Slovensku I
13.02.2016 17:50 | 17110x | komentár: 7x
  

Prvý diel sprievodcu po slovenských skalách, v ktorom je spracovaných 6 oblastí na Záhorí: Červenica, Kamenné, Blázon, Kršlenica, Deravá skala a Korlátko. Dvojjazyčný sprievodca (slovensko-anglický) popisuje vyše 250 ciest.

Červenica
Lezecká oblasť Červenica patrí k top oblastiam na Slovensku s množstvom ťažkých ciest.  Nachádza sa neďaleko dediny Plavecké Podhradie. Zdola hore sú tu sektory Tanečná,  Alternatívna stena, Červená stienka a Klenba Robina Úda. Pravdepodobne prvé cesty spravil Ján Horváth a to v sektore Alternatívna stena  v roku 1989. Cestu C’ EST LA VIE klasifikácie 11-/11 v Klenbe Robina Úda vyliezol Pavel Kořan z Čiech v roku 2001. Stále čaká na druhý prelez. V roku 2011 sa tu ukázal Adam Ondra z Brna. Na tretí pokus preliezol niekoľkoročný projekt v klenbe Alternatívnej steny s názvom SUPER  NATURAL, SUPER SERIOUS s klasifikáciou 11-. Po krátkom oddychu dal aj jeho ťažší variant  SUPER NATURAL, SUPER SERIOUS, WOW 11-/11. V tomto sektore je aj ďalších 37 de- viatok a desiatok.

Kamenné
Lezecká oblasť Kamenné sa nachádza neďaleko dediny Plavecké Podhradie. Meno dostala podľa kopca Kamenné, ktorý uzatvára dolinu. Na ľavej strane údolia sa nachádzajú sektory  Agpaoa a ZOO, na pravej sektor Fort.  Liezť tu začali v 90. rokoch Marek Caltík a Martin Medviď. V sektore Agpaoa vyliezli 5 ciest a pripravili niekoľko projektov. Časom sa na oblasť takmer zabudlo. O desať rokov neskôr, v roku 2003, sem zavítal Viktor Vaculčík a na opačnej strane doliny v previsoch sektora Fort pripravil a čiastočne preistil 3 cesty.  V oblasti sa opäť prestalo liezť až do roku 2011. Vtedy Ján Kianička začal pracovať v najväčšom sektore ZOO, čo je dlhý skalný múr, kde pripravil 5 ciest. Postupne sa k nemu pridali Jakub Kováčik, Vlado Linek, Aňa Lineková a ďalší. V súčasnosti je na Kamennom odistených v sektore ZOO 25 ciest. Línie v Agpaoe a Forte ešte na svoje preistenie len čakajú.

Blázon
Názov tejto oblasti Blázon vychádza z pôvodného názvu hradu Blasenstein (Veterná skala),  skrátene Blázen, ktorý zdomácnel na Blázna. Skala je z kvalitného vápenca. Masív je dlhý  300 metrov. Najvyššiu, takmer 40 metrov vysokú stenu nájdete na Mačacej veži. Steny sú  orientované na SV a V. Je tu potenciál na 150 ciest vo všetkých stupňoch obťažnosti. Do roku 2004 bolo lezenie na Bláznovi z dôvodu ochrany prírody zakázané. V tomto roku sa Slovenskému horolezeckému spolku JAMES podarilo vybaviť výnimku na horolezeckú činnosť. S preisťovaním oblasti sme začali v roku 2007. V súčasnosti je odistených 85 ciest. V sprievodcovi sú zahrnuté novo preistené staré aj nové cesty v 11 sektoroch, ktoré sú uvedené  zľava doprava.

Kršlenica
Lezecká oblasť Kršlenica sa nachádza priamo nad obcou Plavecký Mikuláš. Pri pohľade  od dediny sú tu zľava doprava sektory Jaskynky, Pes Filipes, Hrad, Lahôdka a Slnečný hre- beň. Kršlenica je povestná svojimi náročnými cestami v platniach vo vynikajúcom vápenci  s lezením po malých lištách s nohami na trenie.  Prvú cestu tu vyliezol v 60. rokoch Jozef Psotka. Volá sa NEZNÁMY SOKOLÍK a aj teraz je táto cesta silová a technicky náročná s klasifikáciou 6+. Prelomovou cestou je ROLANDOVA klasifikácie 8. Tento prvovýstup spravil odspodu v roku 1986 Roland Ďurka s dvoma kruhmi.  Po preistení má cesta 7 borhákov, ale ponechali sme aj pôvodné kruhy a môžete si tak vychutnať” atmosféru z čias prvovýstupu.  Najťažšiu cestu MONOLIT spravil a preliezol aj s pomocou navŕtanej dierky v roku 1996  Martin Medviď. Jej klasifikácia je 10-. V súčasnosti je na Kršlenici odistených 34 ciest v sektoroch Pes Filipes a Hrad. Sektory Jaskynky, Lahôdka a Slnečný hrebeň ešte na svoje odistenie len čakajú.

