Slovenský horolezecký spolok JAMES
vysoké tatry  český horolezecký svaz  klub slovenských turistov  singingrock rocket   
grivel
sirjoseph
  shs james    komisie    podujatia    james slovakia    horolezec    horoškola    infocentrum    rozličné    eshop    diskusia    kontakt    dotazníky    chaty    mapa stránky  
 index  Správa Vysokých Tatier  Erasmus  Metodické materiály  Meteo  IFSC  UIAA Sobota 19.09.2020   english version
 Prístup na Beckov
04.06.2008 16:55 | 12606x | komentár: 0x
  

Pod Beckovom sa za posledné 2 roky udiali nie celkom každodenné zmeny. Ich výsledkom je už od augusta 2007 otvorená Kúria - niekdajšia reštaurácia pod hradom. Nádvorie kúrie ako prístupový areál pod skalu je lezcom stále prístupné, čo je pre nás podstatné. Zmena je len to, že sa na noc a dopoludnie až do 11.50h  brána zatvára a lezcom ostávajú dve možnosti. Obísť areál obchvatom z druhej strany a klasicky, tak ako bolo dávnym zvykom preskočiť severnú plechovú bránu. Druhá možnosť je skúsiť zazvoniť zvončekom pri mrežovanej bráne a požiadať recepčnú o vpustenie. Nie vždy tam niekto je a tak ostane možnosť druhá. Od obeda je brána nádvoria až do večera otvorená.

 

V tomto období prebehne výsadba nového trávnika v časti okolo tenisového kurtu - predtým pri vinárni. Až do 20. júna tam nevstupujte kvôli zakoreňovanu nového trávnika.

Podotýkam, že zo strany od skaly je reštaurácia so záhradným priestorom, odkiaľ je možné sa na skalu a lezecké dianie prizerať rovno od oroseného pivného moku. Nič nové, tak nejak to bývalo za oných čias socialistických. Avšak úroveň aj cenové relácie majú už svoj kapitalistický kabát. Preto odporúčam do pozornosti lezeckej pospolitosti lacnejší "pub" Vstup je od ulice, kde sa podáva v pracovné dni v čase obeda 3 druhy super menu za ľudové ceny.

Ďalej treba rešpektovať aspoň do polovice júna hniezdo dravého vtáka na úrovni horného štandu Direttisimy asi 15 metrov pod vrchom  skaly. Neštandujte vôbec na tomto mieste! Vďaka tomu, že sokolíci každý rok vyvedú rodinku, nemáme problémy s ochranármi.

Z Beckova Peter Ondrejovič
Vlado Linek © 1999 - 2020 členstvo ا  antidoping ا  kalendár ا  archív jamesáka ا  predplatné ا  horoškola ا  počasie ا  sprievodca ا  umelé steny  27495448