Slovenský horolezecký spolok JAMES
vysoké tatry  český horolezecký svaz  klub slovenských turistov 
sport-outdoor
  shs james    komisie    podujatia    james slovakia    horolezec    horoškola    infocentrum    rozličné    eshop    diskusia    kontakt    dotazníky    chaty    mapa stránky  
 index  Správa Vysokých Tatier  Erasmus  Metodické materiály  Meteo  IFSC  UIAA Štvrtok 18.01.2018   english version
 Seminár k lezeckému materiálu v Gaderskej doline
08.05.2011 21:10 | 7583x | komentár: 0x
7. - 8. 5. 2011  

Na začiatku seminára si prítomní chvíľou ticha uctili pamiatku Jana Čecha, ktorý zomrel pri nešťastnom páde po dokončení Alpskej trilógie na zostupe z Grandes Jorrases a vyjadrili účasť príbuzným, priateľom i všetkým, ktorí ho poznali.
V úvode Lumír Fajkoš zo Singing Rocku prezentoval inovácie bezpečnostných prvkov vo výrobkoch firmy Singing Rock a súčasne na výsledkoch testov upozonil na chybné interpretácie parametrov lezeckého materiálu daných výrobcom pri jeho používaní. Prednáška obsahom i množstvom informácií zaujala všetkých prítomných a podnietila obsiahlu diskusiu. V popoludňajších hodinách seminár pokračoval na blízkej lezeckej platni praktickou prezentáciou vlastností niektorých výrobkov firiem Singing Rock a Skylotec. Pritom samozrejme prítomní využili možnosť si trocha zaliezť na miestnej Platni.
Po večeri seminár pokračoval vstupom Petra Donabauera zo Summitride Brno, ktorý predstavil niekoľko noviniek pri využití bezpečnostných prvkov vo výrobkoch firma Skylotec a súčasne predstavil vlastnosti viacerých typov lezečiek Madrock. Rozsiahla diskusia potom pokračovala nielen na tému bezpečnosť lezeckého materiálu, ale hovorilo sa aj o potrebe analýzy úrazovosti, o novinkách v kvalifikačnom vzdelávaní a ďalších témach z lezeckého prostredia.

V nedeľu ešte niekoľko poznámok k životnosti a zásadám hodnotenia stavu optrebovania lezeckého materiálu doplnil Dušan Zajac a potom sa už venoval výsledkom testov pevnosti niektorých druhov lezeckého materiálu vzhľadom na spôsob jeho použitia v istiacom reťazci a problematike istenia z centrálneho bodu. Po teoretickom úvode a krátkom prerušení ďažďom sa všetci opäť presunuli Platňu, kde Erik a Dušan  prakticky ukázali istenie z centrálneho bodu použitím nielen HMS, ale aj niektorých typov istítok. Živá diskusia sa rozvinula k interpretácii rozkladu a pôsobenia síl nielen pri tomto spôsobe istenia, ale aj pri použití nezávislého istiaceho stanovišťa a pevného spojenia použitej HMS karabíny vo výslednici pavúka pomocou polovičného lodného uzla. Diskutovalo sa o výhodách a nevýhodách využitia "pevného pavúka" i o tom, kedy použiť ktorý typ istiaceho stanovišťa.
Seminár ukázal, že možnosť konfrontovať na takýchto stretnutiach názory na uplatnenie metodických postupov je veľkým prínosom pre ujasnenie si podstaty ich spávneho fungovania.
Výstupy zo seminára sa postupne objavia v metodických materiáloch na webe buď vo forme metodického materiálu komisie, alebo ako záverečná práca niektorého z absolventov kvalifikačných kurzov.


KOMENTÁR K ČLÁNKU

Seminár k lezeckému materiálu v Gaderskej doline [ 18. 3. 2011 10:36:33] - reagovať
V sobotu a nedeľu sa v Gaderskej doline uskutočnil avizovaný seminár zameraný na problematiku bezpečnosti lezeckého materiálu. Všetkých 25 účastníkov seminára si odnieslo množstvo poznatkov, podnetov pre uplatnenie metodických postupov vo výcviku a námetov do diskusie o metodike a bezpečnosti.

Vlado Linek © 1999 - 2018 členstvo ا  antidoping ا  kalendár ا  archív jamesáka ا  predplatné ا  horoškola ا  počasie ا  sprievodca ا  umelé steny  19679839