Deravá skala
Vápencová oblasť Deravá skala sa nachádza v Mokrej doline neďaleko obce Plavecký Mikuláš. Zľava doprava sú tu sektory Trpaslík, Klenba a Golem.  Prvé cesty tu vyliezli začiatkom 70. rokov 20. storočia Andrej Belica, Ivan a Peter Dieškovci a Milan Mereš. Dvojica Jaro Paulický a Ladislav Paulík v roku 1987 spravila odspodu ťažkú cestu HOMOSTROPUS klasifikácie 8+/9-.  V 90. rokoch sa v Klenbe činili Rudolf Kožík, Matej Hulej, Vladimír Wolf, Tomáš Žert a hlavne Tomáš Pilka, ktorý je autorom dvoch najťažších ciest NAPALM obťažnosti 10+ a HOVNOSTROPUS 10/10+.  V rokoch 2014 a 2015 sa o preistenie ciest zaslúžili Tomáš Havlík, Milan Jamrich, Radim  Kovařík, Ninka Kovaříková, Vlado Linek, Anna Lineková a Tomáš Pilka.  V súčasnosti je na Deravej skale odistených 26 ciest.

Korlátko
Oblasť Korlátko sa nachádza v lese pod rovnomenným hradom neďaleko obce Cerová pri miestnej časti Rozbehy. Skala je tvorená zlepencom. Ľavá časť je vysoká do 15 metrov, kde sú prevažne ľahšie a položené cesty.  Pravá časť je vysoká 18 metrov s ťažšími cestami končiacimi v previse. Lezenie je rozmanité, po dierkach, na trenie, v kútoch, špárach, či previsoch. Liezť tu začala v roku 1979 dvojica Peter Duchoslav a Rastislav Stúpaj. V súčasnosti je na Korlátku odistených 15 ciest. Neďaleko lezeckej oblasti Korlátko sa nachádzajú bouldre Obývačka, Dzýra a Pod dubom.
Ukážky zo sprievodcu

Autor: Vlado Linek
Vydavateľstvo: JAMES Slovakia sro
Počet strán: 184

ukážky zo sprievodcu

 

 

 

19,8 EUR 545 KČ  KOMENTÁR K ČLÁNKU

Záhorie – Skaly na Slovensku I [ 16. 12. 2015 17:50:57] - reagovať
Prvý diel sprievodcu po slovenských skalách, v ktorom je spracovaných 6 oblastí na Záhorí: Červenica, Kamenné, Blázon, Kršlenica, Deravá skala a Korlátko. Dvojjazyčný sprievodca (slovensko-anglický) popisuje vyše 250 ciest.
 • Záhorie – Skaly na Slovensku I [Bára Nižnanská 3. 5. 2018 11:51:32] - reagovať
  Dobrý den,
  budeme teď přes prodloužený víkend v Malých Karpatech. Strašně ráda bych lezla. Je možné průvodce sehnat někde v Trnavě? A druhá otázka - které sektory jsou baby friendly, popř. je tento údaj uveden v průvodci? Děkuju moc!


 • Záhorie – Skaly na Slovensku I [milan 19. 12. 2015 9:23:16] - reagovať
  Zahoracka jura, este ho doma nemam ale uz sa tesim😎

  • Záhorie – Skaly na Slovensku I [Miso 19. 12. 2015 10:42:19] - reagovať
   Kolko dielov bude mat sprievodca celkovo?

   • Záhorie – Skaly na Slovensku I [tah-sha-tunga 19. 12. 2015 21:20:15] - reagovať
    Myslím si, že na túto otázku nepozná presnú odpoveď ani sám autor... Resp. určite existuje vysnený plán, ale s otáznym koncom (ochota spolupráce lokálnych lezcov, časové a finančné možnosti a tak ďalej...).

    • Záhorie – Skaly na Slovensku I [vlado linek 22. 12. 2015 7:35:05] - reagovať
     ahojte, celkove by ich malo byt 16, buduci rok planujeme druhy diel okolie Bratislavy, ropzracovane su dalsie 4 diely, ale vsetko zavisi ako pises od vela faktorov, hlavne financii...

     • Záhorie – Skaly na Slovensku I [Anonym 1. 3. 2018 17:43:21] - reagovať
      buduci rok??????

     • Záhorie – Skaly na Slovensku I [Anonym 22. 12. 2015 15:34:03] - reagovať
      Ok, dakujem za info, uz sa tesim. sprievodcu som si objednal, rad Vas financne podporim...


Vlado Linek © 1999 - 2019 členstvo ا  antidoping ا  kalendár ا  archív jamesáka ا  predplatné ا  horoškola ا  počasie ا  sprievodca ا  umelé steny  22880548